راهنمای خدمات ساید بای ساید, راهنمای مشکلات و خدمات یخچال فریزر

علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن

علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن

اگر وقتی کمپرسور یخچال آف میکند صدا عجیبی از آن میشنوید و به دنبال علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن هستید تا آن را رفع کنید باید برای اطلاع شما بگوییم، یخچال ها در حین کار صدای زیادی تولید می کنند. اما ممکن است با انواع صداهای یخچال مواجه شوید. برخی از صداهای رایجی که باید انتظار داشته باشید صدای تق تق (ناشی از منبسط و منقبض شدن لوله ها)، صدای زمزمه آروم (صدای عبور گاز) و صدای فن میتواند باشد.

اما علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن متاسفانه ممکن است از خود کمپرسور باشد اما به هر حال موارد احتمالی را بررسی میکنیم.

چرا یخچال در زمان آف کردن صدا میدهد؟

آیا می دانستید که حتی فرآیند یخ سازی نیز می تواند صدا ایجاد کند؟ این بدان معناست که همه صداها ممکن است نشان دهنده مشکلاتی در یخچال نباشد. از بین همه صداها، هنگام خاموش کردن کمپرسور یخچال، صدایی مثل لرزش و کوبیده شدن میتواند ترسناک‌ترین صدا باشد، زیرا به این معنی است که مشکلی در دستگاه وجود دارد. می دانیم که نگران کننده است، اما تا انتهای این مقاله همراه مرکز تعمیرات لوازم خانگی تعمیر24 باشید.

درک چگونگی تعمیر علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن از خواسته ی کسانی است که با این مشکل روبرو شده اند. با این حال، گاهی اوقات شما تجربه و وقت این را ندارید، به این معنی که باید کار را به تکنسین تعمیر یخچال بسپارید. اما برای درک بهتر از مشکل بیایید یاد بگیریم که مشکل از کجا خواهد بود.

صدای کمپرسور یخچال هنگام خاموش شدن (علل)

فکر می کنم باید بدانید که کمپرسور مهم ترین جزء هر یخچال است. این نشانه واضحی است که اگر به درستی کار نکند، کل عملکرد دستگاه متوقف خواهد شد زیرا کارکرد درست یخچال و ساید شما بسیار به آن بستگی دارد. بیشترین سئوالی که در نگرانی های مشتریان از مجموعه تعمیر24 پرسیده شده است که چگونه می توان تشخیص داد که آیا دستگاه کار می کند یا نه؟!

برای اینکه بتوانید وضعیت عملکرد آن را مشخص کنید، گوش های خود را در پشت دستگاه قرار دهید. هر گونه صدای زمزمه آرامی را تأیید کنید. نباید این صدا خیلی بلند باشد ادامه گوش دادن به چنین صدایی گیج کننده است، اما شنیدن آن میتواند تاییدی بر کارکرد موتور یخچال شما باشد.

 

علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن

علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن

 

خرابی فنرها کمپرسور علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن

عامل اصلی صدای کوبیده شدن بلند یا علت لگد زدن موتور یخچال در هر دفعه که کمپرسور یخچال خاموش می شود فنرهای کمپرسور هستند. این محل دقیق و منبع صدا های تق تق است و می تواند نشان دهنده شکستگی اجزا باشد. اگر دستگاه شما با چنین فنرهایی کار کند، میتواند علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن باشد. مطمینا هیچ کس حتی دوست ندارد بشنود که کمپرسور یخچال را تعویض کند زیرا بسیار گران است اما در اینصورت باید به شما بگوییم کمپرسور یخچال شما سوخته است.

گرمای زیاد و صدا دادن کمپرسور در زمان اتومات کردن

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن باشد، گرمای بیش از حد است. شاید کمپرسور توسط چرخه خنک کننده برای سرد کردن یخچال تحت فشار قرار گرفته باشد. در این صورت کمپرسور اورلود میکند و از مدار خارج میشود اگر در بازه های زمانی کوتاه این اتفاق افتاد باید به فکر تعویض موتور باشید.

معیوب بودن تایمر دیفراست علت صدای کمپرسور در زمان آف شدن

خرابی تایمر یخ زدایی یخچال نیز میتواند دلیل دیگری باشد که شما صداهای تق تقی از یخچال خود دریافت می کنید. هر چیز عجیبی در تایمر یخ زدایی یخچال شما می تواند باعث ایجاد صداهای تق تق در هنگام خاموش شدن یخچال شود. برای چنین موردی، تعویض تایمر بهترین ایده میباشد.

قبل از تلاش برای تعمیرات، همیشه توصیه می شود که با بررسی دقیق مشکل شروع کنید. این را باید بگوییم گاهی اوقات ممکن است کمپرسور خراب باشد و در نتیجه صداهایی حین خاموش شدن خواهید شنید. با این حال، چندین عامل دیگر هم وجود دارد که می توانید آنها را جستجو کنید. همچنین ممکن است چنین صداهایی را از دستگاه بشنوید زیرا سرویس یا نگهداری خوبی انجام نداده اید.

پره های کندانسور مشکل دارند

پره های کندانسور یخچال ممکن است با زباله های ضخیم و لایه های کثیفی از گرد و خاک پوشانده شوند. با چنین حالتی، شما شروع به شنیدن صداهای تق تق از قسمت پایین دستگاه خواهید کرد. بهترین ترفند تمیز کردن تیغه های آن و مشاهده رفتار دستگاه است بعد از انجام اینکار است.

 عیب یابی و حل علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن

تعمیر کمپرسور خراب یخچال امکان پذیر نیست. اما میتوانید تعویض رله استارت یا کندانسور را به عنوان راه حلی خوشبینانه در نظر بگیرید. با این حال، چندین اقدام وجود دارد تا صدا کمپرسور یخچال را حین خاموش شدن قطع کنید میتوانید هر یک را انتخاب کنید بسته بودجه ای که برای حل این مشکل در نظر میگیرد.

تعویض کمپرسور:

اگر خرابی از کندانسور یا رله استارت نبود برای رفع علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن، تعویض کمپرسور بهترین گزینه است.

با این حال، باید بدانید که انجام اینکار گران است و ممکن است مقداری از پس انداز شما را از بین ببرد. به غیر از هزینه کمپرسور، هزینه ی تعویض وکیوم و شارژ گاز را نیز در نظر باید گرفت.

خرید یخچال جدید:

دومین اقدامی که فرد می تواند انجام دهد، خرید یک یخچال جدید است. تعجب نکنید اگر قادر به پرداخت هزینه برای یخچالی جدید هستید میتوانید بجای هزینه برای تعویض کمپرسور یخچالی جدید را جایگزین کنید. قدیمی بودن یخچال چالش‌های زیادی دارد و صداهای از جمله آنهاست. برای یک یخچال قدیمی زیاد خرج نکنید، سراغ مدل جدید بروید و صدای تق تق را فراموش کنید.

تحمل سر و صدا:

یکی دیگر از اقداماتی که می توانید انجام دهید این است که اگر دستگاه شما سرمایش خود را هنوز دارد صدای آن را تحمل کنید. گاهی اوقات یخچال می تواند به درستی کار کند که ممکن است علت صدای یخچال هنگام. اگر می ترسید به دنبال جایگزینی بروید، می توانید صداها را تحمل کنید و به استفاده از دستگاه ادامه دهید. بله، چیزی که نیاز دارید این است که تا زمانی که کمپرسور کاملاً بسوزد، با سر و صدای یخچال هنگام خاموش شدن بسازید.

منبع برخی از مطالب

Refrigerator Compressor Rattle When Shutting Off

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.