راهنمای خدمات ساید بای ساید, راهنمای مشکلات و خدمات یخچال فریزر

علت کم شدن سرمای یخچال

علت کم شدن سرمای یخچال

موارد مختلفی در بررسی علت کم شدن سرمای یخچال وجود دارد، از جمله انباشته شدن کثیفی در کندانسور، تهویه ضعیف فن، نصب نامناسب، وجود پارگی یا کثیف بودن لاستیک دور دب، چیدن نامرتب مواد غذایی و خرابی قطعات داخلی. درک علت کم شدن سردی یخچال اولین قدم برای رفع مشکل است. برخی از این علل را می توان با کمی توجه رفع کرد، در حالی که برخی دیگر ممکن است به کمک تعمیرکار یخچال نیاز داشته باشند.

اگر به تازگی مواد غذایی داخل یخچال سریع فاسد می شوند و متوجه گرم شدن محفظه های دستگاه شدید باید به دنبال علت کم شدن سرمای یخچال باشید، افزایش دمای داخلی یخچال منجر به رشد باکتری ها و در نتیجه خراب شدن اقلام غذایی در زمان کوتاهی را در پیش دارد.

در پشت مشکلات کم شدن خنک‌کنندگی یخچال مسائلی وجود دارد که تمامی آن ها را بررسی می‌کنیم و راه‌حل‌های عملی برای رفع آنها ارائه می‌کنیم. به دنیای تبرید و سیکل سرمایش خوش آمدید بیایید به کمک یکدیگر کشف کنیم که چگونه این مشکل رایج از زبان کارشناسان تعمیرات یخچال عیب یابی کنیم.

نشانه های کم شدن سرمای داخل یخچال

قبل از اینکه به راه حل ها بپردازیم، بیایید علائمی را که نشان می دهد یخچال شما دمای مطلوب خود را حفظ نمی کند، شناسایی کنیم:

فاسد شدن مواد غذایی:

اگر متوجه شدید که غذا به سرعت فاسد می شود، نشانه واضحی از علت کم شدن سرد یخچال است. این مورد منجر به علت بوی بد یخچال و هدر رفتن مواد غذایی می شود.

تراکم بیش از حد مواد داخل یخچال:

هنگامی مواد غذایی و نوشیدنی های خود را با حجم بیش از حدی درون یخچال باشد، علت کم شدن سرمای یخچال است.

سعی کنید اقلام غذایی را به شکل مرتب بچینید تا دریچه ورودی هوا دچار گرفتگی نشد عدم توجه به این موضوع علت یخ زدن داخل یخچال است.

فضای داخلی ولرم باشد:

اگر دمای داخلی یخچال ولرم یا نزدیک به دمای اتاق باشد، نشان دهنده مشکل خنک کنندگی یخچال است.

 

بررسی علت کم شدن سرمای یخچال

بررسی علت کم شدن سرمای یخچال

 

علت کم شدن سرمای یخچال چیست ؟

حال، بیایید علل و راه حل های مهم برای پیدا کردن این مشکل را در تعمیر24 بیابیم.

عدم توجه به عوامل کاهش یافتن خنکای داخلی دستگاه در گام بعد این عوامل، علت سرد نکردن یخچال است.

1. گرمای محیط علت کم شدن سرمای یخچال است

 • مکان یخچال برای عملکرد کارآمد دستگاه بسیار مهم است.
 • یخچال در منزل و به دور از وسایل گرمایشی و نور مستقیم خورشید باید قرار بگیرد.
 • اگر یخچال در فضای باز یا محلی که هم دما با محیط خارجی است باشد دچار نوسانات شدید دمایی می شود این مورد بر عملکرد سرمایش تاثیر گذار است و علت کم شدن سردی یخچال است.
 • اطمینان حاصل کنید که یخچال در محل مناسبی قرار دارد و دارای فاصله های مناسب (2 سانتی متر در طرفین و 4 سانتی متر در پشت) برای گردش هوای کافی باشد.

2. سازماندهی چینش مواد غذایی

یک یخچال بیش از حد پر یا نامرتب گردش جریان هوای مناسب را مختل می کند و عدم توانایی حفظ دما علت کم شدن سرمای یخچال است. چینش مواد غذایی داخل یخچال را دوباره سازماندهی کنید تا دمیدن هوای خنک در دسترس تمامی مواد غذاییتان انجام این کار باعث عملکرد خنک کنندگی بهتر خواهد شد.

3. وجود گرد و خاک زیاد روی کندانسور

سیم پیچ هایی که روی کندانسور قرار دارند نقش حیاتی در خنک کردن یخچال دارند، اما اگر در گرد و غبار، موی حیوانات خانگی، چربی مدفون شوند، فن قادر به خنک کردن کندانسور نیست در این وضعیت علت کم شدن سردی یخچال عدم توجه به کثیفی کندانسور است.

سعی کنید برنامه سرویس کندانسور یخچال را به طور سالیانه در برنامه های خود جای دهید مخصوصا اگر از حیوان خانگی نگهداری می کنید.

4. مسدود شدن یا گیر کردن دریچه دمپر در علت کم شدن سرمای یخچال

 • گیر کردن دریچه دمپر هوا از گردش هوای سرد در داخل یخچال جلوگیری می کند.
 • انسداد دریچه های یخچال و فریزر را بررسی کنید و وسایلی را که ممکن است آنها را مسدود کرده باشد بردارید.
 • سعی کنید دریچه دمپر را به آرامی حرکت دهید تا اطمینان کسب کنید تا گیر نکرده باشد.

5. صاف نبودن سطح یخچال و تاثیر آن در علت کم شدن سرمای یخچال

 • نصب درست و تراز کردن یخچال برای عملکرد بهینه دستگاه ضروری است.
 • از یک تراز استفاده کنید تا مطمئن شوید که دستگاه شما روی یک سطح صاف و یکدست قرار دارد.
 • اگر تراز نیست، از پایه ها برای تصحیح موقعیت استفاده کنید.
 • پایه های جلو نسبت به پایه های عقب کمی بالاتر باشند تا درب پس از باز شدن به راحتی بسته شود.
 • دفترچه راهنمای یخچال به دستورالعمل هایی برای تراز کردن اشاره کرده است.

6. فرسودگی و کثیفی لاسیتک درب یخچال را بررسی کنید

لاسیتک ها درب برای حفظ هوای سرد داخل یخچال ضروری هستند.

اگر لاستیک درب کثیف، آسیب دیده یا فرسوده شده باشد، علت بسته نشدن درب یخچال است، باز  ماندن درب باعث از دست رفتن هوای خنک یخچال می شود.

چنانچه لاسیتک دور درب وضعیت نامساعدی دارد و فکر می کنید علت کم شدن سرمای یخچال از لاستیک درب است، بهتر است لاسیتک درب را با آب گرم صابون بشویید کنید تا بخشی از خاصیت چسبندگی آن که بخاطر کثیفی از بین رفته بازیابی شود اگر مشکل همچنان ادامه داشت، تعویض آن را به دست تعمیرکار یخچال بسپارید.

7. تنظیم نادرست دما در علت کم شدن سرمای یخچال

تنظیم درجه یخچال باید بین 3 تا 6 درجه سانتیگراد باید تنظیم شود تا عملکرد بهینه ای داشته باشد.

تنظیمات نادرست دما دلیل کاهش خنک کنندگی است. مطمئن شوید دمای فریزر و یخچال را به درستی تنظیم کرده اید.

در تابستان سعی کنید تنظیمات درجه پایین تر از زمستان باشد. به خاطر داشته باشید اگر سرمای داخل یخچال کم است پس از تنظیم دما تأثیر کامل تغییرات دمایی ممکن است تا 24 ساعت طول بکشد.

نتیجه گیری

یخچالی که به درستی خنک نمیکند قطعا باعث ناراحتی شما است، اما درک دلایل اصلی و اجرای راه‌حل‌های صحیح می‌تواند به شما در یافتن علت کم شدن سرمای یخچال کمک کند.

خواه با تغییر مکان، سازماندهی بهتر مواد غذایی، تمیز کردن کندانسور، بازکردن دریچه های دمپر، تراز کردن دستگاه، حفظ خاصیت چسبندگی لاستیک درب و تنظیم صحیح دما مراحلی است که می توانید برای بازگرداندن سرمای یخچال خود انجام دهید.

اگر این راه حل ها را امتحان کرده اید ولی هنوز یخچال سرمای خوبی ندارد، بهتر است از نمایندگی تعمیر یخچال کمک بگیرید. تعمیرکاران حرفه ای می توانند مسائل پیچیده را که به تخصص نیاز دارند، تشخیص دهند و رفع کنند.

منبع مقاله: Why is my refrigerator not cooling

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد