کولرگازی

8 علت کار نکردن گرمایش کولر گازی

علت کار نکردن گرمایش کولر گازی
زمان مطالعه : 9 دقیقه

علت کار نکردن گرمایش کولر گازی در زمستان یا هوای سرد را می خواهیم بررسی کنیم اگر دستگاه شما این حالت گرمایی دارد و علت گرم نکردن اسپیلت ، کولر گازی یا داکت خود را نمی دانید با مجموعه تخصصی تعمیر24 همراه باشید.

مشاهده سر فصل مطالب نمایش تیتر ها

حتما می دانید که استفاده از کولرگازی محدود به فصول گرم سال نظیر تابستان نمی باشد! استفاده از حالت گرما در زمستان برای تمام مدل هایی که ویژگی و حالت گرمایش را دارند نیز امری بدیهی است.

آماده پاسخگویی به سئوالات شما هستیم!

در این مقاله به 13 عامل اشاره و 8 علت به طور اختصاصی توضیح داده میشود میتوانید سئوال یا تجربه خود را در قسمت دیدگاه با متخصصین تعمیر24 به اشتراک بگذارید. تجربیات شما چراغ راه ماست و به آن مفتخریم! (برای انتقال به قسمت بحث و دیدگاه روی دکمه ارسال دیدگاه کلیک کنید)

استفاده از اسپیلت در منازل یا ادارات حتی با وجود سیستم های گرمایشی دیگر نظیر پکیج می تواند کمکی برای داشتن دمای معتدل تر و گرم نگه داشتن محیط باشد. حال می خواهیم بدانیم چرا کولر گازی گرم نمیکند یا باد گرم نمیزند ؟ برخی از مواردی که علت کار نکردن گرمایش کولر گازی میتواند بروز مشکل در کمپرسور، سنسور دمایی، نداشتن گاز کافی و خرابی شیر برقی و … میباشد که در ادامه به طور کامل به علت گرم نکردن اسپیلت و داکت شما می پردازیم.

برای رفع مشکل و تعمیرات کولر گازی خود می توانید از خدمات حرفه ای مرکز تخصصی تعمیر 24 نیز استفاده کنید.

 

مرکز تخصصی تعمیرات کولر گازی تهران

مرکز تخصصی تعمیرات کولر گازی تهران

 

چرا کولر گازی گرم نمیکند ؟

قبل از ورود بحث لازم است بدانید علت گرم نکردن کولر گازی در زمستان در تمامی مدل های ایستاده و دیواری در اسپیلت هایی با همه برندها مثل: سامسونگ، تراست، هیتاچی، اجنرال، هایسنس، گری، جنرال، ال جی و … شبیه به هم است این بخاطر عملکرد مشابه در سیکل یکسان مبرد در تولید گرمایش است پس با این ذهنیت به دنبال جواب چرا کولر گازی و اسپیلت گرم نمیکند ؟ میرویم.

به یاد داشته باشید علت کار نکردن گرمایش کولر گازی می تواند به 2 صورت باشد:

 1. هیچ بادی از اسپیلت خارج نمی شود.
 2. کولرگازی در حالت گرمایش (در زمستان) باد سرد میزند.

خارج نشدن باد می تواند از خرابی برد، بلوور فن و موتور فن پنل باشد. سایر موارد در ادامه بررسی می شود.

علت باد گرم نزدن کولر گازی از فعال نبودن حالت گرمایش

با استفاده از چند روش ساده شما میتوانید متوجه شوید که آیا اسپيلت شما توانایی کار در وضعیت گرمایشی را دارد.

 1. ریموت (کنترل) کولرگازی را بردارید و دکمه MODE را پیدا کنید. با فشار دادن دکمه MODE تنظیماتی که برای حالت گرمایش است عموما در انواع کولر گازی های سامسونگ، ال جی، جنرال، اجنرال، توشیبا و … شکلکی مانند خورشید بر صفحه نمایش ظاهر شده یا با کلمه HEAT به معنی گرما روبرو خواهید شد.
 2. راه بعدی برای اطمینان خواندن دفترچه راهنمای اسپیلت است که در آن توضیحات کامل و ویژگی های دستگاه نظیر داشتن وضعیت گرما به طور کامل شرح داده شده است.
 3. مرحله بعدی برای یافتن این موضوع بررسی قسمتی از کندانسور است که به عنوان شناسنامه آن دارای اطلاعاتی نظیر حجم گاز ذخیره شده در کمپرسور، قدرت موتور و ویژگی گرم کردن است که معمولا با کلمه HEATING مشخص میشود را بیابید.

