ساید بای ساید, یخچال فریزر

علت سرد نکردن یخچال

علت سرد نکردن یخچال
زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه

یکی از دلایل نگرانی ما برای یافتن سریع علت سرد نکردن یخچال فریزر و ساید سالم ماندن مواد غذایی و خنک نگه داشتن آنها است، در مورد عیب یابی و برطرف کردن این مشکل مرکز تعمیر 24 به بررسی نکات مهمی میپردازد و دلایل سرما نداشتن یخچال فریزر و ساید بای ساید شما را به شکل کامل شرح میدهد.

مشاهده سر فصل مطالب نمایش تیتر ها

ممکن است زمانی که درب يخچال را باز میکنیم متوجه شویم با دمای محیط تفاوت چندانی ندارد در این موقعیت است که میخواهیم بدانیم علت سرما نداشتن یخچال چیست؟

برای اقدام درست در جهت مناسب تعمیر يخچال ابتدا به بررسی دلیل خنک نکردن یخچال باید بپردازیم. عواملی که میتواند جنبه های گوناگونی شامل نحوه استفاده و یا جنبه های تکنیکی در تعمیرات داشته باشند.

زمانی که درب دستگاه را باز میکنیم متوجه میشویم که یخچال خنک نمیکند پس برای حفظ سلامت غذایی نیاز به کارکرد صحیح دستگاه است که با مطالعه این مقاله سعی میکنیم که به شما آموزش دهیم وقتی با این مشکل روبرو میشویم برای عیب یابی و تعمیر یخچال چه قطعاتی نیاز به بررسی، تست و تعویض دارند.

نکته ی حائز اهمیت در این مقاله برای یافتن علت سرد نکردن یخچال فریزر و ساید شما در تمامی برندها نظیر: سامسونگ، ال جی، بوش، هیمالیا، پارس، الکترواستیل، اسنوا، دوو، امرسان، دیپوینت و … است که میتواند همه مدل ها را تحت پوشش قرار دهد.

چرا یخچال خنک نمیکند ؟

جواب سئوال فوق در گروی پارامترهای گوناگونی است اما این جواب هرچه که باشد میتواند دلیل محکمی برای نگرانی شما باشد چون یخچال ها را میتوان پرتلاش ترین وسیله خانه دانست که نقش کلیدی آن در منزل غیر قابل انکار است پس دلیل سرد نکردن یخچال هرچه که باشد باعث دلهره خواهد بود اما با بررسی برخی از عوامل شاید نیازی به وجود تعمیرکار هم نخواهید داشت یا چنانچه نیازی به تماس با تعمیرگاه داشتید با آشنایی کافی با نوع ایراد درصدد رفع آن خواهید بود.

به طور مثال، ساده ترین موضوع که میتواند علت سرد نشدن یخچال توجه به تنظیم درجه یخچال در فصول تابستان و زمستان خواهد بود.

توجه به این موضوع که در طی بازه زمانی زمستان و تابستان درجه مشخص شده دمای يخچال به گونه ای باید تنظیم شود تا با بهترین کیفیت مواد غذایی ماندگاری بیشتری داشته باشند. وقتی درجه یخچال بسیار پایین و نزدیک به صفر باشد بخاطر رطوبت موجود درون مواد آنها دچار یخ زدگی میشوند چنانچه دما بالاتر از 8 درجه تنظیم شود عمر سالم ماندن مواد غذایی کمتر میگردد و میتواند یک علت سرد نکردن یخچال باشد.

عمده ترین مورد در سرد بودن بیش از حد یخچال عدم تنظیم مناسب درجه داخلی آن است، با انجام تنظیمات صحیح که در دفترچه راهنمای یخچال نیز به آن اشاره شده میتوانید به میزان دلخواه، دمای داخلی را تغییر دهید.

اما گاهی علت خنک نکردن یخچال بخاطر خرابی اجزای دستگاه میباشد که در ادامه به هر یک از آن ها میپردازیم.

آماده پاسخگویی به سئوالات شما هستیم!

آیا تا به حال با یخچال و سایدی مواجه شدید که محیط داخل آن سرد نشود؟ مشکل چه بود؟ و در نهایت چطور رفعش کردید؟ در قسمت دیدگاه نظر دهید، حتی اگر با مشکل سرد نکردن یخچال و ساید خود هم اکنون دست و پنجه نرم میکنید بیایید راجب این ایراد ناگوار بحث کنیم! (برای انتقال به قسمت بحث و دیدگاه روی آیکون ارسال دیدگاه کلیک کنید کارشناسان در سریع ترین زمان پاسخ میدهند)

عوامل مربوط به نوع استفاده در خنک نکردن یخچال

برخی از پارامترهایی که دلیل سرما نداشتن یخچال شما میباشد بخاطر خرابی اجزا نیست بلکه به دلیل عدم توجه به نکاتی ساده است.

نوع استفاده از دستگاه در محیط ها و دماهایی که دستگاه در آن قرار گرفته، متفاوت است حتی در فصل ها سرد، گرم حتی رطوبت هوا نیز در استفاه ما تاثیر گذار است و میتواند بالا و پایین بودن میزان هر یک در علت سرد نکردن یخچال نقش مهم ایفا کند برخی از مواردی که قبل از تماس با مراکز تعمیر باید توسط خود شما بررسی شود شامل:

1- درجه یخچال به شکل صحیح تنظیم نشده است

همانطور پیشتر گفته شد وضعیت دمای مورد استفاده فصول مختلف تفاوت دارد. آنچه در فصل سرد سال و نوع کارکرد کمپرسور در نوع تنظیم دمای یخچال اثر گذار است باعث میشود بازه ی دمایی بین 4 تا 6 درجه سانتیگراد مناسب استفاده باشد.

اما در ماه های گرم سال بهتر است بازه ی دمایی 2 تا 4 درجه سانتیگراد را انتخاب کنید.

چنانچه بازه ی دمایی از مقدار مشخص شده بیشتر باشد عدم توجه به میزان آن خنگ کنندگی یخچال را به شکل قابل توجهی کم میکند.

 

تنظیم ناردست دما در علت سرد نکردن یخچال

تنظیم ناردست دما در علت سرد نکردن یخچال

 

2- جا دادن بیش از حد مواد غذایی در علت سرد نکردن یخچال فریزر

چنانچه این اتفاق بیافتد بار اضافه بر موتور دستگاه ایجاد میشود.

اما به غیر از افزایش فشار به کمپرسور که باعث فرسودگی سریع آن هم میشود میتواند دلیل سرد نکردن يخچال هم باشد.

چون در این حالت گردش هوای یکدست برای انتقال سرما به مواد غذایی وجود ندارد.

یکی از مسائل مهم تهویه و چرخش مناسب هوا درون محیط دستگاه است. چینش اشتباه مواد غذایی یا حجم بالای آن میتواند مزید بر علت شده و باعث بسته شدن دریچه های ورود هوای خنک در قسمت انتهایی دستگاه میشود، به این شکل که بخشی از مواد غذایی داخل یخچال یخ میزند و بخشی از مواد غذایی تفاوت دمایی خاصی با بیرون ندارند.

 

علت خنک نکردن یخچال

علت خنک نکردن یخچال

 

3- الزام نصب دستگاه در جای صحیح

شاید بتوان شرایط تاثیرگذار در علت سرما نداشتن یخچال بدلیل نصب نامناسب را به دو بخش تقسیم کرد:

 1. نوع نصب
 2. محیط نصب
A. بررسی نوع نصب

کمپرسور یخچال ها در قسمت پشت بدنه قرار دارند که توسط موتور فن گرمای تولید شده از کمپرسور دستگاه به محیط منتفل میشود.

چنانچه فضای کافی برای تهویه مناسب قرار ندهید و سطح پشتی يخچال با بدنه آن کیپ شده باشد این چرخش هوا صورت نمیپذیرد.

این فشار به موتور میتواند توان آن را کاسته و گرمای زیاد موتور علت سرد نکردن یخچال فریزر و ساید شما باشد.

برای اطمینان از علت خنک نکردن یخچال قدیمی یا جدید خود کافی است به شکل مناسب فضای پشت دستگاه را برای تهویه مناسب هوا بررسی کنید تا مبادا قسمت کیپ شده توسط دیوار یا پارچه و عوامل دیگر با بدنه باعث قطع شدن این چرخه شود که میتواند دلیلی بر کاهش خندک کنندگی دستگاه شود.

B. بررسی محیط نصب

از عوامل ساده ای که باز هم نیاز به حضور تعمیرکار نخواهید داشت محلی است که يخچال شما در آن نصب شده است که نباید زیر نور مستقیم آفتاب، در فضای باز یا در محیطی که گرمای بالایی وجود دارد گرمای بالا محیط باعث میشود کمپرسور دمای خود را به راحتی از دست ندهد و با باز شدن درب به شکل متعدد دمای مطلوب شما از دست برود و سرمای مورد انتظار شما داخل يخچال وجود نداشته باشد.

4- باز ماندن درب

غیر از زیاد باز و بسته شدن درب که باعث از دست رفتن دمای سرد یخچال میشود باز ماندن درب میتواند علت سرد نکردن یخچال شما باشد بروز این اتفاق میتواند بخاطر عدم توجه به تراز صحیح یخچال شما باشد.

نکته ای که در تراز یخچال مهم است بالا بودن پایه های جلو نسبت به پایه های عقب است. این امر باعث بسته شدن بخاطر سنگینی درب و داشتن شیب به سمت بدنه میباشد.

باز ماندن مداوم درب به غیر از اینکه علت سرد نکردن یخچال است فشار سنگینی را به موتور وارد میکند به طوری که یخچال یکسره کار میکند.

باز ماندن درب به غیر از کم دقتی در نوع استفاده میتواند بخاطر از دست رفتن خاصیت چسبندگی لاستیک دور درب هم باشد که با ریختن آب جوش برروی لاستیک میتوانید بخشی از خاصیت ارتجاعی لاستیک را برگردانید، اما اگر لاسیتک کنده شده است باید برای تعمیرات ساید و یخچال خود اقدام کنید.

بررسی عوامل تکنیکی تعمیرات و یافتن علت خنک نکردن یخچال

جدا از موارد فوق که بیشتر مربوط به نوع استفاده از دستگاه است که بخش عمده ای از آن نیز در دفترچه دستگاه نیز به آن پرداخته شده است عوامل دیگری نیز در علت سرد نکردن یخچال سهیم هستند.

بخشی از این موارد که میتوان به آن اشاره نمود اغلب مربوط به طول عمر قطعات غیر مصرفی دستگاه است که در تهویه دستگاه و کاهش دمای موتور تاثیر پذیر هستند. اما باید دقت کرد چون پیکره ی یخچال از قطعاتی جز به یک ترکیب کلی مبدل میشود تاثیر پذیری عیوب یک قطعه کوچک به کلیت عملکرد دستگاه تقلیل میبابد. در ادامه به بررسی دقیقتر علت سرما نداشتن یخچال در جنبه های فنی آن خواهیم پرداخت:

5- معیوب بودن کندانسور در سرد نشدن یخچال

کندانسور قطعه تاثیرگذار در یخچال است که وظیفه آن برعکس اواپراتور است گاز مبرد با میزان بالایی از فشار و حرارات از مسیر لوله رفت کمپرسور به داخل کندانسور وارد میشود گاز مبرد دمای بالای خود را به کمک کندانسور و فن به بیرون منتقل میکند و پیش از آنکه از فیلتر درایر رد شود به مایع تبدیل میشود.

خنک کردن محیط یخچال توسط گاز مبرد صورت میگیرد که همکاری تمامی قطعات در بخش ها مختلف باعث وقوع این امر میگردند.

در علت خنک نشدن یخچال عدم کار کرد مناسب کندانسور تاثیر گذار است، وظیفه کندانسور کاهش گرمای موتور است تا گاز مبرد بی آنکه کاهش فشار داشته باشد به شکل مناسب شارش جریان داشته باشد.

برای جلوگیری از عدم خنک کنندگی یخچال تکنسین تعمیرات میبایست بازرسی از نوع کارکرد سیم پیچ کند تا مبادا دچار خرابی شده باشد، در صورت بروز مشکل باید کندانسور تعویض شود.

پس دلیل خنک نکردن یخچال میتواند از سیم پیچ کندانسور باشد که وظیفه خود در افت حرارت کمپرسور را به خوبی انجام نمیدهد.

 

احتمال خرابی کندانسور

احتمال خرابی کندانسور

 

6- کثیفی سیم پیچ های کندانسور در خنک نکردن یخچال

همانطور که در بالا اشاره شد کندانسور وظیفه ی خنک کردن گاز مبرد را دارد گاز در طول چرخه سرماسازی بسیار داغ میشود.

کندانسور شبکه های توری شکل در قسمت پشت يخچال که به رنگ مشکی است.

بنا به شرایط محیطی با گذشت زمان ممکن است گرد و غبار و چربی به این شبکه های توری نشسته این امر با افزایش حجم کثیفی علت سرد نکردن یخچال و ساید شما است.

سعی کنید در بازه های زمانی مشخص در طی سال حداقل یک مرتبه کندانسور را تمیز کنید تا بازدهی یخچال در بالاترین سطح خود باشد.

 

کثیفی بیش از حد کندانسور

کثیفی بیش از حد کندانسور

 

در مورد خدمات نمایندگی تعمیر ساید جنرال الکتریک بیشتر بدانید.

7- بررسی خرابی فن کندانسور

وظیفه فن کندانسور این است که دمای بالا را از کندانسور گرفته و به محیط منتقل کند.

ممکن است موتور فن دچار خرابی شود و دلیل سرد نکردن یخچال باشد.

به غیر از سوختن یا از کار افتادن فن خنک نکردن یخچال میتواند از درست کار نکردن فن نیز باشد که از نیم سوز بودن موتور فن، به درستی نچرخیدن پروانه فن نشات بگیرد.

عدم چرخش فن ممکن است از کثیفی یا شکسته شدن پروانه های آن بر اثر پوسیدگی هم باشد.

 

چرا یخچال خنک نمیکند ؟ خرابی فن کندانسور

چرا یخچال خنک نمیکند ؟ خرابی فن کندانسور

 

در مورد خدمات نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ بخوانید.

8- معیوب بودن فن اواپراتور

از اجزای تشکیل دهنده یخ زدایی دستگاه است. وظیفه فن اواپراتور با به چرخش درآوردن هوا و گرفتن سرما از لوله های اواپراتور است و پس از آن به داخل محیط یخچال میدمد پس اگر دچار خرابی شود میتواند علت سرد نکردن یخچال باشد.

تا فن اواپراتور کار نکند یخچال به درستی خنک نمیکند که بر اثر آن اواپراتور نیز یخ خواهد زد و یک دلیل برفک زدن یخچال میباشد.

اگر فن آسیب دیده باشد باید تعویض گردد، فن اواپراتور توسط تکنیسن تعمیرات یخچال در محل همراه با 6 ماه ضمانت تعویض میگردد.

 

معیوب بودن فن اواپراتور دلیل سرد نکردن یخچال

معیوب بودن فن اواپراتور دلیل سرد نکردن یخچال

 

میتوانید درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید یا با تماس با مرکز تعمیر24 از طریق کارشناسان ما ثبت سفارش کنید.

9- بررسی سلامت رله راه انداز موتور

از آنجا که از اسم این قطعه مشخص است برای راه انداختن کمپرسور یخچال در هنگام انجام چرخه سرماسازی به دستگاه کمک میکند و با افزایش ولتاژ لحظه ای با کمک خازن، موتور را راه می اندازد. اگر این قطعه خراب باشد علت خنک نکردن یخچال است.

 

خرابی رله: علت سرد نکردن یخچال

خرابی رله: علت سرد نکردن یخچال

 

شاید در وهله ی اول وقتی کمپرسور به راه نمی افتد و صدای کار کردن آن را نمیشونید تصور کنید که کمپرسور یخچال سوخته است اما این احتمال وجود دارد که خرابی رله استارت باعث این اتفاق است.

10- خرابی ترموستات

دلیل سرد نکردن یخچال میتواند خرابی ترموستات باشد. ترموستات وظیفه کنترل دما را دارد و در دماهای مشخص به موتور دستور قطعی و وصلی میدهد.

چنانچه ترموستات درست کار نکند جریان ورودی به کمپرسور قطع میشود و خرابی آن علت سرما نداشتن یخچال است.

 

چرا یخچال خنک نمیکند

چرا یخچال خنک نمیکند

11- از کار افتادن سنسور دمای یخچال

یکی دیگر از اجزایی که با ترموستات کار میکند سنسور دما است که وقتی دما به میزان خاصی برسی سیگنال قطع کردن کمپرسور را صادر میکند.

وقتی سنسور از کار بیافتد برد فرمان نمیتواند دمای درون یخچال را محاسبه کند پس دستور به راه افتادن موتور را صادر نمیکند.

 

بررسی سنسور دما

بررسی سنسور دما

 

12- خرابی هر یک از اجزای دیفراست در علت سرد نکردن یخچال

انجام عمل دیفراست توسط مجموعه ای از اجزا به شکل پیوسته صورت میپذیرد تا یخ زدایی از اواپراتور را به شکل صحیح انجام دهد.

بروز مشکل در هر یک از این بخش ها باعث قطع شدن چرخه دیفراست میگردد این موارد دلیل خنک نکردن یخچال و ساید بای ساید هستند.

 1. هیتر
 2. تایمر دیفراست
 3. اواپراتور
 4. فن اواپراتور
 5. سنسور
 6. ترموفیوز
 7. ترمودیسک

هر کدام از این قطعات توسط متخصصین تعمیر یخچال و ساید بای ساید تست، در صورت نیاز تعویض میشوند. برای ثبت درخواست تعمیرات خود با مرکز تعمیر24 تماس بگیرید.

 

بررسی اجزای دیفراست

بررسی اجزای دیفراست

 

13- نیم سوز بودن یا سوختن موتور

موتور به عنوان اصلی ترین بخش دستگاه وظیفه دمش و دهش گاز مبرد را درون سیکل سرماسازی بر عهده دارد.

هر گونه اختلال در کارکرد کمپرسور میتواند منجربه علت سرد نکردن یخچال شما باشد.

بررسی سالم بودن کمپرسور توسط متخصصین این حوزه باید انجام گیرد.

در صورت بروز اختلال در کارکرد یخچال با تعمیر24 تماس بگیرید.

یکی از نشانه مشکل در موتور میتواند داشتن صدای زیاد کمپرسور یخچال حین روشن شدن و همچنین اتومات نکردن یخچال باشد.

لازم به ذکر است کمپرسور قابل تعمیر نیست چون دارای سیستم بسته است و در صورت خرابی باید تعویض گردد.

 

سوختن کمپرسور علت سرد نکردن یخچال

سوختن کمپرسور علت سرد نکردن یخچال

 

برای تعمیر یخچال الکترواستیل در تهران اکنون اقدام کنید.

14- خراب شدن مین برد فرمان

اگر موتور يخچال را بعنوان قلب دستگاه بدانیم بی شک برد الکتریکی مغز و پردازنده دستورات اجرایی است.

چنانچه برد فرمان به هر دلیلی دچار خرابی شود یک علت سرد نکردن یخچال است.

توصیه اکید میشود برای اجتناب از آسیب جدی به برد فرمان در هنگام نوسانات برقی از محافظ الکتریکی استفاده کنید.

وقتی برد خراب باشد دستگاه در صدور فرمان برای قطع و وصل کردن موتور دچار مشکل میشود، حتی ممکن است اطلاعات سنسور برای روشن کردن موتور را نادیده بگیرد.

 

خرابی برد در علت سرد نکردن یخچال و ساید

خرابی برد در علت سرد نکردن یخچال و ساید

 

تعمیر برد یخچال تنها توسط متخصصان حرفه ای تعمیرات يخچال میسر است که با تماس با تعمیر24 این امکان فراهم میشود.

مشتاق شنیدن سئوالات شما هستیم!

چنانچه هر نوع سئوال و تجربه ای خاص در برخود با سرد نکردن یخچال و ساید بای ساید خود دارید می توانید آن را با تکنسین های تعمیر24 و سایر کاربران به اشتراک بگذارید، تجربیات شما نقشه و چراغ راه ماست! (برای انتقال به قسمت بحث و دیدگاه روی آیکون ارسال دیدگاه کلیک کنید)

نتیجه گیری در بررسی دلایل سرد نکردن یخچال فریزر

برخی از مواقع چیزهای ساده ای در بروز این مشکل دخیل هستند که با کمی حوصله و دقت قابل رفع هستند مثلا خوب تراز نبودن یخچال میتواند دلیل بر باز ماندن درب باشد که باعث خارج شدن سرمای از یخچال و ساید شما میشود گاهی راه های ساده ای برای اجتناب از این اتفاق وجود دارد که با بررسی آن میتوانید تا حد زیادی جلوی این مشکل را گرفت.

دلایل سرد نکردن یخچال راه کار
باز ماندن درب تراز کردن صحیح پایه ها، بررسی سالم بودن لاستیک درب
کثیفی کندانسور انجام سرویس دوره ای
چسبیدن قسمت پشتی یخچال به دیوار داشتن حداقل 10 سانت فاصله از دیوار پشتی
قرار گرفتن دستگاه زیر افتاب یا داخل گرمای زیاد نصب دستگاه در محیط معتدل و زیر سایه
درجه ی بالا یخچال تنظیم درجه ترموستات روی درجه مناسب
گرفتگی دریچه ورودی داخلی چینش صحیح

اگر با رعایت موارد فوق هنوز علت سرد کردن یخچال یا ساید خود را نمیدانید بهتر است چک کردن پارامتر های دیگر را به عهده تعمیرکار بگذارید.

 

علت سرما نداشتن یخچال

علت سرما نداشتن یخچال

 

پرسش ها متداول در بررسی دلایل سرد نکردن یخچال

چنانچه هر گونه سئوال در مورد علت سرد نشدن داخل یخچال فریزر دارید در بخش دیدگاه آن را مطرح کنید.

چرا یخچال من کار می کند اما خنک نمی شود؟

اگر صدای کارکرد کمپرسور را می شنوید اما یخچال خنک نمیشود، به احتمال زیاد مشکل از یخ زدن اواپراتور و گیر کردن فن آن باشد. فن اواپراتور اغلب وقتی به سمت خراب شدن میرود با صدای جیغ کار میکند.

چرا یخچال من سرد نمیشود اما فریزر درست کار میکند؟

کثیفی کویل های کندانسور یکی از دلایل رایجی است که علت سرد نکردن یخچال شما میباشد در این حالت اما فریزر خنک میشود. کویل های کندانسور وظیفه خارج کردن گرمای هوای داخل یخچال شما را بر عهده دارند. اگر آنها با گرد و غبار یا زباله پوشانده شوند، نمی توانند گرما را به درستی دفع کنند

یخچالم خنک نیست یا خیلی گرمه داخلش چیکار کنم؟

 1. دما را تنظیم کنید.
 2. تنظیمات را بررسی کنید.
 3. بررسی کنید که آیا دریچه ها مسدود شده اند.
 4. مطمئن شوید که یخ ساز روشن است.
 5. بررسی کنید که آیا لوله آب پیچ خورده است یا خیر.
 6. مطمئن شوید که دریچه های قطع آب کاملا باز هستند
 7. مطمئن شوید که درب به درستی بسته میشود.
 8. لاستیک دور درب را تمیز کنید.
author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.