راهنمای مشکلات و خدمات ماکروفر

8 علت گرمای بیش از حد و داغ شدن بدنه ماکروفر

علت داغ شدن بدنه ماکروفر

وظیفه مایکروفر و سولاردام ها گرم کردن و طبخ غذای درون ظرف است که داخل دستگاه قرار میدهید، شاید برایتان عجیب و نگران کننده باشد که ببینید قسمت هایی از بدنه خیلی گرم است پس به دنبال علت گرمای بیش از حد و داغ شدن بدنه ماکروفر و سولاردام خود خواهید بود، در برخی مواقع این سئوال نیز برای شما پیش می  آید که چرا سینی گردان، ظرف دستگاه، دیواره های داخلی مایکروفر بسیار داغ است؟ به بررسی دلایل این اتفاق میپردازیم و راهکار هایی را در مجموعه آموزش های مرکز تعمیرات لوازم خانگی تعمیر24 خواهیم گفت.

نکته: شما میتوانید از این مقاله برای یافتن 8 علت گرمای بیش از حد و داغ شدن بدنه ماکروفر و سولاردام در همه برند ها نظیر: ال جی، سامسونگ، بوتان، بوش، فلر، دلونگی، کنوود، مدیا، بلک اند دکر و … استفاده کنید.

چرا بدنه ماکروفر بسیار داغ میشود ؟

این اتفاق میتواند بر اساس برنامه ای که انتخاب کرده اید (پخت ترکیبی، کانوکشن، بخار پز، یخ زدایی) یا استفاده پشت سر هم از برنامه گرم کردن اتفاق بیافتد در برخی مواقع بروز این اتفاق طبیعی است و گاها میتواند بروز این ایراد نگران کننده باشد.

علت داغ شدن بیش از اندازه مایکروفر و سولاردام را میتوان دلایل زیر دانست:

 1. ایراد در فن
 2. نصب نادرست و کیپ بودن تهویه
 3. ایراد در ترانس
 4. استفاده از برنامه گریل، کانوکشن (روشن شدن هیتر)
 5. ایراد در مگنترون
 6. استفاده پشت سر هم از حالت اشعه (بخصوص ادارات)
 7. حجم کم غذا و مدت زمان استفاده زیاد
 8. استفاده از ظروف نا متعارف و جرقه زدن داخل کابین

علت داغ شدت بدنه ماکروفر و سولاردام شما میتواند با سایر مشکلات نظیر: خاموش شدن دستگاه و گرم نکردن مایکروویو اتفاق افتد.

1- گرمای بیش از حد ماکروفر و سولاردام به همراه خاموش شدن آن

اگر مایکروویو بیش از حد گرم میشود و به دنبال آن خاموش میشود، این امر به دلیل داغ شدن بیش از حد قطعات ولتاژ بالا (مگنترون، دیود، خازن و ترانس) در داخل دستگاه است بخصوص قطعه مگنترون که سنسور قطع کننده حرارتی بر روی آن قرار میگیرد تا به عنوان یک ویژگی ایمن برای جلوگیری از سوختن قطعات فعال شود.

این سنسور که به شکل یک ترموستات عمل کرده بعد از گذشت از دمایی خاص (150 تا 180 درجه) جریان الکتریکی را برای انتقال به سایر قطعات قطع میکند.

پس از خنک شدن دستگاه، کلید قطع کننده حرارتی به طور خودکار تنظیم مجدد میشود و مایکروویو طبق معمول روشن شده به کار خود ادامه می دهد.

 

علت گرمای بیش از حد ماکروفر

علت گرمای بیش از حد ماکروفر

 

چرا مایکروفر از گرمای زیاد خاموش میشود؟

شاید بتوان علت گرمای زیاد قطعات ماکروفر را به شرح زیر توضیح داد:

استفاده پشت سر هم به ویژه در شرکت ها و ادارات که حجم استفاده در زمان هایی نظیر وقت ناها به شدت افزایش میابد.

ایراد در ترموستات این اتفاق بخاطر خرابی این قطعه بوجود می آید که در دمای کمتر از دمای مشخص شده جریان را قطع میکند.

خرابی مگنترون هم میتواند علت داغ شدن بدنه ماکروفر باشد هم اینکه با گرم شدن بیش از حد در زمانی کوتاه باعث از کار افتادن دستگاه برای مدتی شود.

ایراد در فن خنک کننده، اگر ساختار مگنترون را مشاهد کنید هیت سینک یا رادیات هایی در اطراف آن خواهید دید این قسمت که از آلومینوم ساخته شده وظیفه خارج کردن گرما از هسته مرکزی مگنترون به بیرون را دارد اینکار به وسیله فن خنک کننده تسهیل و تسریع میشود.

یکی دیگر از دلایل گرمای بیش از حد بدنه ماکروفر و سولاردام را کیپ بودن محل نصب اگر در داخل باکس یا کابینت قرار گرفته است محلی برای خروج گرما باید تعبیه شده باشد.

راه حل جلوگیری از داغ شدن بدنه ماکروفر

1- استفاده از فضای کافی

برای جلوگیری از داغ شدن بدنه ماکروفر و سولاردام و به طبع آن خاموش شدن دستگاه، لطفاً با گذاشتن حداقل 10 سانتی‌متر فاصله در فضای پشت و جنب دیواره ها هچمنین فاصله بالای سقف حداقل 20 سانتی‌متر، مطمئن شوید که شرایط تهویه کافی برای مایکروویو وجود دارد.

اگر شرایط فوق برای دستگاه شما محیا است و هنوز به علت داغ شدن بدنه ماکرفر و سولاردام، دستگاه خاموش میشود تعمیر24 توصیه میکند مایکروویو روی میز یا روی کابینت قرار گیرد زیرا در این صورت بهترین تهویه ممکن را برای دستگاه فراهم میکنید.

بیشتر بدانیم: بررسی بوی سوختگی ماکروفر

2- تنظیم قدرت بر حسب نیاز

اگر توان مایکروویو و سولاردام شما را 900 وات در نظر بگیریم و زمان پخت را برای 10 دقیقه فقط با استفاده از دکمه(های) Quick Start/ Start (شروع سریع) انتخاب میکنید، مایکروفر یا سولاردم شما با حداکثر توان به مدت 10 دقیقه غذا را میپزد.

اگر زمان پخت را برای 10 دقیقه انتخاب کنید و قدرت پخت را روی 50% یا 450 وات تنظیم کنید، آنگاه غذای شما با قدرتی کمتر (نصف حداکثر توان) به مدت 10 دقیقه می پزد این میتواند در گرمای بیش از حد بدنه مایکروفر شما تاثیر بالایی داشته باشد.

بنابراین با انتخاب صحیح قدرت پخت غذا با ملایمت و یکنواختی پخته می شود و احتمال گرم شدن بیش از حد مگاوات کمتر خواهد بود.

لطفاً برای اطلاع از نحوه انتخاب قدرت پخت صحیح یا نحوه استفاده از قابلیت پخت از پیش تنظیم شده کافی به دفترچه راهنمای محصول مراجعه کنید.

3- عدم استفاده پشت سر هم از مایکروفر

اگر دستگاه در ادارات یا شرکت ها استفاده میشود یا برای یک مهمانی بزرگ نیاز به گرم کردن پشت سر هم چندین غذا است سعی کنید با هر 20 دقیقه استفاده 20 دقیقه اجازه تهویه گرمای داخلی را بدهید تا نه قطعات دچار مشکل شوند نه دستگاه شما دچار خاموشی شود.

 

علت داغ شدن بدنه ماکروفر

علت داغ شدن بدنه ماکروفر

 

2- علت داغ شدن سینی شیشه ای ماکروفر

یکی دیگر از سئوالات رایج شما در بررسی گرمای زیاد بشقاب یا صفحه گردان ماکروفر و سولاردام بعد از انجام برنامه است که حتی نسبت به دیواره ها، بدنه و حتی غذا هم داغ تر به نظر میرسد.

گرمای صفحه گردان شاید به حدی برسد که نتوان آن را لمس کرد.

داغ شدن بیش از حد سینی مایکروفر میتواند بخاطر متغیر هایی نظیر:

 1. میزان غذا در ماکروفر
 2. مدت زمانی که برای گرم شدن غذا میگذارد
 3. نوع ظرفی که در آن غذا را گذاشته اید

سرامیک ها و سایر ظروف با علامت “مناسب در مایکروویو” ممکن است حاوی موادی باشند که باعث گرم شدن خود ظرف و همچنین غذا می شوند.

این گرما در طول فرآیند گرمایش به صفحه گردان منتقل می شود.

برای اطلاعات بیشتر به ظروف ایمن در مایکروویو به دفترچه دستگاه مراجعه کنید.

اگر میزان غذا به نسبت زمانی که تعیین میکنید کم باشد احتمالا پس از اتمام برنامه احساس کنید که ظرف و سینی داخل دستگاه داغ تر از خود غذا است.

3- دلایل گرم شدن بدنه بیرونی یا کف مایکروفر

پختن غذاها در مایکروفر برای مدت طولانی می تواند باعث انتقال حرارت به دیواره ها، کف داخلی فر و همچنین علت داغ شدن بدنه ماکروفر شود.

علاوه بر گرمایی که از غذای در حال پخت به بیرون تولید می شود، لامپ روشنایی داخلی فر و خود اشعه ساز مگنترون نیز به انتقال حرارت به قسمت خارج دستگاه کمک می کنند. این وضعیت طبیعی در نظر گرفته می شود.

در بخشی مواقع علت داغ شدن بدنه ماکروفر و سولاردام شما میتواند طبیعه باشد که حتی در بدنه بیرونی ممکن است نمادی شبیه مثلث ببینید که امواج روی آن نقش بسته است. این نماد به معنای “احتیاط، سطح داغ” است.

لازم به ذکر است که دمای داخلی و خارجی پس از پخت طولانی مدت بر اساس نوع غذای آماده شده و مدت زمان پخت متفاوت خواهد بود.

در استفاده از حالت مایکروویو، اگر مدتی که دستگاه کار کند بالا باشد و حتی مقداری غذا روی کف بپاشد میتواند باعث گرمای زیاد کف دستگاه شما بشود.

حتی پس از ریختن پاپ کورن، کف فضای داخلی مایکروویو می تواند بسیار داغ شود.

4- علت داغ شدن سقف و دیواره های ماکروفر بخاطر استفاده از المنت و پخت ترکیبی

اگر از حالت امواج به تنهایی استفاده میکنید به طور معمول در برنامه های یخ زدایی یا گرم کردن در مایکروفر قسمت دیواره سمت راست بسیار داغ میشود که بخاطر وجود مگنترون در این قسمت است در سولاردام ها مگنترون در بالای کابین قرار دارد و قسمت سقف بیرونی گرمای زیاد را بخاطر کارکردن مگنترون متحمل میشوند.

حال اگر المنت های که نوعی هیتر گرمایشی هستند در برنامه های پخت ترکیبی، گریل و کانوکشن شروع به کار کنند به طور حتم قسمت بالای بدنه مایکروفر بسیار داغ میشود که حتی در برخی مواقع لمس کردن آن دست را میسوزاند این مورد طبیعی است و بخاطر انتقال حرارت از بخشی از هیتر به کاور دستگاه میباشد.

 

داغ شدن بدنه ماکروفر

داغ شدن بدنه ماکروفر

 

حتما بخوانید: علت نچرخیدن سولاردام ال جی

آیا داغ شدن بدنه بیرون مایکروفر و سولاردام اتفاقی طبیعی است؟

سطوح بیرونی فر مثل سقف و بخشی از دیواره ها، از جمله دریچه های هوا در پشت همچنین درب دستگاه در حین گریل، کانوکشن و پخت ترکیبی گرم می شوند.

علاوه بر این، استفاده از برنامه مایکروویو برای تنظیمات طولانی مدت می‌تواند بخار اضافی از غذا تولید کند که منجر به داغ شدن بدنه ماکروفر میشود، بنابراین لطفاً هنگام باز کردن یا بستن در و هنگام قرار دادن یا خارج کردن غذا و لوازم جانبی مراقب باشید.

همیشه دستورالعمل های عملیاتی را دنبال کنید و مطمئن شوید که دستگاه با فضای تهویه مناسب برای جلوگیری از گرمای بیش از حد نصب شده است.

تنظیم بیش از حد توان و زمان برای بار غذای شما نیز می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود و در نهایت باعث اختلال در عملکرد یا کاهش عمر مایکروویو شود. لطفاً همیشه بررسی کنید که آیا غذا باید با قدرت بالا و برای مدت زمان تنظیم شده پخته شود؟ یا با توان یا زمانی کمتر هم امکان پذیر است؟

سخن آخر در یافتن علت داغ شدن بدن ماکروفر

قبل از هر اقدامی برای تعمیر مایکروفر خود باید مواردی را در نظر بگیرید که کدام قسمت از دستگاه بسیار داغ است این مورد میتواند در عیب یابی دستگاه بسیار به شما کمک کند که با استفاده از جدول زیر بخشی از این مشکل را بیابید.

محل داغ شدن بدنه علت گرمای بیش از حد
قسمت بیرونی و سقف دستگاه بخاطر گرمای زیاد المنت هاست و طبیعی است
قسمت بیرونی بدنه ماکروفر (سمت راست دستگاه) استفاده پشت سرهم در فواصل کوتاه می تواند طبیعی باشد یا بخاطر خرابی مگنترون باشد
قسمت بیرونی زیر ماکروفر (سمت راست دستگاه) اگر قسمت پایین دستگاه از سمت راست بقدری داغ است که دست شما بسوزد احتمالا بخش ترانس ماکروفر شما نیم سوز یا سوخته است.
داخل ماکروفر و سینی بخاطر مدت زمان بالا، کثیفی دستگاه، مقدار کم غذا همچنین روشن بودن المنت ها داغ شود ( اگر دستگاه با جرقه همراه نبوده باشد طبیعی است)

در صورتی که این اتفاق با رعایت مواردی که بخش های فوق گفته شد هنوز برای دستگاه شما ادامه دار است برای انجام تعمیرات آن اقدام کنید.

پرسش و پاسخ کاربران

چنانچه سئوالات دیگری برای پرسش دارید در قسمت دیدگاه مطرح کنید.

آیا داغ شدن بدنه ماکروفر میتواند خطرناک باشد؟

اگر با خاموش شدن دستگاه همراه است میتواند نشانگر خرابی دستگاه باشد، در غیر اینصورت با انجام راهکارهایی که در مقاله گفته شده مشکل را رفع کنید.

چرا زیر ماکروفر خیلی داغ شده است؟

اگر با دست زدن به قسمت زیر ماکروفر برای جابجایی دستگاه متوجه داغ بودن بیش از حد آن شدید مشکل از ترانس ولتاژ بالا دستگاه شما خواهد بود. اگر این مشکل با صدای زیاد، بوی سوختگی یا گرم نکردن همراه بود ترانس ولتاژ بالا مایکروفر شما سوخته است

مهمترین دلیل داغ شدن دستگاه در حالت امواج مایکروویو (اشعه) چیست؟

خرابی فن و ایراد در لامپ اشعه

منبع برخی از مطالب نگاشته شده:

MICROWAVE – REASONS FOR THE EXTERIOR CASE OR INTERIOR FLOOR TO FEEL HOT

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.