جاروبرقی

علت کم شدن مکش جاروبرقی

علت کم شدن مکش جاروبرقی
زمان تقریبی مطالعه : 2 دقیقه

مکش تولید شده توسط یک موتور فن داخل بدنه دستگاه، قدرت جاروبرقی را به وجود می آورد. حتما برای شما نیز این سئوال پیش آمده که چرا مکش جاروبرقی کم شده است ؟ یا به طور کلی مکش قدرت ندارد ؟ مکش جاروبرقی، خاک را از طریق یک محفظه یا شلنگ می کشد و پس مانده های آن را درون کیسه جاروبرقی قرار می دهد. بعضی از جاروبرقی ها در انتهای نازل دارای یک برس چرخان یا یک نوار ضرب گیر هستند که به تحریک و جابجایی خاک در محفظه مکش کمک می کند. همه این مناطق باید عاری از انسداد باشند و به درستی کار کنند تا یک جاروبرقی ۱۰۰ درصد کارآمد باقی بماند، در غیر اینصورت مکش جاروبرقی به تدریج کاهش میابد. در ادامه به مواردی میپردازیم که علت کم شدن مکش جاروبرقی می باشد.

تماس با کارشناسان تعمیرات جاروبرقی در تهران

قابل ذکر است تمامی خدمات ارائه شده در این مرکز شامل 6 ماه گارانتی است و قطعات استفاده شده در صورت نیاز اصلی همراه با تضمین کیفیت اصالت میباشد.

ثبت سفارش آنلاین تعمیرات

عوامل زیر می تواند قدرت مکش جاروبرقی را کاهش دهند:

وجود مشکل در کیسه جاروبرقي

اولین جایی که باید مورد بررسی قرار بگیرد کیسه دسنگاه است.

هنگامی که کیسه پر، پاره و یا سوراخ شده باشد، میتواند دلیل و علت کم شدن مکش جاروبرقی باشد که این یک مشکل است.

چنانچه بعد از بررسی و خالی کردن کیسه هنوز هم مكش جاروبرقي کم است، یک کیسه جدید جایگزین آن کنید.

به این ترتیب مطمئن می شوید که کم شدن مكش به دلیل وجود مشکلی در كیسه جاروبرقي نیست.

برای بررسی دقیق تر میتوانید از طریق تماس با مرکز تعمیر24 از خدمات تعمیرات جارو برقی به شکل کاملا تخصصی بهره مند شوید.

بررسی گرفتگی فیلتر که میتواند علت کم شدن مکش جاروبرقی باشد

حالا وقت آن رسیده که فیلترها را بررسی کنید. فیلترهای گرفته یا آسیب دیده می توانند باعث کم شدن قدرت موتور جاروبرقی شما باشد.

بیشتر جارو برقی های جدید دارای دو فیلتر می باشند.

ممکن است یک فیلتر جهت دور کردن گرد و غبار از موتور و یا یک فیلتر اولیه و فیلتر اگزوز وجود داشته باشد.

فیلترها می توانند به شکل یک صفحه یا ورقه باشند که اطرافش را یک قاب پلاستیکی پوشانده و یا ممکن است یک ظرف جعبه ای شکل که دارای نوعی از اسفنج فیلتر هوای ذرات با راندمان بالا است، باشند.

بیشتر فیلترها قابل شستشو هستند و پس از خشک شدن، می توانند دوباره در جای خود قرار گرفته و استفاده شوند. اما چنانچه آسیب دیده باشند باید تعویض گردند.

 

گرفتگی فیلترها دلیل کاهش یافتن قدرت مکش جاروبرقی است

گرفتگی فیلترها دلیل کاهش یافتن قدرت مکش جاروبرقی است

 

موانع موجود در جریان هوای جارو برقی

یکی از پاسخ ها به این سئوال که چرا قدرت مکش جاروبرقی کم شده است ؟ وجود هرگونه گرفتگی در جریان هوای آن است. جریان هوای جاروبرقي از نوک شلنگی که به مخزن متصل است شروع شده و تا انتهای لوله متصل به برس آن ادامه دارد.

در صورتیکه جارو برقی قدرت مناسبی ندارد شلنگ را به صورت عمودی کاملا بکشید و یک دسته جارو یا یک میله داخل آن وارد نمایید.

دسته جارو باعث فشار آوردن بر گرفتگی خواهد شد. سپس سر دیگر شلنگ را نیز چک کنید.

هرگونه ترک، سوراخ یا پیچ خوردگی در شلنگ و مسیر جریان هوا، علت کم شدن مکش جاروبرقی خواهد شد.

اگر شیلنگ دچار مشکلات این چنینی باشد باید تعویض شود.

عدم اتصال محکم و کامل شلنگ و جاروبرقی نیز عملکرد صحیح جریان هوا را دچار مشکل کرده و درنهایت مکش جاروبرقی کم خواهد شد، بنابراین از اتصال درست شلنگ به جاروبرقي مطمئن شوید.

برس چرخان را بررسی کنید

عدم چرخش نوار لرزه گیر یا برس چرخان جاروبرقی، می تواند منجر به از بین رفتن و یا کاهش مکش جاروبرقی شود.

برس چرخان، گرد و خاک و آشغال ها را در جریان هوای مکش جاروبرقی، جابجا و جارو کرده که این موضوع برداشتن آن ها را برای دستگاه آسانتر می کند.

عدم چرخش برس چرخان می تواند به از بین رفتن قدرت تمیز کردن جاروبرقی منتهی شود.

برای بازگردندن عملکرد درست برس، می توان آن را تمیز کنید.

اما اگر هم چنان مشکل پابرجا بود، ممکن است کمربند درایو که باعث چرخاندن برس می شود، شکسته باشد.

دراین صورت، برای بازیابی قدرت تمیز کنندگی مناسب جارو برقی باید این قطعه را تعویض نمایید.

برای تعمير جاروبرقي میتوانید سفارش خود را در مرکز تعمیر24 ثبت کنید.

 

عیب یابی و تعمیر جاروبرقی

عیب یابی و تعمیر جاروبرقی

 

موتور اصلی ترین دلیل نداشتن مکش یا علت کم شدن مکش جاروبرقی میباشد

موتور مهمترین قسمت دستگاه است.

درصورت خراب بودن آن، مکش آن نیز کم شده و یا بطور کلی از بین می رود.

در شرایطی که موتور خراب باشد، جاروبرقی روشن نخواهد شد و یا ممکن است روشن شود اما در حین کار دود کند.

لازم است بدانید، در برخی از جاروبرقی ها، موتور برای رسیدن به مکش مناسب، از یک تیغه فن پلاستیکی در حال چرخش استفاده می کند. تیغه فن مستقیماً به محور موتور وصل شده، خاک و زباله ها از کنار تیغه ها عبور کرده و درون کیسه فرو می روند. اگر هر یک از این تیغه ها شکسته شده باشد، موتور ممکن است لرزش داشته یا خاموش شود که هر دو مورد میتواند علت کم شدن مکش جاروبرقی یا نداشتن مکش آن خواهد شد. در این شرایط تیغه فن را تعویض نمایید.

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

24 نظرات

 • سلام جارو برقی من بوش هست. قدرتش نسبت به چهار سال پیش کمتر شده، کیسه و فیلترشو تمیز میکنم یه خورده بهتر میشه ولی مثل اوایل استفاده نمیشه، صداش بیشتر شده و این که قدرتش یکسره شده و دیگه با چرخوندن اهرم روش نمیتونم قدرتشو کم و زیاد کنم
 • سلام جارو برقی من چند روزی موقع روشن شدن یه صدای تپ تپ مانند از فیلتر پشتیش میاد و نمیتونه درست کار کنه،موقعی که روشن میکنی فیلترش بالا پایین میکنه یعنی فیلتر رو موتور میزنه بالا،فیلترم بیرون آوردم روشن کردم همون صدا رو داشت باز و از قسمت موتور برق میزد بیرون؛دلیل چه میتونه باشه؟؟
 • سلام . ببخشید چند وقت پیش شیشه ابلیمو شکست شوهرم با جارو برقی ابلیمو ها رو جارو کرد و ایستاده گذاشته بود جارو برقی رو از اون روز جارو برقیمون موها رو جمع میکنه و باید با دست موها رو جمع کنیم ممکنه موتورش مشکل پیدا کرده باشه؟!
 • سلام.جاروبرقی پارس خزر تازه خریداری کردم.بعد از یکسال استفاده،وقتی اهرم را روی‌ قدت کم میگذاریم اصلا صدایی از موتور نمیاد و اصلا مکش نداره اما اهرم کم و زیاد را روی وسط یا زیاد میگذاریم به خوبی کار میکند مشکل از چیست؟
 • سلام جارو برقی من دوو هست .وقتی جارو میزنم اشغال از داخل کیسه میزنه بیرون با وجود اینکه کیسه کاملا تمیزه
 • سلام خسته نباشید جاروبرقی سامسونگ با مکش بالا طوری که فرش بلند میشد الان چند وقته احساس می کنم خیلی مکش ضعیف شده لوله را عوض کردم کیسه را عوض کردم فیلتر را عوض کردم تاثیری نداشت صدای موتور همونه ولی قدرت یا مکش نصف شده راهنمایی بفرمایید با تشکر
 • سلام ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار ما گذاشتین. جارو برقی ما بعد از 3 سال استفاده خود به خود یه بوی سوختگی سیم ازش بلند شد ولی دود نکرد و از همونجا به بعد خیلی مکشش ضعیف شد، کیسه ش هم خالیه، داخل لوله هم چیزی نیست، فیلترها رو هم کاملا تمیز کردیم ولی بازم مکش پایینه و وقتی روشن میکنیم یه خورده که کار میکنه همون بو ازش بلند میشه و صداش تغییر میکنه، البته اینم اضافه کنم که اون بو از سیم هاش بلند میشه که چون ضعیف بودن ذوب شده بودن و عوضشون کردیم، ولی بازم مشکل داره، ممنون میشم راهنماییمون کنید که مشکل ممکنه از چی باشه
  • سلام خواهش میکنم چون موتور سیم پیچ هستش ممکنه با ورود گرد و غبار و یا گرمای زیاد بوی سوختگی یا دود ازش بلند بشه و احتمال داره نیم سوز شده باشه که مکشش هم کم شده
 • سلام،جاروبرقی بوش دارم،اوایل خیلی خوب کارمیکرد،ولی بعد دوسال مکشش خیلی کم شدە،واینکە وقتی دارم جاروبرقی میکشم خود بخود خاموش میشە،درحالی کە چراغاش روشنە،دیگە کار نمیکنە،دلیلش چی میتونە باشە
 • سلام جاروبرقی من فیلیپس هست الان تازه ۱/۵ سال هست ک دارمش و استفاده میکنم جارو برقی اولش ک روشن میکنم تا ۳ تا ۴ دقیقه اول مکشش مثل قبلا هست اما کم کم مکشش خیلی کم میشه هم کیسه رو تعویض کردم کیسه نو انداختم هم فیلتر جارو برقی رو اما همچنان همونطوره چیکار کنم متوجه نمیشم مشکلش چیه
 • سلام.ما جارو برقیمون رو یه سه هفته ی میشه خریدیم و الان نسبت ب روزای اول مکشش خیلی کم شده یعنی تقریبا اصلا نمیتونه بکشه احساس میکنم یکمم بو میده حالا نمیدونم از اول میداد یا نه و اینکه ما چون خونمون رو با جارو برقی تا حالا جارو نکرده بودیم خونمون خیلی خاک داشت و تقریبا یک یا دو روز در میون کیسش پر خاک میشد الان کیسش رو هم خالی کردم ولی باز مکشش کمه علتش چی میتونه باشه؟!
  • سلام کم شدن مکش جاروبرقی معمولا بخاطر پر شدن پاکت میتونه باشه بیشتر از 2/3 پاکت نزارید پر بشه اگر پاکت رو عوض کردین باید ببینید آیا فیلتر داخلی که قبل موتور قرار داره کثیف است یا نه ممکنه با گرد و خاک و کثیفی گرفته شده باشه فیلتر خروجی هم یه نگاه بندازید در غیر اینصورت با بویی که متوجه شدید احتمال داره موتور نیم سوز شده باشه که باید توسط تعمیرکار بررسی بشه