 

بررسی حالت های تنظیم برروی کنترل اسپیلت

بررسی حالت های تنظیم برروی کنترل اسپیلت

 

چنانچه با طی کردن این مسیر اگر مشخص شد که اسپیلت شما دارای حالت گرمایش است اکنون باید بدنبال علت گرم نکردن کولر گازی در سایر موارد باشیم.

قابل ذکر است که میزان آمپر مصرفی در موتور در وضعیت استفاده از گرمای دستگاه نسبت به حالت سرمایش کاهش میابد و این بدان معناست که مصرف برق کمتری دارید.

تفاوت کولر هایی که در آنها حالت گرمایش وجود دارد و آنهایی که برای سرمایش هستند

در اینجا به دو تفاوت عمده اشاره میکنیم یکی داشتن قطعه ای بنام شیر برقی که تمامی کاری که کولر برای ساختن سرما انجام می دهد را بر عکس میکند و این باعث افزایش دما توسط پنل می شود.

تفاوت دیگر در کمپرسور آنهاست روغنی که در موتور هایی که برای سرمایش استفاده شده در رده ی روانکاوی سنگین قرار دارد در صورتی که در مدل هایی که گرما را هم دارند این کمپرسور با روغنی با درجه روانکاوی کم است.

علت گرم نکردن اسپیلت از خرابی کمپرسور است

کمپرسور وظیفه پمپ کردن گاز در سیستم را دارد اگر پس از روشن کردن حالت بخاری اسپیلت صدای قام کردن کمپرسور را نمی شنوید و از پنل باد به داخل نمی آید یکی از دلایل میتواند خرابی موتور باشد.

اگر پس از استارت حالت گرمایش فیوز خانه میپرد باز هم از سوختن موتور است که آمپر بیش از حد میکشد و علت کار نکردن گرمایش کولر گازی می باشد.

این را باید بدانید ممکن است مدت زمانی مورد نیاز است تا موتور راه بیافتد.

چه زمانی مورد نیاز است که کولر گازی شروع به گرم کردن کند؟

بعد از اینکه مطمئن شدید که دستگاه شما دارای حالت گرمایش است آن را که با شکل خورشید یا حرارت مشخص شده فعال کنید، سپس سطح دما را از مقدار 24 درجه سانتی گراد تا 32 درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

عموما برای به راه افتادن کمپرسور و شروع فعالیت برای بالا بردن دما زمان تقریبی 5 دقیقه لازم است.

اما اگر این زمان برای شروع کار موتور بیشتر شده است این احتمال میرود که میزان گاز موجود در دستگاه کاهش یافته است.

اگر انتظار شما برای کار کردن کمپرسور بدون نتیجه ماند احتمالا علت گرم نکردن اسپیلت و کولرگازی از عاری بودن مبرد درون کمپرسور یا خراب بودن آن باشد.

چرا اسپیلت گرم نمیکند ؟ کمبود گاز (نشت مبرد)

علت گرم نکردن کولر گازی و داکت اسپیلت اگر کار نکردن کمپرسور باشد و اطمینان دارید که کمپرسور سالم است (توسط تعمیرکار بررسی شده است) پس این اتفاق به دلیل نبود گاز در سیستم میباشد که دلیل خالی شدن مبرد یک چیز است! نشت گاز در قسمت هایی از کندانسور، لوله ها و اپراتور که نیاز به بررسی توسط تکنسین تعمیرات کولر گازی دارد پس از برطرف کردن نشتی باید شارژ گاز به شکل کامل بر اساس ظرفیت کمپرسور صورت بگیرد.

بهتر است قبل از شروع به فصل سرما برای داشتن کولرگازی با کارکردی مناسب خدمات مربوط به سرویس و تعمیرات آن را به دست تعمیرکاران این حوزه بسپارید تا مقدار وجود مبرد داخل موتور یا روغن زدن و نشتی لوله ها و کندانسور به دقت چک شود تا در حین استفاده از اسپیت، کمپرسور دستگاه زیر بار بیشتر قرار نگیرد و سلامت و طول عمر آن تضمین شود بی توجهی به این میتواند باعث افزایش آمپر دریافتی و هزینه های برق مصرفی گردد.

علت کار نکردن گرمایش اسپیلت چه قطعاتی است؟

بروز مشکل و خرابی در هر یک از عوامل زیر می تواند علت کار نکردن گرمایش کولر گازی و داکت اسپیلت میباشد:

 1. شیر برقی
 2. مین برد اصلی
 3. بلوور فن
 4. موتور فن پنل
 5. موتور فن کندانسور
 6. کندانسور
 7. کمپرسور و رله
 8. اواپراتو
 9. گرفتگی در لوله مویی
 10. خازن
 11. کنتاکتور
 12. نبود گاز یا زیاد بودن آن در سیکل
 13. خرابی های پرشر یا لو پرشر

ایراد در هر یک از عوامل بالا باعث میتواند پاسخی برای این پرسش شما باشد که چرا کولر گازی گرم نمیکند ؟ دلیل این باشد که یکی از این اجزا  خراب شده باشد حالت گرمایش آن متوقف شده یا کار نمیکند.

نکته: بهتر است قبل از بررسی بیشتر و برای تماس با تعمیرگاه برای تعمیر کولر گازی و داکت اسپیلت خود ابتدا اطمینان حاصل کنید تا دستگاه دارای حالت گرمایش است یا خیر! پس با دنبال کردن مطالب پیش رو و بررسی مواردی که در بخش فوق، ذکر شده است میتوانید تصمیم مناسبی برای عیب یابی اسپیلت خود بگیرید.

در صورت بروز خرابی هر یک از قطعات ذکر شده کولر گازی گرم نمیکند، میبایست توسط تعمیرکار تعمیر24 به دقت تمامی قطعات تست شوند تا با بروز خرابی در هر یک اسپیلت تعمیر شود.

عیب یابی مشکلاتی که میتواند علت گرم نکردن کولر گازی و اسپیلت باشد

تمامی قطعاتی که می تواند در علت کار نکردن گرمایش کولرگازی شما تاثیر گذار باشند را در بخش فوق مورد بررسی قرار دادیم و اکنون سعی بر توضیح و تاثیر خرابی بر روی دستگاه را داریم.

1- ایراد در شیر برقی:

این قطعه نقطعه تفاوت در دستگاه هایی است که حالت گرمایش دارند یا این قابلیت را ندارند.

کولرهایی که فقط حالت سرما را دارند از داشتن این قطعه بی بهره هستند.

وظیفه شیر برقی آن عکس کردن فعالیت از وضعیت سرما به گرماست.

افزایش بیش از حد بار یا کاهش چشم گیر بار حاکی از خرابی شیر برقی است.

پس اگر فشار روی شیر برقی کاهش یا افزایش چشمگیر داشت می تواند علت گرم نکردن اسپیلت باشد، پس اکنون وقت آن رسیده این قطعه توسط تعمیرکار تعویض گردد.

2- بیش از حد استاندار کمپرسور شارژ گاز شده است:

برای کارکرد مناسب دستگاه در وضعیت گرما میزان شارژ مبرد در کمپرسور باید در بازه ای بین 300 تا 320 پاسکال باشد.

علت گرم نکردن کولر گازی در زمستان اگر مقدار گاز بیش از اندازه باشد کمپرسور شروع به کار نمیکند و دستگاه باد گرمی ندارد در اینصورت سنسور های پرشر که کنترل فشار را بر عهده دارد اجازه کار را به دستگاه نمیدهد.

 

علت گرم نکردن اسپیلت

علت گرم نکردن اسپیلت

 

3-مشکلات مربوط به سنسور محیطی

چنانچه سنسور دمایی اختلال داشته باشند وقتی که کندانسور و لوله ها متصل به آن یخ بزنند داده ای توسط برد برای فن ارسال نمیشود تا با شروع به کار آن یخ ها آب شوند.

دلیل دیگری نشان میدهد چرا کولر گازی گرم نمیکند برفک لوله ها رفت و برگشت کندانسور است، دلیل این مشکل میتواند کمبود مبرد موتور و یا معیوب بودن فن یونیت داخلی و خارجی باشد.

نداشتن مبرد نیز یک علت کار نکردن گرمایش کولر گازی است.

عواملی نظیر سنسور دمایی و فانوسک پنل قبل از استفاده از اسپیلت میبایست چک شوند تا سنسور دمایی روی وضعیت خاموش یا سرمایش تنظیم نباشد.

 

علت گرم نکردن اسپیلت

علت گرم نکردن اسپیلت

 

بیشتر بخوانیم: بررسی یخ زدن کولر گازی

4- مشکلات ناشی از برد

نشان دادن کد خطا و کار نکردن پنل ممکن است علت گرم نکردن اسپیلت باشد در این صورت بادی از پنل خارج نخواهد شد.

چنانچه با انجام تنظیمات مجدد و ریست اسپیلت، اگر کد هنوز هم نمایش داده میشود. پس مین برد فرمان خراب است.

برای رفع مشکل باید تمامی پایانه ها و اتصالات مربوط به برد تست و در صورت مشکل تعویض شوند.

سئوالات متداول شما در علت کار نکردن گرمایش کولر گازی

سئوالات دیگری در این رابطه دارید؟ در قسمت دیدگاه متخصصین تعمیر24 آماده پاسخگویی به سئوال شما خواهند بود.

چرا کمپرسور شروع به کار میکند اما پنل کولر گازی باد گرم نمیدهد ؟

زمانی که موتور شروع به کار میکند اما پنل بادی نمی دمد ممکن است مشکل از دو جز باشد:

 • خرابی مین برد
 • خرابی موتور فن داخلی

چنانچه کار نکردن پنل با نمایش کد خطا خاصی باشد پس مین برد فرمان خراب است. برای بررسی دقیقتر با نمایندگی تعمیر 24 تماس بگیرید.

چرا کولر گازی در حالت سرمایش کار میکند اما در حالت گرمایش باد گرم نمیزند؟

چنانچه وقتی اسپیلت در حالت سرمایش به درستی کار میکند اما در حالت گرمایش کولر گازی باد گرم نمیزند میتواند یکی از عوامل ذیل اتفاق افتاده باشد:

 1. مشکل در ترمیستور
 2. مشکل در شیر برقی
 3. کمبود مبرد
 4. ایراد در مین برد

بروز این موارد میتواند علت گرم نکردن کولر گازی و داکت اسپیلت در برندهای مختلف نظیر سامسونگ، ال جی، جنرال و … میباشد.

برای بررسی ها بیشتر اگر بخواهیم ببینیم چرا کولر گازی باد گرم نمیزند یا حالت گرمایشی کار نمیکند نیاز به ابزار کافی و افراد متخصص است این وظفیه را به دست تعمیرکاران …… بسپارید.

چرا اسپیلت به میزان دلخواه ما محیط را گرم نمیکند ؟

نکته ای که حائز اهمیت است تناسب قدرت کمپرسور و فضایی است که برای گرم کردن انتخاب کرده اید.

توجه به ایزوله بودن دمایی محیط نیز از اهمیت بالا برخوردار است مثلا استفاده از شیشه های دو یا سه جداره.

توجه به سرویس دوره ای کولرگازی که شامل سرویس کندانسور و سرویس پنل که میتواند راندمان دستگاه را به شکل قابل توجه افزایش دهد.

نتیجه گیری علت گرم نکردن کولر گازی

در حالی که اکثر ما معتقدیم که یک کولر گازی فقط برای خنک کردن محیط کار می کند، اصلا اینطور نیست. کولرگازی ها و داکت اسپيلت های مدرن می توانند دما را مطابق میل شما چه در تابستان و چه در زمستان تنظیم کنند.

در سیکل گرما دقیقا عکس سرما است اواپراتور با انقباض مبرد گرم میشود و فن با گردش هوا بر روی اواپرتور گرما را به محیط منتقل می کند تا زمانی که ترموستات پس از رسیدن به دمای مورد نظر کمپرسور را خاموش کند، کندانسور نیز پس از برگشت و انبساط گاز سرد شده و این سرما از طریق فن به فضای بیرون منتقل میشود.

اگر قطعه در این پیکره بندی دچار ایراد باشد می تواند علت گرم نکردن کولر گازی باشد البته مواردی مثل نشتی که باعث میشود گاز خارج شود، کیپی در مسیر که دلیل نچرخیدن گاز در سیکل می شود دلایل دیگری هستند.

علت گرم نکردن اسپیلت راه حل
خرابی فن خارجی احتمالا چیزی باعث مسدود شدن حرکت فن میشود آن را بردارید، در غیر اینصورت موتور فن یا خازن فن دچار خرابی است
خرابی خازن باعث می شود کمپرسور روشن نشود
خرابی بلوور و موتور فن داخلی باد به داخل پرتاب نمی شود می تواند بخاطر گیر کردن چیزی در بین پروانه ها یا خرابی موتور فن باشد، در غیر اینصورت مشکل از برد است.
معیوب بودن کمپرسور اگر موتور راه نمی افتد علت کار نکردن گرمایش کولر گازی است و باید تعویض شود، ابتدا رله سر موتور و خازن را چک کنید.
گرفتگی لوله مویین علت گرم نکردن اسپیلت از لوله مویین باشد باید پوشش کندانسور باز شود و لوله مویین جدید جایگزین شود
خرابی ترمیستور اگر فاصله و جایی که قرار گرفته باشد نادرست باشد باید تنظیم شود در غیر اینصورت ترمیستور باید عوض شود.
نداشتن گاز در قدم اول نشت یابی و وکیوم لوله ها سپس شارژ گاز
خرابی شیر برقی ببینید اتصالات به شیر برقی بدون مشکل باشند و خود شیر برقی را تست کنید در صورت نیاز باید تعویض شود.

اگر کولر گازی باد گرم نمی زند بهتر است به نمایندگی تعمیر24 تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان و به بهترین نحو مشکلات دستگاه شما با گارانتی برطرف گردد.

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

بازگشت به لیست

3 نظرات