ماکروفر

علت جرقه زدن مایکروفر و سولاردام

علت جرقه زدن مایکروفر و سولاردام
زمان مطالعه : 10 دقیقه

احتمالا برای شما نیز پیش آمده که در طی استفاده از مایکروفر (مایکروویو) شاهد جرقه و صدای زیادی از داخل آن باشید، ممکن است این پیشامد نتیجه ی عوامل گوناگونی باشد ما به بررسی علت جرقه زدن مایکروفر و سولاردام در ادامه میپردازیم، جرقه زدن به همراه نور و صدای زیادی همراه است که در اکثر موارد به دلیل استفاده ناصحیح کاربر از ماکروفر صورت می گیرد در ادامه به صورت کامل به بررسی دلایلی که چرا مایکروفر جرقه میزند خواهیم پرداخت.

مشاهده سر فصل مطالب نمایش تیتر ها

اگر به شکل گذرا بخواهیم علت نور و صدای زیاد ناشی از جرقه های مایکروویو و سولاردام را مورد بررسی قرار دهیم، بروز این اتفاق شامل مواردی نظیر گذاشتن: استفاده از ظروف فلزی، براق، لب پر و تیز درون دستگاه، از بین رفتن لعاب رنگی داخل ماکروفر، خرابی مگنترون و … که در ادامه مطلب به شکل کامل به هر یک می پردازیم.

همچنین شما با مطالعه این مطلب می توانید علت جرقه زدن مایکروفر را در تمامی مدل های از قبیل سولاردام و ماکروفر نظیر: سامسونگ، ال جی، پاناسونیک، فلر، بوتان، دلونگی، دوو و … بیابید.

مشتاق شنیدن سئوالات شما هستیم!

چنانچه هر نوع سئوال و تجربه ای خاص در مواجه جرقه زدن مایکروفر و سولاردام خود دارید میتوانید آن را با مجموعه تعمیر24 و سایر کاربران به اشتراک بگذارید تا در کوتاهترین زمان به آن پاسخ دهیم، بدانید که تجربیات شما نقشه و چراغ راه ماست!

.

چرا مایکروویو (ماکروفر) جرقه میزند؟

یکی از عواملی که در ادامه مقاله به طور کامل به آن میپردازیم که تاثیر به سزایی در بروز جرقه های ممتد و خطرناک دارد گذاشتن ظروفی از جنس فلز است. (بخصوص ظروف نوک تیز)

توصیه میشود با مشاهده ویدیو آموزشی اقدام به آزمایش موارد گفته شده نکنید و از گذاشتن هر نوعی از ظروف فلزی یا براق اجتناب کنید زیرا از نظر ایمنی بسیار خطرناک است و میتواند آسیب های جدی به اجزای مایکروویو بخصوص مگنترون وارد کنید.

بررسی علت جرقه زدن مایکروفر (مایکروویو)

اینکه چرا مایکروفر جرقه میزنه نشان دهنده بروز یک عملکرد اشتباه می باشد که نیاز به بررسی دقیق برای جلوگیری از آسیب های جدی است. ممکن است هنگام گرم کردن مایعات بخشی از آن در دستگاه پخش شده باشد یا پس از گرم کردن غذاهای متعدد توجهی به تمیزی درون محفظه مایکروویو نداشته باشید و در گذر زمان چربی های ناشی از بخار غذا یا پاشیدن آن درون ماکروفر لایه بزرگی از چربی را بروی سقف و دیواره ها داشته باشید که علت جرقه زدن مایکروفر و سولاردام می باشند.

عدم توجه در حین استفاده از ماکروفر به نسخه راهنمای پخت و پز مزید بر علت در وقوع این اتفاق می باشد.

اما دلیل اصلی در بروز این اتفاق که توجه کارشناسان تعمیر24 را جلب می کند گذاشتن قطعه ای فلزی داخل ماکروفر است که به بررسی دقیق آن میپردازیم، چنانچه مایکروویو درگیر این مشکل شد می بایست دستگاه را خاموش و قطعه فلزی را خارج کنید زیرا احتمال وقوع جرقه زدن که به شکل معمول با صدا و نور شدید همراه است عدم توجه در بعضی موارد خطر آتش سوزی نیز وجود دارد چون امواج به صورت انرژی بالا در بخشی از ظرف یا بدنه مایکروویو متمرکز میگردد و عاملی مانند خرابی موتور فن و دیود باعث وقوع و علت جرقه زدن مایکروفر میباشد.

بخوانیم: تعمیرات ماکروفر سامسونگ در منزل

 

چرا مایکروفر جرقه میزنه

چرا مایکروفر جرقه میزنه

 

چنانچه با تمیز کردن مایکروفر و خارج کردن جسم فلزی مشکل جرقه زدن مایکروویو برطرف نشد بهتر است برای اجتناب از خطرات احتمالی برای تعمیرات مایکروفر در محل خود با مرکز تعمیر24 تماس بگیرید.

بررسی محل جرقه زدن درون مایکروویو

برای اینکه دلیل جرقه زدن ماکروفر و سولاردام را متوجه شوید بهتر است محل دقیق آن را هنگام وقوع مشاهده و حتی برای تکنسین مایکروفر ثبت کنید، زیرا در مواردی ممکن است محل آن ها در قسمت هایی نظیر:

 1. فیلتر اشعه میکا
 2. چرخ های ریل
 3. المنت های سقف و کف
 4. قسمت های نگهدارنده از قبیل جوجه گردان باشد.
 5. دیوراه ها کف و سقف مایکروویو

حذف علت جرقه زدن مایکروفر : با تمیزی !

کاملا هوشمندانه است که پس از استفاده از مایکروفر و سولاردام آن را تمیز کنید. اگر می خواهید بدانید که چرا مایکروفر در صورت کثیفی جرقه میزند چون چربی ها به صورت جرم رو سطوح مایکروویو می نشینند و یا مقداری از غذای ریخته شده درون دستگاه باقی میمانند.

غذا های ریخته شده بدون آن که تمیز شوند رو هم انباشته و در طی استفاده از ماکروفر بار ها گرم می شوند تا به شکل کامل بسوزند سوختگی ایجاد شده در پسماند غذا می تواند دلیل صدای جرقه های ماکروفر شما باشد.

راه تمیز کردن مایکروویو

بیشتر ماکروفر ها سینی گردان دارند با خارج کردن سینی و ریل آن قابلیت تمیز کردن ساده ای دارند با محلول آب و صابون آن را به خوبی عاری از چربی و جرم های انباشته شده کنید.

درون محفظه ماکروفر را نیز با دستمال نمناک پاک کنید با انجام این کار دستگاه در حالت ایده آل خود قرار می گیرد.

تعمیر24 پیشنهاد می دهد که برای گرم کردن یا طبخ غذا از محافط مخصوص پلاستیکی بر روی ظرفی که داخل ماکروفر گذاشته اید استفاده کنید زیرا این عمل باعث پیشگیری از پاشیدن چربی و جمع شدن بخار ناشی طبخ غذا که علت جرقه زدن مایکروفر و سولاردام است، می گردد.

پس مشخص شد که انباشت چربی یا کثیفی درون مایکروفر عامل مهمی است و دلیل اینکه چرا ماکروفر یا سولاردام شما جرقه میزند تحت هر برندی که باشد مثل سامسونگ ال جی پاناسونیک فلر دلونگی بوش آاگ اسنوا بوتان دوو فوما شارپ سانی وست پوینت ویرپول و … عدم رعایت نظافت داخل آن است!

عوامل جرقه زدن مایکروفر و سولاردام ها شامل:

صدا و نور زیاد ناشی از بروز این خرابی می تواند باعث ایجاد ترس در کاربر دستگاه شود. در مرحله نخست مایکروفر و سولاردام را از برق جدا کنید تا به عیب یابی آن بپردازیم.

1. استفاده از ظروف فلزی و براق

عدم توجه به دستور العمل ها برای استفاده از مایکروفر و سولاردام همچنین استفاده از ظروفی فلزی مثل قابلمه فویل های کباب ظروف براق علت جرقه مایکروفر می شود.

اگر علی رغم توجه به این نکات از ظروفی که اشاره شد استفاده کردید سریعا دستگاه را متوقف و از ظروف مخصوص مایکروویوی استفاده کنید.

با واکنش سریع شما نسبت به این موجود مشکل حل خواهد شد.

2. کثیف بودن دیواره ها و سقف مایکروویو

یکی از نکاتی که بسیار مشاهده شده و در قسمت های فوق توضیح کاملی بابت رعایت آن داده شده تمیز شدن تمامی سطوح دیواره ها، سقف و کف دستگاه است که یکی از رایج ترین دلایل صدای جرقه و نور شدید مایکروفر است.

در این مورد با تمیز کردن مایکروویو مشکل رفع خواهد شد.

خدمات نمایندگی تعمیرات ماکروفر پاناسونیک چیست؟

3.از بین رفتن لعاب رنگی داخل دستگاه

 • حتی وجود قطعات ریزی از جنس فلز درون دستگاه می تواند علت جرقه زدن مایکروفر و سولاردام باشد.
 • ممکن است به شکل اتفاقی قطعات ریز فلزی نظیر سیم ظرفشویی پس از تمیز کردن مایکروویو درون آن جا بماند. باید به صورت دقیق درون دستگاه بررسی و قطعه فلزی درآورده شود.
 • این مشکل می تواند به این شکل اتفاق بیافتد که پس از جرقه های متوالی توسط عواملی نظیر کثیفی، قطعه فلزی و … قسمتی از لعاب رنگی داخل محفظه ماکروفر را بسوزاند و با از بین رفتن لعاب، سوختگی و بلند شدن رنگ در آن محل خود دلیل جرقه زدن ماکروفر شود.
 • فلز عریان، بدون داشتن لعاب مخصوص باعث سردرگمی الکترون ها حول میدانی خاص می گردند که علت جرقه زدن مایکروفر می باشد.
 • به طور معمول نقاطی بیشترین احتمال ریزش رنگ وجود دارد یکی زیر ریل، کنار کوپل، دیواره ها و سقف باشد.
 • اگر علت جرقه زدن مایکروفر با هر برندی نظیر الجی، سامسونگ، پاناسونیک و … ظروف فلزی باشد، چنانچه این فلز با سرعت خارج نشود می تواند دلیل خسارت های زیاد مثل سوختگی دیواره های ماکروفر و حتی آتش سوزی در دستگاه شود.
 • پس بهتر است بعد از اینکه ماکروفر جرقه میزنه با مرکز تعمیرات تخصصی تعمیر24 تماس بگیرید تا به شکل تخصصی عیب یابی و رفع مشکل شود.
 • توجه: از گذاشتن لوازمی نظیر قاشق، چنگال، کارد، ظروف آلومینیومی (مانند ظرف کباب) ظروف براق (دور طلایی) جدا خودداری کنید.

 

تعمیر جرقه مایکروفر و سولاردام

تعمیر جرقه مایکروفر و سولاردام

 

ثبت سفارش آنلاین تعمیرات مایکروویو در تعمیر24

4. خرابی مگنترون شایع ترین علت جرقه زدن مایکروفر

مگنترون قطعه ای است که وظیفه دارد امواج را تولید می کند. امواج به شکل یکسان باید به تمام اجزای غذا نفوذ کند و باعث گرم شدن آن شود.

خرابی مگنترون به 2 روش می تواند علت جرقه زدن مایکروفر و سولاردام شما باشد.

خرابی پوشش هادی امواج در مگنترون

در قسمت خروجی امواج رادیویی در مگنترون پوشش خاصی وجود دارد، وظیفه آن هدایت اشعه به شکل متمرکز درون مایکرووویو است.

این قسمت مهم که در پشت فیلتر میکا قرار دارد.

فیلتر از وارد شدن عوامل بیرونی نظیر چربی و مواد غذایی به داخل مگنترون اجتناب می کند.

قطعا مشاهده کرده اید که حین طبخ و گرم کردن غذا بر اثر گرمای متمرکز بر روی چربی مقداری از آن پاشیده میشود و محتمل است که به هادی امواج چسبیده شود که علت جرقه زدن مایکروفر می باشد.

ادامه روند جرقه زدن باعث خرابی این پوشش و مگنترون می شود.

خرابی پایه و درزگیر مگنترون

در زیر موجبر مگنترون قسمت پایه قرار دارد و قسمتی طلای دور پایه به اسم درزگیر وجود دارد که از نشت اشعه به بیرون و کابین جلوگیری می کند.

با نشت اشعه به قسمت های بیرونی و کابین از درز گیر و پایه این قسمت ها جرقه می زند و دچار سوختگی خواهند شد.

5. سوختگی فیلتر اشعه

فیلتر اشعه یا فیلتر میکا از جنس سیلیکات آلومینیوم هست این ورق نسوز است و نباید دچار سوختگی باشد.

اگر از دستگاه درست استفاده نکنید: از ظروف فلزی استفاده کنید یا مگنترون دچار آسیب باشد این ورق دچار سوختگی می شود و دلیل مضاعفی برای جرقه زدن مایکروفر شما می شود.

به طور کلی این فیلتر در مایکروویو ها پس از باز کردن درب در قسمت سمت راست کابین و در سولاردام ها بر روی سقف قرار دارند.

6 کثیفی چرخ های ریل و سینی مایکروویو و سولاردام

وقتی بحث تمیز کردن است باید به تمام اجزا درون دستگاه نظیر چرخ ها، ریل، سینی و کوپل توجه کنید.

سیاهی چرخ ها، جای سوختگی بر روی کوپل، لب پر شدن سینی در مدل هایی که صفحه چرخان آن شیشه ای است و رنگ پریدگی در سینی های فلزی لعاب دار می تواند علت جرقه زدن مایکروفر و سولاردام های سامسونگ، ال جی، دوو، فوما، ناسیونال، آریستون و … باشد.

7. مشکلات مربوط به المنت

همواره نقطه ای که نور و صدای جرقه از آن تولید شده است را دقت کنید. اگر روی سقف است می توانید اینکه چرا مایکروفر جرقه می زند می تواند از کثیفی یا خرابی المنت های شما باشد.

در سولاردام ها المنتی در زیر سینی وجود دارد که ممکن است این قسمت دلیل جرقه های ماکروفر شما باشد.

در اولین قدم المنت ها را تمیز کنید و در حالت گریل رو 5 دقیقه تنظیم کنید اگر خیلی کثیف باشد احتمال دود کردن نیز وجود دارد.

پس از آن دستگاه را تست کنید اگر هنوز مایکروویو جرقه میزنه با نزدیک ترین نمایندگی تعمیرات مایکروفر تماس بگیرید.

در مورد نمایندگی تعمیرات مایکروفر الجی بیشتر بدانید.

8. نگهدارنده سینی و جوجه گردان

در مدل هایی از ماکروفر های سامی سامسونگ و برخی دیگر از سولاردام ها پایه هایی برای پخت در دیواره ها وجود دارد که نگهدارنده سینی ها ثابت مایکروویو هستند احتمال دارد پس از مدتی با وجود کثیفی یا بخاطر لبه های تیز این قسمت جرقه هایی در مایکروفر بوجود آید.

در برخی مایکروفر ال جی، آدمیرال، کنوود و … نیز به جای نگهدارنده سینی از جوجه گردان استفاده می شود این قسمت نیز می تواند علت جرقه زدن مایکروفر شما باشد.

بخوانیم: تعمیرات ماکروفر سوپرا

9. خرابی دیود

دیودها با همکاری خازن و ترانس ولتاژ بالا ولتاژ مورد نیاز مگنترون را تامین می کنند گاهی در اثر خرابی یا اتصال کوتاه در دیود به وجود می آید که علت جرقه زدن مایکروفر و سولاردام می باشد.

10. نشانه های سوختگی بر روی دیواره ها ، کف و سقف

عملا تکه های سوختگی در داخل محفظه به شکل آشکارا معلوم میکند که چرا مایکروفر جرقه میزند.

چشم پوشی از این لکه های سوخته حتی می تواند بروز خطرات جدی را در پی داشته باشد.

انتخاب مناسب در این زمان تماس با تعمیرکار متخصص است که علت جرقه زدن مایکروفر را عیب یابی کند.

خدمات ارائه شده در این مرکز شامل 6 ماه گارانتی می باشد.

توصیه می شود خودسرانه اقدام باز کردن کاور دستگاه نکنید خازن ولتاژ بالایی از برق مورد نیاز ترانس را در خود ذخیره می کند.

بخوانیم: چرا ماکروفر روشن نمیشود ؟

11. خرابی فن پخش کننده اشعه

درون برخی از مایکروویو ها که حالت کانوکشن را دارند قطعه ای به اسم همزن اشعه است وظیفه آن به گردش در آوردن انرژی متمرکز به کمک پروانه ها می باشد. چنانچه در انجام وظیفه خود دچار خرابی شود انرژی در یک منطقه جمع شده و می تواند دلیل و علت جرقه زدن مایکروفر و سولاردام باشد.

از عوامل خرابی فن همزن میتوان به مشکل در تسمه، موتور فن و پروانه ها اشاره کرد.

12. مشکلات مربوط به 3 پایه گریل

به توصیه کارشناسان تعمیر24 از 3 پایه گریل در حالت ها ویو و اشعه استفاده کنید، کثیفی، وجود سوختگی در پایه ی پالاستیکی می تواند باعث جرقه در مایکروفر شما شود.

13. خالی روشن کردن دستگاه

یکی از موارد که در دفترچه راهنمای شما به آن اشاره شده است خالی روشن نکردن دستگاه است در این حالت اشعه بر قسمتی از بدنه متمرکز و به حالت جرقه انرژی خود را تخلیه می کند.

تماس مستقیم برای تعمیر ماکروفر و سولاردام در محل

 

نمایندگی تعمیرات مایکروویو در تهران

نمایندگی تعمیرات مایکروویو در تهران

آماده پاسخگویی به سئوالات شما هستیم!

چنانچه پرسش، تجربه یا پیشینه ای خاص در برخورد جرقه زدن ماکروفر و سولاردام خود دارید می توانید با تعمیرکاران مجموعه تعمیر 24 در میان بگذارید.

سئوالات متداول در مورد علت جرقه زدن مایکروفر و سولاردام (FAQ)

چگونه از جرقه زدن مایکروفر اجتناب کنم؟

تمیز کردن دستگاه و استفاده از درپوش مایکروفر در حین کار نقش بسزایی در عدم جرقه زدن مایکروفر شما دارد.

مهم ترین دلایل جرقه زدن مایکروفر چیست؟

شاید بتوان گفت مهمترین دلیل جرقه زدن مایکروفر استفاده از ظروف غیر استاندارد (فلزی و براق) است و بعد از آن عدم توجه به تمیزی داخل دستگاه و خالی روشن کردن آن است.

چگونه مشکل جرقه زدن در مایکروویو را حل کنم؟

بهترین کاری که از شما برای رفع مشکل ساخته است تمیز کردن داخل دستگاه و سپس تست مایکروویو با ظروف استاندارد است اگر هنوز دستگاه جرقه می زند با مرکز تعمیر24 تماس بگیرید.

قسمت هایی از بدنه سوخته آیا قابل تعمیر است؟

بله قطعات سوخته تعویض می گردند بخش های بدنه که رنگ آن ها رفته است رنگ می شوند.

نتیجه گیری صدای جرقه زدن ماکروفر

از مواردی در بخش های گفته شد مهمترین آنها در طرز استفاده شما از دستگاه است پیشنهاد ما این است قبل از اقدام برای تعمیرات مایکروفر خود اولا دفترچه راهنما را بخوانید و سپس به توصیه های ما در طی این مقاله عمل کنید تا بتوانید بدون آمدن تعمیرکار دستگاه خود را عیب یابی و مشکل را رفع کنید.

میتوانید از جدول زیر بابت رفع مشکل استفاده کنید و در صورتی که مشکل رفع نشد با تعمیرگاه تخصصی تعمیر24 تماس بگیرید.

دلایل جرقه زدن مایکروفر راه حل رفع مشکل
خالی روشن کردن ماکروفر رو حالت اشعه حتما باید مواد غذایی داخل دستگاه بگذارید و بدون دستگاه را خالی استارت نکنید
گذاشتن ظرف فلزی از ظروف تیز، فلز دار، براق استفاده نکنید و با ظرف دیگری امتحان کنید
کثیف و سوختگی آثار هر گونه کثیفی و سوختگی را داخل دستگاه رفع کنید
قطعی اتصالات خازن و دیود از خطرناک ترین دلایل جرقه زدن ماکروفر و سولاردام قطع شدن اتصالات ولتاژ بالای خازن و دیود است که سریعا باید توسط تعمیرکار تست و رفع شود
خرابی المنت دلیل جرقه زدن سولاردام الجی بخصوص خرابی المنت ها است که باید عوض شوند معمولا زیر سینی و روی سقف این صدا همراه با نور را خواهید دید.

نکته: برای انجام پخت ترکیبی حتما از ظروف مخصوص مایکروفر و سولاردام استفاده کنید.

مقالات مرتبط

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

بازگشت به لیست

7 نظرات

  • سلام اگر سینی دچار خط و خش شدید نست و از ظروف فلزی نیز در دستگاه روی حالت ویو استفاده نکردید خرابی سولاردام شما بخاطر مشکلات ناشی از المنت زیر سینی است سعی کنید بخوبی آن را تمیز کنید و روی حالت گریل چند دقیقه ای دستگاه رو روشن کنید اگر مشکل رفع نشد باید المنت تعویض شود.
 • سلام سامی سامسونگ دارم شیراز هستیم تعمیرکار اومد برای حل مشکل جرقه اش و مگنترون رو تعویض کرد و پول زیادی هم گرفت ولی هنوز از قسمت های کناری جرقه میزنه راهنمایی کنید ممنون میشم
  • سلام اگر هنوز از کناره ها جرقه دارید پایه نگه دارنده طبقات سینی رو که با پیچ به بدنه وصل است رو جدا کنید سپس با یک لیوان آب دستگاه رو چک کنید. اگر دستگاه جرقه نزد مشکل از پایه طبقات هست و باید بخوبی بشویید نباید در این قطعه جایی از سوختگی و سطوح تیز باشد. اگر بدو نگهدارنده باز هم جرقه زد باید دستگاه را حتما تمیز کنید و برای گرفتن نتیجه بهتر حالت گریل را برای 5 دقیقه روشن کنید به طور قطع جواب خواهید گرفت.
 • سلام سولاردام ال دارم جرقه میزنه تمیزشم کردم ولی بازم میزنه قسمت زیر سینیشه انگار المنتس هست چون دستم میزنم بعدش داغ داغ شده
  • سلام این یک مشکل شایع در سولاردام الجی است اساس کار مایکروفر امواج با اختلاف ولتاژ است در صورتی که المنت دستگاه اتصال به بدنه خود با سولاردام را بخاطر سوختگی از دست دهد این قسمت دچار جرقه می شود چون انگار یه تیکه فلز در وسط سولاردوم ال جی شما قرار دارد اگر با تعمیر درست، اتصال المنت به بدنه دوباره بدون سوختگی شود جرقه رفع می شود در غیر اینصورت المنت باید تعویض شود.