راهنمای خدمات و ایراد های کولرگازی

12 روش کاهش مصرف برق کولر گازی

روش های کاهش مصرف برق کولر گازی

شما میتوانید با دنبال کردن و بکارگیری 12 دستور العمل، برق مصرفی اسپیلت را کاهش دهید! نکته قابل توجه این است با کاهش برق مصرفی کولر گازی جز اینکه هزینه قبض برق منزل و محل کارتان پایین می آید، ریسک خرابی و نیاز به تعمیرات کولر گازی کم میشود.

خوردن بستنی، نوشیدنی های خنک و حتی دوش آب سرد، راه حلی موقت برای فرار از گرما میباشد، راهکار شما برای داشتن احساس راحتی و خنک ماندن، پایین بودن دمای محیط است پس استفاده از کولر گازی راه حل منطقی گذر از تابستان سوزان میباشد.

چگونه مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم ؟

یکی از چالش های استفاده از کولر اسپیلت، برق مصرفی و به تبع آن هزینه های ناشی از روشن کردن کولر گازی میباشد. با به کار گیری 12 نکته اشاره شده توسط کارشناسان تعمیر 24 شما بجز کاهش مصرف برق کولر گازی خنکی بهتری را تحربه میکنید.

 

چگونه مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم ؟

چگونه مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم ؟

 

1. استفاده از ترموستات خانگی

ترموستات خانگی به شما امکان کنترل دقیق دمای خانه را میدهد. با تنظیم بر روی یک عدد خاص بدون اینکه تاثیر بر راحتی شما داشته باشد به طور بالقوه باعث کاهش مصرف برق کولر گازی می شود. حتی شما میتوانید ترموستات خانگی را طوری برنامه ریزی و زمان بندی کنید که وقتی در خانه هستید، فضا را خنک کند و در زمانی که خارج از خانه هستید، کولر آف کند، مرحله‌ای ساده که می‌تواند در درازمدت انرژی زیادی را برای شما صرفه جویی کند. ترموستات‌های قابل برنامه‌ریزی حتی می‌توانند به همراه سنسورهای حرکتی، دوربین‌ها، قفل‌های مرکزی از راه دور و موارد دیگر به بخشی از سیستم یکپارچه خانه هوشمند شما تبدیل شوند.

2. استفاده از پرده بلک اوت (خاموشی)

حتما لازم نیست برای اینکه مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم خانه را مجهز به تکنولوژی پیشرفته کنیم تا دستگاه موثرتر عمل کند. جایگزین کردن پرده بلک اوت بجای پرده معمولی باعث دور نگه داشتن گرمای خورشید میشود این امر باعث میشود در زمان کار اسپیلت، دمای محیط به سرعت کاهش یابد و متعادل بماند. این امر یک تغییر ساده و مقرون به صرفه است که باعث کاهش کار کولر گازی شما میشود همچنین در مصرف انرژی نیز تاثیر بسزایی دارد.

3. خاموش کردن لامپ های اضافی

این یک حرکت واضح در صرفه جویی در مصرف انرژی برق است، اما خاموش کردن چراغ ها چیزی بیش از کاهش مصرف برق است. اگر از لامپ‌های رشته‌ای یا هالوژن استفاده می‌کنید، روشن ماندن چراغ‌ها می‌تواند گرما ایجاد کند که باعث می‌شود کولر اسپیلت شما سخت‌تر از حد نیاز کار کند. این نوع لامپ ها بیشتر انرژی خود را برای تولید گرما استفاده میکنند تا روشنایی! خاموش کردن آنها (یا بهتر است بگوییم، جایگزینی آنها با جایگزین های کم مصرف) ممکن است تأثیر قابل توجهی بر کاهش مصرف برق کولر گازی داشته باشد، پس آن لامپ ها را عوض کنید و سپس روشن کنید!

4. وسیله های اضافی را از برق بکشید

وسایل الکترونیکی مانند: رایانه‌ها و لوازم خانگی نیز مقادیر زیادی گرما تولید می‌کنند (حتی زمانی که خاموش هستند)، هنگامی که از آنها استفاده نمی کنید (مثل: شب ها یا زمانی که در خانه نیستید) لوازم برقی اضافی را از برق بکشید یا از برنامه های برق هوشمند استفاده کنید که به شما امکان می دهد برق مصرفی آنها را در صورت عدم نیاز یا برنامه ریزی های مشخص زمانی قطع شود.

5. توجه به دریچه های خروجی هوا

کیپ شدن مجاری خروجی هوا (در انواع داکت اسپیلت، کولر های گازی دیواری، دوتیکه، ایستاده، پنجره ای و هواساز ها) باعث می‌شوند هوای خانه شما به درستی در گردش نباشد پس خنک‌شدن محیط ناهمگن و با مشکلات احتمالی در دستگاه همراه میشود.

در ابتدای فصل تابستان، همه دریچه های هوا را بررسی کنید تا مطمئن شوید که باز هستند و هیچ چیزی سر راهشان نیست. ایده خوبی است که از تمیز بودن پنل و خروجی هوا مطمئن شوید زیرا باعث کاهش مصرف برق کولر گازی میگردد. وجود کثیفی، گرد و خاکی میتواند اواپراتور و فیلترهای کولر گازی را مسدود کند. این کار راندمان خنک کنندگی را کاهش می دهد و می تواند منجر به خرابی کولر گازی شود. پنل و فیلتر ها را به طور منظم تمیز کنید تا مطمئن شوید که سیستم تهویه مطبوع شما در بهترین حالت خود کار می کند.

سرویس فیلتر ها سالی دوبار مناسب است، البته به میزان گرد و خاک یا آلودگی محیط ارتباط مستقیم دارد در صورت گرد و خاک زیاد انجام سرویس ها باید افزایش یابد.

6. از فن و پنکه استفاده کنید

برای اینکه مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم به جای تنها روشن کردن اسپیلت در روزهای گرم و مرطوب، دمای مناسبی را تنظیم کنید و از پنکه اتاق یا پنکه سقفی استفاده کنید تا خنک و راحت بمانید. با پنکه های سقفی، ترفند این است که آن ها را در خلاف جهت عقربه های ساعت روشن کنید تا هوای سرد را از پایین به سمت بالا بکشند و آن را به داخل اتاق بچرخانند. (ایجاد نسیمی با طراوت. پنکه‌ها تنها کسری از انرژی مورد نیاز اسپیلت را مصرف می‌کنند و اگر هنگام خروج از اتاق آنها را خاموش کنید، می‌توانند حتی در مصرف برق بیشتر صرفه‌جویی کنند.)

7. دمای آبگرمکن و پکیج خود را کاهش دهید

آیا می دانستید آبگرمکن و پکیج خانه شما می تواند منبعی معادل یک پنجم انرژی مصرفی شما باشد؟ تنظیم دما را فقط چند درجه پایین بیاورید و شاهد کاهش مصرف برق کولر گازی باشید.

8. از برق در ساعات کم پیک استفاده کنید

قیمت انرژی بر اساس تقاضای کلی و ساعات روز تغییر می کند. اگر می خواهید قبض ماهانه برق خود را کاهش دهید، وسایل پرمصرف مانند کولر گازی و لباسشویی را در ساعات کم باری که معمولاً در شب و آخر هفته است، روشن کنید.

9. فضای محیط را با گیاهان پر کنید

گیاهان آپارتمانی انواع و اقسام فواید را به همراه دارند. آنها جذاب هستند، هوای خانه شما را تصفیه میکنند (همچنین راهی سازگار با محیط زیست برای دریافت هوای تازه و خنک تر هستند.) به این دلیل که وقتی گیاهان آب و مواد مغذی را از خاکی که در گلدان قرار داده اند بیرون می کشند، ذرات آب را از طریق منافذ خود آزاد می کنند تا خود را خنک کنند و دمای هوای اطراف خود را پایین می آورند.

10. درها و پنجره های را کاملا ببندید

بسته نگه داشتن درها و پنجره ها مهم ترین کاری است که می توانید برای خنک نگه داشتن فضای محیط انجام دهید، اما شاید از سخت ترین عادت هایی است که بتوانید ترک کنید.

وقتی دمای بیرون بخصوص در فصول گرم افزایش می‌یابد، طبیعی است که بخواهیم درب یا پنجره های خانه‌ی خود را باز کنیم تا بتوانیم از نسیم لذت ببریم یا تا حد امکان از تهویه متقابل برخوردار باشیم.

با این حال، زمانی که اسپیلت روشن است این در واقع بیشتر ضرر دارد تا فایده! به محض باز کردن درب و پنجره، هوای گرم به خانه شما سرازیر می شود.

به جز بسته نگه داشتن پنجره ها استفاده از پنجره های چند جداره نیز میتواند تاثیر فوق العاده در حفظ اتلاف دمای محیط شما داشته، بهره گیری از آنها باعث کاهش مصرف برق کولر گازی میشود.

11. با توجه به اندازه اتاق از اسپیلتی با اندازه مناسب استفاده کنید

یکی از راه هایی که مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم این است اندازه کولر گازی برای اتاق خیلی بزرگ نباشد. قبل از خرید کولر گازی از نمایندگی فروش حتما سئوال کنید که چه اندازه ای از اسپیلت برای فضای منزل و محل کار شما بهترین است.

اگر چندین اتاق دارید، خرید چند دستگاه کوچکتر به جای یک دستگاه بزرگ می تواند مفید باشد. این به شما امکان می دهد از مدل های کارآمدتر استفاده کنید و هزینه کلی برق خود را کاهش دهید.

12. توجه به سرویس و نگهداری منظم

بهترین راه برای کاهش مصرف برق کولر گازی با خنکی مناسب و کمترین هزینه ارائه دهد، نگهداری آن در شرایط خوب است. فیلترهای کثیف یا مسدود شدن آن می تواند کارایی دستگاه شما را 5 تا 15 درصد کاهش دهند. فیلترهای خود را مرتباً تمیز یا در صورت نیاز تعویض کنید تا از خرابی کامل اسپیلت یا تعمیرات پرهزینه بابت مشکلاتی مانند نشت گاز جلوگیری کنید.

 

آموزش روش های کاهش مصرف برق کولر گازی

آموزش روش های کاهش مصرف برق کولر گازی

 

پرسش و پاسخ

شما میتوانید سئوالات خود را در رابطه با کاهش مصرف برق کولر گازی در بخش دیدگاه مطرح کنید.

روش های کاهش مصرف برق کولر گازی تا چه مقدار هزینه ها را کاهش میدهد؟

بهره بردن از روش هایی مطرح شده باعث کاهش مصرف برق کولر گازی شما بین 30 تا 35 درصد خواهد شد که در طول ماه عدد قابل توجهی از قبض برق شما را کاهش میدهد.

کدام حالت (Mode) کولر گازی برق کمتری مصرف می کند؟

هنگامی که حالت فن روشن است، کولر گازی درست مانند یک فن معمولی کار می کند. دمنده پنل کار میکند در حالی که واحد کمپرسور خاموش است. با خاموش شدن کمپرسور که پرمصرف ترین جزء کولر گازی است، می توانید در این حالت انرژی زیادی صرفه جویی کنید.

در چه دمایی کولر گازی برق کمتری مصرف می کند؟

افزایش دمای پیش‌فرض کولر گازی به 24 درجه سانتی‌گراد به شما کمک می‌کند مبلغ زیادی در قبوض برق ماهانه صرفه‌جویی کنید، کم شدن قیمت قبض ناشی از کاهش مصرف برق کولر گازی میباشد.

کدام کولر گازی برق مصرفی کمتری دارد؟

استفاده از کولرهای گازی اینورتر در کاهش مصرف برق روشی مطنقی است، اسپیلت های اینورتر بسیار کارآمدتر از همتایان غیر اینورتر خود هستند: آنها می توانند تا 30٪ در مصرف برق در مقایسه با غیر اینورترها صرفه جویی کنند. کولر اسپیلت های غیر اینورتر از روش روشن/خاموش کمپرسور استفاده میکند که باعث افزایش مصرف برق میشود اما در مدل های اینورتر کمپرسور در فواصل زمانی معین روشن و خاموش می شود تا دمای مورد نظر حفظ شود.

منبع مقاله: AC and Cooling Tips to Lower Your Electricity Consumption

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد