راهنمای خدمات و مشکلات ظرفشویی

علت بوی بد ماشین ظرفشویی و راه حل رفع آن

علت بوی بد ماشین ظرفشویی

اغلب اوقات عدم استفاده صحیح و نظافت نامناسب، علت بوی بد ماشین ظرفشویی است . دلیل بوی بد می‌تواند گرفتگی لوله یا شوینده نامناسب هم باشد. آگاهی از علل مختلف بوی بد ظروف به افزایش عمر ظرفشویی و داشتن ظروفی پاکیزه کمک شایانی می‌کند. در این مقاله همراه ما باشید تا با دلایل بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی و راه‌ حل های رفع آن آشنا شوید.

مشاهده سر فصل مطالب نمایش تیتر ها

مقدمه: ماشین‌های ظرفشویی با توجه به مشغله کاری، جزء وسایل کاربردی آشپزخانه محسوب می‌شوند. کافی است تمامی ظرف‌ها را داخل آن بچینید و سپس ظروفی پاکیزه تحویل بگیرید. اما کار با این وسیله کاربردی چندان هم بی‌دردسر نیست. گاهی ممکن است ظروف شسته شده توسط ظرفشویی بوی بد بدهند. علت بوی بد ظروف شسته شده به عوامل مختلفی بستگی دارد.

آیا بوی نامطبوع ظروف ماشین ظرفشویی طبیعی است؟

بوی بد ظروف شسته شده توسط ماشین ظرفشویی، معضلی ناخوشایند و متداول است که افراد را نگران خراب بودن دستگاه خود می‌کنند. باید بدانید علت بوی بد ظروف‌ شسته شده در ظرفشویی هرچه که باشد قابل رفع است و در غیر از مواقع نیاز به تعمیر ظرفشویی خود ندارید.

از این رو بوی بد ماشین ظرفشویی در صورت گرفتگی بخش هایی از دستگاه می تواند امری طبیعی باشد و با بکارگیری راهکارهای ساده در گاهی اوقات با جوش شیرین یا سرکه رفع می‌شود. پس هنگام بروز بوی نامطبوع نیازی به نگرانی نیست، این مقاله را دنبال کنید و تا با راهکار های نمایندگی تعمیر24 همراه باشید.

راهنمای علت بوی ماشین ظرفشویی و راه حل رفع آن

در ادامه به بررسی دلایل بروز این مشکل و راه حل آن می پردازیم.

گرفتگی فیلتر تخلیه، اولین علت بوی بد ظرفشویی

اصلی‌ترین علت بوی بد ظروف شسته شده توسط ماشین ظرفشویی، جمع شدن ذرات غذایی در فیلتر تخلیه است.

ظرفشويي همچون لباسشويي دارای فیلتر تخلیه مخصوص است که طی پروسه شستشوی ظروف، ذرات باقیمانده مواد غذایی را جمع می‌کند تا وارد فاضلاب و گرفتگی آن قسمت نشود.

 

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با شستن فیلتر!

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با شستن فیلتر!

 

جمع‌شدن ذرات باقیمانده غذا در فیلتر و محیط گرم ماشین ظرفشویی موجب ایجاد باکتری، کپک و بوی نامطلوب می‌شود.

بوی بد ذرات جمع‌شده در فیلتر تخلیه پس از مدتی در کل ظرفشویی پیچیده و به ظروف هم منتقل می‌شود. از این رو اولین قسمت قابل بررسی برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی فیلتر تخلیه است. گرفتگی این قسمت علاوه بر بوی نامطبوع، تخلیه آب ‌را هم مختل می‌کند.

راه حل بو زدایی

ابتدا قفسه را در بیاورید در انتهای دستگاه پیچ تخلیه را باز کنید فیلتر را داخل سینک بشویید و در سر جای خود قرار دهید.

عدم استفاده طولانی، علت بوی بد ظروف شسته شده

گاهی اوقات علت بوی بد ظروف شسته شده ناشی از عدم استفاده طولانی و بسته بودن درب ماشین ظرفشویی است. همانگونه که می‌دانید ماشین ظرفشویی به علت باقی ماندن مواد ریز غذایی و محیط داخلی مرطوب، محل مناسبی جهت رشد و تکثیر میکروب و باکتری است. از این رو بسته‌بودن طولانی مدت درب آن سبب باقی‌ماندن رطوبت، رشد میکروب و در نتیجه ایجاد بوی نامطبوع می‌شود.

بستن درب ماشین ظرفشویی بلافاصله پس از شستشوی ظروف نیز سبب باقی ماندن رطوبت و ایجاد بوی بد می‌شود؛ بنابراین عدم خشک شدن محیط داخلی دستگاه به هرعلتی سبب رشد باکتری‌ها علت بوی بد ماشین ظرفشویی است.

رفع علت بوی بد ظرفشویی با باز گذاشتن درب دستگاه

کارشناسان تعمیر 24 تاکید میکنند برای جلوگیری از این اتفاق حتما باید درب دستگاه را باز بگذارید تا با گردش هوا داخل محفظه داخلی رطوبت از بین برود.

گرفتگی شیلنگ تخلیه در علت بوی بد ماشین ظرفشویی

تخلیه آب آلوده درون ماشین ظرفشویی توسط لوله تخلیه صورت می‌گیرد.

عدم عبور صحیح آب استفاده شده سبب برگشت آب می‌شود. علت بوی بد ظرفشویی در بسیاری از موارد به دلیل عدم تخلیه آب آلوده ظرفشویی است.

خالی نشدن آب در اغلب مواقع به دلیل پیچ خوردن یا گرفتگی لوله رخ می‌دهد. اغلب اوقات این اختلال در محل خروجی و محل اتصال شیلنگ به فاضلاب پیش می‌آید.

 

تعمیرات ظرفشویی

تعمیرات ظرفشویی

 

راه رفع بوی بد ظرفشویی وقتی شلنگ تخلیه ایراد دارد

بهتر است لوله را که به درون فاضلاب هدایت شده بیرون آورید و بررسی کنید که تا بررسی کنید تا مسدود نباشد اگر انسدادی نبود شلنگ را دنبال کنید تا جایی له شدگی نداشته باشد.

گرفتگی منافذ بازو های آبپاش علت بوی بد ظروف شسته شده در ظرفشویی

تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی دغدغه افراد بسیاری است. از این رو یافتن دقیق علت بوی بد ظروف شسته شده در رفع این بو در اولویت قرار دارد.

یکی از عواملی که علت استشمام بوی بد ظروف و ماشین ظرفشویی، عدم شستشوی صحیح ظروف درون دستگاه است. علت این امر انسداد منافذ بازوی آبپاش ظرفشویی است. وظیفه این منافذ اسپری آب روی ظروف جهت شستشوی صحیح و مطلوب آنها است.

گرفتگی بازوی اسپری آب مانع رسیدن آب کافی به ظرف‌ها می‌شود؛ بنابراین فرآیند شستشو صحیح مختل می‌شود‌‌. اختلال در فرآیند شستشو سبب ایجاد بوی بد ظروف می‌شود، به همین خاطر هنگام استشمام بوی نامطلوب از ظروف باید به منافذ آب توجه کرد.

 

گرفتگی بازوهای آبپاش علت بوی ظروف شسته شده در ظرفشویی است

گرفتگی بازوهای آبپاش علت بوی ظروف شسته شده در ظرفشویی است

 

رفع مشکل بو نامطبوع با تمیز کردن بازوی اسپری آب

سعی کنید بازوها را باز کنید و با کمک سرکه و مسواک قدیمی تمام منافذ را بشویید سپس در سر جای خود قرار دهید.

آلودگی لاستیک دور درب

گاهی اوقات علت بوی بد ماشین ظرفشویی ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. این بوی نامطبوع ناشی از آلودگی لاستیک دور درب آن است.

وظیفه لاستیک دور درب ظرفشويي پیشگیری از خروج آب و کف موجود در آن است.

