راهنمای خدمات و ایراد های کولرگازی

علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه

علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه

اگر در یگ روز تابستانی گرم یا زمستانی سرد نیاز به روشن کردن اسپیلت خود دارید و پس از انجام اینکار چند لحظه بعد متوجه از کار افتادن دستگاه میشوید و به دنبال علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه هستید چند المان مختلف برای بررسی وجود دارد.

اگر میخواهید بدانید چرا کولر گازی خود به خود خاموش میشود سعی کنید تمامی موارد گفته شده را به دقت بخوانید اگر نیاز به تعمیرات کولر گازی پیدا کردید میتوانید با نمایندگی تعمیر24 تماس بگیرید.

چرا کولر گازی خود به خود خاموش میشود ؟

ممکن است از خود بپرسید با اینکه سرویس و نگهداری کولر گازی خود را به شکل سالانه انجام میدهید احتمالا این سئوال که علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه برای چیست ذهن شما را درگیر کرده باشد. برخی از مواردی که شایع است را مورد بررسی قرار میدهیم:

کثیفی اواپرتور باعث خاموشی ناگهانی اسپیلت

کویل اواپراتور گرمای هوای داخل محیط را میگیرد و خارج میکند و به فن اجازه میدهد تا هوای خنک شده را دوباره آن را به گردش درآورد. اگر سیم اواپراتور کثیفی داشته باشد، نمیگذارد تا مبرد که دمای بسیار پایینی دارد گرمای محیط را بخود بگیرد و روی سیم پیچ اواپراتور کولر گازی یخ میبند. پس دستگاه برای ذوب یخ اواپراتور سخت تر کار می کند که میتواند علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه باشد.

کمبود گاز در علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه

پایین بودن مبرد در کمپرسور نیز یکی از دلایل رایج منجمد شدن اواپراتور است. مبرد به عنوان بخشی از فرآیند خنک ساختن محیط از گاز به مایع تبدیل می شود و دوباره به گاز برمی گردد.

کمبود گاز به دلیل نشت در لوله ها ممکن است چرخه کار کولر گازی را مختل کند و علت قطع شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه باشد. علائم نشت مبرد شامل صداهای فیس فیس عجیبی است که از لوله مبرد شنیده میشود و معمولا با بوی بد همراه است.

 

چرا کولر گازی خود به خود خاموش میشود ؟

چرا کولر گازی خود به خود خاموش میشود ؟

 

استفاده از کولر گازی با اندازه نامناسب

کولر گازی ها با بار خروجی و ظرفیت توان آنها اندازه گیری میشوند. اگر دستگاهی دارید که بار خنک کنندگیش نسبت به متراژ محیط بیش از حد زیاد است، کولر گازی خیلی سریع به دمای تنظیم شده می رسد و علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه میباشد.

در حالی که در حالت اولیه ممکن است این یک مزیت به نظر برسد که خانه شما به سرعت سرد یا گرم میشود، اما در واقع بر اساس این افزایش قدرت و خاموش شدن و روشن شدن سریع دستگاه می‌تواند دمایی ناکارآمد برای شما فراهم کند و  همچنین باعث افزایش مبلغ قبض شما شود.

بررسی فیلتر هوای کثیف در علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه

فیلتر هوای قدیمی باعث گرفتگی هوای ورودی و خروجی از کولر گازی شما خواهد بود. وقتی این اتفاق می‌افتد، سیم‌پیچ‌های اواپراتور AC شما می‌توانند یخ بزنند و کولر گازی شما بعد از چند دقیقه ناگهان خاموش گردد. اگر اسپیلت خانه شما مدام خاموش میشود، فیلتر هوای خود را تمیز کنید یا آن را با فیلتر جدید تعویض کنید.

مشکلات الکتریکی:

یک کولر گازی برای کارکرد صحیح به اتصالات الکتریکی درست و صحیح نیاز دارد. اگر سیم کشی نادرست باشه یا مینیاتوری ضعیف باشد میتواند باعث پریدن فیوز و علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه باشد، با وجود اتصالی در برد اصلی نیز دستگاه قادر به ارسال سیگنال بین بردهای مدار، دماسنج و سایر قسمت ها نیست، به همین دلیل است که اسپیلت شما سریعا خاموش میشود.

گرفتگی شلنگ تخلیه:

اسپیلت شما دارای ناودانی تخلیه است که رطوبت اضافی ناشی از رطوبت را در این مکان جمع آوری میکند. اگر رطوبت به دلیل گرفتگی لوله تخلیه به درستی تخلیه نشود، ممکن است کولر گازی خود به خود خاموش شود.

ایراد در خازن:

آیا می‌دانستید که خازن راه انداز به اسپیلت شما کمک می‌کند تا کار کند؟ هنگامی که یک خازن راه انداز خراب میشود، به کولر گازی شما در فواصل نامنظم برق داده می شود. به همین دلیل میتواند علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه باشد.

بررسی تاثیر مخرب خاموش شدن سریع کولر گازی

ممکن است که کولر گازی شما برای هفته ها یا حتی ماه ها دچار خاموش شدن به شکل خود به خودی بعد از چند لحظه باشد، اگر مشکل را به سرعت شناسایی و حل نکنید، می توانید انتظاراتی مثل:

افزایش رطوبت:

شاید ندانید که کولرها در ابتدا برای حذف رطوبت خانه طراحی شده بودند. یک تهویه مطبوع که برای خانه خیلی بزرگ است ممکن است به راحتی بتواند به دمای مناسب برسد اما به اندازه کافی برای از بین بردن رطوبت کار نکند. این باعث میشود خانه شما در محل های شرجی با روشن کردن اسپیلت این احساس رطوبت را در داخل منزل داشته باشید.

پس افزایش رطوبت علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه نخواهد بود و معلول آن این مشکل است.

هزینه های انرژی بالاتر:

هر بار که کولر گازی روشن می شود، انرژی زیادی مصرف میکند. هر چه در یک زمان کم بیشتر روشن و خاموش شود، انرژی بیشتری مصرف میشود. این باعث گران شدن قیمت انرژی مصرفی شما میشود.

فرسودگی سریعتر قطعات:

اگر علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه و سپس روشن شدن آن برای شما بی اهمیت باشد میتوانید باعث کوتاهتر شدن عمر اسپیلت خود با سرعت بیشتری باشید بطوری که عمر مفید اسپیلت شما اگر 10 سال باشد در صورت وقوع این اتفاق به 5 سال خواهد رسید.

افزایش قیمت تعمیرات:

اگر با بروز روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی برای رفع مشکل سریعتر اقدام کنید تا تکنسین تعمیرات کولر گازی تمامی موارد گفته شده را به صورت کاملا اصولی بررسی کند تا علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه را بیابد به قطع میزان هزینه کمتر از چیزی خواهد شد که شما با بی توجهی نسبت به آن باعث بروز ایرادی عظیم تر شوید چون پس از فرسودگی کمپرسور و سوختن آن نیاز به تعویض و پرداخت هزینه های بالاتری میباشید.

منبع مقاله نگاشته شده:

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.

  • لطفا علت ارور ای ۴ درکولر جنرال مکس راکه متعلق به سنسورپایپ است اما این سنسور سالمه کمبود مبرد ندارد فن نیزسالمه بعد از یک دقیقه موتور خاموش میشود
  • سلام کولر ا جنرال صفر نصب کردیم روشن ک میکنی بعداز حدود یک دقیقه خاموش میشه یجور ارور مانند میده. نصاب میگه احتمال زیاد برق ضعیفه و جوابگو نیست باید سیمکشی عوض بشه. بنظر شما دلیلش از کجاس.؟ 
    • سلام متاسفانه در برخی مناطق ولتاژ در روز به زیر 180 ولت در تابستان رسیده ولتاژ ورودی را چک کنید اگر ولتاژ پایین بود باید استاپ لایزر تهیه کنید.