راهنمای خدمات و ایراد های کولرگازی

علت باد نزدن کولر گازی

علت باد نزدن کولر گازی

علت باد نزدن کولر گازی یا کاهش قدرت پرتاب باد آن چیست؟ چرا کولر محیط را به خوبی خنک/گرم نمی‌کند؟ چگونه می‌توان این مشکل را حل کرد؟ کولر گازی دستگاه پیچیده‌ای و از اجزای مختلفی تشکیل شده است؛ به همین دلیل هر ایراد و مشکلی برای آن پیش آید می‌تواند چندین دلیل مختلف داشته باشد.

کاهش قدرت باد کولر گازی به دلایلی گوناگونی ممکن است بروز کند، خرابی فن، اورلود، سوختن برد، نصب نادرست، کثیفی فیلترها و… اگر این مشکل برای کولرگازیتان  پیش آمده است در ادامه این مقاله از تعمیر24 با ما همراه باشید تا آن را به طور کامل بررسی کنیم.

تمام مشکلاتی که علت باد نزدن کولر گازی هستند

کولر گازی دستگاهی پیچیده است؛ به همین دلیل هر ایراد و مشکلی در آن ایجاد شود، دلایل مختلفی دارد. از مهم‌ترین ایراداتی که باعث کاهش قدرت باد کولرگازی می‌شود باید به موارد زیر اشاره کرد:

1- نصب نادرست دستگاه

اولین و مهم‌ترین دلیل، نصب کولر گازی به شکل غیر اصولی است. نصب غیراصولی نه تنها باعث درست عمل نکردن دستگاه می‌شود، بعد از مدتی به اجزای داخلی هم آسیب وارد می‌کند. برای بررسی این موضوع باید از یک کارشناس کمک بگیرید تا فشار گاز خنک‌کننده و سایر بخش‌های دستگاه را به دقت بررسی و مشکل را پیدا کند.

در حین نصب کولر گازی حتما موارد چون محل قرار گیری کندانسور، جریان هوا  کندانسور و همچنین میزان گاز اولیه چک شود.

نصب نامناسب باعث داغ شدن سریع کمپرسور در علت باد نزدن کولر گازی است پس از گرم شدن سریع کمپرسور کولر گازی، دستگاه سریعا آف میکند.

 

علت باد نزدن کولر گازی

علت باد نزدن کولر گازی

2- کثیفی فیلترهای هوا

اگر دستگاه شما توسط نصاب معتبر و قابل اعتماد نصب شده است، نگرانی وجود ندارد و احتمالا کثیفی فیلترهای هوا علت کاهش قدرت باد کولر گازی شده است. شما می‌توانید با توجه به دفترچه راهنما فیلترها را از دستگاه خارج و آن‌ها را تمیز کنید. بعد از تمیز کردن، اجازه دهید که فیلترها کاملا خشک شوند و سپس آن‌ها را دوباره نصب کنید.

کثیفی فیلتر ها پس از مدتی علت آبریزی کولر گازی می شود پس بهتر است قبل از وقوع ایراد های بیشتر نسبت به سرویس به موقع دستگاه اقدام کنید.

3- خرابی دمنده یا بلوور کولر گازی

دمنده یا بلوور بخش مهمی از کولر گازی است که در یونیت داخلی دستگاه قرار دارد. بلوور به کمک فن کولر گازی مسئول دمیدن باد به داخل محیط است.

بعد از چک کردن فیلتر نوبت به این بخش می‌رسد. خرابی بلوور یا مشکلی در عملکرد فن می‌تواند علت باد نزدن کولر گازی باشد. حل این مشکل نیاز به تخصص و آشنایی با ساختار دستگاه دارد؛ به همین دلیل باید تکنسین تعمیر کولر گازی آن را بررسی کند.

4- نشتی گاز مبرد و یخ زدن لوله‌های اواپراتور

عامل خنک‌کننده در کولرگازی نوعی ماده خاص است که به آن گاز مبرد می‌گویند.

برای عملکرد صحیح، این گاز باید فشار و اندازه مناسب داشته باشد. در برخی مواردی مثل نشتی یا کاهش کیفیت مبرد علت کاهش قدرت پرتاب باد کولر گازی می‌شود. در این شرایط، تعمیرکار، گاز دستگاه را تخلیه و لوله‌های آن را تعمیر می‌کند. بعد از تعمیر، دوباره گاز مبرد تنظیم می‌شود.

معمولا کم شدن مبرد علت یخ زدن کولر گازی در قسمت پنل داخلی است.

5- خرابی برد علت باد نزدن کولر گازی

مشکل دیگری که باعث باد نزدن کولر گازی می‌شود، خرابی برد است. برد قطعه‌ای مهم در کولر گازی است که وظیفه آن کنترل تمام عملکردهای دستگاه است. خرابی یا سوختن برد باعث می‌شود که فرمان باد زدن به بلوور ارسال نشود. برد یک قطعه کاملا پیچیده است؛ به همین دلیل برای تعمیر آن باید از یک متخصص کمک بگیرید.

6- نوسان برق و خرابی کمپرسور در علت کاهش قدرت پرتاب باد کولر گازی

کمپرسور مانند قلب کولر گازی است و گاز مبرد را در دستگاه به جریان می‌اندازد. این قطعه نسبت به نوسانات برق بسیار حساس است؛ به همین دلیل باید از یک محافظ برق قوی برای اتصال کولر به برق استفاده کنید. گاهی به دلیل نصب نادرست، محافظ مطمئنی استفاده نمی‌شود و نوسانات برق به کمپرسور کولر گازی آسیب وارد می‌کند. خرابی کمپرسور می‌تواند علت باد نزدن کولر گازی باشد.

7- اورلود دستگاه

اورلود یک ویژگی محافظتی در کولر گازی است که از آسیب به آن جلوگیری می‌کند. در شرایطی بروز مشکلاتی مثل نصب نادرست دستگاه، خرابی خازن‌ موتور، مشکلات برق، افزایش فشار کمپرسور و… اورلود فعال می‌شود. فعال شدن اورلود دلیل دیگر باد نزدن کولر گازی است. در این شرایط هم بهتر است یک سرویسکار ماهر دستگاه شما را بررسی و مشکل را حل کند.

8- خرابی رله استارت علت باد نزدن کولر گازی

رله استارت در زمان راه انداختن کولر گازی به کمپرسور کمک می کند اگر رله خراب باشد کمپرسور راه نمی افتد که این اتفاق علت باد نزدن کولر گازی است.

 

علت کاهش قدرت پرتاب باد کولر گازی

علت کاهش قدرت پرتاب باد کولر گازی

9- کثیف بودن کندانسور در کاهش قدرت پرتاب باد کولر گازی

 • دلیل دیگری که علت باد نزدن کولر گازی می‌شود، کثیفی کندانسور است.
 • کندانسور بخش شبکه‌ای مانند است که در یونیت بیرونی کولر گازی وجود دارد.
 • نشستن گرد و غبار و اجسام خارجی ریز روی این بخش باعث کاهش قدرت کولر می‌شود.
 • کندانسور بخش حساسی است و سوراخ شدن آن باعث کاهش فشار گاز مبرد و علت خنک نکردن کولر گازی می‌شود. بهتر است برای سرویس آن از یک سرویسکار کولر گازی کمک بگیرید.

10- خرابی سنسورهای حرارتی

 • خرابی سنسورهای تشخیص دما یکی دیگر از دلایل کاهش قدرت باد کولر گازی است.
 • در این شرایط دستگاه نمی‌تواند دما را به درستی تشخیص دهد و قدرت باد خود را تنظیم کند؛ به همین دلیل قدرت پرتاب باد کم‌تر می‌شود
 • برای حل این مشکل معمولا باید سنسور دمای کولر گازی تعویض شود. به دلیل ساختار پیچیده دستگاه، بهتر است این کار توسط یک تعمیرکار ماهر انجام شود.

11- خرابی خازن در علت باد نزن کولر گازی

خازن کولر گازی وظیفه تامین برق اولیه فن و کمپرسور را به عهده دارد به طبع اگر خازن خراب باشد کمپرسور به مدت نمی آید این دلیل باد نزدن کولر گازی است.

سخن پایانی

انجام سرویس دوره‌ای کولر گازی یکی از کارهای ساده‌ای است که مانع آشکار شدن علت باد نزدن کولر گازی می شود با انجام آن در اولین فرصت می‌توانید ایرادات و مشکلات کوچک دستگاه را ردیابی و برطرف کنید. این کار از ایجاد خرابی‌های بزرگ و هزینه‌های تعمیر زیاد جلوگیری می‌شود.
توصیه می‌شود که کولر گازی هر شش ماه یکبار سرویس شود، قبل از شروع تابستان و قبل از شروع زمستان. در سرویس دوره‌ای معمولا کارهایی مثل تمیز کردن فیلترها، تنظیم گاز دستگاه، بررسی سلامت قطعات انجام می‌شود.

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

  • نویسنده
   سلام کثیفی زیاد کندانسور باعث گرم شدن سریع کمپرسور و آف کردن سریع موتور بشه که کمپرسور باد نمیزنه