راهنمای خدمات و ایراد های کولرگازی

11 علت خاموش شدن کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

اگر به دنبال علت خاموش شدن کولر گازی هستید می توانید با مطالعه این مقاله دلیل آف شدن ناگهانی اسپیلت یا از خاموش شدن کمپرسور بعد از چند دقیقه را بیابید و چنانچه با دنبال کردن موارد به راه حلی نرسیدید برای بازدید بهتر توسط تکنسین با مرکز تعمیرات کولر گازی تماس بگیرید.

چرا کولر گازی خود به خود خاموش می شود؟

اگر اسپیلت شما مدام روشن و خاموش می‌شود به احتمال زیاد دچار چرخه کوتاه (Short Cycling) است. که از عوامل آن می توان به کثیفی، از کار افتادن یا خرابی قطعات یا به دلایل مختلف مکانیکی یا الکتریکی اشاره کرد که مکرراً دستگاه شما روشن و خاموش میشود.

اصطلاح کوتاه شدن چرخه به زمانی اشاره دارد که سیکل خنک‌کنندگی کولر گازی پیش از موعد پایان می‌یابد و به صورت ناگهانی یا بعد از چند دقیقه خاموش میشود و پس از مدت کوتاهی دوباره روشن میشود. بسته به شرایط مختلف، می تواند اسپیلت شما هر 5 تا 10 دقیقه یکبار روشن و خاموش می شود.

علت خاموش شدن کولر گازی هر چه که باشد هم برای کاربر آن دردسر ساز است هم به شدت به خود اسپیلت ضرر می رساند.

چون بعد از آف شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه و برای راه اندازی مجدد کمپرسور انرژی زیادی برخلاف سیکل های طولانی مدت مورد نیاز است همچنین احتمال خرابی بیشتر در تعداد دفعات بالا On و Off شدن کمپرسور؛ وجود دارد.

این مشکل می تواند به طور چشمگیری قبض برق شما را افزایش دهد و منجر به تعمیرات بیشتر اسپیلتتان شود، بنابراین این مشکلی است که می خواهید در اسرع وقت آن را برطرف کنید سریعا اقدام کنید.

11 علت خاموش شدن کولر گازی و بررسی راه حل آن

خوشبختانه در برخی موارد حل کردن کوتاه شدن چرخه سرمایش یا گرمایش کولر گازی و خاموش شدن آن بعد چند دقیقه، می تواند آسان باشد. با دلایل این اتفاق در ادامه آشنا شوید و از وقوع آن جلوگیری کنید.

 

علت آف شدن کولر گازی

علت آف شدن کولر گازی

 

1. علت آف شدن کولر گازی می تواند بخاطر ترموستات باشد

وقوع مشکل ممکن است بخاطر ایراد در ترموستات شما باشد که باعث کاهش چشم گیر چرخه برودت می شود، بنابراین وقتی در اولین اقدام ترموستات را بررسی کنید. در حالی که ممکن است ترموستات جزء کوچکی از کل سیستم شما به نظر برسد، این دستگاه دمای کل خانه شما را کنترل می کند، بنابراین مهم است که به درستی کار کند.

اگر ترموستات دما را به طور دقیق تشخیص ندهد و اطلاعات نادرست را ارسال کند، به اسپیلت سیگنال می دهد که مکرراً روشن و متوقف شود.

اگر متوجه شدید صفحه نمایش ترموستات شما خالی است یا محو می شود، ممکن است باتری آن کم شده و به طور متناوب برق آن کاهش و قطع شود. این باعث می‌شود که وقتی ترموستات برق باتری قطع شود و علت خاموش شدن کولر گازی شما باشد.

راه حل: باتری ها را تعویض کرده و ترموستات را مجددا راه اندازی کنید. اگر هیچ یک از راه حل ها مشکل شما را برطرف نکرد، با یک متخصص تعمیر کولر گازی تماس بگیرید تا ایراد ترموستات را بیابد.

 

بیشتر بخوانیم: نمایندگی تعمیر کولر گازی سامسونگ

 

2. ترموستات در جای مناسبی قرار نگرفته است

اگر نمی دانید چرا کولر گازی بعد چند دقیقه خاموش می شود بهتر است وضعیت قرار گیری ترموستات را بررسی کنید.

ترموستات دستگاه شما دمای هوای اطراف خود را اندازه گیری می کند تا مشخص کند چه زمانی باید کمپرسور اسپیلت را روشن و خاموش کنید. ترموستات شما ممکن است به درستی دما را نخواند زیرا:

 1. نزدیک پنجره و دریافت نور مستقیم خورشید است.
 2. نزدیک به اتاقی که همیشه گرمتر از بقیه خانه است، مانند آشپزخانه یا حمام قرار دارد.
 3. در زیر دریچه های هوای پنل، جریان مستقیم هوا را دریافت می کند.

هر یک از این موقعیت ها می تواند باعث شود که ترموستات شما خوانش نادرست و ضعیفی داشته باشد و فکر کند خانه شما گرمتر یا سردتر از آنچه هست است باشد پس با فرستادن سیگنال علت قطع و وصل شدن کمپرسور کولر گازی شما می شود.

راه حل: اگر علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی شما محل قرار گیری ترموستات است، ترموستات خود را به مکانی بهتر و متمرکزتر بر روی دما کل محیط منتقل کنید.

3. علت خاموش شدن کولر گازی از کثیفی فیلتر هوای آن است

گرفتگی فیلترهای هوا یکی از شایع ترین دلایل قطع و وصل شدن و مشکلات کولرگازی است.

فیلتر هوای کثیف جریان هوا را به درون پنل کولر گازی شما محدود می کند و می تواند باعث موارد متعددی از جمله کوتاهی چرخه برودت شود.

راه حل: فیلترهای هوای خود را در صورت کثیف بودن بررسی کنید در صورت نیاز آن ها را تمیز و یا تعویض کنید.

 

علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه

علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه

 

4. کثیف بودن کویل های کندانسور

علت قطع و وصل شدن کمپرسور کولر گازی می تواند به دلیل عدم توجه شما به سرویس و نگهداری شما باشد، ممکن است سیم پیچ های کندانسور شما در تله ای از گرد و غبار و زباله گیر کرده باشد.

چون کندانسور ها در فضای باز هستند و گرمایی را که مبرد دارد از طریق فن میگیرد، چنانچه با کثیفی یا گرد و خاک مسیر گردش هوا مسدود شود ممکن است کمپرسور اسپیلت شما بیش از حد گرم شود.

پس این کثیفی علت قطع و وصل شدن کمپرسور کولر گازی شما بخاطر گرمای بالای موتور باشد، وقتی موتور خیلی گرم می شود اورلود کمپرسور برای جلوگیری از معیوب شدن کمپرسور برق ورودی به آن را قطع میکند و زمانی که موتور دوبار خنک شد جریان برق به داخل کمپرسور وارد خواهد شد.پ

راه حل: کویل های کندانسور خود را تمیز کنید یا با تماس به مرکز تعمیرات کولر گازی در نزدیکی محل خود برای تعمیر و نگهداری دستگاه اقدام کنید

 

بیشتر بخوانیم: نمایندگی تعمیر کولر گازی ال جی

 

5. سایز نامناسب کمپرسور کولر گازی در منزل شما

توجه داشته باشید که علت خاموش شدن کولر گازی شما در اندازه ی دستگاه با توجه به فضای اتاق است پس باید از خود بپرسید آیا شما همیشه این مشکل را داشته اید؟ یا اینکه اخیراً با نصب اسپیلت جدید شروع شده است؟

سیستمی که خیلی بزرگ است چرخه مبرد مناسبی ندارد و با مشکلات متعددی مانند خنک کردن سریع خانه و سپس خاموش شدن کمپرسور پس از مدت کوتاهی بعد از روشن شدن مواجه خواهد شد. سریع خنک شدن ممکن است در نگاه اول ویژگی خوبی به نظر برسد، اما در واقعیت، خانه شما به طور ناهمگن خنک می شود و اسپیلت شما زودتر از آنچه لازم است دوباره روشن می شود.

اگر کولر گازی شما هر 10 دقیقه یکبار روشن و خاموش می شود، ممکن است به دلیل بزرگ بودن دستگاه نسبت به محلی که در قرار گرفته است، باشد.

این مشکل تنها در بوجود آمدن آن خلاصه نخواهد شد، بلکه می توانند مشکلات بزرگ تری برای شما ایجاد کند، مانند:

 1. بالا رفتن مبلغ قبض برق: روشن و خاموش کردن متناوب کمپرسور شما به طور مکرر انرژی بیشتری مصرف می کند.
 2. تعمیرات بیشتر: کوتاه شدن سیکل برودت نه تنها انرژی بیشتری مصرف می کند، بلکه باعث ساییدگی بیشتر قطعات خواهد شد که نیاز شما را به تعمیر زود هنگام بیشتر میکند.
 3. طول عمر کوتاه تر: فرسودگی بیشتر به این معنی است که میانگین طول عمر کولر گازی شما کوتاه تر خواهد بود.

راه حل: قبل از خرید اسپیلت جداول اندازه کمپرسور مورد نیاز با فضای مورد نظر نصب را با توجه به منطقه آب و هوایی که دارید متناسب کنید، تا نیازهای اندازه سیستم خود با توجه به متراژ و محل زندگی خود را تقریب کنید یا برای در مورد نصب اسپیلت جدید خود با نزدیک ترین مرکز خدمات کولرگازی تماس بگیرید.

 

علت خاموش شدن کولر گازی در حالت گرمایش و سرمایش

علت خاموش شدن کولر گازی در حالت گرمایش و سرمایش

 

6. نشت مبرد علت خاموش شدن کولر گازی است

چنانچه دستگاه شما دارای نشت باشد یا مقدار گاز موجود در سیکل کم باشد میتواند علت آف شدن کولر گازی باشد.

مبرد به عنوان خنک کننده در سیکل برودت بکار می رود از طریق اواپراتور گرمای محیط را جذب و هوای خانه را خنک می کند.

این یک تصور اشتباه رایج است که مبرد به عنوان بخشی از فرآیند خنک کننده سیستم سرمایش یا گرمایش مصرف می شود. اما حقیقت این است که پایین آمدن سطوح گاز مبرد ناشی از سوراخ‌های کوچکی است که به مبرد اجازه خروج می‌دهد.

هنگامی که دستگاه شما دارای فشار کمی از مبرد را در سیکل خود دارد، می تواند کمپرسور را خراب کند حتی علت خاموش شدن کولر گازی شما بعد از چند دقیقه باشد چون نبود مبرد کمپرسور شما را آف می کند این اتفاق بخاطر فشار بسیار پایین مبرد در سیکل است. سپس، زمانی که کمپرسور شما خاموش است، فشار مبرد دوباره افزایش می یابد و دوباره موتور روشن می شود.

روشن و خاموش شدن کمپرسور به طور مکردد که باعث فرسودگی و ساییش زیادی در دستگاه شما می شود و به طور بالقوه منجر به خراب شدن قطعات یا خرابی سیستم می شود.

راه حل: نشت مبرد می تواند خطرناک باشد، نمایندگی تعمیر کولر گازی تماس بگیرید تا نشت را پیدا و رفع کند.

7. خرابی کمپرسور

درست مانند زمانی که نشتی مبرد وجود دارد، اگر کمپرسور بیش از حد گرم شود، خراب شود یا نیم سوز شود، باعث می شود دستگاه شما به طور مکرر خاموش شود و در مدت کوتاهی دوباره راه اندازی شود.

اگر بعد از 2 تا 3 دقیقه کار متوجه خاموش شدن کمپرسور کولر گازی خود شدید، به احتمال زیاد کمپرسور بیش از حد گرم شده یا داره آغاز به خراب شدن میکند.

راه حل: برای عیب یابی و تعویض کمپرسور اسپیلت خود با شرکت تعمیرات کولر گازی تماس بگیرید، اگر این قطعه به درستی کار نکند می تواند باعث شود که سایر قطعات به سرعت در اثر افزایش سایش و فرسودگی خراب شوند.

 

علت قطع و وصل شدن کمپرسور کولر گازی

علت قطع و وصل شدن کمپرسور کولر گازی

 

بیشتر بدانیم: علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

 

8. یخ زدن اواپراتور

اگر اسپیلت شما مشکل جریان هوا یا نشت مبرد دارد، ممکن است کویل های اواپراتور شما یخ زده باشند. هنگامی که این اتفاق می افتد، گاهی اوقات می تواند علت قطع و وصل شدن کمپرسور کولر گازی باشد تا زمانی که یخ آب شود و سپس دوباره روشن می شود.

راه حل: کندانسور خود را از نظر یخ زدگی بررسی کنید، اگر قبلاً فیلترهای هوای خود را بررسی کرده اید، احتمالاً نشتی مبرد دارید و می توانید با نمایندگی تعمیرات کولر گازی تماس بگیرید تا نشت را پیدا کرده و رفع کنید.

 

بیشتر بدانیم: علت یخ زدن کولر گازی چیست؟

 

کولر گازی بلافاصله روشن و خاموش می شود

آیا اسپیلت ما بلافاصله بعد از چند ثانیه یا چند دقیقه کار روشن و خاموش می شود؟ اگر واحد تهویه مطبوع شما بلافاصله روشن و سپس خاموش شود، به احتمال زیاد علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه به دلیل خرابی قطعات الکتریکی یا خازن کولر گازی شماست.

9. مشکلات برقی علت خاموش شدن کولر گازی است

مشکلات الکتریکی یکی از دلایل رایج کوتاه شدن چرخه برودت است. اغلب، ممکن است جریان منبع برق مشکل داشته باشد یا خازن خراب یا از کار افتاده باشد، اما علت خاموش شدن کولر گازی در حالت گرمایش و سرمایش ممکن است به دلیل ترموستات، اتصالات الکتریکی در هر نقطه از سیستم یا بردهای مدار، مشکل الکتریکی وجود داشته باشد.

راه حل: با یک برقکار برای بررسی بیشتر تماس بگیرید. تشخیص مشکلات برق دشوار است، تشخیض مشکل برق حتی برای آگاه ترین افرادی در مورد برق نیز می تواند خطرناک باشد.

 

بیشتر بخوانیم: نمایندگی تعمیرات کولر گازی تراست

 

10. علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه خرابی خازن است

خازن دستگاه انرژی اولیه ای را که برای روشن شدن نیاز دارد به کمپرسور شما می دهد و همچنین برق مداومی را فراهم می کند تا سیستم شما بتواند به کار خود ادامه دهد. هنگامی که این قسمت شروع به خراب شدن می کند، می تواند منجر به عدم تامین برق متناوب برای موتور شما شود و باعث شود که به طور غیر منتظره خاموش و دوباره روشن شود.

اگر کمپرسور اسپیلت شما شروع به کار کرد و تنها پس از چند ثانیه متوقف شد یا کولر گازی شما پس از 30 ثانیه خاموش شد، احتمالاً مشکلی در خازن شما وجود دارد و باید قطعه را تعویض کنید.

راه حل: برای عیب یابی و تعویض خازن اسپیلت خود با تعمیرگاه کولر گازی تماس بگیرید، اگر این قطعه به درستی کار نکند می تواند باعث آسیب به سایر قطعات دیگر شود.

 

بیشتر بدانیم: علت خنک نکردن کولر گازی چیست؟

 

11. گرفتگی شلنگ تخلیه

اکثر کولرهای گازی دارای ویژگی ایمنی ای به نام سوئیچ شناور هستند که هنگامی که آب در شلنگ تخلیه به درستی جریان نداشته باشد و به عقب برگردد، این سنسور سیستم شما را خاموش می کند. اگر متوجه شدید که حتی وقتی ترموستات خود را به حالت خودکار می‌چرخانید، هوا به گردش در نمی‌آید، و قبلاً سلام بودن ترموستات و برق را تست کرده‌اید، به احتمال زیاد علت خاموش شدن کولر گازی شما از گرفتگی شلنگ یا خروجی تخلیه آن است.

راه حل: راهنمای علت گرفتگی لوله تخلیه کولر گازی

نتیجه گیری خاموش شدن کولر گازی

در قسمت بالا 11 مورد از دلایل خاموش شدن کولر گازی حین کار مورد بررسی قرار گرفت و توضیحات مفصلی بابت هر یک پرداختیم شما می توانید از جدول زیر به عنوان چکیده استفاده کنید.

نشانه وجود خرابی علت خاموش شدن کولر گازی
قطع کردن سریع کمپرسور نصب اشتباه و تهویه نامناسب فن
خاموش کردن موتور بعد چند ثانیه کثیفی کندانسور
یخ زدن اواپراتور کار نکردن بلوور فن و احتمال نشت گاز
قدرت بالای کمپرسور نسبت به متراژ سرد شدن سریع و آف شدن کمپرسور
آف شدن کمپرسور با اینکه به میزان دمای دلخواه نرسیده ترموستات و سنسور خراب است یا محل نامناسبی دارد

منبع برخی از مطالب نگاشته شده:

gabesguides

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.

14 نظرات

 • کولر گری ۱۲ آمپر ۶ فشار ۴۵ میباشد کمپرسور بیست دقیقه کار میکنه نیم ساعت خاموش میشه خازن تعویض شده موتور فن و خازنی نیز تعویض شده بعلت ضعیفی فن الان شبها بهتر کار میکنه ولی روز خاموش شدن کمپرسور طولانی‌تر و سرما زایی کمی مثلا ۱۰ دقیقه هست لطفا راهنمای بفرمایید بنده خودم تعمیر کار هستم
 • سلام و خسته نباشین.اسپلیت بنده بعد از مدت کمی که کار میکند اول فن کندانسور خاموش میشود بعد کمپرسور با صدای ناهنجار خاموش میشود..علت چیست‌؟
 • سلام.  کولر 32 هزار  مشکلیی از بابت سرمایش نداره ولی سر ظهر اف می کنه از ساعت 2 تا 5 عصر خاموشش می کنم و 5 به بعد دوباره کار می کنه و مشکلی هم نداره.  دلیل اف شدندش سر ظهر چی متونه باشه. 
  • سلام اگر کمپرسور تو گرما آف میکنه بخاطر خنک نشدن کمپرسور و داغ شدن بیش از حد هستش که اورلود می کنه کندانسور رو بشویید اگر مشکل رفع نشد باید تعمیرکار بازدید کنه ازش
 • کولر گری ۱۲ هزار ۳ ماهه خریدم هر چندثانیه یک بار خاموش روشن میشه انگار کل برفش قطع بشه دوباره وصل بشه هر دو تیکه خاموش روشن میشه مشکل چیه 
 • سلام وقت شما به خیر کولر گازی من تقریبا بعد از ۴۵ دقیقه خاموش میشه و دیگه روشن نمیشه روی تایم هم نیست بعد از خاموشی یکی از چراغ های سبز چشمک میزنه علتش چیه؟
 • سلام وقت بخیراسپلیت 30 هزار دارم که به تازگی فقط کمپرسور  5 دقیقه روشن است و 3 دقیقه خاموش میشه و این چرخه دقیقا تکرار میشه ولی پنل داخلی مرتب کار میکنه و مشکلی ندارهمیش راهنمایی کنید لطفا
  • نویسنده
   سلام کمپرسور اتومات می کنه و به نظر مشکلی نداره اگر گرما یا سرمای خوبی دارید. اما اگر گرما یا سرمای مطلوبی ندارید مشکل می تونه از سنسور دمایی باشه.
 • سلام اسپیلت من وقتی هوا روشنه خود به خود خودش روشن میشه و هر چند ثانیه یکبار هی خاموش و روش میشه در حدی که  باید کلا از فیوز قطعش کنم . جالب اینجاست شب همچین مشکلی نداره و اگه خودم در شب اسپیلت رو روشن کنم اصلا هی خاموش و‌ روشن نمیشه .ولی وقتی هوا روشنه خودش شروع میکنه به خاموش و‌روشن شدن . ممنون میشم راهنمایی کنید.