کولرگازی

فن کولر گازی

فن کولر گازی

کولر گازی اسپیلت دارای دو قسمت مجزا از یک دیگر میباشد: یونیت (پنل) داخلی و یونیت (پنل) خارجی این دوجز با همکاری یکدیگر، سیکل سرماسازی و تهویه مطبوع را در خانه شما ایجاد میکند. دو فن در هر یک از اجزای یونیت های کولر گازی تعبیه شده است، با توجه به نحوه عملکرد کولرگازی وظیفه اصلی فن کولر گازی در پنل داخلی ایجاد جریان هوا ما بین کویل (سیم پیچ) اواپراتور است تا هوای ایجاد شده خنک و با کمک پره های فن به بیرون (فضای اتاق) پرتاب شود. وظیفه فن کنداسنور نیز به جریان انداختن هوا مابین کویل کندانسور و گرفتن گرمای آن میباشد. در ادامه تعمیر24 به چگونگی کار کرد فن داخلی و خارجی کولرگازی، عوامل خرابی نوع عیب یابی و نحوه تعویض آن را بررسی خواهد کرد.

اگر متوجه سروصدا یا عملکرد نادرست فن داخلی و خارجی کولرگازی شدید بهتر است برای جلوگیری از آسیب به قسمت های دیگر به متخصصین تعمیرات کولر گازی و اسپیلت مراجعه کنید.

میتوانید از طریق تماس مستقیم با کارشناسان تعمیر24 در ارتباط باشید.

فن کولر گازی در پنل داخلی و خارجی چگونه کار میکند دارد؟

فن کندانسور یا پنل خارجی اسپیلت عموما دارای 3 تا 4 پروانه میباشد که بوسیله موتورفن به حرکت در می آید. محل آن در کنار موتور کولر گازی و روبروی کویل کندانسور است. گاز مبرد بخاطر انبساط گرم شده و این گرما از طریق فن کندانسور به بیرون هدایت میشود تا کندانسور را خنک کند. گرمای بیش از حد میتواند آسیب های جدی به سیم پیچ های کمپرسور وارد کند. وظیفه فن کولر گازی کم کردن دمای مبرد به مقدار قابل توجهی است تا حالت سرمایش گاز حفظ شود. با به حرکت درآمدن پروانه ها هوا به داخل شیار های کندانسور کشیده شده تا دمای موتور و کندانسور را کاهش دهد پس از آن هوای گرم گرفته شده از آنها به محیط بیرون انتقال میابد.

فن خارجی کولر گازی

فن خارجی کولر گازی

در یونیت (پنل) داخلی اسپیلت، فنی دیگر وجود دارد که وظیفه مکش هوای اطراف به داخل اواپراتور را برعهده دارد. هوای اتاق پس از کشیده شدن به سمت پنل داخلی از دریچه های کولر گازی وارد شده و پس از رد شدن از فیلتر و جذب گرد غبارهای آن وارد روزنه های اواپراتور میگردد. به دلیل اختلاف دمای قابل توجه اپراتور و هوای وارد شده، اواپراتور گرما را به خود جذب کرده و این امر باعث پایین آمدن دما اتاق میگردد و دوباره بوسیله به چرخش درآمدن پره ها این هوا به داخل محیط پرتاب میگردد. این امر به غیر از ایجاد خنکای مطبوع باعث تمیز کردن هوا نیز میشود. فن کولر گازی در پنل داخلی دارای چند نوع قدرت است که تعیین کردن کردن مقدار قدرت آن در ریموت اسپیلت سرعت این چرخه را نیز تغییر میدهد.

بلوور فن پنل داخلی اسپیلت

بلوور فن پنل داخلی اسپیلت

چرا فن کولر گازی در کندانسور کار نمیکند؟

 1. بررسی خرابی خازن میتواند علتی ساده ولی مهم باشد. (خازن کولرگازی چیست و نحوه عیب یابی آن)
 2. تست موتور فن دو شفت بروز ایراد در آن باعث سرو صدا یا ایجاد خرابی در چرخیدن پروانه ها میکند.
 3. معیوب بودن موتور فن، در صورتی که موتور آن سوخته یا بلبرینگ های مستهلک شده باشند توانایی چرخاندن پروانه را ندارد.
 4. بررسی رله برد، زمانی که ولتاژ وارد برد اصلی میگردد رله برد میبایست تقسیم ولتاژ به برخی از قسمتهای را بر عهده گیرد نمونه ای از آنها فن کولر گازی است.
 5. خرابی برد فرمان، دستور به راه افتادن موتورفن فرستاده نمیشود.

چرا فن کولر گازی در پنل داخلی کار نمیکند؟

 1. خرابی سنسور دما، وقتی دستگاه نتواند دمای محیط را بدرستی تخمین بزند فن داخلی از برد اصلی دستوری دریافت نمیکند.
 2. خرابی موتور بلوور فن اسپیلت به دلیل سوختن سیم پیج ها یا ساییده شدن بلبرینگ های داخلی.
 3. ایرد در سوییچ چند حالته این قطعه وظیفه تنظیم جریان ورودی برق به نسبت قدرت فن را برعهده دارد.

توجه: چنانچه بلوور فن بیش از حد کثیف باشد هم میزان خنک کنندگی و قدرت پرتاب باد از دریچه ها کولر گازی به شدت پایین میآید هم ممکن است باعث یخ زدن پنل داخلی کولر گازی بشود، در صورت عدم سرویس دوره ای کولر گازی ممکن است این کثیفی موجب سروصدای زیاد اسپیلت هم بشود.

چرا فن کولر گازی صدا می­دهد؟

سیستم کولرگازی به گونه ای طراحی شده است که از دو قسمت پنل داخلی و پنل خارجی تشکیل شده است. با توجه به ساختار آن، قسمت پرسروصدای آن یعنی کمپرسور در پنل خارجی قرار گرفته که صدای آن موجب آزار ساکنین منزل نشود.

با این اوصاف به مرور زمان و استهلاک قطعات دستگاه، امکان دارد کولرگازی صداهای ناهنجار و آزاردهنده­ای از خود ایجاد کند که در ادامه به دلایل ایجاد این صدا و یا لرزشهای ناشی از آن اشاره خواهد شد.

صداهای مربوط به پنل خارجی بدلایل زیر است:

تراز نبودن کولرگازی

یکی از ساده ترین دلایل ایجاد سروصدا، درست نصب نشدن پنل خارجی و تراز نبودن آن روی یک خط است که موجب ایجاد صدای جیر جیر فن کولر گازی می­شود.

نشت روغن از کمپرسور و یا عدم روغن کاری

درصورتی که کمپرسور بیش ازحد روغنکاری شده باشد، نشتی روغن داشته و همین موجب ایجاد سروصدا می­شود.

همچنین زمانیکه فن اسپیلت بدرستی روغنکاری نشده باشد سروصدای ناهنجار ایجاد می­کند.

شکسته شدن پره فن

درصورتی که شی خارجی داخل فن شود و موجب شکستن و یا کچ شدن پره های فن کولر گازی شود، دستگاه پس از روشن شدن ایجاد سروصدا میکند. درنظر داشته باشید زمانیکه تیغه های آن از تعادل خارج شده به قسمت­های دیگر ضربه می زند

گیر کردن شی خارجی در کندانسور

زمانیکه کولر گازی روشن باشد و صدای ناهنجار به یکباره به گوش برسد، به احتمال بسیار زیاد یک شی خارجی در آن گیر کرده است.

پنل خارجی دستگاه بدلیل نصب بودن در خارج از ساختمان می­تواند محل جمع شدن بسیاری از اجسام شده حتی شاخ و برگها شده و همین موجب ایجاد دردسر است.

لق شدن پایه های کندانسور

کندانسور دستگاه توسط پایه و مهره به پنل خارجی متصل شده که درصورت لق یا شل شدن امکان ایجاد سروصدا را بهمراه دارد.

ضربه خوردن بدنه کمپرسور

این نکته قابل توجه را درنظر داشته باشید که زمان نصب اسپیلت، اگر پنل خارجی به هر دلیل دچار ضربه شده باشد امکان دارد پس از روشن شدن ایجاد سروصدای کند.

موتور فن دوشفت

یاتاقانها بایستی روغنکاری شوند و درصورت عدم روغنکاری سروصدای بسیاری ایجاد میکند.

موتور فن

اگر صدای ایجاد شده از موتور فن کولر گازی باشد ابتدا بلبرینگ آن را بررسی و درصورت خراب بودن آن را تعویض کنید.

صداهای مربوط به پنل داخلی بدلایل زیر است:

فن بلوور

درصورتی که فن دمنده را بچرخانید و شل یا سفت بودن آن را متوجه شدید به احتمال زیاد اشکال از این قسمت می­باشد.

معیوب بودن موتور فن بلوور

زمانی که صدای زیاد بعد از تست فن بلوور ادامه داشت موتور آن را تعویض کنید.

شل بودن قاب جلوی پنل کولرگازی و محکم نبستن پیچهای قاب

روغن کاری که در هردو پنل خارجی و داخلی موجب از بین بردن صدای فن کولر گازی میشود. همچنین درنظر داشته باشید سرویس سالانه دستگاه کولر گازی بمنظور جلوگیری از هرگونه آسیب به هریک ازقطعات ضروری می­باشد.

چگونه از خرابی موتور فن کندانسور جلوگیری کنیم؟

گرم شدن بیش از حد موتور فن میتواند باعث آسیب به آن شود. باید عوامل این اتفاق را عیب یابی و از وقوع آن جلوگیری کنیم.

عوامل گرم شدن زیاد آن به شامل مواردی از قبیل:

 1. نیم سوز بودن کمپرسور
 2. انتخاب نادرست حجم موتور نسبت به فضای محیط
 3. آف کردن زیاد کمپرسور
 4. عدم توجه به مکان نصب کندانسور و عدم جریان مناسب هوا توسط فن کولر گازی
 5. شکسته یا دفرمه شدن پروانه
 6. کثیفی بیش از کندانسور

اگر به هر دلیلی فن کندانسور به درستی کار نکند میتواند باعث بالا رفتن دما در کندانسور گردد این امر میتواند هم به موتورفن و حتی به کمپرسور آسیب برساند. چنانچه متوجه مشکل در کارکرد فن کندانسور شدید بهتر است اسپیلت را خاموش کنید و با تکنسین تعمیر کولر گازی تماس بگیرید تا شرایط را عیب یابی و برطرف کند.

تماس مستقیم با کارشناسان-ثبت سفارش تعمیرات

نحوه تعویض فن کندانسور

کار بسیار ساده ای است و با دنبال کردن مسیر به شرح زیر به راحتی امکان پذیر است.

 1. ابتدا کولر گازی را خاموش کنید.
 2. قطعات مورد نظر را با توجه به ابعاد قطعه قبلی و با توجه به تعداد پره های آن تهیه کنید.
 3. شفت موتور فن کندانسور را داخل پروانه آن جا بزنید و آنرا در سرجای خود قرار دهید. احتیاط کنید که در هنگام نصب آن پروانه خم یا نشکند.
 4. سیم های جریان برق را به شکل اولیه به موتورفن کندانسور جا بزنید.
 5. کاور فلز را بروی کندانسور ببندید.
 6. سپس دستگاه را تست کنید.

مقالات مرتبط با کولر گازی:

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

 • سلام. کولر ما گری 24 هزار هست. علی رغم تمیزی فیلترپنل و رادیاتورموتور بیرونی، مدتی است پرتاب باد کم و زیاد میشود و انگار کنار ساحل هستید و صدایی شبیه موج دریا میده که صدا کم و زیاد میشه ولی بادش سرما داره. داخل پنل هم ظاهرا تمیزه حتی اواپراتور هم تمیزه. آیا امکان داره فن بلوورش خراب شده باشه؟ با سپاس
  • سلام در بیشتر مواردی که من برخورد کردم ایراد از ۱ ) تنظیم نادرست کنترل میباشد . سرعت فن داخلی دارای چهار حالت کند متوسط تند و حالت Auto میباشد حالت Auto باعث کم و زیاد شدن خودکار فن میشه اول دور فن داخلی رو در حالت متوسط بذارید اگر مشکل حل نشد به مورد بعد توجه کن . ۲) اگر پره های بلوور چندتاشون شکسته باشه باعث عدم توازن میشه و صدای نامناسب از پنل داخل میاد نحوه بازرسی ؛ کولر رو خاموش کنید و با چراغ موبايل پره ها رو چک کنید ۳) ممکن است اواپراتور ( رادیاتور داخلی ) تمیز باشه ولی خود بلوور کثیف باشه نحوه بازرسی ؛ کولر رو خاموش کنید و با چراغ موبايل پره ها رو چک کنید
 • سلام عرض ادب آیا میشود فن بیرونی پنل بیرونی را دور بالاتر گذاشت اگه نمیشود دلیلش چیست و چه اتفاقی می افتد