یخچال فریزر, ساید بای ساید

علت یخ زدن داخل یخچال

علت یخ زدن داخل یخچال چیست
زمان تقریبی مطالعه : 2 دقیقه

اگر نمی دانید چرا غذا در یخچال و ساید بای ساید شما یخ میزند و چگونه می توان این مشکل را عیب یابی و متوقف کرد!؟ پس با ما همراه باشید تا با ارائه مقاله ای علمی در مرکز تعمیر24 علت یخ زدن داخل یخچال فریزر را بیابیم. احتمالا شما پس از قرار دادن شیر، میوه، گوشت یا سایر مواد درون یخچال با یخ زدگی آنها مواجه شده اید اکنون به دنبال دلیل و راه رفع آن هستید، آیا بدون اینکه دلیل خاصی بیابید فقط به این نتیجه رسیده اید که یخچال غذای شما را منجمد می کند؟ اگرچه این مشکل تا حدودی نادر است، اما ممکن است اتفاق بیفتد و در اینصورت شما باید مواد غذایی را یخ زدایی کنید. اگر برای جلوگیری از این مسئله به کمک نیاز دارید، راهنمای آموزشی ما راهکارهایی را ارائه می دهد.

بسیار ناراحت کننده است که صبح یخچال خود را باز کنید و دریابید که بطری شیری که دیروز در آن قرار داده اید اکنون منجمد است.

شاید اولین فکر شما ممکن است این باشد که شیر منقضی شده است، اما وقتی به بطری های نوشابه، سبزیجات، میوه و سایر موارد نگاه می کنید، به راحتی می توانید متوجه شوید که آنها نیز به نظر یخ زده هستند.

این نه تنها می تواند باعث شود که شما هزینه های بیشتری را صرف خرید مواد غذایی کنید، بلکه نشانه مطمئنی است که مشکلی در یخچال شما بوجود آمده است.

در ادامه به دلایل این مشکل و راه های رفع آن میپردازیم.

چرا در یخچال مواد غذایی یخ میزند ؟

برای سالم نگه داشتن مواد غذایی باید به میزان مشخصی دمای آنها در یخچال پایین و خنک بماند را دارند منظور از دمای مشخص این است که در قسمت یخچال نباید چیزی را منجمد کند، اگر مشاهده کردید که دستگاه در حال انجماد غذا است باید راه حلی برای عیب یابی و رفع آن بیابید، ممکن است علت یخ زدن یخچال بخاطر مسائل زیر ایجاد شود:

علت یخ زدن داخل یخچال تنظیم نبودن دمای آن است

محدوده دمایی مطلوب برای نگهداری مواد غذایی تازه بین 3 تا 6 درجه سانتیگراد است.

اگر غذای شما در حال انجماد است، ممکن است درجه دمای تنظیم شده بسیار کم باشد.

این یک مشکل رایج است که می تواند منجر به یخ زدگی مواد غذایی در یخچال شود.

چرا یخچال یخ میزنه میزند

چرا یخچال یخ میزند

عدم توجه به نوع چیدمان مواد غذایی در یخچال علت یخ زدن درون آن است

یخچال و فریزرها باد خنک را از طریق منافذ تعبیه شده درون دستگاه به داخل هدایت میکنند.

باد خنک دمیده شده باید گردش مناسبی داشته باشد و برای اطمینان از داشتن درجه ای ثابت در سراسر دستگاه، گردش دایمی هوای خنک در یخچال فریزر مهم است.

برای اطمینان از داشتن دمایی متعادل در سراسر دستگاه، باید فضای مناسبی بین مواد غذایی و منافذ ورودی هوا در فریزر و یخچال را فراهم کنید.

اگر وسیله ای مانع عبور جریان هوا از این دریچه ها شود، بیشتر در معرض هوای سرد قرار می گیرد و ممکن است با گذشت زمان یخ بزند.

همچنین ممکن است اقلام غذایی موجود، یخچال شما را به میزان کافی پر نکرده باشد.

به طور حتم یکدست پر بودن دستگاه باعث کارایی بهتری میشود.

اگر میزان مواد غذایی درون دستگاه کافی نباشد (یا چیدمان درستی نداشته باشد) هوای سرد به سمت قفسه های پایین حرکت کرده و علت یخ زدن یخچال میشود.

چرا یخچال و ساید بای ساید یخ میزند ؟ خراب بودن لاسیتک دور درب!

لاستیک های اطراف درب های یخچال و فریزر به حفظ هوای سرد کمک می کند.

اگر به هر دلیل لاستیک دچار خرابی شود مثلا حالت چسبندگی خود را از دست دهد یا از محلی پاره شود، دستگاه باید برای حفظ دمای ثابت درون آن باید بیشتر کار کند.

این موضوع باعث میشود سرما درون محفظه به طور یکسان پخش نباشد و در نواحی نزدیک به ترموستات دمای تنظیم شده اختلاف فاحشی با دمای نزدیک به منافذ ورودی داشته باشد.

متأسفانه، کارکرد یکسره کمپرسور منجر به بسیار سرد شدن قسمتی از دستگاه شود، این مشکل علت یخ زدن یخچال شما است و غذای داخل آن منجمد میشود.

حتما بخوانیم: علت سر و صدای زیاد یخچال چیست؟

چگونه یخچال خود را از یخ زدگی مواد غذایی حفظ کنیم؟

اگر غذا در یخچال شما در حال یخ زدن است مراحلی وجود دارد که می توانید برای حل مشکل تلاش کنید.

برای برطرف کردن منجمد شدن مواد غذایی دمای یخچال خود را تنظیم کنید

اگر یخچال شما خیلی سرد است، میزان دمای مناسب بر اساس پارامترهای موجود (نظیر درجه حرارت محیط، محل قرار گیری دستگاه و …) را تعیین کرده و بر اساس آن تنظیم کنید.

مطمئن نیستید چه میزانی از درجه دما در دستگاه شما صحیح است؟ با راهنمای کاربر یا دفترچه راهنمای خود مراجعه کنید.

غذای خود را دوباره مرتب کنید

اطمینان حاصل کنید که وسایل درون دستگاه با هیچ یک از دریچه های هوا تماس ندارد.

همچنین می توانید پس یافتن علت یخ زدن داخل یخچال برای برطرف کردن آن سعی کنید مواد غذایی را به طور مساوی در سراسر آن توزیع کنید یا اقلام بیشتری به دستگاه اضافه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه چینش و نگهداری مواد غذایی به راهنمای موجود در دفترچه مراجعه کنید.

لاستیک اطراف درب را بررسی کنید

اگر مشکوک هستید که ممکن است هوای سرد از درب دستگاه پس از بسته بودن عبور کند، کمی اطراف لاستیک ها را تمیز کنید و داشتن درزهای درب را بازرسی کنید.

اگر پاره ،تاب خورده یا فرسوده شده اند، بلافاصله آنها را تعویض کنید زیرا این علت یخ زدن داخل یخچال است.

با این کار شما نه تنها یخچال خود را از یخ زدگی مواد غذایی حفظ خواهید کرد بلکه در مصرف انرژی نیز صرفه جویی خواهید کرد.

حتما بخوانیم: چرا یخچال آب میدهد؟

داخل یخچال من هنوز یخ زده است علت آن چیست و برای رفع آن باید چکار کنم؟

اگر در استفاده از مراحل بالا موفقیتی کسب نکرده اید ، ممکن است زمان آن رسیده باشد که سرویس یخچال خود را تنظیم کنید تا یک متخصص بتواند نگاهی بیندازد.

اگر یخچال شما نیاز به تعمیر دارد، ما می توانیم کمک کنیم به شما کمک کنیم تا در کمترین زمان مشکلات بوجود آمده را عیب یابی و برطرف کنیم.

حتما بخوانیم: علت بوی بد یخچال چیست؟

منبع:

whirlpool

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.