راهنمای مشکلات جاروبرقی

علائم سوختن موتور جاروبرقی

علائم سوختن موتور جاروبرقی

یکی از مشکلات شایع در انواع جاروبرقی ها سوختن موتور آن هاست در این مقاله به بررسی علائم سوختن موتور جاروبرقی می پردازیم اگر حین جارو کشیدن با مشکلی مواجه شدید یا بوی سوختگی حس کردید دستگاه را از برق بکشید. انسداد و خرابی تسمه نیز می تواند دلیل بوی سوختگی باشد اما از کجا بفهمیم که موتور جاروبرقی سوخته است؟ برای تشخیص سوختگی موتور جاروبرقی با مرکز تعمیرات تعمیر24 همراه باشید.

می توانید برای تعمیر و تعویض موتور جاروبرقی خود به همراه 3 الی 12 ماه گارانتی با مرکز تعمیر24 تماس بگیرید.

مقدمه ای برای علائم سوختن موتور جاروبرقی

همیشه بوی سوختگی ناشی از وسائل الکتریکی نشان دهنده سوختن موتور آن نیست جاروبرقی نیز از این مورد مستثنی نخواهد بود، شما می توانید علت سوختن موتور جاروبرقی خود را بیابید اگر فیلتر مسدود شده باشد یا کیسه دستگاه پر باشد، موتور جاروبرقی داغ می شود. فیلتر ورودی به موتور را هر دو ماه تعویض کنید و کیسه را خالی کنید.  یکی از علائم سوختن موتور جاروبرقی گرمای بیش از حد است که باعث می شود برق دستگاه قطع و جارو خاموش شود. در این حالت اگر دستگاه خاموش شد حداقل 30 دقیقه بگذارید خنک شود و سپس دوباره روشن کنید. اگر بعد از 1 ساعت دوباره روشن شد، فیلتر را تمیز کرده و مسدود شدن اجزای آن را بررسی کنید.

از کجا بفهمیم که موتور جاروبرقی سوخته است ؟

یک سری نشانه در انواع جاروبرقی های ال جی، سامسونگ، بوش، پارس خزر و تمامی برندهای دیگر وجود دارد که اتفاق افتادن هر یک می تواند نشانه ای برای تشخیص سوختگی موتور جاروبرقی شما باشد، چنانچه هر یک از این نشانه ها را دیدید برای سپردن تعمیر جاروبرقی خود به دست متخصصین سریعا وارد عمل شوید.

 1. داغ شدن بیش از حد جاروبرقی
 2. تغییر در قدرت مکش جاروبرقی
 3. خاموش شدن جاروبرقی حین کار
 4. بوی سوختگی
 5. روشن نشدن دستگاه
 6. صدای زیاد جاروبرقی
 7. خاک دادن جاروبرقی
 8. نشنیدن صدای موتور و نداشتن مکش

 

از کجا بفهمیم که موتور جاروبرقی سوخته است

از کجا بفهمیم که موتور جاروبرقی سوخته است

 

بررسی داغ شدن بیش از حد در علت سوختن موتور جاروبرقی

اگر فیلتر موتور مسدود شده باشد یا پاکت بیشتر از 80 درصد پر باشد، موتور داغ می شود.

بی توجهی به داغ شدن موتور جاروبرقی باعث سوختگی آن خواهد بود.

به شما توصیه میشود که اگر زمانی برای تعویض فیلتر ندارید حداقل کاری که می توانید بکنید این است فیلتر را بشویید بگذارید خشک شود و سپس دوباره جا بزنید.

دلایل دیگر داغ شدن می تواند بخاطر انسداد برس، لوله تلسکوپی و خرطومی دستگاه باشد که باعث داغ شدن جاروبرقی شما خواهد بود.

تغییر در قدرت مکش جاروبرقی

یکی از علائم سوختن موتور جاروبرقی نشانه هایی در تغییر و کاهش قدرت موتور دستگاه است. در صورت نیم سوز شدن موتور احتمال افزایش و کاهش چشم گیر قدرت موتور جاروبرقی شما وجود دارد.

نیم سوز بودن موتور دستگاه می تواند علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی باشد.

اگر می خواهیم موتور جاروبرقی سالم بماند از جارو زدن قسمت های خیس پرهیز کنید وارد شدن رطوبت در موتور جاروبرقی علت سوختن آن است.

اگر جاروبرقی شما حتی نمی تواند کثیفی های آسانی مانند گرد و غبار را بگیرد، این می تواند حتی نشانه خرابی خرطومی نیز باشد و معمولاً فقط با تعویض آن مشکل رفع می شود.

خاموش شدن وسط کار در علایم سوختن موتور جاروبرقی

معمولا موتور تا حد مشخصی گرما را تحمل می کند گرم شدن بیش از حد آن باعث قطع شدن جریان بوسیله ترموستات یا سنسور حرارتی انجام میگیرد.

اگر خاموش شدن دستگاه در فواصل کوتاه پس از روشن شدن جاروبرقی اتفاق می افتد نشان دهنده سوختگی موتور است که دمای آن بیش از حد در مدت کمی بالا می رود.

البته علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی می تواند از پر شدن کیسه نیز باشد چون موتور باید فشار بیشتری به خود برای داشتن مکش بیشتر داشته باشد باعث گرم شدن سریع موتور شود.

بوی سوختگی

این یکی از ناخوشایندترین علائم سوختن موتور جاروبرقی است بوی سوختگی معمولا از قسمت تهویه دستگاه است. با این حال، اگر جاروبرقی بوی سوختگی می دهد و با نکات ذکر شده در ابتدای مقاله حاصل نشود، ممکن است موتور سوخته باشد. اگر شک دارید که موتور آسیب دیده است، نباید به استفاده از جاروبرقی ادامه دهید!

گرفتگی در فیلتر ورودی و خروجی یا همان فیلتر هپا می تواند باعث بیش از حد داغ شدن و بوی سوختگی موتور جاروبرقی شما باشد.

 

نشانه های سوختن موتور جاروبرقی

نشانه های سوختن موتور جاروبرقی

 

بررسی روشن نشدن در علائم سوختن موتور جاروبرقی

اگر با زدن کلید روشن شدن برای دستگاه اتفاقی نمی افتد می تواند یکی از نشانه های تشخیص سوختگی موتور باشد. بهترین راه برای تست سوختگی موتور جاروبرقی آن را به برق مستقیم وصل کنید اگر کلتور دستگاه جرقه بزند موتور دچار سوختگی شده است. اگر موتور برق دارد، آزادانه می چرخد ​​و باز هم کار نمی کند می تواند از علایم سوختن آن باشد.

داشتن صدای زیاد در زمان کار کردن

علت سوختن موتور می تواند بی توجهی شما به سر و صدای غیر عادی دستگاه شما حین کار کردن باشد. صدایی که نشانه تشخیص سوختگی موتور جاروبرقی است مانند صدای جرقه و تق تق می باشد.

خرابی قسمت فن در موتور نیز می تواند باعث این صدا و از کار افتادن موتور باشد.

اگر در زمان استفاده از دستگاه متوجه صداهای زیادی شدید تا قبل از یافتن علت صدای جاروبرقی از آن استفاده نکنید.

بیرون دادن خاک از جاروبرقی

علت خاک بیرون دادن از جاروبرقی در قسمتی که باد می زند می تواند نشانه خاک گرفتن موتور باشد بهتر است اگر با این وضعیت روبرو شدید از استفاده دستگاه منصرف شوید تا قبل از اینکه تعمیرکار از آن بازدید کند اجتناب کنید چون یکی از علائم سوختن موتور جاروبرقی خاک دادن آن می باشد. این امر بخاطر پارگی یا نداشتن کیسه در مخزن جاروبرقی اتفاق افتد.

 

علت سوختن موتور جاروبرقی

علت سوختن موتور جاروبرقی

 

نشنیدن صدای موتور و نداشتن مکش

اگر برق درون دستگاه می آید و با فشردن سوییچ روشن شدن صدایی از دستگاه بیرون نمی آید و اصلا مکش ندارد باید بدانید یکی از نشانه های سوختگی برای موتور جاروبرقی شما رخ داده است.

اگر هنوز به جواب این سئوال که از کجا بفهمیم که موتور جاروبرقی سوخته است نرسیده اید و با تمامی آزمایش هایی که گفته شد را به درستی طی کرده است احتمالا مشکل جاروی شما از جای دیگری باشد که نیاز به بررسی و تست توسط مراکز تعمیرات جاروبرقی باید انجام گیرد.

مراقبت های لازم از موتور جاروبرقی در برابر سوختگی

موارد زیادی است که با انجام آن می توانید از موتور جاروبرقی در برابر سوختن مراقبت کنید. رعایت مواردی ساده که می تواند شما را از هزینه های تعویض قطعات گران قیمت و تعمیرات زمان بر دور نگه دارد.

 1. هیچگاه سطح خیس، نم دار یا آب را بر روی زمین جارو نکشید.
 2. قبل از استفاده چک کنید حداقل 40 درصد پاکت خالی باشد.
 3. فیلتر موتور را با تعویض پاکت جاروبرقی تعویض کنید.
 4. نایلون و آشغال های بزرگ را با دست جمع کنید و موارد ریزتر را جارو کنید.
 5. اگر صدای دستگاه عوض شده یا مکش کم شده است انسداد قسمت های لوله، خرطومی و برس را بررسی کنید.
 6. اگر مدت زیادی نیاز به کار با دستگاه را دارید آن را در بازه های کوتاه تر روشن کنید.

نتیجه گیری علائم سوختن موتور جاروبرقی

بهترین راه برای در امان نگه داشتن جاروبرقی از مشکلات احتمالی سرویس و تعویض به موقع پاکت، فیلتر و جارو کشیدن محل هایی که باعث گرفتگی بخش هایی نظیر لوله ها نشود. اما اگر به هر دلیلی مثل استفاده نادرست متوجه گرمای زیاد، بوی سوختگی، صدای غیر عادی، خاموش شدن متعدد جاروبرقی شدید هر یک از این موارد می تواند نشانه خوبی برای تشخیص سوختگی موتور جاروبرقی شما باشد.

اگر هنوز می پرسید از کجا بفهمیم موتور جاروبرقی سوخته است؟ نگاهی گذرا به جدول زیر بیاندازید.

 

علائم سوختن موتور جاروبرقی علت سوختگی
کم شدن مکش نیم سوز شدن بخاطر مکش محل خیس
بیرون دادن خاک نبودن یا پارگی کیسه
بوی سوختگی آتیش گرفتن سیم کشا بخاطر داغ شدن
داغ شدن موتور بخاطر پر شدن پاکت و کثیفی فیلتر
نداشتن مکش از کار افتادن موتور

 

بررسی دلایل خراب شدن موتور جاروبرقی

بررسی دلایل خراب شدن موتور جاروبرقی

 

بررسی سئوالات شما در مورد یافتن علائم سوختن موتور جاروبرقی

اگر سئوال دیگری در ذهن شما است آن را در قسمت دیدگاه بیان کنید.

اگر موتور جاروبرقی سوخته باشد و با ورود برق مستقیم کلکتور جرقه بزند خیر قابل تعمیر نیست، سیم پیچی کردن مجدد موتور به هیچ عنوان صرف اقتصادی ندارد.

از کجا بفهمیم که موتور جاروبرقی سوخته یا خراب است؟

بوی سوختگی، داغ کردن بیش از حد، کم شدن یا نداشتن مکش، خاموش شدن متعدد، صدای تق تق زیاد از نشانه های سوختن موتور جاروبرقی هستند برای تعویض موتور به همراه 3 تا 12 ماه گارانتی با نمایندگی تعمیر24 تماس بگیرید.

چه زمانی باید پاکت و فیلتر جارو را تعویض کنم؟

هرگاه 75% درصد از فضای کیسه پر شد وقت تعویض فرا رسیده بی توجهی به این موضوع می تواند باعث خرابی موتور جاروبرقی شما شود بخاطر خاک رفتن به موتور و هم فشار بیشتری به آن وارد می شود. فیلتر ها را با تعویض پاکت تعویض کنید.

منبع برخی از مطالب Burning Smell From Vacuum Cleaner می باشد.

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد