بلاگ

8 علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

شاید در حین استفاده از جاروبرقی خود متوجه کاهش و افزایش قدرت مکش دستگاه شده اید اگر می خواهید علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی را بدانید باید به شما بگوییم قطعات گوناگونی در بروز این اتفاق نقش ایفا می کنند. در ادامه به بررسی کامل مشکلات در وقوع این ایراد می پردازیم.

اگر از خود می پرسید چرا قدرت جاروبرقی کم و زیاد میشه تعمیر24، 8 دلیل مختلف رو برای بروز این اتفاق بررسی میکند، شما می توانید از برخی از دلایل رو با راهکارهایی ساده رفع کنید.

اگر در هر کجای راه احساس کردید انجام این کار از توان شما خارج است می توانید برای تعمیر جاروبرقی خود با نمایندگی تعمیر24 تماس بگیرید.

 

چرا دور موتور جاروبرقی کم و زیاد میشه

چرا دور موتور جاروبرقی کم و زیاد میشه

 

بررسی 8 علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

اگر بخواهیم عواملی که باعث این اتفاق است را با یکدیگر مرور کنیم می توانیم به:

  1. لوله جاروبرقی شما دچار انسداد است
  2. خوطومی تاشدگی و پارگی دارد یا مسدود شده!
  3. گیر داشتن برس جارو
  4. فیلتر موتور نیاز به تعویض دارد
  5. پاکت جارو پرشده است
  6. خرابی برد
  7. خرابی های مربوط به موتور
  8. قاب مخزن به درستی بسته نشده یا ترک دارد.

هر یک از این 8 اتفاق می تواند علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی شما باشد.

چرا وقتی لوله دستگاه می گیرد قدرت جاروبرقی کم و زیاد میشود؟

ساده ترین علت کم و زیاد شدن دور می تواند گرفتگی قسمت برس، خرطومی و لوله ها باشد. هر چقدر این میزان گرفتگی بیشتر مکش جاروبرقی کم میشود.

بررسی برس

برای اطمینان از این موضوع برس را باز کرده و ببینید آیا با کیسه پرز فرش و پارچه کیپ نشده باشد اگر کیپ شده بود آن را تمیز کنید و آشغالهایی که باعث کیپ شدگی هستند را جدا کنید.

 

علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

 

بررسی خرطومی

بخش بعد لوله های متصل شده به برس و به بدنه دستگاه هستند هر یک از آن ها را جدا کنید و مطمیین شوید که مسیر آن بسته نشده است برای اینکار می تونید یک عدد باتری رو داخل خرطومی بندازیم اگر از آن طرف خارج شد یعنی علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی شما از گرفتگی خرطومی نیست.

اما اگر باتری که انداختید با مشکل بیرون آمد نشان گرفتگی و له شدگی بخشی است در صورت گرفتگی داخل آن را با آب بشویید اگر خمیدگی یا له شدگی قابل اصلاح نیست خرطومی را تعویض کنید.

معمولا بخاطر چرخش و ساییدگی خرطومی در نواحی دچار سوراخ شدن یا بریدگی می شود اگر این بخش به انتهای آن نزدیک بود با برش قسمت خراب علت کم و زیاد شدن قدرت موتور جاروبرقی را رفع کنید.

اگر له شدگی و پارگی در بخش های وسط به کمک چسب قادر هستید در کوتاه مدت مشکل را رفع کنید اما نیاز به تعویض خرطومی خواهید داشت.

بررسی لوله تلسکوپی

گرفتگی لوله تلسکوپی به شکل چشمی نیز مشهود است.

در صورت گرفتگی لوله تلسکوپی با کمک فشردن چوب یا دسته تی درون لوله بخش بسته شده را آزاد کنید.

انسداد مسیر تا از برس تا مخزن می تواند بخاطر جارو کردن آشغال های درشت یا کیسه باشد معمولا در حین تغییر مسیر تا مخزن پیچ و خم زیادی وجود که در یکی از آن ها انسداد صورت گرفته است

نکته: آسیب هایی نظیر سوراخ بودن خرطومی غیر اینکه می تواند علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی باشد می تواند علت خاک دادن جاروبرقی نیز باشد.

 

علت کاهش و افزایش قدرت جاروبرقی

علت کاهش و افزایش قدرت جاروبرقی

 

کثیف بودن فیلتر موتور

یکی از عواملی که نیازمند توجه بیشتر برای حفظ کارکرد مناسب جاروی شما است تعویض فیلتر برای مدت معین به طور مثال هر دو ماه یکبار تعویض این فیلتر هزینه زیادی رو بر دوش شما نمیگذارد اما با انجام این کار از رفتن خاک به موتور جلوگیری میکنید، کثیفی زیاد فیلتر می تواند علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی شما باشد.

پر شدن بیش از حد پاکت جارو

همیشه به یاد داشته باشید پر شدن پاکت نباید به شکل 100% اتفاق بیافتد هر زمانی که 2/3 جای کیسه پر شده وقت تعویض فرارسیده اگر این مقدار بیشتر شود می تواند قدرت موتور جاروبرقی شما را هنگام کار کم و زیاد کند.

توجه به کیسه جاروبرقی خود را تنها معطوف به پر شدن آن نکنید سالم بودن بخش های آن را زیر نظر داشته باشید هر گونه پارگی می تواند منجر به خارج شدن خاک بیش از حد و گرفتگی فیلتر شود در نتیجه فشار وارد شده بر روی موتور زیادتر می گردد و این علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی شما خواهد بود.

خرابی برد علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی است

یکی از این قطعات ترایاک روی برد جارو برقی شما است که وظیفه تعیین مقدار مکش و دور موتور جاروبرقی را بر عهده دارد. خرابی ترایاک به غیر از کم و زیاد شدن ناگهانی قدرت موتور جاروبرقی باشد می تواند دلیلی بر کاهش یا افزایش نیافتدن و ثابت ماندن قدرت نیز داشته باشد.

برای رفع مشکل باید جاروبرقی باز شود و ترایاک یا مدار کنترل دور موتور جاروبرقی روی برد تعویض شود این کار نیازمند تجربه و تخصص در باز کردن و یافتن مشکل است شما می توانید با مرکز تعمیرات جاروبرقی وبسایت تعمیر24 تماس بگیرید.

بررسی مشکلات مربوط به خود موتور

موتور جاروبرقی در مواردی می تواند علت کاهش یا افزایش دور خود باشد.

 

بررسی فیلتر و پاکت جاروبرقی

بررسی فیلتر و پاکت جاروبرقی

 

نیم سوز بودن موتور

در موارد فوق نظیر گرفتگی بخش هایی نظیر لوله، خرطومی، برس، فیلتر و آسیب ها کیسه به نحوی بود که خودتان نیز به تنهایی مشکل را یافته و تعمیر کنید اما در مورد خرابی برد و مشکلات مربوط به موتور نیازمند تخصص برای عیب یابی خواهید بود.

یک علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی بخاطر نیم سوز بودن موتور است. که در هر دو جهت افزایش و یا کاهش می تواند تاثیر گذار باشد این امر می تواند باعث شود موتور با حداکثر دور کار یا حداقل دور کار کند.

برای اجتناب از نیم سوز شدن موتور در زمان جارو کشیدن توجه بیشتری انجام دهید تا مبادا محل هایی که خیس هستند یا آب وجود دارد را دستگاه مکش داشته باشد. اگر نسبت به نیم سوز بودن موتور توجهی نداشته باشید در مدت کوتاهی خواهد سوخت.

خاک گرفتن کلکتور موتور

خاکی که با خراب شدن فیلتر وارد موتور می شود تاثیر مستقیمی بر روی کلکتورها می گذارد این امر علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی می تواند باشد برای خلاصی از این ایراد بهتر است قاب دستگاه را برای دسترسی به موتور باز کنید پس از رسیدن به بخش کلکتور آن را به وسیله تینر بشویید.

استفاده از اجسام زبر برای خاکروبی کلکتور اشتباه می باشد این کار می تواند باعث از بین رفتن آرمیچر شود با تمیز کردن موتور می توانید قسما آرمیچر را نیز با برس و تینر تمیز کنید. در حین انجام این مراقب باشید سیم پیچ ها خراب نشوند.

معیوب شدن بلبرینگ ها

چنانچه بلبرینگ یا بوش دچار مشکل شوند قسمت آرمیچر با کفشک بهم برخورد میکنند و غیر از صدای زیاد جاروبرقی شما می تواند علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی شما نیز بشود.

نشت هوا بخاطر شکستگی بدنه

یکی از مواردی که باعث کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی می شود وجود ترک و نشت هوا در بدنه است. این مورد به موتور فشار زیادی وارد می کند چون هوای مکیده شده از حالت خلا خارج شده و باعث کاهش مکش دستگاه شما نیز می شود.

نتیجه گیری علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

اگر استفاده از جاروبرقی به راحتی گذشته برای شما نیست و متوجه افزایش یا کاهش قدرت موتور می شوید باید نکات زیر را بررسی کنید.

علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی راه حل
گرفتگی یا ترک برس تمیز کردن یا تعویض
کثیفی فیلتر تعویض آن
گرفتگی لوله باز کردن آن با کمک میله
گرفتگی له شدگی پارگی خرطومی باز کردن آن با شلنگ و در صورت نیاز تعویض
پر شدن کیسه خالی کردن یا تعویض پاکت

جدای جدول بالا مواردی وجود دارد که بررسی آن نیاز به احاطه کامل بر دانش فنی جاروبرقی است که بهتر است برای جلوگیری از آسیب بیشتر آن را به دست متخصصان بسپارید.

سئوالات متداول در مورد کاهش و افزایش قدرت موتور جاروبرقی

آیا می توانم کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی را خودم تعمیر کنم؟

بله اگر مشکل با تعویض فیلتر، پاکت یا تمیز کردن برس، خرطومی و لوله تلسکوپی حل می شود شما قادر به تعمیرات این مشکل در منزل هستید در غیر اینصورت با نمایندگی تعمیرات تعمیر24 تماس بگیرید.

آیا کم و زیاد شدن دور موتور برای جاروبرقی خطرناک است؟

بله در برخی اوقات بی توجهی به این موضوع می تواند علت سوختن موتور شما باشد.

چگونه از بروز این اتفاق جلوگیری کنیم؟

با سرویس و تعویض به موقع فیلتر و پاکت در دوره های مشخص می توانید تا حد زیادی از این اتفاق جلوگیری کنید.

دور موتور جاروبرقی چقدر است ؟

دور موتور جاروبرقی به عواملی مثل توان، جریان دریافتی و حجم مکش موتور بستگی دارد.

منبع برخی از مطالب نگاشته شده: How To Fix A Vacuum Cleaner That’s Lost Suction

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد