راهنمای خدمات ساید بای ساید, راهنمای مشکلات و خدمات یخچال فریزر

10 علت کار نکردن یخچال

علت کار نکردن یخچال فریزر

در این مطلب میخواهیم به 10 علت کار نکردن یخچال و ساید با نحوه عیب یابی و تعمیر آن بپردازیم اینکه چرا یخچال فریزر کار نمیکند ؟ باید بگوییم یخچال از اجزای مختلفی تشکیل شده است این باعث پیچیده تر شدن عیب یابی شود بخاطر اینکه در تمام طول شبانه روز در حال کار است به عنوان سختکوش ترین دستگاه منزل باید بدانیم تا غذای شما را تازه نگه دارد.

به طور ساده بخواهیم علت کار نکردن یخچال فریزر را بررسی کنیم می توانیم مشکلات عمده را به مواردی مثل سرد نکردن، روشن نشدن، به راه نیافتادن کمپرسور تعمیم داد.

چنانچه یخچال شما روشن نمی شود بهترین کار چک کردن مدار شکن یا فیوز منیاتوری مربوط به یخچال است.

در ضمن بهتر است ببنید که آیا کابل دستگاه در برق قرار گرفته و محافظ یا رابطی که از آن استفاده می کنید در حالت روشن است.

 

چرا یخچال کار نمیکند

چرا یخچال کار نمیکند

 

چرا یخچال کار نمیکند ؟

اگر یخچال شما به اندازه گذشته کارآمد نیست، یا کار نمی کند، چند چیز می تواند باعث ایجاد مشکل شود. این علل و راه حل آنها چیست؟

ابتدا بیایید نگاهی به نحوه عملکرد یخچال بیاندازیم. این سیستمی است که حول گردش یک مبرد سازمان یافته است که از حالت گازی به حالت مایع می رسد. یخچال “سرد” نمی کند، بلکه هوای داخل را تغییر می دهد. با تبدیل مبرد مایع به گاز در هنگام عبور از اواپراتور شروع می شود. سپس گاز گرما را گرفته و به حالت مایع در کندانسور باز می گردد. این مایع به منظور خلاص شدن از شر ناخالصی های مختلف از فیلتر درایر رد می شود و به کمپرسور بر می گردد در نهایت چرخه خود را تا رسیدن به دمای مطلوب از سر می گیرد.

نکته: دمای یخچال شما باید بین 0 تا 7 درجه سانتی گراد و دمای فریزر شما بین 15- تا 20- درجه سانتی گراد باشد.

شاید بتوان گفت مشکلات ایجاد شده در یخچال ترسناک ترین اتفاقی می تواند باشد که برای لوازم منزل شما ایجاد شده باشد علت کار نکردن یخچال می تواند ناشی از موارد زیر باشد.

نرسیدن جریان و لتاژ برق به دستگاه

دلیل اصلی کار نکردن یخچال ، جریان یا ولتاژ ناکافی به واحد است.

جریان و ولتاژ پریز را با دستگاه آمپر متر و ولت متر بررسی کنید.

ولتاژ و آمپر مورد نیاز دستگاه را در درفترچه یا بدنه یخچال نگاه کنید اگر به میزان معنا داری کمتر بود این علت کار نکردن یخچال فریزر و ساید شما خواهد بود.

خرابی کمپرسور یخچال

شاید بتوان گفت اصلی ترین علت کار نکردن یخچال مشکلات مربوط به کمپرسور است.

در بسیاری از موارد، یخچال فریزر فورا خاموش می شود یا در صورت معیوب بودن موتور، اصلاً روشن نمی شود.

اگر سوپاپ های کمپرسور شما فرسوده شده باشد یا روغن موتور وارد مدار دستگاه شده باشد (معمولا با جابجایی این اتفاق می افتد)، گردش مبرد دچار مشکل می شود. این نوع مشکل منجر به تولید بیش از حد یخ زدگی یا حتی توقف کامل و کار نکردن یخچال می شود.

البته کار نکردن کمپرسور می تواند از مشکلات:

  1. برد
  2. رله
  3. کندانسور
  4. فن
  5. اواپراتور

ناشی شود و یکی از نشانه های مشکل کمپرسور صدای زیادی می دهد یا سریعا اتومات می کند و داخل کابین را خنک نمی کند، معمولاً تعمیر کمپرسور یخچال امکان پذیر نیست وقتی موتورها خراب می شوند باید تعویض شوند. در چنین شرایطی با مراکز تعمیر یخچال تماس بگیرید.

 

علت کار نکردن یخچال چیست؟

علت کار نکردن یخچال چیست؟

 

آیا متوجه شده اید که یخچال یا کمپرسور شما خیلی داغ می شود؟

برای بسته شدن خودکار درب، ضروری است که تراز یخچال شما به سمت جلو نباشد. برای بسته شدن راحت تر، می توانید دستگاه را کمی پایه های جلو را بلند تر کنید.

همچنین مطمئن شوید که یخچال خود را در یک اتاقی نباشد که دمای محیط بالا 25 درجه باشد و یا مقابل آفتاب قرار گرفته باشد، اینگونه یخچال شما تحت فشار شدید قرار می گیرد و خرابی کمپرسور علت کار نکردن یخچال شما خواهد بود.

کثیفی کندانسور

کندانسور یخچال شما پر از مبرد است که به آن اجازه می دهد دستگاه شما را خنک کند. اگر این قسمت مسدود شده باشد یا پر از گرد و غبار باشد، ممکن است این امر مانع از عملکرد صحیح یخچال شما شود.

بهترین راه برای افزایش طول عمر یخچال، تمیز کردن کویل های کندانسور حداقل سالی یکبار است.

در واقع، تمیز کردن کویل های کندانسور در انواع خاصی از یخچال ها، مانند مدل های ساید بای ساید و دو قلو، حداقل دو بار در سال باید انجام گیرد.

یخچال و فریزر با کویل های مشکی که در پشت آن نصب شده است نیازی به تمیز کردن کویل های سالی یکبار دارند به صورت دوره ای کویل ها را جاروبرقی بکشید.

بسته نشدن درب می تواند علت کار نکردن یخچال شما باشد

یکی از دلایلی که باعث می شود به دنبال این سئوال باشید که چرا یخچال کار نمی کند بسته نشدن کامل درب یا زیاد بازو بسته شدن آن توسط افراد منزل همچنین خرابی سوییچ درب باشد.

یکی از مواردی که باعث گرمای درون دستگاه می شود روشن ماندن لامپ دستگاه است.

اگر لاستیک آسیب دیده باشد و دچار پارگی باشد می تواند علت کار نکردن یخچال شما باشد.

ممکن است درب دچار افتادگی باشد سعی کنید از خط کشی استفاده کنید تا ببینید درب در یک راستا قرار دارد.

راه حل عیب یابی کار نکردن یخچال ابتدا بررسی کنید که لاستیک دور درب به درستی قرار گرفته باشد و اگر نه، آن را بررسی کنید. اگر مدام از جای خود کنده می شود، می توانید با استفاده از چسب مناسب آن را تعمیر کنید. در صورت اینکه حالت چسبندگیبه بدنه، پارگی، ساییدگی بیش از حد باید تعویض شود.

بررسی کنید که هوا به خوبی در داخل یخچال گردش کند

یخچال شما به لطف گردش خوب هوا را خنک می کند.

بنابراین مراقب باشید که قفسه ها را با مواد غذایی بیش از حد پر نکنید زیرا این باعث گردش ضعیف هوا و در نتیجه یخچالی است که دیگر به خوبی کار نمیکند.

همچنین می توانید بررسی کنید که غذا یا نوشیدنی داخل با بسته شدن تداخل نداشته باشد. هرگز نباید به زور درب یخچال را ببندید. در نهایت، غذاهای داغ را در یخچال قرار ندهید زیرا مدت زیادی طول می کشد تا خنک شوند علاوه بر افزایش قبض برق، انقضای سایر غذاها را تسریع کنید.

علت کار نکردن یخچال شما می تواند کیپ شدن دریچه فن ورودی به محفظه توسط مواد غذایی باشد.

 

بررسی اینکه چرا یخچال کار نمیکند

بررسی اینکه چرا یخچال کار نمیکند

 

صداهای یخچال خود را بررسی کنید

یخچال با شما صحبت می کند، اگر صداهای غیرعادی ایجاد می کند، وقت بگذارید و مقاله ای را در مورد صداهای یخچال فریزر نگاشته ایم مطالعه کنید.

یخ زدگی و ایجاد برفک علت کار نکردن یخچال است

اگر دستگاه شما نو فراست یا بدون برفک است و دچار برفک شده یا اگر سیستم دیفراست ندارد و مرتبا دچار یخ زدگی می شود این موارد می تواند علت کار نکردن یخچال شما باشد.

در حالت اول ممکن است خرابی از تایمر دیفراست، ترموستات یا المنت گرمایشی باشد. باید با مرکز تعمیرات تماس بگیرید.

در حالت دوم نیاز به یخ زدایی دستگاه به مدت حداقل هر سال دو مرتبه است.

چون حجم یخ و برفک وقتی زیاد شود مانع از بسته شدن درب می شود تا شما به این جواب برسید که چرا یخچال کار نمیکند .

خراب شدن ترموستات

اگر احساس می کنید مشکل کار نکردن یخچال شما بخاطر مشکلات دمایی است، ممکنه این ایراد به ترموستات شما مربوط باشد.

ترموستات به شما امکان می دهد دمای مورد نظر را در داخل دستگاه خود تنظیم کنید. اما اگر دمای تولید شده توسط یخچال شما مطابق با تنظیمات شما نباشد، ممکن است این قطعه معیوب باشد.

خرابی فن کمپرسور یا کندانسور

دارای یک فن خارجی روی کمپرسور یا کندانسور و/یا یک فن داخلی (برای سیستم های “بدون برفک”) هستند.

فن بیرونی کمپرسور (یا کندانسور) را خنک می کند در حالی که فن داخلی اجازه گردش هوا بهتر داخل محفظه یخچال را می دهد.

با خراب شدن فن کندانسور علت کار نکردن یخچال می تواند بخاطر گرمای زیاد کمپرسور باشد.

با خراب شدن فن اواپراتور برفک ایجاد می شود و سرما به داخل کابین نمی آید پس باید برای عیب یابی کار نکردن یخچال در اینصورت با نمایندگی تعمیرات یخچال در نزدیکی خود تماس بگیرید.

چرا یخچال کار نمیکند ؟ سوییچ درب خراب است

سوئیچ واقع در روی درب یا داخل بدنه دستگاه، چراغ یخچال را روشن و خاموش می کند، اما این تنها عملکرد آن نیست.

در واقع، به محض باز کردن درب، ایجاد سرما دهی را متوقف می کند. اگر معیوب باشد، علت کار نکردن یخچال شما است.

 

فریزر کار میکند ولی یخچال کار نمیکند

فریزر کار میکند ولی یخچال کار نمیکند

 

یخچال کار نمیکند اما فریزر کار میکند

دستگاه شما هوا را بین فریزر و یخچال تبادل می کند. یک سوراخ کوچک وجود دارد که این هوا از آن عبور می کند. اگر این سوراخ مسدود شود، هوا نمی تواند گردش کند. برای رفع این مشکل، یخچال خود را یخ زدایی کنید.

گاز مبرد از سیستم نشتی دارد یا گرفتگی در سیکل علت کار نکردن یخچال است

هنگامی که روغن موتور به سیستم خنک کننده دستگاه شما نفوذ می کند، می تواند باعث ایجاد گرفتگی شود.

اگر در این حالت هستید، مبرد بد گردش می کند و یخ زدگی اضافی ایجاد می کند. اگر نشت مبرد در مدار مواجه شدید، قسمت یخچال شما دیگر عملکرد مطلوبی نخواهد داشت و باعث سرد شدن بیشتر فریزر می شود.

نتیجه گیری علت کار نکردن یخچال

برخی از ایراد هایی که باعث میشود یخچال به درستی کار نکند بخاطر شرایط نگهداری مثل کیپ بودن محل گردش هوا و داغ شدن بیش از حد موتور که می تواند بخاطر کثیفی کندانسور یا خرابی فن باشد پس توجه به نکات کوچک باعث تفاوت های بزرگ در طولانی مدت می شود شما می توانید با سرویس و توجه دوره ای به دستگاه از انجام تعمیرات ساید و یخچال خود بی نیاز شوید.

می توانید از این مقاله برای علت کار نکردن یخچال سامسونگ، ال جی، دوو، اسنوا، جنرال الکتریک، ویرپول، بلومبرگ، پاکشوما، بوش، فریجیدر و … استفاده کنید.

بررسی پرسش های رایج شما در علت کار نکردن یخچال فریزر

شما می توانید سئوالات خود را در قسمت دیدگاه بپرسید.

دلیل خنک نشدن یخچال چیست؟

اگر صدای کارکرد کمپرسور را می شنوید اما یخچال خنک نمی شود، به احتمال زیاد مشکل از گرفتگی کویل های اواپراتور در اثر یخ زدگی یا فن اواپراتور گیر کرده یا خراب است. فن های اواپراتور وقتی خراب می شوند شروع به صدای جیغ می کند.

وقتی یخچال کار نمی کند اولین چیزی که باید بررسی شود چیست؟

اولین چیزی که باید بررسی کنید قطع کننده (در جعبه فیوز خانه شما) مدار سرویس دهنده یخچال است. اکثر خانه ها دارای یک مدار 20 آمپری اختصاصی برای یخچال به تنهایی هستند، در حالی که خانه های قدیمی ممکن است آن را در مدار آشپزخانه عمومی داشته باشند.

چرا یخچال کار نمیکند اما چراغ روشن است؟

اگر یخچال به درستی خنک نشود ممکن است به درستی کار نکند. این می تواند به این دلیل باشد که فن اواپراتور به خوبی کار نمی کند. اگر کمپرسور کار می کند، اما یخچال هنوز خنک نمی شود، معمولاً فن ها مشکلی هستند که باید حل شوند.

بخشی از مطالب نگاشته شده دارای منبع: problems for refrigerator not working

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد