بلاگ, راهنمای مشکلات و خدمات یخچال فریزر

علت روشن نشدن یخچال

علت روشن نشدن یخچال فریزر

علت روشن نشدن یخچال می تواند از موردی ساده نشات گرفته باشد یا از معیوب شدن قطعاتی خاص بروز پیدا کند سعی ما بر این است که پس از یافتن دلیل، راه حلی برای این مشکل پیدا کنیم. یکی از موارد شایع که هنگام استفاده از یخچال ها با آن روبرو می شوید، از کار افتادن یا خرابی آن است که با روشن نشدن آن میتواند نمایان شود، وقتی يخچال روشن نمیشود سالم ماندن مواد غذایی سرد و یخ زده به خطر خواهد افتاد، پس هنگامی که با روشن نشدن یخچال فریزر مواجه می شوید، اقداماتی لازم است انجام دهید، بررسی و یافتن دلیل این مشکل از این نظر حائز اهمیت است تا بتوانیم با یافتن منشا ایراد آن را به بهترین شکل بیابیم و برطرف کنیم.

در صورتی که در این خصوص مهارتی ندارید، توصیه می شود که با تکنیسین مجربی تماس گرفته و اجازه دهید تا با رفع اصولی ایراد ایجاد شده، از تکرار آن جلوگیری شود. می توانید در این خصوص از راهنمایی های تعمیر24 استفاده نمایید.

چرا یخچال فریزر روشن نمی شود؟

قبل از ورود به بحث این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که در خصوص تمامی انواع یخچال و مدل های این دستگاه، ممکن است دلایلی متفاوت وجود داشته باشد که در این خصوص کارشناسان آموزش دیده تعمیر24 می توانند به درستی برای رفع آن اقدام کنند. اما برخی دلایل روشن نشدن یخچال می تواند به صورت کلی روی دهد که می توان به خرابی تامین کننده برق دستگاه، ایراد در رله استارت و یا خرابی ترموستات اشاره کرد. همچنین هنگامی که کمپرسور یا موتور یخچال دچار خرابی شده و یا برد الکترونیکی آن ایراد پیدا کرده باشد، یخچال روشن نخواهد شد.

 

چرا یخچال روشن نمی شود

چرا یخچال روشن نمی شود

 

ایراد در رله استارت یا خازن علت روشن نشدن یخچال می باشد

در صورتی که برق در یخچال وجود دارد و چراغ داخلی روشن می شود، اما کمپرسور کار نمی کند، دلایل عمده ای می تواند داشته باشد که باعث روشن نشدن یخچال شده باشد. از دلایل احتمالی می توان به مشکل سیم کشی یا کمپرسور خراب اشاره کرد. رله استارت ایراد یافته كمپرسور نیز از كار كردن آن جلوگيري خواهد كرد. که برای رفع آن نیاز است که این قطعه را تعویض نمایید.

رله استارت دستگاه الکتریکی است که هنگام شروع کار موتور، به سیم پیچ های موتور وکمپرسور انرژی می دهد. رله استارت، اندکی پس از روشن شدن عملکرد کمپرسور، ولتاژ سیم پیچ های شروع را خاموش می کند تا با استفاده از سیم پیچ های موتور به کار خود ادامه دهد. در صورت خراب بودن رله استارت، لازم است آن را تعویض کنید، زیرا کمپرسور ولتاژ مناسبی برای کار دریافت نمی کند. در برخی شرایط، خرابی سیم کشی می تواند باعث بروز مشکل شود و تعمیر سیم کشی رله استارت، می تواند مشکل را برطرف می کند.

چرا یخچال روشن نمی شود؟ ترموستات معیوب را بررسی کنید

یکی دیگر از عوامل روشن نشدن یخچال ، ترموستات کنترل دما است که آن را ترموستات کنترل سرما نیز می نامند و در محفظه کنترل قرار دارد. یک لوله سنسور به این ترموستات متصل است که دمای داخل محفظه یخچال را تشخیص می دهد. ترموستات کنترل دما با روشن و خاموش کردن کمپرسور بر اساس دمای حس شده توسط لوله سنسور، دمای داخل محفظه را کنترل می کند.

در صورت عدم حس درست دما یا عدم چرخش صحیح کمپرسور، ترموستات کنترل دما دچار خرابی شده است که لازم است آن را تعویض کنید. می توانید برای انجام این کار از تخصص کارشناسان تعمیر24 استفاده کنید.

ایراد در برد کنترل الکترونیکی علت روشن نشدن یخچال است

برد کنترل الکترونیکی، برد کنترل اصلی یا برد کنترل قدرت نیز نامیده می شود. این قطعه حساس در یخچال، کمپرسور و چرخه یخ زدایی را کنترل می کند و می تواند از جمله دلایل روشن نشدن یخچال باشد. هنگامی که برد الکترونیکی با حسگرهای خود در می یابد که کمپرسور برای خنک نگه داشتن یخچال باید کار کند، ولتاژ را به کمپرسور و فن ها می فرستد.

برد کنترل الکترونیکی همچنین سیگنال هایی را از حسگرهای دما برای کنترل دمای داخل یخچال و فریزر دریافت می کند. با این اطلاعات، تابلوی کنترل الکترونیکی چرخه یخ زدایی را کنترل می نماید. معمولاً می توانید یک تست تشخیصی را روی صفحه کنترل الکترونیکی انجام دهید تا ببینید که عملکرد آن چگونه است.

این آزمون براساس مدل متفاوت است، اما متداول ترین آن آزمون یخ زدایی است. در صورتی که ایراد از این بخش از دستگاه باشد، به دلیل حساسیت بالا و تخصصی بودن برد الکترونیکی، لازم است که از یک تکنیسین وارد برای این کار کمک بگیرید.

برای بررسی بهتر توسط افراد متخصص بروز هر نوع خرابی را به نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ تعمیر24 بسپارید.

خرابی در تایمر یخ زدایی باعث می شود یخچال روشن نشود

از دیگر عوامی که می تواند در روشن نشدن یخچال موثر باشد، تایمر یخ زدایی است. این یک وسیله الکترو مکانیکی است که فواصل بین چرخه یخ زدایی خودکار در یخچال را کنترل می کند. موتور تایمر یخ زدایی اجزای کنترل را در دستگاه به حرکت در می آورد. وقتی تماس های کنترلی در تایمر یخ زدایی به چرخه یخ زدایی می رسند، کمپرسور متوقف می شود و هیتر یخ زدایی برای مدت زمان مشخصی روشن می شود تا یخ زدگی از باله های اواپراتور ذوب شود.

این امر باعث تبادل کارآمدتر گرما از طریق اواپراتور می شود. با پایان دوره یخ زدایی مشخص، تماس های تایمر یخ زدایی مجدداً برگشت داده می شوند تا عملکرد خنک کننده طبیعی در یخچال امکان پذیر شود. عدم عملکرد این بخش از یخچال می تواند باعث عدم فعالیت کمپرسور و در نتیجه روشن نشدن یخچال می شود.

بیشتر بدانیم: علائم کم شدن گاز یخچال چیست؟

بررسی خرابی موتور یا کمپرسور

تعمیر کمپرسور در یخچال معمولاً مستلزم تعویض دستگاه استارت و یا اورلود در موتور است. اگر به نظر می رسد کمپرسور در حالت آماده است اما شروع به کار نمی کند، این احتمال وجود دارد که دچار خرابی شده باشد. اگر کمپرسور کار می کند اما مبرد را فشرده نمی کند، لازم است که کمپرسور را تعویض کنید. برای انجام این تعویض، نیاز دارید تا از تخصص یک تکنسین سرویس یخچال و فریزر بهره ببرید. زیرا پروسه انجام این کار شامل بازیابی و شارژ مجدد مبرد است.

مشکل در برق ورودی یخچال علت روشن نشدن یخچال است

در نهایت می توان گفت که یکی از روشن ترین عواملی که باعث روشن نشدن یخچال می شود، عدم تامین برق یخچال است که می تواند به دلیل ایراد در سیم برق دستگاه باشد و یا اینکه پریز برق، کنتور یا فیوز برق دچار خرابی و یا اختلال در عملکرد شده باشد.

برای آن که بتوانید ایراد ایجاد شده را رفع کنید، لازم است که ابتدا آن ها را بررسی و کنترل نمایید. بدیهی است که برای این کار لازم است از ایمنی کافی استفاده کرده و از ابزارهای مناسب استفاده نمایید. در صورتی که ایراد از این بخش نباشد، می توان موارد شرح داده شده در بالا را بررسی کرد. همچنین می توانید با تماس با تعمیر 24 ، بررسی کامل دلایل روشن نشدن یخچال را به کارشناسان آموزش دیده و متخصص آن بسپارید تا تعمیر یخچال در منزل را به بهترین نحو انجام دهند.

 

 

 

 

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.