رسوب آلودگی‌ها و ذرات مواد‌غذایی در درز‌های لاستیک دور درب سبب ایجاد باکتری و بوی بد می‌شود. در واقع تمیزنکردن و عدم توجه به این قسمت باعث بوجود آمدن این اتفاق خواهد بود.

رفع بوی بد ظرفشویی با تمیز کردن شیارهای لاستیک

پس از هر چند بار استفاده به کمک پارچه نخی شیار های این لاستیک را تمیز کنید ممکن است پسماند غذا یا کثیفی و جرم های آب نیز در این میان وجود داشته باشد.

ماشین ظرفشویی شما به درستی نصب نشده است

زمانی که در نصب خطاهایی اتفاق می افتد، گاهی اوقات اگر شلنگ تخلیه به درستی وصل نشود، آب کثیف شستشو می تواند به سمت عقب و به درون ماشین ظرفشویی شما سرازیر شود. ممکن است در کف محفظه بنشیند و بدبو باشد.

اگر دستگاه شما نسبتا نو است و بو می دهد، دلیل این امر می تواند باشد. اگر متوجه نشدید کدام شیلنگ کجا می رود، با شرکت گارانتی خود با هر برندی نظیر: فیلمور، بکو، زیرووات، امرسان، سام، شارپ و … که باشد تماس بگیرید و از آنها بخواهید شخصی را بفرستند تا بررسی کند که درست نصب شده است.

دستگاه نشت آب دارد

اگر به نظر رسد که اجزا و نصب مشکلی نداشته باشد اما هنوز بو می دهد، ممکن است مشکل جدی تری داشته باشید، یعنی نشتی آب در یک ناحیه وجود دارد.

اگر ماشین ظرفشویی شما نشتی دارد، اغلب تا زمانی که آب نشت شده از زیر ظرفشويي آبریزی نکند، مورد توجه قرار نمی گیرد. ممکن است در نهایت متوجه شوید که اطراف ماشین ظرفشویی، مثل پایین کابینت، مرطوب است.

یکی از دلایل رایج نشتی، گرفتگی جزئی است.

عدم نظافت اصولی ماشین ظرفشویی، علت بارز بوی بد

با توجه به مطالب مذکور مهم‌ترین علت بوی ماشین ظرفشویی ناشی از عدم نظافت و رسیدگی صحیح به ظرفشویی است. بدنه داخلی، دیواره‌ها، سبدها، واشر، فیلتر و حتی لاستیک دستگاه در مجاورت ذرات ریز غذا، میکروب‌ها و باکتری‌ها قرار دارند. این وسیله نیز همچون لباسشویی به نظافت مرتب و اصولی نیاز دارد.

چسبیدن و باقی‌ماندن مواد غذایی روی قسمت‌های مختلف داخل ظرفشویی سبب ایجاد آلودگی و در نتیجه بوی نامطبوع می‌شود. زدودن آلودگی‌ها و خشک‌کردن قسمت داخلی ظرفشویی در رفع آلودگی‌ و عدم ایجاد بوی بد راه حلی موثر است. از این رو عدم توجه به این نکته، زمینه آلودگی و علت بوی بد ماشین ظرفشویی را فراهم می‌کند.

 

علت بوی بد ماشین ظرفشویی

علت بوی بد ماشین ظرفشویی

 

نقش ماده شوینده در بوی بد ظروف شسته شده

شستشوی مطلوب ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی بدون ماده شوینده مخصوص و مرغوب موجب باقی‌ماندن ذرات غذایی روی ظروف و در نتیجه بوی نامطلوب آن‌ها می‌شود؛ بنابراین علت بوی بد ظروف شسته‌شده در اغلب مواقع استفاده از مواد شوینده نامناسب و بی‌کیفیت است. استفاده درست از قرص، ژل و پودر ظرفشویی سبب از بین رفتن الودگی‌ها و خوشبوشدن ظروف و داخل ماشین ظرفشویی می‌شود.

آیا رفع بوی بد ماشین ظرفشویی امکان پذیر است؟

یافتن علت بوی بد ماشین ظرفشویی، گامی بزرگ در جهت رفع آن محسوب می‌شود. برخلاف باور عموم رفع بوی بد ماشین ظرفشویی تنها با اجرای چند ترفند، به طور کامل از بین می‌رود.

برای اینکار ابتدا دستگاه را به طور دقیق مورد آنالیز قرار دهید، سپس راهکارهای رفع مشکل اجرا می‌شوند. انجام این فرآیند به راحتی در منزل و بدون نیاز به تخصصی خاص میسر می‌شود.

پاک‌سازی فیلتر و لوله تخلیه گام اول در رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

حذف آلودگی‌ها بهترین راهکار رفع بوی بد ماشین ظرفشویی است. از این رو خارج ‌کردن ذرات موادغذایی موجود در پمپ تخلیه و شستشوی آن، موجب کاهش محسوس بوی بد ظرفشویی می‌شود

هنگام خارج‌کردن فیلتر مراقب باشید تا از آسیب به آن پرهیز‌ کنید. بهتر است فیلتر پس از تخلیه، به وسیله محلول آب و صابون شسته شود.

گاهی پوسیدگی و شکستگی فیلتر پمپ تخلیه سبب گرفتگی لوله تخلیه نیز می‌شود؛ بنابراین در چنین  شرایطی تعویض فیلتر فرسوده با فیلتر نو در اولویت قرار دارد. پاکسازی یا تعویض لوله تخلیه حاوی رسوب و آلودگی در راستای رفع بوی نامطبوع ظرفشویی موثر است.

شستشوی کامل درب و دیواره داخلی ظرفشویی

اغلب اوقات علت بوی بد ظروف شسته ‌شده، باقی‌ماندن ذرات غذایی و آلودگی روی دیواره‌های ماشین‌ظرفشویی است. از این رو شستشوی حرفه‌ای قسمت‌های داخلی و سبدهای ماشین ظرفشویی به کمک مواد شوینده قوی و آب داغ، بوی آزاردهنده آن ‌را از بین می‌برد. شستشوی مرتب فضای داخلی ظرفشویی علاوه بر بوی خوش سبب افزایش عمر آن می‌‌شود.

ضدعفونی داخلی ظرفشویی را جدی بگیرید

محیط داخلی ماشین ظرفشویی علارغم نظافت‌ منظم به دلیل شستشوی مداوم ظروف و رطوبت بالا مستعد بوی نامطلوب است.

استفاده از سرکه و جوش‌شیرین به عنوان ضدعفونی‌کننده ماشین ظرفشویی بسیار موثر است. افزودن سرکه به منبع جا پودری (جا قرصی) ظرفشویی و روشن کردن آن سبب گردش سرکه در تمام نقاط آن و حذف بو و آلودگی‌ها می‌شود.

پس از آن یک بار دستگاه را با چرخه شستشو بدون اضافه کردن شوینده یا مواد دیگر در دمای بالا روشن کنید تا مواد باقی مانده در مجاری شستشو خارج شوند.

اگر دمای آب حین شستشو پایین باشد مشکل از المنت، ترموستات می تواند باشد این مورد نیز می توان علت بوی بد ماشین ظرفشویی باشد.

بررسی بازوهای آب‌پاش ماشین ظرفشویی

با توجه به اینکه علت بوی بد ظروف شسته شده می تواند گرفتگی بازوی آب‌پاش باشد، پاکسازی آن امری حائز اهمیت است. بازوهای آب‌پاش در قسمت زیر ظروف قرار دارند از این‌رو امکان گرفتگی آنها با ذرات‌غذایی وجود دارد.

گاهی گرفتگی‌ سوراخ‌های بازوی‌ اسپری آب به دلیل رسوب جرم و آلودگی‌های موجود در آب رخ می‌دهد.

پس بهتر است از آبی با سختی پایین یا آب تصفیه شده برای دستگاه استفاده کنید.

پس جداکردن و شستشوی اصولی بازوهای آب‌پاش نقش بسزایی در پاکسازی استاندارد ظروف دارد.

تخلیه سوراخ‌های گرفته و تمیز‌کردن آن علاوه بر رفع بوی بد ظروف، سبب افزایش کارآیی ظرفشویی می‌شود.

راهکارهای ساده اما ضروری پیشگیری و رفع بوی بد ظرفشویی

بهترین راهکار برای رفع علت بوی ماشین ظرفشویی ، پیشگیری از ایجاد آن است. به کارگیری راهکار‌های ساده و اما موثر در این فرآیند بسیار موثر واقع می‌شوند. برخی از ترفندهای پیشگیری و رفع بوی بد ماشین ظرفشویی عبارتند از:

 • استفاده از قرص مخصوص مرغوب بابت شستش
 • پاک‌ کردن مواد‌‌غذایی باقیمانده روی ظروف پیش از انتقال آن‌ها به ماشین ظرفشویی
 • استفاده از میزان درست از مواد شوینده متناسب با میزان ظروف
 • بررسی و جرم‌گیری مرتب بازوهای آب ‌پاش
 • وارسی تا نخوردن لوله تخلیه به منظور تخلیه مناسب آب
 • پاک‌کردن درب، لاستیک، سبد و دیواره‌های ظرفشویی پس از فرآیند شستشو
 • باز‌گذاشتن درب ظرفشویی پس از شستشوی ظروف به منظور خشک ‌شدن رطوبت
 • استفاده از گند زدا، سرکه یا جوش شیرین هرچند وقت یکبار
 • استفاده از بوگیرهای مناسب
 • بررسی وضعیت لوله فاضلاب متصل به پمپ تخلیه
 • چیدمان درست ظروف
 • خالی کردن پسماند ظروف قبل از شستشو
 • استفاده از دما های بالاتر

نتیجه گیری

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی بدون یافتن علت آن امری دشوار است. از این رو بررسی خود دستگاه برای کشف علت بوی بد ظروف شسته‌ شده امری هوشمندانه است. این‌کار به راحتی در منزل و با کمی توجه صورت می‌پذیرد. در کنار عیب یابی ظرفشویی، از رعایت نظافت، شستشوی مرتب قسمت‌های داخلی و رفع رطوبت آن نباید غافل شد. شما می توانید از مقاله علت بوی ماشین ظرفشویی و راه حل رفع آن در تمامی برندهای مجیک، بوش، ال جی، سامسونگ، دوو، اسنوا، جی پلاس، پاکشوما در مدل های توکار و رومیزی استفاده کنید.

سئوالات متداول شما بابت رفع بوی بد ظرفشویی

برای پاسخ به سئوالات فنی شما آماده ایم! پرسش خود را در قسمت دیدگاه بنویسید.

چرا ماشین ظرفشویی بوی تخم مرغ گندیده می دهد؟

جدا از مشکل گرفتگی فیلتر، ماشین ظرفشویی که بوی تخم مرغ فاسد (گوگرد) می دهد، ممکن است شلنگ تخلیه گرفتگی داشته باشد. شما باید شلنگ دستگاه را جدا کنید تا ببینید چه چیزی در آن وجود دارد.

همچنین گاهی اوقات بوی تخم مرغ های فاسد در واقع واشر درب است، ذرات غذا می توانند در طول زمان روی لاستیک جمع شوند و منجر به بوی بد شوند.کارشناس تعمیر 24 توصیه می کند واشر را “با آب گرم به طور دوره ای” پاک کنید.

چرا ظروف من بعد از چرخه ماشین ظرفشویی بوی بد می دهند؟

این یک مشکل بسیار ناخوشایند است که معمولاً از مشکل تخلیه آب یا گرفتگی جزئی ناشی می شود.

ماشین ظرفشویی که به درستی تخلیه نمی شود، دارای آب ایستاده در داخل است که توسط ماشین ظرفشویی در حین کار درون دستگاه برمی گردد و بویی بد ایجاد می کند که بسیاری از مردم آن را به عنوان بوی نا توصیف می کنند. ماشین ظرفشویی را باز کنید، آن را در برنامه ی سرویس با مقداری سرکه / جوش شیرین روشن کنید بوی آن را از بین می رود.

منبع مطالب فوق:

Why does my dishwasher smell bad? And how to fix it

 

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد