راهنمای مشکلات جاروبرقی

علت بوی سوختگی جاروبرقی

علت بوی سوختگی جاروبرقی

آیا وقتی جاروبرقی را روشن میکنید بوی سوختگی می آید؟ در اینجا چند مورد از علت بوی سوختگی جاروبرقی به همراه نکاتی برای رفع آنها آورده شده است.

اگر بوی سوختگی از جاروبرقی شما می آید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن را از برق جدا کنید (یا اگر جارو شارژی است آن را خاموش کنید.) بوی سوختگی جاروبرقی به طور حتم نشانه ایراد یا مشکل جاروبرقی است. بنابراین ممکن است استفاده از آن تا زمانی که مشکل دستگاه برطرف نشده باشد، ایمن نیست.

هنگامی که دستگاه را خاموش کردید، در اینجا دلایل بالقوه بوی سوختگی جاروبرقی را بازگو میکنیم که باید آنها را بررسی کنید.

چرا جاروبرقی بوی سوختگی میدهد ؟

عوامل گوناگونی مثل خرابی تسمه، ایراد در موتور، سوختگی سیم، برد، آب شدن فیلتر های ورودی، خروجی و … که به هر یک بطور مجزا به آن میپردازیم.

اگر تخصصی ندارید یا مطمئن نیستید که چه چیزی علت بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ، ال جی، پارس خزر، بوش و … شما میشود، بهتر است دستگاه را نزد تعمیرکار جاروبرقی ببرید. اگر دانش کافی راجع به قطعات و اجزای جاروی خود ندارید بهتر است نسبت به باز کردن دستگاه تجدید نظر کنید.

1. خرابی تسمه

بوی لاستیک سوخته اغلب به دلیل آسیب دیدن تسمه محرک ایجاد میشود. این تسمه‌ها فقط در جاروبرقی‌های عمودی با برس چرخان یافت می‌شوند، بنابراین اگر کف جاروبرقی شما تسمه ای در برس ندارد، می‌توانید از این مرحله صرف نظر کنید.

تسمه های جاروبرقی برس دوار را در قسمت کف میچرخانند، اما ممکن است به مرور زمان کشیده یا پاره شوند. هنگامی که آسیب میبینند، ممکن است به دلیل اصطکاک اضافی بیش از حد گرم شوند که منجر به بوی نامطبوع لاستیک سوخته در خانه بپیچد.

برای رفع بوی سوختگی جاروبرقی باید تسمه ای جدید استفاده کنید، زیرا تسمه قابل تعمیر نیستند.

در یک نکته مشابه، انسداد رول برس یا تسمه محرک میتواند باعث بوی سوختن شود. ریسمان، مو یا سایر مواد زائد که ممکن است مانع چرخش آزادانه برس شوند را هم بررسی کنید.

 

چرا جاروبرقی بوی سوختگی میدهد ؟ بخاطر تسمه

چرا جاروبرقی بوی سوختگی میدهد ؟ بخاطر تسمه

 

2. علت بوی سوختگی جاروبرقی بخاطر گرفتگی شلنگ و لوله

جاروبرقی ها معمولاً سالهای زیادی بدون نیاز به تعمیرات اساسی کار میکنند، با این حال نباید سرویس های دوره ای فراموش شود، اگر چیز بزرگی در قسمتی از دستگاه گیر کند یا به مرور زمان کثیفی بخشی را مسدود کند، موتور مجبور میشود سخت تر کار کند.

این میتواند منجر به گرم شدن بیش از حد و بوی سوختگی جاروبرقی شود. بنابراین، اگر جاروبرقی شما بوی خوبی ندارد و مطمئن هستید تسمه مشکلی ندارد، وقت آن است که دستگاه خود را به طور کامل بررسی و تمیز کنید.

در اینجا برخی از رایج ترین مکان های گرفتگی یا انسداد وجود دارد:

  • خرطومی یا شلنگ
  • لوله ی تلسکوپی
  • گرفتگی از قسمت برس
  • ورودی مخزن در جاروهای بدون پاکت

3. فیلتر های بیش از حد کثیف اند

معمولا جاروبرقی ها از دو فیلتر استفاده میکنند:

فیلتر اولی که بهش فیلتر موتور هم میگویند وظیفش تامین امنیت موتور در برابر گرد و خاک هایی هست که از کیسه جارو رد میشود حالا ممکنه این بخاطر پر شدگی بیش از پاکت باشد یا بخاطر پارگی اون که باید این مورد رو باری که میخواهید از دستگاه استفاده کنید با بلند کردن قاب نگاهی گذرا کنید. وقتی این فیلتر میگیره موتور نمیتونه بخوبی کار کند حتی ممکنه مکش جاروبرقیتون هم کم بشه بی توجهی به این موضوع ساده در نهایت علت بوی سوختگی جاروبرقی سامسونگ، الکترولوکس، بوش، پارس خزر، ال جی، دوو یا هر برندی که فکر میکنید باشد.

از مواردی که در انسداد فیلترهای جاروبرقی پیش می آید باید گفت که بوی سوختگی میتواند ناشی از داغ شدن بیش از اندازه موتور باشد که با آب شدن فیلتر ها همراه باشد اگر فیلتر آب نشده است و نمیدانید چرا جاروبرقی بوی سوختگی میدهد باید به شما بگوییم این احتمال از خرابی موتور نیز میتواند باشد.

همچنین باید دفترچه راهنما را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا فیلترهای شما قابل شستشو هستند یا خیر. اگر چنین هستند، می‌توانید آن‌ها را زیر آب سرد قرار دهید تا کثیفی‌ها و کثیفی‌ها از بین بروند (مطمئن شوید که حداقل 24 ساعت قبل از قرار دادن دوباره آنها خشک شوند!) اگر فیلترها قابل شستشو نیستند، ممکن است نیاز به خرید آن داشته باشید.

4. کیسه جاروبرقی بیش از اندازه پر شده است

موتور جاروبرقی برای خنک ماندن نیاز به جریان هوای مداوم دارند. اگر کیسه یا مخزن بیش از حد پر شود،  موتور بیش از حد گرم خواهد شد. این میتواند علت بوی سوختگی جاروبرقی شما باشد.

همیشه جاروبرقی خود را قبل از رسیدن به حداکثر ظرفیت کیسه یا مخزن خالی کنید. میتوانید 75% حجم را برای پر شدن پاکت در نظر بگیرید. این کار عملکرد موثر آن را تضمین میکند و احتمال بوی سوختگی جاروبرقی را رفع کند.

 

بوی سوختگی جاروبرقی

بوی سوختگی جاروبرقی

 

نگهداری جاروبرقی

توصیه میکنیم قبل از هر باز تمیز کردن، جاروبرقی های مخزنی را خالی کنید. در حالی که بسیاری از جاروهای پر شدن قوطی مکش خود را از دست نمیدهند، اما تخلیه از رشد باکتری ها در زباله های جمع آوری شده جلوگیری میکند. فیلترهای قابل شستشو باید به طور مرتب تمیز شوند.

ما همچنین سرویس کامل دستگاه را برای حداقل یک بار در سال را توصیه میکنیم، حتی اگر به نظر میرسد جاروبرقی شما به درستی کار میکند. این از بروز بسیاری از عیوب جلوگیری میکند و کمک میکند تا مطمئن باشید خاصیت مکش پر قدرت خود را به مرور از دست ندهد.

5. بررسی بوی سوختگی جاروبرقی با خرابی موتور

در نهایت، علت بوی سوختگی جاروبرقی ممکن است به دلیل مشکل در موتور دستگاه ایجاد شود. این جدی ترین عیب جاروبرقی است و فقط توسط یک متخصص می تواند برطرف شود.

تشخیص عیب موتور در خانه اغلب سخت است، بنابراین احتمالاً باید دست به پیچ گوشتی شوید تا قاب دستگاه رو باز کنید. توصیه میکنیم قبل از اینکه فرض کنید بوی سوختن جاروبرقی بخاطر مشکل موتور است، تسمه محرک، گرفتگی های احتمالی، فیلترها و کیسه ها را بررسی کنید.

اگر مشکوک هستید که مشکل موتور است، با مرکز خدمات جاروبرقی یا تعمیرگاه جاروبرقی محلی خود تماس بگیرید. همچنین باید بررسی کنید که آیا جاروبرقی شما هنوز ضمانت تعمیرات دارد، زیرا شرکت گارانتی دهنده باید آن را برای شما به شکلی رایگان تعمیر کند اگر تحت ضمانت باشد.

علائم سوختگی موتور جاروبرقی که میتواند با بوی سوخته همراه باشد میتواند:

  1. صدای زیاد
  2. خاموش شدن ناگهانی
  3. کم و زیاد شدن مکش
  4. نداشتن مکش
  5. خاک بیرون دادن
  6. بدون صدا کار کردن و … باشد.

6. خرابی برد

جاروبرقی ها برای خاموش و روشن کردن در برخی مدل ها که پتانسیومتر وجود ندارد برای تعیین قدرت دستگاه از برد الکترونیکی استفاده میکند اگر جاروبرقی شما بوی سوخته میدهد و این بو در قسمت برد میباشد و دستگاه به کلی روشن نمیشود میتواند از وجود اتصالی و خرابی در برد باشد.

7. مشکل در کابل

اگر دستگاه شما به مدت زیاد کار کند یا آمپر زیادی بخاطر مشکلات مربوط به برد و موتور بکش احتمال دارد دوشاخه یا بخشی از سیم دچار آب شدگی شود این میتواند با بوی سوختگی جاروبرقی همراه باشد.

سوالات متداول

چنانچه سوالات دیگری دارید در بخش دیدگاه مطرح فرمایید.

شایع ترین علت بوی سوختن جاروبرقی چیست؟

به سختی می توان با اطمینان گفت که شایع ترین علت چیست، اما ما فکر می کنیم که آسیب به تسمه، گرفتگی شلنگ فیلتر و پاکت، خرابی برد و موتور از شایع ترین مشکلات است.

آیا میتوانم مشکل را خودم رفع کنم؟

بله، ابتدا گرفتگی شلنگ و لوله ها را بررسی کنید سپس به سراغ فیلتر های ورودی و خروجی روید ببینید که پاکت پر نشده است اگر هر کدام مشکل داشت به با تعویض یا رفع انسداد میتوانید مشکل را رفع کنید.

دلایل سایر بوهای بد جاروبرقی چیست؟

سوختن تنها بوی بدی نیست که از جاروبرقی متصاعد می شود. اگر جاروبرقی شما بوی کپک زدگی یا بوی نامطبوعی دارد، ممکن است دلیل دیگری وجود داشته باشد.

برخی از شایع‌ترین دلایل بوی بد عبارتند از: تجمع کثیفی، رشد کپک در داخل جاروبرقی (اغلب به دلیل رطوبت) و موهای حیوانات خانگی. اگر جاروبرقی شما می تواند از تازه شدن بهره مند شود.

نتیجه گیری بوی سوختن جاروبرقی

بوی سوختگی جاروبرقی را هرگز نباید نادیده گرفت، زیرا می تواند نشان دهنده خرابی  الکتریکی جدی (و بالقوه خطرناک) باشد. بسیاری از علل بوی سوختگی به سادگی قابل حل هستند، مثل تعویض تسمه، رفع گرفتگی یا بررسی فیلترها این مشکل رفع شود.

اگر موتور یا لوازم الکترونیکی جاروبرقی شما علت بوی سوختن است (نه به دلیل گرمای بیش از حد ناشی از مشکل در جایی دیگر) باید از یک متخصص برای تعمیر آن استفاده کنید.

آیا در مورد اینکه چرا جاروبرقی شما بوی سوختگی می دهد سوالی دارید؟ لطفا در قسمت دیدگاه به ما اطلاع دهید.

منبع برخی از مطالب نگاشته شده: Why Does My Vacuum Cleaner Smell Burnt

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد