راهنمای خدمات و مشکلات ظرفشویی

10 علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

اینکه چرا ماشین ظرفشویی روشن نمیشود خبر بدی برای شما است، توقف دستگاه در هر زمانی برای انجام کار وقت خوبی نخواهد بود حالا علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی هر چه که باشد می تواند شما  را با ظرفشويي پر از ظروف کثیف داخل آن یا سینکی پر تنها بگذارد، بهتر است قبل از تماس با تعمیرکار برخی از عیب یابی های روشن نشدن ظرفشویی را خودتان بررسی کنید شاید راه حلی ساده وجود داشت تا آن را خودتان حل کنید پس همراه تعمیر 24 باشید.

در هر صورت اگر ماشین ظرفشویی روشن نمیشود بهتر است یک بررسی اساسی انجام دهید.

علت روشن نشدن ظرفشویی در تمامی برندهای بوش، دوو، ویرپول، مجیک، الجی، سامسونگ و … توسط کارشناسان مرکز تعمیر24 مورد بررسی قرار گرفته است.

چرا ماشین ظرفشویی روشن نمیشود ؟

اگرچه برخی از مراحل عیب یابی و تعمیرات ماشین ظرفشویی ممکن است نیاز به باز کردن دستگاه برای آزمایش یا تعویض قطعات داشته باشند، اما بسیاری از مشکلات رایج برای پیدا کردن علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی اینطور نیست. ابتدا با بررسی راه حل های ساده تر، عیب یابی را شروع کنید. پس از حل کردن مشکلات آسان، اگر ماشین ظرفشویی هنوز روشن نمی شود، باید موارد پیچیده تری را بررسی کنید.

روشن نبودن ظرفشويي می تواند در 2 حالت باشد:

  1. می تواند با روشن نشدن دیسپلی و صفحه همراه باشد.
  2. هیچ عکس العملی از دستگاه وجود نداشته باشد.

 

چرا ماشین ظرفشویی روشن نمیشود ؟

چرا ماشین ظرفشویی روشن نمیشود ؟

 

برق ورودی را بررسی کنید

اگر هیچ یک از چراغ ها و صفحه نمایش ماشین ظرفشویی روشن نمیشود، مشکل می تواند منبع تغذیه باشد. کلید فیوز منیاتوری مدار را چک کنید.

اگر خاموش شده است، سوئیچ را از حالت “خاموش” خارج و دوباره آن را روشن قرار بدهید.

اگر فیوز مدار قطع نشده است، مطمئن شوید که دستگاه به درستی به پریز برق وصل شده است. اگر ظرفشویی توکار دارید ممکن است لازم باشد دستگاه را از توی کابینت بیرون بیاورید. قبل از حرکت دادن دستگاه، گیره های نگهدارنده زیر کانتر را که دستگاه را در جای خود نگه می دارد جدا کنید.

خرابی قفل و میکروسوییچ درب در علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

هنگامی که قفل در بسته نیست، میکرو سوئیچ دلیل روشن نشدن ماشین ظرفشویی شما خواهد بود.

هنگامی که درب را می بندید به صدای کلیک کردن چفت در جای خود گوش دهید.

با بستن درب، یکبار درب را بکشید تا مطمئن شوید که آیا به شکل کامل و صحیح بسته شده است یا خیر؟! هر دو طرف قفل درب را برای هر چیزی که ممکن است مانع از درگیر شدن صحیح آن شود نگاه کنید و اگر قطعاتی در آن شکسته به صورت چشمی بررسی کنید.

اگر قفل شکسته باشد، سوئیچ نیز ممکن است خراب باشد.

بیشتر بخوانیم: عیب یابی ظرفشویی چگونه است.

چرا ظرفشویی روشن نمیشه ؟ قفل کودک فعال است!

اکثر ماشین‌های ظرفشویی دارای ویژگی قفل کودک هستند تا از باز کردن دستگاه توسط بچه‌ها یا تغییر تنظیمات در وسط چرخه جلوگیری کند.

در بسیاری از موارد، وقتی قفل کودک فعال است، دستگاه کار نمی کند. معمولا قفل را می توان با فشار دادن و نگه داشتن یک دکمه یا دو دکمه (بستگی به مدل) به مدت سه ثانیه یا چیزی شبیه به آن فعال و غیرفعال کرد.

اگر ماشین ظرفشویی روشن نمیشود و درب باز نمی شود، دستورالعمل نوشته شده برای قفل ایمنی کودک را در دفترچه راهنما بررسی کنید.

گیر کردن ما بین چرخه ها و ریست دستگاه

اگر چرخه شستشو را قطع کرده اید و اکنون ماشین ظرفشویی دوباره راه اندازی نمی شود، ممکن است بین چرخه ها گیر کرده باشد این می تواند علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی شما باشد.

گاهی اوقات وقتی این اتفاق می‌افتد چراغ‌ها چشمک می‌زنند، گاهی اوقات هیچ اتفاقی نمی‌افتد. برق را قطع و دوباره وصل کنید. اگر کار نکرد، دفترچه راهنما را برای ریست کردن دستگاه بررسی کنید.

ممکن است برای اینکار مجبور شوید دکمه استارت را فشار داده و نگه دارید، یا دستگاه را برای یک یا دو دقیقه از برق بکشید. پس از تنظیم مجدد، می توانید چرخه شستشوی جدیدی را شروع کنید.

 

بررسی علت روشن نشدن ماشین لباسشویی

بررسی علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

 

آموزش عیب یابی علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات قطعات داخلی خراب می شوند و نیاز به تعویض دارند. ممکن است بتوانید خودتان ماشین ظرفشویی خراب را تعمیر کنید، اما قبل از باز کردن ماشین برای کار روی آن، حتما آن را از منبع برق جدا کنید. برای تست قطعات داخلی از مولتی متر استفاده کنید. برای اطمینان از اینکه ترمینال های صحیح را تست می کنید، نمودار سیم کشی مدل ماشین ظرفشویی خود را تهیه کنید.

بررسی سوئیچ درب

قاب پنل درب را بازکنید تا به مجموعه چفت و سوئیچ در بالای درب دسترسی داشته باشید.

مطمئن شوید که گیره سوئیچ ضامن درب را هنگامی که در مجموعه چفت قرار می گیرد درگیر می کند. اگر به نظر می رسد که همه به درستی کار می کنند، از یک مولتی متر برای تست تداوم سوئیچ ها استفاده کنید.

با تنظیم مولتی متر روی اهم، پروب ها را به پایانه های سوئیچ وصل کنید. مقدار خوانده شده باید در زمانی که شاسی باز است باید صفر یا نزدیک به صفر باشد. اگر مقدار عدد نمایش داده شده متفاوت است، مجموعه قفل درب را تعویض کنید.

بیشتر بخوانیم: چرا ظرفشویی خوب نمیشوره ؟

نحوه بررسی تایمر وقتی ظرفشویی روشن نمیشود

تایمر ماشین ظرفشویی زمان شروع و توقف چرخه شستشو را کنترل می کند.

محل تایمر اغلب در صفحه کنترل قرار دارد، اما در برخی مدل ها می تواند در زیر یا بغل برد قرار گیرد، به نقشه سیم کشی دستگاه مراجعه کنید تا بدانید کدام ترمینال ها را آزمایش کنید. با تنظیم مولتی متر روی اهم متر Rx1000، کنتاکت ها را به حسگر های مولتی متر وصل کنید.

برای مقادیر مورد انتظار، معمولاً 2000 تا 3500 اهم است، برای اطمینان به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید. اگر میزان اهمی که در دستگاه نمایش داده می شود با آنچه در دفترچه می بینید متفاوت است، تایمر را تعویض کنید.

دکمه ها و سلکتور برنامه را تست کنید

خرابی دکمه یا سلکتور انتخاب چرخه می تواند علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی شما باشد.

آنها تنظیمات چرخه شستشو را برای هر بار تعیین می کنند. آنها معمولاً روی برد اصلی قرار دارند. هر دکمه را جداگانه تست کنید.

کلید را از روی برد باز کنید. با تنظیم مولتی متر روی Rx1، حسگر را به پایانه های سوئیچ وصل کنید. باید عددی از بی نهایت نمایش دهد. سپس، در حالی که پروب ها هنوز پایانه ها را لمس می کنند، دکمه را فشار دهید. این باید عدد صفر را نمایش دهد. در صورت مشاهده جز این باید کلید یا سلکتور تعویض شود زیرا با خرابی آنها ظرفشویی روشن نمیشود .

 

خرابی قفل و سوییچ درب

خرابی قفل و سوییچ درب

 

خرابی رله استارت موتور در علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

رله استارت به موتور ماشین ظرفشویی سیگنال می دهد تا روشن شود. آن را نزدیک پمپ، پشت کاور دسترسی در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد. رله را بردارید و به نمودار سیم کشی مراجعه کنید. با تنظیم مولتی متر روی اهم متر، سیم پیچ را برای تداوم آزمایش کنید، باید خوانش صفر را نمایش دهد.

سپس به صورت دستی رله را با چرخاندن آن به سمت پایین فعال کنید و اجازه دهید پیستون رها شود. سنسور ها را به پایانه های رله وصل کنید. انتظار خواندن عدد صفر را داشته باشید، اگر عدد خواندن شما متفاوت است، رله استارت موتور را تعویض کنید.

چرا ماشین ظرفشویی روشن نمیشود ؟ ترموستات خراب است

ترموستات از آسیب دیدن قطعات الکتریکی در اثر گرمای بیش از حد جلوگیری می کند.

اگر ترموستات بخاطر گرمای زیاد باز شود، ماشین ظرفشویی روشن نمی شود. ترموستات را روی برد کنترل، پشت درب داخلی پیدا کنید. دو سیم اتصال به سیم را جدا کرده و ترموستات را آزمایش کنید. مولتی متر را روی اهم متر تنظیم کنید و پروب ها را روی کنتاکت های ترموستات بگذارید. باید عدد غیر از صفر را نمایش دهد در غیر اینصورت ترموستات در حالت باز گیر کرده است و علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی شما است.

بیشتر بخوانیم: نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی مجیک

خرابی موتور در علت روشن نشدن ظرفشویی

موتور محرک آب داخل ماشین ظرفشویی را تغذیه می کند. اگر معیوب باشد، ممکن است ظروف تمیز نشوند و ماشین ظرفشویی روشن نشود.

می توانید آن را در پشت کاور در قسمت پیدا کنید. سیم ها را جدا کنید و برای تست آن را بردارید. با تنظیم مولتی متر روی Rx1، پروب ها را به پایانه های موتور لمس کنید. باید قرائت صفر تولید کند. یکی از پروب ها را به محفظه فلزی موتور ببرید. این نباید باعث خواندن شود. اگر هر یک از این تست ها قرائت متفاوتی ایجاد کند، موتور معیوب است.

چگونه با نگهداری صحیح از خراب شدن ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

شما احتمالاً چند بار در هفته از ماشین ظرفشویی خود استفاده می کنید، بنابراین طبیعی است که به دلیل فرسودگی در کارکرد منظم، هر چند وقت یکبار نیاز به سرویس یا تعمیر داشته باشید. نگهداری صحیح ماشین ظرفشویی می تواند کمک زیادی به جلوگیری از این مشکلات کند. برای جلوگیری از روشن نشدن ماشین ظرفشویی این نکات را دنبال کنید.

دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی با هر برندی نظیر ال جی، اسنوا، بوش، موریس، مجیک، سامسونگ و … باشد را بخوانید، اطلاعات مربوط به وظایف شما در نگهداری معمول، حتی در صورت ارور هایی که علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی میباشد توضیحاتی داده شده است که چه زمانی با خدمات پس از فروش دستگاه خود تماس بگیرید به این ترتیب، می‌دانید که چگونه از برند و مدل خاص خود مراقبت کنید.

ماشین ظرفشویی خود را وقتی پر است روشن کنید، اما بیش از حد آن را با ظرف پر نکنید. این نه تنها می تواند به تمیز شستن موثر ماشین ظرفشویی شما کمک کند، بلکه باعث صرفه جویی در مصرف آب نیز می شود.

 

دلایل روشن نشدن ماشين ظرفشويي

دلایل روشن نشدن ماشين ظرفشويي

 

حتما از محافظ برق استفاده کنید تا از نوسان ها در امان بمانید.

ماشین ظرفشویی خود را به صورت ماهانه تمیز کنید و مطمئن شوید که همه عناصر مانند کمک آبکشی به درستی کار می کنند.

هنگامی که بخشی از ماشین ظرفشویی شما خراب می شود، به سرعت به مشکل رسیدگی کنید، تا خرابی پیشرفت نکند و به طور بالقوه باعث مشکلات دیگر و گران تر نشود. شما می توانید با مرکز تعمیرات لوازم خانگی تعمیر24 تماس بگیرید و یا در قسمت دیدگاه به طور مستقیم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نتیجه گیری در علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

عمر متوسط ​​ماشین ظرفشویی حدود 10 سال است. بنابراین، اگر یک موتور بعد از یک دهه خراب شود تعجب بر انگیز نیست. اما اگر دستگاه شما آنقدر قدیمی نیست، این نکات می تواند به شما کمک کند یک تعمیر ساده انجام دهید تا چندین سال دیگر کار کند و در هزینه صرفه جویی کنید.

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی وقتی برق داخل دستگاه نمی آید شامل:

دلیل روشن نشدن ظرفشویی علت وقوع خرابی
خرابی برد الکترونیکی نوسان برق و سوختن برد تغذیه ولتاژ
خرابی کابل استفاده همزمان از چند دستگاه در یک پریز یا آمپر بیش از حد کشیدن ظرفشویی
خرابی ترموستات ترموستات در حالتی که دما بیش از حد بالا رود برق را قطع می کند اگر خراب باشد در دمای پایین تر قطع میکند یا کلا عمل نمیکند
خرابی یا شل شدن اتصالات اتصالی در سیم های داخلی یا در آمدن سوکت های دستگاه
خرابی سوییچ درب این اتفاق می تواند با پریدن فیوز منزل اتفاق بیوفتد

چرا ظرفشویی روشن نمیشود ولی برق داخل دستگاه می آید:

چرا ظرفشویی روشن نمیشه دلیل بروز خرابی
خرابی موتور سوختن هسته یا سیم پیچ های موتور
خرابی سیستم قفل درب به درستی بسته نمیشود احتمالا زبانه کج شده یا سیستم قفل در سر جای خود لق شده هم ممکنه شکسته باشد
ایراد در دکمه یا برد فرمان با فشردن و تغییر برنامه دستگاه به راه نمی افتد ممکن است رله های برد یا مدا دچار مشکل است
مشکل در رله استارت رله موتور نمی تواند اجازه به راه افتادن را به موتور استارت کند و دچار اتصال کوتاه شده است
خرابی تایمر گیر کردن تایمر و اجرا نکردن برنامه
ارور در دستگاه بنا بر کد ارور نمایش داده شده روی صفحه ظرفشویی روشن نمیشود مشکل می تواند با نوع کد خطا ارتباط مستقیم داشته باشد
گیر کردن برنامه کیپ شدن فیلتر، شلنگ یا پمپ تخلیه

اگر نکات عیب‌یابی قبلی مشکل را برطرف نکرد و ماشین ظرفشویی شما هنوز روشن نمی‌شود، بهتر است با یک متخصص خبره ی تعمیر ظرفشویی تماس بگیرید تا مشکل را حل کند. اگر دستگاه شما گارانتی دارد، بسته به شرایط گارانتی خاصی که از طرف شرکت دارید، با شماره کارت گارانتی روی آن تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ های پر تکرار در علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

سئوالات خود را از کارشناسان تعمیر24 در قسمت دیدگاه مطرح کنید در کوتاه ترین زمان جواب مربوط به پرسش خود را دریافت خواهید کرد.

پنج دلیل اصلی روشن نشدن ماشین ظرفشویی چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که ماشین ظرفشویی شما از روشن شدن امتناع می ورزد، اما محتمل ترین دلایل عبارتند از مجموعه قفل درب، تایمر کنترل الکتریکی، کلیدها و ترموستات. هنگامی که هر یک از این اجزا از کار بیفتد، می تواند علت روشن شدن ماشین ظرفشویی شما باشد.

وقتی استارت را روی ماشین ظرفشویی فشار می دهم هیچ اتفاقی نمی افتد؟

ماشین ظرفشویی را ریست کنید برق را خاموش کنید و دوباره روشن کنید. اگر جواب نداد، دفترچه راهنما را برای نحوه ریست کردن بررسی کنید. پس از ریست، می توانید چرخه شستشوی جدیدی را شروع کنید.

منبع: Dishwasher Won’t Start

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد