جاروبرقی

علت صدای زیاد جاروبرقی

علت صدای زیاد جاروبرقی
زمان تقریبی مطالعه : 2 دقیقه

تمیز کردن گرد و غبار منزل بدون استفاده از جاروبرقی کار سختی است. ولی دشوارتر از آن نظافت کردن با جاروبرقیست که صدایی بلند و آزار دهنده دارد. صدای جاروبرقی چیز غیرعادی نیست و در همه مدل‌ها شاهدش هستیم. ولی زیاد شدن ناگهانی و ناهنجار صدای جاروبرقي حتما علت و دلیل خاصی دارد. در این مطلب چند روش کاربردی و ساده برای پیدا کردن علت صدای زیاد جاروبرقی و رفع آن را معرفی می‌کنیم.

چنانچه صدای جاروبرقی غیر عادی و زیاد بود میتوانید برای تعمیر جاروبرقی خود با مرکز تعمیر24 تماس بگیرید.

ثبت سفارش آنلاین تعمیرات

علت صدای زیاد جاروبرقی و تکنیک های برطرف کردن آن

همانطورکه جارو برقی به نظافت منزل کمک می‌کند، باید هر از چند گاهی برای سرویس و تمیز کردن آن وقت بگذارید. به طور کلی چند دلیل عمده برای زیاد شدن غیر عادی و ناگهانی صدای جاروبرقی وجود دارد که در ادامه هر یک را بررسی می‌کنیم:

کثیف بودن فیلتر جاروبرقی

اگر جاروبرقی‌تان به صورت ناگهانی صدایش بلندتر شده است، ابتدا نگاهی به فیلترش بیاندازید. هر چه فیلتر آن کثیف‌تر باشد مکش جاروبرقی با سختی بیشتری انجام می‌شود و همین تلاش و تقلا برای گرفتن گرد و غبار دلیل صدای ناخوشایندیست که از دستگاه شنیده می‌شود. همینطور کثیفی فیلتر روی توانایی مکش آن اثر منفی دارد. نشانه‌اش این است که جاروبرقي به خوبی قبل گرد و غبار را مکش نمی‌کند.

جاروبرقی‌ها متناسب با نوعشان ممکن است یک یا دو فیلتر داشته باشند. برخی از مدل‌های قدیمی‌تر فیلتر‌های قابل تعویض دارند. در سایر مدل‌ها می‌توانید فیلتر را از داخل جاروبرقی خارج کرده و بعد از پاک کردن گرد و غبار آنها را با آب گرم بشویید. زمانی که فیلتر خشک شد آن را مجدد نصب کنید. می‌بینید که صدای جاروبرقي به حالت نرمال خودش باز می‌گردد.

پر بودن کیسه علت صدای غیر عادی جاروبرقی است

پر بودن کیسه علت صدای غیر عادی جاروبرقی است

مسدود شدن خرطوم مکش

هنگامی که جاروبرقيتان صدای بلند و ناخوشایندی دارد ممکن است چیزی کوچک مثل دکمه یا اسباب بازی بچه‌ها در داخل خرطوم مکش گیر کرده باشد که علت زیاد شدن صدای جاروبرقی میباشد. در این شرایط ابتدا لوله را از بدنه دستگاه جدا کرده و آن را بررسی کنید. می‌توانید با یک میل بافتنی یا یک شی بلند و نازک راه خرطوم را باز کنید. از زدن ضربه‌های سخت و محکم به بدنه داخلی خرطوم مکش پرهیز کنید چون احتمال آسیب‌دیدگی و پارگی وجود دارد. اگر خارج کردن مسدودی برایتان دشوار است می‌توانید آن را به یک تعمیر کار بسپارید.

برای برطرف کردن سر و صدای غیر عادی جاروبرقی میتوانید با مراکز تعمیرات جاروبرقی در تهران تماس بگیرید.

علت صدای زیاد جاروبرقی بخاطر شکستگی برس

اگر برس جارو برقی شکسته یا آسیب دیده باشد علاوه بر ایجاد صدای بلند و غیر معمول، موقع جارو کشیدن لرزش یا ویبره رفتن آن را مشاهده می‌کنید. در چنین مواقعی حتما باید برس قدیمی را با یک نمونه جدید تعویض کنید تا صدای دستگاه به وضعیت عادی خود بازگردد.

خرابی فن موتور دستگاه

هر جاروبرقي یک فن در قسمت موتورش دارد. اگر به هر دلیلی فن دچار مشکل یا یکی از پره های آن شکسته شود، شاهد زیاد شدن صدای غیر عادی و ناهنجار جاروبرقي خواهیم بود حال میخواهیم بدانیم چگونه صدای جاروبرقی را کم کنیم ؟ اگر فن موتور جارو برقی آسیب دیده، در اسرع وقت آن را تعویض کنید. تأخیر در انجام این کار می‌تواند باعث ایجاد مشکلات بیشتری در دستگاه شود. اگر به تنهایی نمی‌توانید آن را تعویض و مجدد نصب کنید از طریق تماس با تکنسین های متخصص تعمیر24 کمک بگیرید.

نمایندگی تعمیرات جاروبرقی در تهران

مرکز تعمیرات جاروبرقی در تهران

شنیدن صدای زیاد از موتور جاروبرقي

اگر علت زیاد شدن صدای جاروبرقی از قسمت موتور آن و شبیه به هم خوردگی فلز باشد. ممکن است که مربوط به خشک شدن گریس داخل بلبورینگ باشد. این اتفاق معمولا در جارو برقی‌ قدیمی‌تر (در اثر کارکرد زیاد) یا گرد و خاک رخ می‌دهد. برای رفع این مشکل کافی است که بخش داخلی بلبورینگ را به صورت مناسب گریس‌ کاری کنید تا جلوی اصطکاک و سایش گرفته شود.

سخن آخر در رابطه با علت صدای زیاد جاروبرقی

برای برطرف کردن علت صدای غیر عادی و بلند جاروبرقی به ترتیب مراحل زیر را دنبال کنید:

  • فیلتر و کیسه جاروبرقی را خارج کرده و آن را تمیز کنید. سپس مجدد در محل خود قرار دهید.
  • خرطوم مکش را بررسی کنید. ممکن است جسمی سخت و کوچک راه مکش هوا را مسدود کرده باشد.
  • شکستگی برس هم از دیگر دلایل و علت زیاد شدن صدای جاروبرقی است که باید در اسرع وقت نسبت به تعویضش اقدام کنید.
  • محفظه موتور را باز کرده و فن دستگاه را ارزیابی کنید. آسیب‌دیدگی و شکستگی فن یا خوردگی در اطراف موتور می‌تواند باعث ایجاد صدا در جارو برقي شود.
  • اگر گرد و خاکی روی موتور یا اطراف آن وجود دارد؛ آن‌ها را تمیز کنید. زیرا وجود گرد و خاک باعث افزایش گرمای موتور و تولید صدای بیشتر در حین کار می‌شود.
  • در نهایت از گریس‌ برای روان کردن اصولی بلبورینگ استفاده کنید.
author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد