راهنمای خدمات ساید بای ساید, راهنمای مشکلات و خدمات یخچال فریزر

علت کار نکردن موتور یخچال

علت کار نکردن موتور یخچال

خرابی موتور خچال تجربه ناامید کننده ای برای هر شخصی است، اگر کمپرسور درست کار نکند در نهایت منجر به فاسد شدن مواد غذاییتان می شود. یافتن علت کار نکردن موتور یخچال کمک شایانی در رسیدگی موثر به رفع مشکل می کند، دلایل و راه حل های رایج را به روشی ساده و سرراست بیان می کنیم.

شایع ترین دلایل کار نکردن کمپرسور یخچال فریزر

 1. افت ولتاژ ورودی به کمپرسور یخچال فریزر
 2. کار نکردن فن کندانسور یخچال
 3. کثیفی سیم پیچ کندانسور یخچال فریزر
 4. سوختن رله استارت سر موتور یخچال
 5. مشکل در اورلود کمپرسور یخچال
 6. سوختن کمپرسور یخچال
 7. مشکلات مربوط به برد فرمان و سیم کشی یخچال
 8. مشکلات مربوط به گاز مبرد یخچال
 9. پر کردن بیش از اندازه یا خالی بودن یخچال

نوسانات ولتاژ در علت کار نکردن کمپرسور یخچال

نوسان و کاهش ولتاژ برق می تواند از روشن شدن کمپرسور یخچال جلوگیری کند. اطمینان حاصل کنید برق ورودی به موتور بدون نوسان باشد و ولتاژ به درستی به کمپرسور منتقل می شود. هرگونه مشکل الکتریکی که ممکن است باعث نوسانات ولتاژ شود را برطرف کنید.

البته روزهای بسیار گرم سال که پیک مصرف برق است احتمال وقوع نوسان برق بیشتر از سایر روزهای سال وجود دارد که می تواند برای لوازم خانگی مضر باشد. نوسانات منجر به افزایش ناگهانی جریان الکتریکی در یخچال و اجزای آن می‌شود، کاهش چشمگیر ولتاژ علت کار نکردن موتور یخچال است.

 

علت کار نکردن کمپرسور یخچال فریزر

علت کار نکردن کمپرسور یخچال فریزر

 

بررسی فن کندانسور برای یافتن علت کار نکردن موتور یخچال

وظیفه فن گرفتن گرمای مبرد در داخل کندانسور است. اگر فن از کار بیافتد یا به درستی نچرخد با وارد شدن مبرد داغ درون کمپرسور دمای داخلی موتور فراتر از حد مجاز می رود، بالا رفتن دما علت کار نکردن موتور یخچال است.

فن کندانسور معمولا با سرعت (بیش از 1500 دور در دقیقه) می‌چرخد و هوای گرم از دستگاه خارج می‌شود. اگر فن کندانسور کار نکند، ممکن است موتور خاموش شود و کار نکند همچنین در مواردی علت سوختن کمپرسور یخچال است.

کثیفی کندانسور

در اکثر یخچال ها، کندانسور در پشت دستگاه کنار موتور قرار دارند. اگر روی سیم پیچ های کندانسور میزان قابل توجهی از کثیفی و گرد و غبار مشاهده کردید، باید بدانید علت کار نکردن موتور یخچال همین است. کثیفی کندانسور تهویه و خنک شدن مبرد یخچال را با چالش روبرو می کند.

همچنین جمع شدن گرد و غبار روی کندانسور باعث می شود کمپرسور سخت تر از حد معمول کار کند این امر منجر به گرم شدن بیش از حد و فرسودگی زودرس کمپرسور می شود. تکنسین تعمیر یخچال در مجموعه تعمیر24 می تواند با سرویس کردن کندانسور به طور بالقوه کارایی کمپرسور را بهبود بخشد.

مشکلات مربوط به رله استارت

 • رله استارت قطعی کوچک است که در کنار کمپرسور نصب شده است.
 • وظیفه رله استارت انتقال انرژی به سیم پیچ کمپرسور برای چند لحظه است.
 • گاهی اوقات علت کار نکردن کمپرسور یخچال بخاطر مشکل در رله راه اندازش است.
 • اگر رله استارت معیوب باشد یا کمپرسور به طور متناوب کار می کند یا اصلا کار نمی کند که در صورت کار نکردن علت سرد نکردن یخچال خرابی رله استارت است.
 • در صورت معیوب بودن رله استارت، این قطعه باید تعویض شود.

 

بررسی اجزای کمپرسور در علت کار نکردن موتور یخچال

بررسی اجزای کمپرسور در علت کار نکردن موتور یخچال

 

چک کردن خرابی اورلود در علت کار نکردن موتور یخچال

اورلود وظیفه ایمنی کمپرسور را در مدار دارد و اغلب با رله استارت باهم اند. هر دوی آن ها بر روی کمپرسور قابل مشاهده هستند. اگر فن ها کار می کنند و کمپرسور یخچال کار نمی کند، یا اگر صدای کلیک و تق تق از دستگاه می شنوید، احتمالا وقت تست کردن اورلود است.

اگر بیش از حد داغ شده، علائم سوختگی دارد یا با تکان دادن آن صدای جغجغه می شنوید بهتر است با مولتی متر آن را تست کنید. عدم وجود جریان در اورلود نشان دهنده خرابی آن است.

خرابی کمپرسور (موتور) یخچال

اگر علت صدای موتور یخچال را هنگام روشن شدن نمی دانید. باید بگوییم در بسیاری از موارد، مقصر این صداها کمپرسور است که جزء حیاتی یخچال شماست.

 • کمپرسور نیروی لازم برای به گردش در آوردن گاز در یخچال است.
 • با تحت فشار قرار دادن گاز میرد توسط موتور، اوپراتور سرد می شود.
 • چنانچه در بررسی علت کار نکردن موتور یخچال رله استارت و اورلود آن سالم باشد.
 • باید مراحل تست کمپرسور یخچال فریزر را با دقت دنبال کنید اگر این قطعه سوخته است باید آن را تعویض کنید.
 • اگر در حین کار متوجه صداهای بلند یا به دنبال علت صدای موتور یخچال در هنگام خاموش شدن هستید، این صدا نشانه آن است که کمپرسور شما به پایان عمر خود نزدیک شود.

مشکلات مربوط به برد و اتصالات یخچال

در یخچال های مدرن، بردهای هوشمند اجزای مختلف دستگاه را کنترل می کنند یکی از اجزایی که با فرمان برد شروع به کار می کند کمپرسور است، پس خرابی برد الکترونیکی، علت کار نکردن موتور یخچال است.

البته برخی اتصالات و سیم کشی ها از برد به موتور نیز باید چک شوند عدم وجود ولتاژ به کمپرسور باعث کار نکردن آن است.

اگر مشکوک به قطعی در سیم کشی هستید، مسیر برق را از دوشاخه برق تا موتور دنبال کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید. هر سیم شل یا قطع شده را تعمیر کنید تا برق به موتور بازگردد.

نشتی مبرد در علت کار نکردن کمپرسور یخچال

 • اگر مبرد به مقدار کمی نشت کند دمای یخچال کمی بالا می رود.
 • پس به میزان نشت مبرد کمپرسور مجبور به افزایش فعالیت خود است.
 • یعنی هر چقدر میزان مبرد کمتر شود کمپرسور بدون توقف کار می کند.
 • پس کم شدن سطح گاز در سیکل سرمایش علت یکسره کار کردن یخچال است.
 • در نقطعه ای که سطح مبرد ناچیز یا سیکل بدون مبرد باشد.
 • فشار بالا و گرمای زیاد علت کار نکردن موتور یخچال است.

درون کمپرسور فقط باید مبرد و روغن باشد که تنها مبرد باید در گردش باشد. اگر هر ماده دیگری وارد کمپرسور شود، آلاینده محسوب می شود و می تواند منجر به کار نکردن موتور یخچال می شود. در چنین مواردی، سرویسکار باید سیستم را شستشو دهد تا مشکل برطرف شود.

پر کردن بیش از حد یا خالی بودن یخچال

هم مواد غذایی کم و هم میزان زیاد آن می تواند علت کار نکردن موتور یخچال باشد.

روشن کردن یخچال خالی برای مدت طولانی یا پر کردن بیش از حد آن علت یخ زدن داخل یخچال می شود که بر روی عملکرد کمپرسور تاثیر گذار است.

میزان مواد غذایی کم باعث می شود اواپراتور در محفظه تبرید یخ بزند این امر منجر به وجود مبرد درون کمپرسور به دو شکل بخار و مایع شود. این مخلوط می تواند کمپرسور را فراتر از توانایی اش تحت فشار قرار دهد و منجر به کار نکردن آن شود.

بالعکس، پر کردن بیش از حد یخچال، به ویژه با مایعات داغ، می تواند باعث افزایش افزایش دمای مبرد و گرم شدن بیش از حد یخچال شود از این رو کمپرسور سخت تر کار می کند.

نتیجه گیری

یک علت کار نکردن یخچال فریزر مشکلات مربوط به کمپرسور و اختلال در عملکرد آن است هر موردی که باعث کار کشیدن زیاد از موتور باشد مثل: باز ماندن درب، پر کردن بیش از حد مواد غذایی، خرابی لاستیک درب، گرم بودن مکان نصب و تنظیم نامناسب یا خرابی ترموستات باعث فشار بالا و افزایش دمای کمپرسور می شود این موارد باید توسط تعمیرکار بررسی گردد.

منبع مطالب: Refrigerator Compressor Not Running

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد