راهنمای خدمات و ایراد های کولرگازی

علت بوی بد کولر گازی

علت بوی بد کولر گازی

بررسی علت بوی بد کولر گازی های دیواری، پنجره ای، ایستاده و داکت اسپیلت ها شامل انواع بوهایی که از منظر شما نامطبوع و بد به نظر میرسد شامل: بوی ماهی، فاضلاب، نم، سوختگی و … است، هر یک از این موارد میتواند دلیل مختص بخ خود داشته باشد در ادامه بررسی خواهیم کرد که چرا کولر گازی بو میدهد ؟ و راه حل برون رفت از این مشکل چیست.

قابل تصور است وقتی کولر گازی روشن میکنید می تواند بوی وحشتناکی را از آن استشمام کنید. کولر اسپیلت شما کار می کند و بوی آن اکنون در سراسر خانه شما پخش می شود. ممکن است بوی بد در یک اتاق نسبت به بقیه محیط خانه قوی تر باشد. چنانچه چند پنل برای تهویه مطبوع در خانه دارید برای یافتن علت بوی کولر گازی به تمامی آنها نگاهی بیندازید، سعی کنید منبع بو بد را بیابید تا متوجه شوید که از طریق کدام پنل این بوی نامطبوع به همه جا نفوذ کرده است. سپس اقدامات لازم را برای رفع بو اسپیلت خود انجام دهید.

چرا کولر گازی بو میدهد ؟

بسته بو نوع بویی که اسپیلت شما می دهد، ممکن است موارد متعددی باعث ایجاد آن شود و این چیزی است که باید در اسرع وقت از وقوع آن مراقبت کنید. هر چیزی که باعث ایجاد بو می‌شود می‌تواند شما یا خانواده‌تان را بیمار کند، سیستم کولرگازی یا داکت اسپیلت شما را خراب کند و اگر فوراً به آن رسیدگی نشود، هزینه زیادی برای رفع آن بر دست شما خواهد گذاشت.

پس بیایید ببینیم و علت بوی بد کولر گازی چیست؟ چه اتفاقی می افتد، بوهای مختلف ممکن است چه معنایی داشته باشند، و چگونه می توان دوباره بوی خوب را به اسپیلت داد.

1- چرا کولر گازی بوی ماهی میده ؟

اگر بوی ماهی یا چیزی که بوی گاز تندی می دهد به مشام می رسد، قبل از هر چیز، تا حد امکان پنجره ها را باز کنید  ممکن است مشکل از نشت گاز مبرد مورد استفاده در سیکل مبرد پنل اسپیلت و داکت شما باشد.

مبرد یک عامل خنک کننده در داخل دستگاه شما است و نشت آن می تواند بر عملکرد اسپیلت تأثیر بگذارد. علاوه بر این، مواد شیمیایی را در هوا آزاد می کند و بنابراین می تواند برای محیط زیست خطرناک باشد.

فریون، یک کلروفلوئوروکربن، یک مبرد معمولی است که در کولرگازی ها استفاده می شود،فریون گرما را از هوای داخل خانه جذب می کند که در بیرون آزاد می شود. اما می تواند واقعا برای محیط زیست خطرناک باشد. بنابراین، اگر مشکوک به نشت فریون هستید، همیشه باید مراقب باشید.

علت بوی بد کولر گازی میتواند نشت گاز از قسمت های مثل پرچی یا لوله های اواپراتور پنل باشد.

اگر از قسمت پرچ باشد ممکن است مهره دچار آسیب شده باشد، برای حل مشکل باید مهره عوض شود.

علت بوی گاز از پنل کولر گازی بخاطر سوراخ شدن لوله های پنل یا مشکل در اواپراتور است اما این نشت میتواند در قسمت اواپراتور هم اتفاق بیافتد پس باید اواپراتور پنل عوض شود و در اینصورت بهتر است برای تعمیرات کولر گازی به متخصصن مرکز تعمیر24 تماس بگیرید.

2- بوی تخم مرغ گندیده از اسپیلت

بوی تخم مرغ گندیده، بوی نزدیکی به نشت گاز دستگاه نیز دارد، اما علت بوی بد کولر گازی در این موقع میتواند زمانی ایجاد شود که جوندگان یا حیوانات کوچک در نزدیکی مجرای خروجی باد  اسپیلت بمیرند.

بوی بد معمولاً نتیجه جوندگان مرده یا موجودات گیر کرده در اسپیلت است. این یک بوی مشخص و متمایز است که مطمئناً نمی توانید آن را با هیچ چیز دیگری اشتباه بگیرید.

پرندگان و حشرات می توانند در مجرای فن خارجی کندانسور یا پنل شما لانه کنند یا پناه ببرند و متأسفانه در تجهیزات گرفتار شوند.

با گذشت زمان، این حیوانات مرده بوی نامطبوع از خود متصاعد می کنند. به محض اینکه کولر گازی خود را روشن می کنید، می تواند بوی بدی را در خانه شما تخلیه کند. حیوانات مرده یا گیر کرده غیر از اینکه علت بوی بد کولر گازی شما هستند می توانند به اجزای مختلف سیستم شما آسیب برسانند.

چگونه از مشکل بو تعفن را رفع کنیم؟

بهتر است دستگاه خود را همیشه ضد آفات نگه دارید تا از چنین سناریوهای بدی جلوگیری کنید. می‌توانید با تعمیرگاه تماس بگیرید تا تکنسین حیوان مرده را خارج کند، یا خودتان می‌توانید این مشکل را برطرف کنید!

شما باید مجرای دقیقی را که بوی تعفن در آن فوران می کند پیدا کنید، از پیچ گوشتی برای برداشتن پوشش استفاده کنید و سپس لاشه را با دقت بردارید تا علت بوی بد کولر گازی رفع شود.

پس از برداشتن، محل را تمیز کنید و مطمئن شوید که محل خشک است. توصیه می شود مجرای خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که چیزی آسیب ندیده و هر نقطه ورودی برای جلوگیری از اتفاق مجدد، آب بندی کنید.

اینکه اسپیلت میتواند باعث انتشار بوی بد شود و خود منبع آن نباشد نیز امکان پذیر است اگر لوله، شیر و مواردی نظیر دستگاه های گازسوز در کنار اسپیلت دچار نشتی باشند می توانید این بو را استشمام کنید بهترین کار این است فلکه گاز اصلی را ببندید و با شرکت گاز استان خود تماس بگیرید.

3- علت بوی سوختگی از کولر گازی

قطعات الکتریکی زیادی در دستگاه شما وجود دارد (بردهای مدار، سیم های برق، فن ها، کمپرسور و …)

اگر بوی سوختگی از دریچه های هوای کولرگازی خود احساس کردید، فورا دستگاه خود را خاموش کنید.

یکی از دلایل رایج برای بوی سوختگی از کولر گازی این است که گرد و غبار می تواند پس از مدت طولانی عدم فعالیت در داخل دستگاه شما و قطعاتی نظیر (سیم های برق، سیم پیچ موتور فن و … بنشیند) هنگامی که پس از مدت طولانی روشن می شود، این گرد و غبار می تواند بسوزد و بوی بدی ایجاد کند. این فقط موقتی است و جای نگرانی نیست.

مطمین شوید که بو از اسپیلت است پس خانه خود را برای هر گونه نشانه ای از روشن ماندن اجاق گاز یا شومینه یا هر چیزی که احتمال بوی سوختگی یا نشانه دیگری از آتش سوزی احتمالی است بررسی کنید.

اگر به وسایل گازسوز منزل برای بوی سوختن مشکوک هستید، با 125 تماس بگیرید.

اگر هیچ نشانه‌ای از آتش‌سوزی نمی‌بینید، برای یافتن علت بوی بد کولر گازی قاب پنل را باز کنید یا بینیتان را به سمت دریچه خروجی هوا ببرید و هوای داخل دستگاه را تنفس کنید. اگر بوی سوختگی یا سیم سوخته را از دستگاه حس کردید، به احتمال زیاد برد مدار یا موتور فن در حال اتصالی است یا دچار سوختگی شده است.

اگر سیم کشی های ترمینال پنل اسپیلت نیز دچار اتصال شوند ممکن است این بوی بد سوختگی را احساس کنید.

4- چرا کولر گازی بوی نم (نا) یا کپک میدهد ؟

از شایع ترین علت بوی بد کولر گازی میتوان به: نم (نا) یا کپک اشاره کرد.

اگر بوی هوای نا زده از دریچه های اسپیلت خود را حس کردید، باید بدانید کپک یا قارچ در داخل یا اطراف پنل شما (بخصوص در قسمت لوله هایی که عایق ندارند) رشد می کند و گاهی اوقات می تواند به داخل اواپراتور هم راه پیدا کند.

این امر به ویژه در محیط های با رطوبت بالا که در آن کپک یا قارچ در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب رشد می کند، رایج است.

اگر رطوبت وارد شده به داخل پنل دستگاه شما به درستی تخلیه نشود، علت بوی بد کولر گازی میتواند باشد این امر میتواند در دراز مدت باعث شود رطوبت به فیلترهای پنل نفوذ کند و شروع به بدبو کردن خانه شما می کند.

در صورتی که بوی نم از فیلتر به مشام میرسد درصدد تعویض آن برآیید، اما احتمالاً این موضوع اصلی نیست، و شما نیاز به بررسی بیشتر توسط تعمیرکار خواهید داشت تا ببینند که چرا کولر گازی بو میدهد ؟

دقت کنید باید خروجی تخلیه و حوضچه آب نیز بدون گرفتگی باشد برای جلوگیری از این امر بهتر است فیلتر ها را به صورت دوره ای تمیز کنید. بی توجهی به این مورد میتواند علت آبریزی کولر گازی شما باشد.

5- دلیل بوی فاضلاب از کولر گازی

این بوی کولر گازی هشداردهنده ترین بوی لیست ما است. بیشتر اوقات، این نشان دهنده نشت گاز در داخل سیستم، به ویژه متیل مرکاپتان است.

گاز طبیعی به خودی خود هیچ بویی ندارد، اما شرکت های برق و توزیع کنندگان گاز متیل مرکاپتان را برای ایجاد بوی متمایزی به آن وارد می کنند. این امر تشخیص فوری را برای جلوگیری از هر گونه آسیب جدی که ممکن است از نشت گاز رخ دهد تضمین می کند.

ما اینجا شوخی نمی کنیم اگر اسپیلت شما بوی بدی نظیر بوی فاضلاب میدهد، یک دلیل دیگر هم هست به احتمال زیاد با یک کولر گازی بسیار کثیف و پر از گرفتگی سر و کار داریم.

این مشکل معمولاً زمانی شروع می شود که کولر گازی آب تخلیه نمیکند به طوری که آب و تمام کثیفی ها و زباله های داخل آن شروع به جمع شدن و چروک شدن می کنند. بوی فاضلاب از آن می آید.

6- چرا کولر گازی بوی دود سیگار میدهد ؟

اگر در خانه سیگار می کشید، این احتمال وجود دارد که دستگاه شما بوی دود سیگار را بخود بگیرد. این بوی نامطبوع می تواند باعث واکنش های آلرژیک و سردرد شود.

کویل و فیلتر اواپراتور شما بوی دود سیگار را جذب می کند. در نتیجه، وقتی کولر را روشن می‌کنید، ذرات تنباکوی جاسازی شده شل می‌شوند و از طریق دریچه‌های به خانه شما بازگردانده می‌شوند و فضای ناخوشایندی ایجاد می‌کنند.

این مشکل نیز مانند سایر مشکلات راه حل ساده ای دارد. برای از بین بردن بوی قدیمی دود تنباکو از دریچه های دستگاه خود، فیلتر هوای خود را هر 30 تا 60 روز یک بار تمیز کنید. همچنین می توانید سیگار کشیدن را در فضای باز شروع کنید.

بررسی راه هایی که بتوانیم از شر بو خلاص شویم

مانند هر مشکلی که در کولر گازی ظاهر می شود، اولین توصیه ما این است که فیلتر را تعویص کنید یا بشویید.

میتوانید از یک دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید.

در زمان آشپزی از هود هنگام جارو کشیدن درب و پنجره را باز بگذارید و حین دوش گرفتن هواکش را روشن کنید این موارد باعث میشود رطوبت، گرد و خاک که علت بوی بد کولر گازی است وارد دریچه های آن نشود.

برای تمیز کردن فیلتر، بلوور فن و اواپراتور دستگاه از پاک کننده های مختص به اسپیلت استفاده کنید تا باعث رشد کثیفی و گرفتگی تخلیه نشود.

سعی کنید پرز، گرد و خاک در روی وسایل و فرش نشیند و همواره با تمیز نگه داشتن آن از بوی کولر گازی گازی جلوگیری کنید.

این به مشکلات مختلفی از جمله رفع بوی بد کمک می کند.

موارد دیگری که می تواند در اجتناب از وضع کنونی نقش بسزایی دارد تعمیر و نگهداری سالانه را به وسیله مراکز معتبر توصیه میکنیم.

بررسی سئوالات پرتکرار

چنانچه سئوالات دیگری دارید در قسمت دیدگاه مطرح کنید.

1. چرا کولر گازی بوی فاضلاب میدهد؟

وقتی برای اولین بار کولر گازی شما را روشن می کنید، بوی بد، کپک مانند یا تعفن می آید. این زمانی اتفاق می افتد که رطوبت، گرد و غبار و کثیفی روی سیم پیچ اواپراتور اسپیلت شما جمع شود و باکتری ها و کپک ها را به تکثیر دعوت می کند.

2. آیا بوی بد اسپیلت خطرناک است؟

اگر بوهایی مثل سوختگی باشد می تواند نشان دهنده یک مشکل مکانیکی در فن یا کمپرسور اسپیلت شما باشد یا علت بوی بد کولر گازی از مشکلاتی نظیر سیم کشی یا خرابی قطعات الکتریکی باشد. بی توجهی به این امر میتواند باعث از کار افتادن دستگاه باشد.

منبع برخی از مطالب:

6 Reasons Why an Air Conditioner Smells & The Best Solutions

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد