راهنمای خدمات و مشکلات ظرفشویی

عیب یابی ماشین ظرفشویی و رفع ایراد در 5 دقیقه

عیب یابی ماشین ظرفشویی

برای عیب یابی ماشین ظرفشویی و حل ایراد های رایج توسط خودتان کافیه مشکل غیر معمولی که در حین کار یا قبل از کار با ظرفشویی دارید را متوجه شوید و با توضیحات انجام شده توسط مرکز تعمیرات لوازم خانگی تعمیر 24 دست به عیب یابی ظرفشویی و حل مشکلات بعضا در 5 دقیقه بپردازید.

بروز خرابی در ماشین ظرفشویی شما طی 8 سال کار کرد مفید دور از انتظار نیست، اما بسیاری زودتر دچار ایراد می شوند. خوشبختانه، بسیاری از مشکلات جزئی را می توان با تعمیرات ساده برطرف کرد.

امروزه مدل های بسیار متنوع و زیادی از دستگاه های شستشوی ظروف تولید می شوند. این دستگاه ها می توانند در زمان کمتر ظروف کثیف و چرب را به خوبی شستشو دهند. ایرادات متعددی می تواند برای ماشین های ظرفشویی به وجود آید که قصد داریم در توضیحات زیر به بررسی دلایل و عوامل به وجود آمدن آن ها و همچنین نحوه رفع آن ها بپردازیم.

شما برای سهولت در عیب یابی ماشین ظرفشویی موریس، ایندزیت، سامسونگ، بوش، ال جی، بکو، مجیک، دوو، پاکشوما، اسنوا ومطالب بیان شده را مطالعه و بکار بگیرید.

 

بررسی نکات مهم قبل از عیب یابی ظرفشویی

بررسی نکات مهم قبل از عیب یابی ظرفشویی

 

نکات مهم قبل از عیب یابی ماشین ظرفشویی

1- خواندن کتابچه راهنما:

صرف نظر از وسیله‌ای که می‌خواهید تعمیر کنید، چهار عادت خوب وجود دارد که باید قبل عیب یابی به آن توجه شود. دفترچه راهنما دستگاه را تحت هر شرایطی نگه دارید اگر کتابچه راهنمای کاربر را گم کرده اید، وب سایت مربوط به سازنده ظرفشویی خود را برای یافتن نسخه های PDF بررسی کنید. همچنین می‌توانید کتابچه راهنمای خود را در گوگل جستجو کنید و «pdf» را در عبارت جستجو قرار دهید.

2- ویدیوی تعمیر را تماشا کنید:

قبل از باز کردن و عیب یابی ماشین ظرفشویی ابتدا فقط فیلم ایرادات رایج و تعمیرات دستگاه خود را تماشا کنید. صدها ویدیوی رایگان، کوتاه و مرتبط به صورت آنلاین مانند ویدیوهای موجود در کانال های آپارات و YouTube وجود دارد. نیازی نیست تمامی فیلم ها را ببینید، اما تماشای تعمیرات همان ایراد توسط شخص دیگری درک بسیار واضح تری از آنچه برای عیب یابی ماشین ظرفشویی شما لازم است می دهد. سپس می توانید تصمیم آگاهانه ای در مورد اینکه آیا باید برای رفع ایراد دست بکار شوید، تصمیم بگیرید.

3- شماره ی مدل دستگاه را بخوانید:

برای یافتن قطعه جایگزین مناسب به شماره مدل منحصر به فرد دستگاه خود نیاز دارید. در ماشین ظرفشویی، این اطلاعات معمولاً با باز کردن درب و نگاه کردن به لبه بالایی و کناره ها به دست می آید. اگر آنجا نیست، پشت و کناره‌های دستگاه بررسی کنید.

4- نحوه استفاده از مولتی متر را بلد باشید:

مولتی مترها به شما امکان می دهند عیوب و خرابی های الکتریکی را تشخیص دهید تا بتوانید لوازم برقی و سایر موارد الکتریکی را زمانی که عیب قابل مشاهده نیست پیدا کنید. حقیقتا مولتی متر دروازه ای برای درک ایراد و تکمیل تعمیرات پیچیده تر است که یادگیری کار با آن را نیز در فیلم های آموزشی می توانید مشاهده کنید.

این مشکلات سریع و ساده برطرف می شوند. برای تکمیل این تعمیرات نیازی به باز کردن ماشین ظرفشویی نیست و نیازی به تجهیزات یا تجربه تخصصی نیست.

عیب یابی بوی بد ظرفشویی

فیلتر جز پایه ای دستگاه است و جلو عبور ذرات بزرگ غذا را می گیرد تا داخل ماشین و انسداد آن نشود.

فیلترها طوری طراحی شده اند که به راحتی برای تمیز کردن منظم آن جدا شوند.

آنها فقط یک بار در هفته نیاز به تمیز شدن در زیر شیر آب دارند.

فیلتری که بیش از حد کثیف یا آسیب دیده است (یا اگر گم شده است) را می توان با یک فیلتر نو جایگزین کرد که به سادگی در جای خود قرار می گیرد.

 

علت بوی بد ظرفشویی

علت بوی بد ظرفشویی

 

عیب یابی لزرش سبد

چرخ های سبد اگر گیر کرده یا کنده شده، در زمان بارگیری یا تخلیه ماشین ظرفشویی شما را به دردسر می اندازد. چرخ‌های قدیمی را می‌توان به راحتی جدا کرد و چرخ‌های جدید را به راحتی بر روی آن قرار داد.

 

عیب یابی ظرفشویی

عیب یابی ظرفشویی

عیب یابی تمیز نشستن ظرفشویی

در صورتی که پس از قرار دادن ظروف در دستگاه و شستشوی آن ها متوجه شدید که ماشین ظرفشویی، ظروف کثیف را به خوبی تمیز نمی کند بهتر است موارد زیر را بررسی کنید.

 1. از تمیز بودن محفظه داخلی ظرفشویی اطمینان حاصل کنید و پسمانده های مواد غذایی را از داخل فیلتر تخلیه و روی بازو ها بردارید.
 2. بازوهای آبپاش داخل دستگاه ظرفشویی را بررسی کنید تا مطمئن شوید سوراخ های آبپاش آن بسته نشده اند. عملکرد بازو ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید به خوبی در داخل دستگاه حرکت می کنند و آب را اسپری می کنند.
 3. فشار آب را بررسی کنید. در صورتی که فشار آب پایین باشد، بازوهای آبپاش نمی توانند به خوبی آب را اسپری کنند.
 4. گاهی کیفیت پایین مواد شوینده ممکن است موجب تمیز نشدن ظروف باشد.

بازوهای آبپاش قطعات پلاستیکی صاف و بلندی هستند که می چرخند و آب را به اطراف ماشین ظرفشویی می پاشند و ظروف را آبکشی و تمیز می کنند.

اگر ماشین ظرفشویی شما به طور مناسب تمیز ظروف را تمیز نمی کند، بهتر است به بازوهای آبپاش نگاهی بیندازید که انگار مسدود یا آسیب دیده اند، این یک راه حل سریع است. بازوهای ابپاش را می توان به سادگی جدا کرد و یا تمیز کرد یا بازوهای جدید را در جای خود قرار داد. فراموش نکنید که بازوی اسپری را در زمانی که در معرض چربی و کثیفی قرار دارد تمیز کنید.

 

خرابی بازوهای آبپاش

خرابی بازوهای آبپاش

 

بررسی ایرادهای معمولی در عیب یابی ماشین ظرفشویی

رفع این عیوب ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، مراحل بیشتری را شامل شود یا نیاز به باز کردن برخی از قاب ها یا قطعات داخلی دستگاه داشته باشد. با این حال، هیچ یک به دانش الکتریکی خاصی نیاز ندارند، بنابراین هنوز برای هر کسی که مایل به استفاده از آنها است کاملاً در دسترس است. ممکن است برخی از تجهیزات اولیه مانند انواع مختلف پیچ گوشتی یا انبردست مورد نیاز باشد، اما اکثر خانه‌ها از قبل این ابزارهای رایج را دارند.

 

آموزش عیب یابی ماشین ظرفشویی

آموزش عیب یابی ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی تخلیه نمی کند؟

تخلیه نشدن آب داخل ماشین ظرفشویی پس از اجرای کامل سیکل شستشو می تواند مشکلات متعددی نظیر نشتی آب راه به همراه آورید و به همین علت باید سریعا نسبت به رفع عامل بروز آن اقدام کنید و مشکل را حل کنید.

 1. خرابی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی می تواند از علل تخلیه نشدن آب داخل دستگاه باشد. همچنین امکان دارد داخل پمپ با مواد غذایی مسدود شده باشد و از عملکرد صحیح آن جلوگیری کند.
 2. لوله تخلیه آب ظرفشویی را بررسی کنید و مطمئن شوید که مسدود نشده است.
 3. فیلتر تخلیه آب را بررسی کنید و در صورت مسدود بودن مسیر آن، مشکل را برطرف کنید. گاهی به دلیل عدم رسیدگی کاربران به ظرفشویی، فیلتر تخلیه با پسمانده های مواد غذایی پر می شود.
 4. در صورتی که مشکل عدم تخلیه آب ظرفشویی از موارد فوق نبود این امکان وجود دارد که برد الکترونیکی دستگاه خراب شده باشد. برای رفع این مشکل قطعا باید به تکنسین های حرفه ای یا نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی اطلاع دهید.

رفع انسداد پمپ تخلیه بخشی است که آب کثیف را از ماشین ظرفشویی خارج می کند و به راحتی می تواند با تکه های شیشه شکسته یا ظروف یا تجمع مواد غذایی یا حتی مو مسدود شود. پمپ در قسمت پایین دستگاه قرار می گیرد و می توان آن را جدا کرد، تمیز کرد و با سهولت نسبی دوباره در جای خود قرار داد.

ماشین ظرفشویی باید به پشت خم شود و کاور صفحه پایه آن را باز کرده و جدا کنید تا به پمپ برسد. بزرگترین چالش در این تعمیر این است که به یاد داشته باشید که چگونه دستگاه را پس از تمیز کردن زباله های پمپ، دوباره سرهم کنید. گرفتن عکس با تلفن شما می تواند مرجع مفیدی برای بستن دوباره دستگاه باشد.

نشت آب از داخل ماشین ظرفشویی

گاهی ممکن است در حین سیکل های شستشوی دستگاه و یا پس از اتمام آن متوجه شوید که از دستگاه آب نشت کرده و زمین خیس شده است. در این صورت به احتمال بسیار بالا یکی از دلایل زیر موجب نشتی شده است.

 1. ممکن است لاستیک یا واشر درب ظرفشویی معیوب باشد و درب دستگاه به خوبی بسته نشود.
 2. شلنگ های آب متصل شده به دستگاه را بررسی کنید و مطمئن شوید دچار پارگی نشده باشند.
 3. گاهی به دلیل مسدود شدن شلنگ تخلیه آب دستگاه، آب از محل اتصال شلنگ ها به دستگاه به بیرون نشت می کند.
 4. این احتمال نیز وجود دارد که پمپ آب دستگاه معیوب شده و یا دچار ترک و شکستگی شده باشد و آب در داخل آن به بیرون نشت کند.

اگر در کار های فنی مهارت دارید می تواند 3 مورد اول را خودتان با تعویض قطعه رفع کنید. اما بهتر است برای حل مورد 4 حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

بسیاری از درهای ماشین ظرفشویی دارای یک سیستم قرقره لولا هستند که از باز شدن درب و کوبیدن به زمین (یا پای کسی) جلوگیری می کند. اگر درب شل یا سنگین است و متعادل نیست، برای بررسی مکانیسم لولا، قاب کاور جانبی را باز کنید. به احتمال زیاد مشکل پس از بررسی مشخص خواهد شد. سپس می توانید جایگزینی برای قطعه معیوب تهیه کنید.

 

آموزش عیب یابی ماشین ظرفشویی

آموزش عیب یابی ماشین ظرفشویی

 

عدم آبگیری دستگاه برای شستشوی ظروف

 1. از سالم بودن درب اصلی ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید. گاهی به خاطر معیوب بودن قفل درب و عدم ارسال سیگنال بسته شدن آن به برد الکترونیکی، دستگاه شروع به آبگیری نمی کند.
 2. نقص در شیر برقی دستگاه ظرفشویی نیز می تواند از علل بروز این مشکل باشد. برای رفع این مشکل باید شیر برقی تعمیر و یا تعویض شود.
 3. شلنگ ورودی آب به دستگاه ظرفشویی را بررسی کنید.
 4. سوئیچ شناور قطعه ای است که میزان ورود آب به داخل دستگاه را کنترل می کند. خراب شدن این قطعه می تواند موجب عدم آبگیری دستگاه شود.

آیا پخش کننده مواد شوینده خراب است؟

پخش کننده مواد شوینده کپسول شستشوی ماشین ظرفشویی را تا نقطه مناسب چرخه در جای خود نگه می دارد تا آن را آزاد کند.

اگر مخزن مواد شوینده آسیب دیده باشد یا به طور کامل بسته نشود، می توان آن را از دستگاه خارج کرد و با جا مایعی جدید جایگزین کرد.

تعویض شیلنگ ماشین ظرفشویی

دو شیلنگ وجود دارد که به پشت ماشین ظرفشویی شما متصل می شود.

شیلنگ پر کننده آب تمیز را به دستگاه می دهد در حالی که شلنگ تخلیه اجازه می دهد تا آب کثیف از دستگاه به فاضلاب بریزد.

باز کردن هر یک به شما این امکان را می‌دهند که بین این دو شیلنگ تفاوت قائل شوید، به طوری که اگر یکی از آنها نشتی داشت، می‌توانید به سادگی آن را باز کنید و جایگزینی را تهیه کنید.

دانستن تفاوت بین این دو شیلنگ نیز کلید نصب ماشین ظرفشویی شماست. این اطلاعات هنگام خرید دستگاه جدید نیز مفید است زیرا در هزینه نصب و راه اندازی صرفه جویی می کند.

چگونه در ایرادها پیچیده ماشین ظرفشویی را عیب یابی کنیم؟

اینها تعمیرات الکتریکی هستند که به دانش تشخیصی پیشرفته تر و تجهیزات کمی پیشرفته تر مانند مولتی متر نیاز دارند.

این بدان معنا نیست که افراد تازه کار نمی توانند آنها را تعمیر کنند، اما این احتمال وجود دارد که برای تکمیل تعمیر به تحقیق، باز کردن دستگاه و کمی تشخیص قطعات مختلف نیاز باشد.

هنگام انجام هر نوع تعمیر، عیب یابی ماشین ظرفشویی باید دستگاه خاموش و از برق جدا شود و این در اینجا بسیار مهم است.

 

چگونه ایرادهای ظرفشویی را بیابیم

چگونه ایرادهای ظرفشویی را بیابیم

 

آب گرم نمی شود؟

المنت حرارتی را تست کنید المنت قسمتی است که آب داخل ماشین ظرفشویی را گرم می کند.

رسوبات رسوبات آهکی می توانند باعث از کار افتادن پیش از موعد المنت شوند، بنابراین برای جلوگیری از این عیب، مرتباً از جرم گیر ماشین ظرفشویی استفاده کنید. برای تست المنت:

 1. ماشین ظرفشویی را به پشت بخوابانید.
 2. پایه (و هر قسمت دیگری که دسترسی المنت گرفته است) را بردارید.
 3. با جدا کردن سیم های متصل به آن، المنت را جدا کنید.
 4. از یک مولتی متر برای تست مقاومت المنت با قرار دادن دو پروب مولتی متر روی دو ترمینال که سیم ها وصل شده اند استفاده کنید.

اگر در خواندن مولتی متر نشان داد که اهمی وجود ندارد، نصب المنت جایگزین باید باعث شود ماشین ظرفشویی دوباره آب را گرم کند.

صدای زیادی ماشین ظرفشویی در حین شستشو

اگر دستگاه ظرفشویی شما قبلا سر و صدای کمی داشت و به تازگی در حین شستشو صدای زیادی تولید می کند. به احتمال بالا دستگاه شما دارای یک از مشکلات و نواقصات زیر است.

 1. خراب شدن پمپ آب می تواند عامل صدای زیادی دستگاه در حین شستشو باشد. زمانی که پمپ ظرفشویی خراب می شود، قطعه در حین مکش آب صدای زیادی ایجاد می کند.
 2. بهتر است با توجه به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی، ظرف هایتان را به درستی در سبد ها بچینید. در بسیاری از مواقع صدای زیادی دستگاه به دلیل چینش غیر اصولی ظروف و برخورد آن ها به یکدیگر در حین شستشو می باشد.
 3. برخورد بازوهای آبپاش داخل محفظه به ظروف می تواند عامل صدای دستگاه باشد. این عامل نیز به دلیل چینش غیر اصولی ظروف می باشد.

ماشین ظرفشویی از آب پر نمی شود؟ شیر آب خراب را تعمیر کنید

شیر آب را به ماشین ظرفشویی انتقال می دهد. با این حال، برای اینکه مطمئن شوید که این شیر است که مشکل را ایجاد می کند، این فرآیند بسیار شبیه به بررسی المنت است.

شیر آب باید در پشت ماشین ظرفشویی در پشت شلنگ پرکننده دسترسی داشته باشد، سیم های متصل به آن جدا را جدا کنید، با مولتی متر بررسی شود و در صورت معیوب بودن تعویض شود.

عیب یابی ماشین ظرفشویی وقتی شروع به کار نمی کند

برای کمک به کاهش علت یک عیب، ماشین‌های ظرفشویی مدرن کدهای خطای مختلفی را نمایش می‌دهند. در حالی که یک کد خطا نشانه ای از علت را نشان می دهد (مثلاً مشکل تخلیه)، بیشتر مشکلات می تواند ناشی از چند قسمت مختلف باشد، بنابراین هنوز هم برخی از تشخیص ها وجود دارد.

ابتدا، خود را با فرآیند جداسازی قطعات و گرفتن مقادیر مقاومت در پایانه های آنها آشنا کنید.

سپس یاد بگیرید که قرائت های مختلف مولتی متر به چه معناست. اگر بتوانید هر دوی این کارها را انجام دهید، می توانید عیب یابی ماشین ظرفشویی را تشخیص دهید که آیا هر یک از قطعات الکتریکی دستگاه ایراد دارد یا خیر؟

خشک نشدن ظروف پس از شستشو

در اکثر ماشین های ظرفشویی سیکل خشک کننده وجود دارد که سبب خشک شدن ظروف پس از شستشو می شود. در صورت خشک نشدن ظروف پس از اتمام سیکل ها موارد زیر می تواند از دلایل بروز این مشکل باشند.

 1. متداول ترین مشکلی که می تواند عامل بروز چنین اتفاقی باشد، معیوب بودن المنت های ماشین ظرفشویی است. المنت ها وظیفه تولید گرما در داخل محفظه را دارند که در فرایند خشک شدن بسیار مهم است. برای تعمیر یا تعویض این قطعه تنها باید از تعمیرکار کمک بگیرید.
 2. ترموستات داخل ظرفشویی مسئول کنترل دمای المنت ها می باشد. در صورت خرابی این قطعه نیز ممکن است ظروف به خوبی خشک نشوند.

در نهایت توصیه می شود برای رفع مشکلات فنی و عیب یابی ماشین ظرفشویی حتما از تعمیر کار های حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

نتیجه گیری

مشکلاتی که در توضیحات بالا به آن ها اشاره شده است از جمله پر تکرار ترین نواقص به شمار می روند. توجه داشته باشید که رفع یا تعمیر برخی از مشکلات زیر باید توسط تکنسین یا تعمیر کار حرفه ای انجام شود. زیرا در اغلب موارد کاربران به دلیل نداشتن آگاهی و اطلاعات کافی در زمینه فنی تنها سبب افزایش میزان خسارت و مشکل می شوند تعمیر 24 با داشتن متخصصین با تجربه در تعمیرات ماشین ظرفشویی می تواند انتخاب مناسبی برای عیب یابی و رفع ایراد دستگاه شما با هر برندی نظیر موریس، ایندزیت، سامسونگ، بوش، ال جی، بکو، مجیک، دوو، پاکشوما، اسنوا و باشد.

منبع برخی از مطالب نگاشته شده:

How to fix common dishwasher problems yourself

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.