ماکروفر

دیود مایکروفر

دیود مایکوروفر

زمانی که مایکروویو را استارت می کنیم در واقع برق شهری از برد ورودی عبود کرده و وارد ترانس ولتاژ بالا ماکروویو میگردد همچنین از طریق خازن و دیود مایکروفر ولتاژ به ده ها برابر می رسد. این ولتاژ به مگنترون داده می شود تا اشعه تولید شود، حال می خواهیم وظیفه دیود ماکروفر و سولاردام همراه با نحوه تست ، تعویض و هزینه تعمیر مایکروفر زمانی که این قطعه خراب است را بررسی کنیم.

بهتر است تعمیرکار متخصص به بررسی دقیق، عیب یابی و سپس تعمیرات ماکروفر و سولاردام در خانه شما بپردازد زیرا این خطر وجود دارد که برق ذخیره شده در خازن حتی پس خاموشی دستگاه به شما شوک شدیدی وارد کند.

می توانید سفارش تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید.

تعمیرگاه ماکروفر در تهران

تعمیرگاه ماکروفر در تهران

وظیفه دیود مایکروفر چیست و چطور عمل می کند؟

وظیفه دیود به طور کلی یکسو سازی در حالت که در مسیر عبوری مقاومت نزدیک به صفر و در مسیر برگشت جریان مقاومت نزدیک به بی نهایت است حال در مایکروویو وظیفه این قطعه یکسو سازی ولتاژ ترانس های ولتاژ است که این اتفاق با نمودار سینوسی فقط با ایجاد نیم موج از آن انجام می شود. وقتی سیم پیچ القایی افزاینده ولتاژ در ترانس های ولتاژ مایکروویو دچار ایراد شده وظیفه دیود مایکروفر (بین ترانس و مگنترون به عنوان پل می باشد) برای جلوگیری از آتش سوزی ولتاژ را برای رسیدن به مگنترون قطع میکند.

دیود وظیفه دارد برق AC (متناوب) را به برق DC (مستقیم) تبدیل کند.

علائم خرابی دیود مایکروویو

علائم اختلال در کارکرد مایکرویوو زمانی که دیود خراب است

نشانه های خرابی دیود مایکروفر زمانی که دستگاه را روشن می کنیم به صورت عمده به شرح زیر است:

  • مایکروفر روشن شده تمامی نشانه ها و تایمر به درستی کار میکنند اما دستگاه غذا را نمی تواند گرم کند.
  • گاها دیده شده با شروع به کار کردن دستگاه صدای اتصالی شنیده شدید برق شنیده می شود.

بهتر است هرچه سریعتر دستگاه را از برق جدا کنید زیرا ممکن است در صورت تاکید بر استفاده شما قطعات دیگر نظیر ترانس ولتاژ بالا و خازن خراب شوند.

برای تعمیر مایکروفر و سولاردام خود به دست متخصصان زبده تعمیر24 با ارائه گارانتی و فاکتور رسمی کافیست با ما تماس بگیرید.

اگر سعی دارید تا متوجه شوید دیود به درستی کار میکند بهتر است از اهم سنج استفاده کنید و مقاومت 2 طرف را به کمک حسگرهای اهم سنج اندازه گیری کنید. چنانچه مقاومت یک سو به مقدار زیاد و مقاومت از سوی دیگر ناچیز بود دیود مایکروفر سالم است.

اما اگر از دو سمت دیود اهمی ناچیز مشاهده شد دیود خراب است و باید توسط سرویسکار تعمیرات ماکروفر تعویض شده تا مشکلات بیشتری در دستگاه ایجاد نکند.

بخواتیم: نمایندگی تعمیرات ماکروفر ناسیونال

چطور سالم بودن دیود مایکروفر را متوجه شویم؟

در بین راه دیود و ترانس داخل مایکروفر از یک فیوز برای محافظت از نوسانات احتمالی استفاده می شود. زمانی که این فیوز بسوزد عملا ترانس از مدار خارج می شود تا از آتش سوزی و آسیب به بخش های دیگر جلوگیری کند. زمانی که این فیوز تحت نوسانات جریان برق از کار بیافتد ظاهرا تمامی عملگرها مانند تاچ لمسی، چراغ داخل، تایمر و چرخش سینی به درستی عمل می کند اما مگنترون برای گرم کردن غذا شروع به کار نمی کند.

تمام قطعات را می توانید با مولتی متر آزمایش کنید ترانس با همکاری 3 قطعه 220 ولت را به 1500 الی 3000 ولت تبدیل می کند. این قطعات شامل دیود، خازن و فیوز های ولتاژ می باشد که تمامی آنها روش خاص خود را برای آزمایش دارند.

بخوانیم: نمایندگی تعمیرات مایکروویو سامسونگ

نحوه چک کردن دیود مایکروفر

روش تست دیود ماکروفر

با استفاده از باتری 9 ولت حسگرهای مولتی متر را به آن متصل کنید. دیود را به شکل مدار سری با باتری چک کنید. باید افت ولتاژ دیود مشخص باشد، ولتاژ در محدوده 3 باید باشد. اگر ولتاژ افت نکند دیود خراب است.

اگر دیود جدید را در مدار قرار بدهید افت ولت را نمایش می دهد.

بخوانیم: نمایندگی تعمیرات سولاردام ال جی در تهران

طریقه تعویض دیود مایکروفر

یک سر دیود مایکروفر که دارای سوکت می باشد قسمت آند آن است و سر دیگر آن که پیچ خور است قسمت کاتد می باشد. میبایست قسمت کاتد به بدنه وصل شود مهم می باشد. دور قسمت کاتدی یک خط سفید نشان دهنده آن است قمست آندی بدون نشانه خاصی می باشد و ترمینال خازن وصل می گردد.

دیود مایکروفر را با پیچ گوشتی قسمت اتصال به بدنه را باز کنید سپس سوکت وصل شده به خازن را به کمک دم باریک جدا کرده و دیود جدید را جایگزین کنید.

بررسی عوامل دیگر:

چنانچه پس از انجام آزمایش از سالم بودن دیود اطمینان حاصل کردید بخش بعدی که باید تست کنید خازن و ترانس های ولتاژ است. شاید کمی آزمایش کردن ترانس سردرگم کننده باشد چون ممکن است سمت ولتاژ ایراد داشته باشد اما خروجی های ولتاژ کم درست عمل کنند. پس باید بخشی که دوده و سوختگی دارد را در آن به صورت چشمی پیدا کنید.

در زمان عوض کردن قسمت های خراب در دستگاه احتیاط کنید و نکات ایمنی را رعایت کنید بهتر است ابتدا خازن را دی شارژ کنید.

نمایندگی تعمیرات مایکروویو در تهران

نمایندگی تعمیرات مایکروویو در تهران

هزینه تعویض دیود مایکروفر

زمانی که دیود مایکروفر به مشکل میخورد می بایست تعویض گردد.

بسته نوع مایکروفر و برند دستگاه قیمت های مختلفی داشته از 60000 الی 120000 همراه با 6 ماه ضمانت انجام می گردد.

تماس مستقیم

مقالات مرتبط

طریقه چربی زدایی مایکروفر

علت روشن نشدن مایکروویو

علت خاموش شدن ناگهانی ماکروفر

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاهات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین صادقی
حسین صادقی
8 ماه قبل

سلام عالیه ممنونم

علیرضا محمد پور
علیرضا محمد پور
27 روز قبل

من این تست را انجام دادم ولتاژی که ولتمتر در حالت سری با دیود و باطری ۹ ولت در بایاس مستقیم نشان داد ۵.۵ ولت بود یعنی افت ولتاژ روی دیود در بایاس مستقیم همان حدود ۳.۵ ولت است . در بایاس معکوس ولت متر عدد صفر را نشان داد .

آخرین ویرایش 27 روز قبل توسط علیرضا محمد پور