راهنمای خدمات ساید بای ساید, راهنمای مشکلات و خدمات یخچال فریزر

علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن

علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن

علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن در اکثر مواقع بخاطر خرابی بست های نگهدارنده کمپرسور، فرسوده شدن کمپرسور، تراز نبودن یخچال است اما در مواقعی بخاطر مشکلات ناشی از فن اواپراتور و کندانسور حین روشن کمپرسور یخچال فریزر صدای زیادی می شنوید. از نظر کارشناسان تعمیر24 در مواردی که چرخش مبرد داخل لوله ها با روشن شدن کمپرسور آغاز می گردد صدای موتور یخچال حین روشن شدن طبیعی تلقی می شود.

البته برخی از یخچال ها صدای طبیعی دارند، سطح تولید صدا با واحد دسی بل روی برگه مشخصات یخچال با واحد db درج شده است هر چه این عدد پایین تر باشد صدای دستگاه کمتر است. اما این بدان معنا نیست صدای کمپرسور یخچال و ساید بای ساید شما هنگام روشن شدن زیاد و آزار دهنده باشد. اگر میزان تولید صدای ایجاد شده نسبت به گذشته زیاد شده است نیاز به تعمیر یخچال خواهید داشت.

شما با مطالعه ادامه مقاله می توانید دلایل ایجاد صدای زیاد در کمپرسور یخچال و ساید بای ساید را هنگام اتومات کردن در تمامی مدل های قدیمی، اینورتر و … با برندهای الکترواستیل، اسنوا، هیمالیا، ال جی، سامسونگ، دوو، پارس، جنرال الکتریک و … بیابید.

آیا علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن طبیعیه؟

علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن در دستگاه های قدیمی تر بخاطر فرسودگی اجزایی است که سال ها در کنار یکدیگر کار می کنند.

با روشن شدن کمپرسور یخچال، اجزای فرسوده عایق بندی صدا باعث لرزش و صدا بیش از حد موتور می شوند.

این امر به ویژه در دستگاه هایی که ترکیبی از فریزر/یخچال هستند بیشتر صادق است.

از آنجایی که کمپرسور (حین روشن شدن، خاموش شدن و کار) همراه با سر و صدا کار می کند، این قسمت، منبع صدای:

 • وزوز
 • تق تق
 • و چکیدن است.

کمپرسور از یک موتور و یک پمپ تشکیل شده است، وظیفه دارد گاز مبرد را در داخل لوله های اواپراتور حرکت دهد و گاز پس تغییر حجم ناگهانی (منبسط شدن) سرد می شود، از طریق فن اواپراتور سرما را به داخل بفرسد. اگر علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن از حرکت گاز مبرد و تغییر حجم آن باشد، این صدا طبیعی است. البته علت صدای زیاد یخچال می تواند از خرابی فن کندانسور نیز باشد اما در حین روشن شدن موتور خیلی رایج نیست.

 

دلیل صداهای کمپرسور هنگام روشن شدن

دلیل صداهای کمپرسور هنگام روشن شدن

 

تشخیص صدای های طبیعی موتور یخچال هنگام روشن شدن

 • برخی صداهای کمپرسور یخچال و ساید بای ساید هنگام روشن شدن کاملاً عادی هستند، آنها را به صورت وزوز به میزان کم نادیده گرفت.
 • یخچال های کم مصرف در انرژی(اینورتر) دارای کمپرسوری با صدای کمتری هستند معمولا صدای یکنواختی دارند و علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن معمولا بخاطر خرابی کمپرسور است.
 • قبل از هر گونه شک به خرابی کمپرسور دستگاه اگر صدا از پشت یخچال می آید فن کندانسور (یا کمپرسور) باید بررسی شود.
 • خرابی فن کندانسور مهمترین علت داغ شدن کمپرسور یخچال است، سعی کنید گرد و غبار و زباله‌هایی را که ممکن است بین پره‌های فن جمع شده‌اند را با استفاده از یک برس نرم تمیز کنید.
 • در ادامه اگر مشکل حل نشد و هنوز فن حین روشن شدن صدای زیاد می دهد، برای جلوگیری از گرمای زیاد که علت کار نکردن موتور یخچال است برای تعمیرات اقدام کنید.
 • یکی از آشکارترین علائم خراب شدن کمپرسور یخچال زمانی است که شروع به تولید صداهای غیرعادی هنگام روشن شدن می کند.

صدای کمپرسور یخچال چگونه باید باشد؟

در کمپرسور استاندارد و کارآمد، باید فقط صدای آرام روشن شدن یا وزوز ملایمی را از دستگاه بشنوید.

شما به دقت صداهای که از یخچال می آید را گوش کنید و ببینید از کدام قسمت دستگاه است، همانطور که پیشتر گفته شد علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن در بیشتر مواقع طبیعی است کمپرسور راه میافتد تا یخچال و ساید بای ساید خنک شود اما وقتی یخچال به دمای تنظیم شده خود برسد خاموش می شود.

اگر این اتفاق نیافتد موتور سریعا فرسوده می شود پس باید بدانید چرا یخچال اتوماتیک نمیکند؟

چرا کمپرسور یخچال حین روشن شدن صدا می دهد؟

 • در داخل کمپرسور، یک موتور الکتریکی روی فنرها نصب شده است.
 • غرغر یا وزوز بلند حین به راه افتادن کمپرسور ممکن است نشان دهنده مشکل در آن باشد.
 • در مواقعی که خرابی موتور علت صدای زیاد هنگام روشن باشد احتمال سوختن هسته مرکز وجود دارد غفلت از گرمای زیاد علت سوختن موتور یخچال است.
 • برای اطمینان از سالم بودن کمپرسور باید روش تست موتور یخچال را بلد باشید.

ایراد در نصب دستگاه علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن است

از طرف دیگر، اگر علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن بخاطر نصب نامناسب باشد، باعث می شود موتور به دیواره های داخلی دستگاه برخورد کند.

چگونه مشکل را حل کنیم؟ اگر مشکل از کمپرسور است، کار زیادی نمی توانید انجام دهید جز که آن را تعویض کنید. فقط تکنسین های متخصص باید این کار را انجام دهند، چون عدم تخصص باعث انتشار گاز مبرد یا سوختن موتور جایگزین می شود که برای شما خطرناک و هزینه بر است همچنین در صورت نشت گاز، محیط زیست نیز آسیب می بیند.

اگر دستگاه را تازه نصب کرده اید و بدون توجه به آن که باید در سر جای خود چند ساعت ثابت بماند و سپس آن را روشن کنید علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن ممکن است از پس زدن روغن درون کمپرسور و با حالت جوشیدن باشد که باعث سوختن موتور خواهد بود.

برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است پس از جابجایی یخچال اجازه دهید روغن به داخل کمپرسور برگردد این امر ممکن است چندین ساعت طول بکشد، بهتر است پس از 12 ساعت دستگاه را به برق بزنید.

بیشتر بخوانید: نمایندگی تعمیر یخچال ال جی

خرابی پایه های نگهدارنده کمپرسور

 • ایراد در قطعاتی که باعث حفظ کمپرسور و جلوگیری از لرزش آن سر جای خود است باید بررسی شود.
 • با توجه به اینکه این قطعه که جز اصلی برای لرزه گیری یخچال ها و ساید بای ساید ها می باشد.
 • پایه های لرزه گیر را باید در قسمت عقبی کابین و در پایین ترین نقطه روی بست ها و گیره ها پیدا کنید.
 • این بست ها کمپرسور را در برابر جابجایی، ارتعاش اضافی، گرد و خاک محافظت می کند.
 • با به راه افتادن کمپرسور و فرسودگی این بست ها لرزش ایجاد شده دلیل صدا های یخچال و ساید بای ساید است.
 • این اتفاق معمولا در مدل های قدیمی بیشتر دیده می شود.

فرسودگی کمپرسور

بدترین علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن فرسودگی کمپرسور است که با آمپر کشیدن و مصرف برق بیشتر  همراه است، برای حل این مشکل و تعویض موتور با تعمیر 24 تماس بگیرید.

نتیجه گیری

قابل درک است به دنبال علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن باشید. قبل از اینکه بخواهید هر نوع صدایی را در دستگاه حل کنید، مهم است که ابتدا منبع و نوع صدای یخچال و ساید را بیابید.

معمولا صدای ایجاد شده از موتور از قسمت پایین و پشت دستگاه شنیده می شود نوع صدای معمولا وزوز، تق تق، غرغر، جیرجیر، چکه کردن، ضربه زدن باشد هر یک از آنها ممکن است نشانه ای از درست کار نکردن یا آسیب دیدن چیزی در یخچال است که برای بررسی بهتر نیاز به بازدید توسط تعمیرکار دارد.

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.