راهنمای خدمات و مشکلات ظرفشویی

9 علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

وقتی ماشین ظرفشویی تخلیه نمی کند چه باید کرد؟ علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی چیست؟ اگر درب دستگاه خود را باز کرده اید و با یک گودال بدبو و کثیف در داخل آن روبرو شدید، رعایت نکاتی که در ادامه به آن می پردازیم برای عیب یابی و حل کردن مشکل لازم است.

مشاهده سر فصل مطالب نمایش تیتر ها

از این مقاله آموزشی نگاشته شده توسط مرکز تعمیر24 برای بررسی علت تخلیه نکردن تمامی ماشین ظرفشویی های توکار رومیزی در برندهای مختلف مثل: بوش، ال جی، دوو، اسنوا، سامسونگ، ویرپول، موریس و … استفاشده کنید.

چرا آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی شود ؟

چنین مشکلی میتواند دلایلی ساده داشته باشد که بتوانید خود به تنهایی برای رفع آن اقدام کنید یا برای حل آن از مرکز تعمیرات ظرفشویی کمک بگیرید برخی از مواردی که ممکن است دستگاه شما با آن روبرو شده باشد را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

1- بررسی اتصالات مربوط به سینک

اولین قدم در یافتن علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی بازرسی نوع اتصال شلنگ تخلیه در زیر سینک است. کابینت را باز کنید و به پیکربندی شلنگ تخلیه ظرفشويي از مسیری که طی کرده و نحوه اتصال آن به خروجی فاضلاب سینک نگاه کنید.

در این پیکربندی، شلنگ تخلیه از ماشین ظرفشویی وارد کابینت می شود، حلقه تا بالای کابینت، جایی که با بستی در سر جای خود سفت و سپس به فاضلاب متصل می شود.

 

چرا آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی شود

چرا آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی شود

 

شلنگ تخلیه باید یک حلقه در انتها داشته باشد و سپس به لوله فاضلاب متصل شود، تله فاضلاب باید بعد از لوله تخلیه باشد. بی توجهی به این موضوع باعث گیر افتادن گازها و بوی بد ناشی از علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی باشد.

2- ظرفشویی را دوباره روی برنامه تخلیه تنظیم کنید

شیلنگ تخلیه مواد و آب کثیف را از ماشین ظرفشویی شما به فاضلاب هدایت میکند. اگر مواد غذای زیاد یا لجن ایجاد شده از مواد غذایی در لوله تخلیه ته نشین شود، می تواند علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شما باشد. گاهی اوقات، بهتر است برنامه تخلیه را دوباره اجرا کنید.

3- آب باقی مانده را پاک کنید.

اگر اجرای برنامه مجدد تخلیه کمکی نکرد (یا اگر دستگاه شما این برنامه را ندارد)، وقت آن است که آب را به شکل دستی تخلیه کنید تا از نزدیک بررسی کنید که چرا ماشین ظرفشویی تخلیه نمیکنه ؟ برای شروع پارچه هایی برای جذب آب را در اطراف پایه ماشین ظرفشویی قرار دهید و سپس قفسه ظرف پایینی را به سادگی بیرون بیاورید.

در حالی که قفسه از سر راه خارج شده است، از یک لیوان پلاستیکی استفاده کنید تا آب کثیف و بدبو را داخل یک سطل بریزید. وقتی سطح آب خیلی پایین آمد که نمی‌توان آن را جمع کرد، از پارچه هایی استفاده کنید تا آخرین ذره از این آب را ته دستگاه را خشک کنید.

4- بررسی گرفتگی شیر شکاف هوای ظرفشویی

گاهی اوقات، ممکن است شیر شکاف هوا با زباله مسدود شود، که می تواند علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی باشد و آب راکد در داخل دستگاه باقی بماند. برای بررسی، لوله استوانه ای شیر شکاف هوا را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا آن را باز کنید و آن را از نظر وجود کثیفی بررسی کنید. داخل آن را با آب و یک برس سفت تمیز کنید، حتی می توانید آن را تعویض کنید و دوباره چرخه ی شستشوی را برای تست اجرا کنید.

 

علت تخلیه نکردن ظرفشویی

علت تخلیه نکردن ظرفشویی

5- استفاده از مواد شوینده نا مناسب

ماشین های ظرفشویی با مواد شوینده خاصی طراحی شده اند که بدون تولید کف ظروف را تمیز کنند. اگر مایع ظرفشویی معمولی شوینده های لباسشویی و شوینده های غیر استاندارد استفاده کنید این عوامل می تواند به راحتی ایجاد کف کنند علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی باشند. به راحتی طبق توضیحاتی که در بالا گفتیم آب را خارج کنید و برای استفاده مجدد از شوینده ی خوبی برای شستشو بهره بگیرید.

6- علت نکردن ظرفشویی بخاطر مسدود شدن فیلتر تخلیه

فیلتر تخلیه اغلب منبع گرفتگی و علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی است آن در قسمت پایین ماشین ظرفشویی شما، زیر قفسه پایینی وجود دارد. پوشش آن اغلب شبیه سبدی توری است که خودش دارای رزوه است یا با پیچی جداگانه در جای خود نگه داشته می شود.

اگر میخواهید بدانید چرا آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی شود ؟! باید درپوش را بردارید و مواد غذایی را در فیلتر بررسی کنید. از دست یا قاشق خود استفاده کنید تا هر گونه زباله را پاک کنید، درپوش را تعویض کنید و چرخه شستشوی ظروف را دوباره اجرا کنید.

 

کیپ شدن فیلتر

کیپ شدن فیلتر

 

توجه: در صورت مشاهده مقدار زیادی بقایای مواد غذایی در فیلتر تخلیه، با خالی کردن پسماند های بزرگ ظروف قبل از چیدن در دستگاه از گرفتگی در آینده جلوگیری کنید. اکثر ماشین‌های ظرفشویی که امروزه تولید می‌شوند دارای آسیب هستند که تکه‌های غذای مرطوب نرم را آسیاب می‌کنند، اما تقریباً قدرت دفع تکه های بزرگ پسماند را ندارند و این علت تخلیه نکردن ظرفشویی میباشد بنابراین حتی اگر دستگاه شما می گوید که نیازی به شستشوی ظروف ندارید، به هر حال این کار را انجام دهید تا از تمیز کردن مکرر سبد تخلیه جلوگیری کنید.

7- خم شدن شلنگ تخلیه در علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

شیلنگ تخلیه اگر پیچ خورده باشد (شلنگ پلاستیکی سبک و دنده ای که از پمپ دستگاه به فاضلاب متصل می شود) می تواند دلیل تخلیه نشدن ماشین ظرفشویی باشد.

اگر چیزی بزرگ یا سنگین در کابینت زیر سینک گذاشته باشید، ممکن است راه شیلنگ تخلیه را مختل کرده باشید، بنابراین منطقه را کاوش کرده و شلنگ را پیدا کنید. اگر پیچ خورده است، سعی کنید آن را به صورت دستی صاف کنید.

 

بررسی شلنگ تخلیه

بررسی شلنگ تخلیه

 

متأسفانه، هنگامی که شیلنگ تخلیه پیچ خورده، تمایل دارد دوباره در همان نقطه خم شود. اگر این اتفاق ادامه داشت، شلنگ تخلیه را تعویض کنید تا علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را برطرف کنید.

8- چرا ظرفشویی تخلیه نمیکند ؟ شلنگ تخلیه مسدود است

اگر شیلنگ پیچ خورده نباشد، ممکن است همچنان با لجن انباشته شده غذا یا زباله مسدود شود. برای بررسی گرفتگی، باید پانل قاب جلوی ماشین ظرفشویی در قسمت جلو را باز کنید و محل اتصال شیلنگ به پمپ تخلیه را پیدا کنید.

یافتن محلی که دچار انسداد شده است

باید در ابتدا دستگاه را از برق جدا کنید، این یک قانون کلی است که نباید هنگام بررسی مشکلات لوازم خانگی، آنها در برق باشند. پس قاب دستگاه را با پیچ گوشتی باز کرده شلنگ در از پمپ جدا کنید.

برای بررسی گرفتگی شلنگ، به سادگی داخل آن را باد کنید. اگر هوا از آن عبور نکند، گرفتگی دارید و علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شما همین است.

اگر گرفتگی در هر دو انتهای شلنگ قرار دارد، می‌توانید سعی کنید آن را با پیچ گوشتی یا ابزار نازک دیگر، مانند سیم، به دقت باز کنید.

برای اینکه مشکل تخلیه نکردن ظرفشویی را حل کنید، اگر گرفتگی در نزدیکی یا انتهای لوله به پمپ قرار ندارد، شیلنگ را از محل اتصال آن به فاضلاب باز کنید تا از وجود گرفتگی در انتهای آن اطمینان حاصل کنید. اگر گرفتگی سخت و با رسوب همراه است، احتمالاً باید کل شیلنگ را تعویض کنید. سعی نکنید گرفتگی را با فنر لوله کشی باز کنید. شیلنگ های ماشین ظرفش

ویی برای مقاومت در برابر حرکت برشی فنر طراحی نشده اند و به راحتی سوراخ می شوند.

تعویض شلنگ برای حل تخلیه نکردن آب در ظرفشویی

برای پیچ خوردگی های مکرر یا گرفتگی هایی که نمی توانید آنها را باز کنید، باید کل شلنگ را تعویض کنید. اگر خودتان راحت نیستید با یک لوله کش تماس بگیرید.

در مرحله بعد، شلنگ قدیمی را هم از پمپ و هم از محل اتصال فاضلاب (یا شکاف هوا) باز کرده و شیلنگ جدید را به همان روش وصل کنید. اگر بست یا چسب نیاز است آن را برای آب بندی بپوشانید.

9- علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی با خرابی پمپ

درست مانند فیلتر ظرفشویی، پمپ تخلیه به راحتی می تواند توسط ذرات غذای باقی مانده و چربی ایجاد شده مسدود شود. این کار باعث تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی شما می شود. هر زباله ای که ممکن است راه خود را به پمپ پیدا کرده باشد، معمولاً در نزدیکی پروانه (روتوری که فشار و جریان سیال را افزایش میدهد) یافت میشود.

اجسام خارجی مانند شیشه شکسته نیز می توانند به راحتی داخل پمپ تخلیه وارد شوند و از کارکرد پمپ جلوگیری کنند. اگر مشکلی در اینجا وجود دارد، باید بتوانید صدای کار کردن پمپ را  هنگام  تخلیه بشنوید.

بررسی پمپ تخلیه نیاز به دسترسی به قسمت های پایین دستگاه دارد. این بدان معناست که باید شیلنگ ورودی را جدا کرده و کاور پایه را بردارید. همچنین باید با استفاده از یک مولتی متر مقدار مقاومت را برای اطمینان از عملکرد صحیح پمپ اندازه گیری کنید. اگر در انجام هر یک از این کارها احساس کنید مسیر پیچیده ای دارید یا نمی خواهید خطر ابطال گارانتی دستگاه خود را داشته باشید، با تکنسین تعمیر ظرفشویی تماس بگیرید تا علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شما را بیابد و رفع کند.

پرسش های رایج شما دربار نحوه عیب یابی و حل مشکل تخلیه نشدن آب ظرفشویی

سوالات متداول در مورد اینکه وقتی ماشین ظرفشویی شما تخلیه نمی کند چه کاری انجام دهید
از آنجایی که ظرفشويي کمک دست شما در تمیز نگه داشتن ظروف است خرابی آن قابل قبول نیست پس به همین خاطر توسط مرکز تعمیر24 به بررسی علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی پرداختیم و راه حل های موجود را مورد بررسی قرار دادیم. اگر پس از اتمام چرخه، آب کثیف در کف دستگاه ایستاده باشد، ظروف نیز کثیف می شوند و ممکن است دستگاه بوی بدی بدهد. وقتی آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی شود، چند سوال عمومی مطرح می شود.

چگونه شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را بدون باز کردن آن تمیز کنیم؟

ممکن است بتوانید شیلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را با ریختن 1 فنجان جوش شیرین و 1 فنجان سرکه سفید در لوله فاضلاب تمیز کنید و سپس بگذارید تا 15 دقیقه بماند و سپس با آب داغ شستشو دهید و سپس چرخه آبکشی را انجام دهید. این معمولاً فقط برای گرفتگی در شیلنگ نزدیک تخلیه کار می کند.

چگونه از شر آب راکد در ماشین ظرفشویی خلاص شوم؟

سعی کنید چرخه تخلیه ظرفشویی را یکبار اجرا کنید. اگر آب را از بین نمی برد، باید به دنبال عیب یابی و یافتن علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی باشید.

آیا ریختن لوله باز کن ماشین ظرفشویی را خراب می کند؟

مطمئناً می تواند باعث خرابی شود، لوله باز کن شیمیایی و اسیدی است، می تواند از طریق شلنگ تخلیه پلاستیکی باعث خودرگی بخش هایی از دستگاه شود و حتی به موتور دستگاه آسیب برساند.

آیا می توانید جوش شیرین و سرکه را در ماشین ظرفشویی بریزم؟

ممکن است بتوانید شیلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را با ریختن 1 فنجان جوش شیرین و 1 فنجان سرکه سفید در لوله فاضلاب تمیز کنید و سپس بگذارید تا 15 دقیقه بماند و سپس با آب داغ شستشو دهید و سپس چرخه آبکشی را انجام دهید. این معمولاً فقط برای گرفتگی در قسمتی از شیلنگ نزدیک به فاضلاب کار می کند.

چرا ماشین ظرفشویی تخلیه نمی کند ؟ آیا این راه حلی است که خودمان انجام دهیم؟

(ادامه صحبت های مشتری: درب ماشین ظرفشویی را باز کردم دیدم قسمت پایین دستگاه پر از آب کثیف است. اولین فکر من این بود که چرخه تمام نشده، بنابراین دوباره ماشین ظرفشویی را روشن کردم، اما این کمکی نکرد)

شما کار درستی انجام دادید که دستگاه خود را برای بار دوم به راه انداختید. اگر ماشین ظرفشویی در طول یک چرخه به طور ناخواسته خاموش شود، وقتی آن را باز می کنید، در قسمت پایینی آن آب ایستاده وجود خواهد داشت. وقتی آن حرکت هوشمندانه مشکل را حل نمی کند، مشکل جای دیگری است. تماس با مرکز تعمیرات ماشین ظرفشویی می تواند کمک کننده باشد، اما خوشبختانه، پیدا کردن و رفع علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی اغلب کاری ساده است که می توانید خودتان انجام دهید. پس قبل از تماس با مرکز تعمیر خودتان برای حل مشکل تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی با دنبال کردن مراحلی که به شکل کامل در بالا گفته شد عیب یابی کنید.

کلام آخر در یافتن علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

در بیشتر مواقع، وقتی متوجه می‌شوید که ماشین ظرفشویی تخلیه نمی‌کند، رفع ایراد ساده و ارزان است. این احتمالاً نتیجه دفع کامل فاضلاب است که اجازه نمی دهد آب تخلیه به ماشین وارد شود، اگر آب ظرفشویی تخلیه نشود بنابراین به ته دستگاه باز می گردد. بدون آن، مشکل احتمالاً پیچ خوردگی در شیلنگ تخلیه، یا گرفتگی در شیلنگ، تخلیه یا شکاف هوا است. هنگام مشخص شدن علت تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی به ندرت نیاز به تماس با تعمیرکار خواهید داشت.

 

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی بخاطر چینش بد ظروف

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی بخاطر چینش بد ظروف

 

بسته به برند ماشین ظرفشویی، متوجه خواهید شد که اکثر ماشین‌ها دستگاه آسیاب پسماند غذا را برای راحتی در تخلیه ندارند. به همین دلیل، قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی که هنوز تکه‌های بزرگی از غذا دارند، کار عاقلانه ای نخواهد بود چون آب داخل دستگاه گیر میکند. بشقاب های خود را قبل از شستشو در ظرفشویی پاک کنید!

چرا ماشین ظرفشویی آب تخلیه نمی کند راه حل
خاموش شدن در وسط برنامه شستشو اجرای دوباره برنامه
مسدود شدن سبد فیلتر کف ماشین ظرفشویی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که یک ماده یا تکه های غذا از قفسه نیفتاده است تا جریان آب را مسدود کند.
چیدمان نادرست و بارگیری بیش از حد دستگاه مطمئن شوید که ماشین ظرفشویی را به درستی بارگیری کرده اید برای انجام اینکار میتوانید دفترچه را مطالعه کنید.
گرفتگی یا تا شدن شلنگ تخلیه از قسمت پمپ تا خروجی فاضلاب شلنگ را چک کنید که خمیدگی نداشته باشد و با استفاده از باد سشوار از یک طرف گرفتگی آن را بررسی و سپس در صورت خرابی اقدام به تعویض آن کنید.
خرابی پمپ تخلیه علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی می تواند از ایراد پمپ باشد به دقت گوش کنید اگر تخلیه با صدای غیر عادی باشد به خصوص اگر صدای تق تق یا صدای کلیک ایجاد می کند، پمپ تخلیه و موتور آن ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

منبع مقاله: What to Do When the Dishwasher Isn’t Draining

 

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.