ماکروفر

ترانس مایکروویو

ترانس مایکروویو
زمان مطالعه : 6 دقیقه

ترانس مایکروویو قطعه سنگین که بیشتر وزن ماکروفر بابت آن است، تشکیل شده از 2 سیم پیچ اولیه و ثانویه از ولتاژ ورودی 220 ولت برق را به کمک قطعاتی دیگر نظیر دیود و خازن تا 3000 ولت افزایش می دهد. به همین دلیل می تواند خطرناک ترین قطعه درون ماکروفر را ترانس های ولتاژ مایکروفر بنامیم. در ادامه به نحوه تست ترانس مایکروویو ، بررسی دلایل و نشانه های خرابی آن می پردازیم.

توجه کنید، در صورت بروز مشکل در مایکروفر به هیچ عنوان سعی بر تعمیر آن به صورت خودسر نکنید، این آموزش از مجموعه تعمیر24 صرفا جهت بالا بردن سطح اطلاعات شما از قطعات داخلی مایکروویو است.

در نظر داشته باشید که اختلاف پتانسیل ترانس ولتاژ بالا بین 1500 تا 3000 ولت می باشد و بسیار خطرناک است.

وظیفه ترانس مایکروفر چیست؟

مایکروفر ها (مایکروویو) و سولاردام ها برای گرم کردن و طبخ غذا از مگنترون به عنوان اصلی ترین قطعه که امواج رادیویی در آن تولید می شوند، بهره می برند. اما مگنترون برای به راه افتادن احتیاج به ولتاژ ورودی بالا دارد که این اتفاق توسط قطعه ای به اسم ترانس ولتاژ بالا مایکروفر ( ترانس های ولتاژ ) در مداری سری همراه با دیود و خازن عمل میکند. در ادامه به بررسی وظیفه ترانس های ولتاژ ماکروفر ، نحوه تست ، تشخیص خرابی و قیمت تعویض این جزء می پردازیم.

ترانس های ولتاژ در تمامی ماکروفر های ال جی، سامسونگ، پاناسونیک، فلر، دلونگی، بوتان، دوو، ناسیونال و … برای افزایش ولتاژ در مایکروفر به کار می روند و قیمت آنها بستگی به میزان خروجی و برق مصرفی آن ها دارد به تبع ترانس های ولتاژ در مایکروویو های اینورتر هزینه بالاتری نسبت به سایر مدل های سیم پیچ شده دارند.

در صورت نیاز به تعمیرات مایکروفر در منزل به متخصصین حرفه ای این مجموعه اعتماد کنید. فاصله ما با شما تنها یک تماس است.

برای اطلاع از نحوه خرید و قیمت ترانس ماکروفر به این مطلب مراجعه کنید.

 

ترانس مایکروفر

ترانس مایکروفر

 

ترانس مایکروفر چگونه ولتاژ را افزایش می دهد؟

قطعه مکعبی و فلزی شکل، تشکیل شده از سیم پیچ های طولانی که از طریق القای بار الکتریکی از یک سمت بوسیله یک سری سیم پیچ اولیه به طرف دیگر که سیم پیچ ثانویه است، این عمل ولتاژ را در مایکروفر به شکل قابل توجهی افزایش می دهد، همانطورکه نحوه کار مایکروویو را می دانیم و پیش تر به آن اشاره شد، مگنترون برای باردار کردن الکترون ها و پرتاب آنها به بیرون از طریق تابش امواج نیاز به ولتاژی بیش از حد دارد. این نقش مهم بر دوش ترانس ولتاژ بالا مایکروفر (ماکروفر) است.

از طرق گوناگون می توانیم ولتاژ برق را افزایش دهیم، در مایکروویو ها برای این منظور از ترانسفورماتور افزاینده بهره می گیرند. های لتاژ ماکروفر درون خود دو سری سیم پیچ دارد که مسئولیت القای بار الکتریکی برای افزایش فشار برق را بر عهده دارد.

ورود برق در سیم پیج اولیه انجام شده و با القای آن به سیم پیچ دیگر که نسبت به آن دارای مقیاسی بزرگتر از نظر میزان دور و قطر سیم می باشد، پس از جاری شدن جریان برق درون ترانس ولتاژ بالا مایکروفر (ماکروفر) این نیروی محرکه الکتریکی القا شده و فشار برق را از 220ولت به حدودا 2000 (در انواع مایکروفر بسته به حجم و نوع دستگاه این عدد متفاوت است).

در مایکروویوها برای افزایش اختلاف پتانسیل از تراسفورماتورها افزاینده از نوع خطی DC بهره میگیرند.

در صورت خرابی ترانس مایکروویو دستگاه دچار چه مشکلاتی می شود؟

با توجه به اینکه ترانس های ولتاژ مایکروفر وظیفه تغذیه لامپ اشعه را دارد و از سیم پیچ های بالایی تشکیل شده در صورت افزایش ولتاژ و خارج نشدن آن از مدار (نسوختن فیوز ما بین خازن و ترانس) با خرابی ترانس مشکلاتی نظیر:

 1. سر و صدای زیاد ماکروویو
 2. دود و بوی سوختگی در ماکروویو
 3. پریدن فیوز و علت خاموش شدن ناگهانی مایکروفر (در انواع اینورتر برندهای پاناسونیک و ناسیونال)
 4.  گرم نکردن مایکروویو ایجاد میشود.

 

ترانس مایکروویو

ترانس مایکروویو

 

بررسی مشکلات ناشی از خرابی ترانس ماکروویو

سولاردام و مایکروویو گرم نمیکند : زمانی که ترانس مایکروویو دچار نقص شده و نتواند به درستی کار کند. با اینکه جریان برق بدون مشکل درون دستگاه وارد شده ولی این قطعه ی مهم توانایی بالا بردن فشار برق را برای پشتیبانی لامپ مگنترون را ندارد. در نتیجه با اینکه همه عملگرهای ماکروفر به درستی کار میکنند، ولی دستگاه غذا را گرم نمی کند.

سر و صدای زیاد در مایکروفر و سولاردام : گاهی اوقات خراب شدن ترانس های ولتاژ علاوه بر اینکه غذا را گرم نمی کند میتواند یکی از علل سر و صدای مایکروویو ها باشد. بهتر است مایکروویو را از برق جدا کنید تا به بخش ها دیگر از جمله خازن و لامپ مگنتران آسیب نرسد. برای تعمیر ماکروفر خود با مرکز تعمیرات تعمیر24 تماس بگیرید و یا سفارش خود را آنلاین ثبت کنید.

بلند شدن دود و بوی سوختگی از ترانس سولاردام و ماکروفر: این اتفاق نیز نشانه خرابی ترانس ماکروویو است که اکثرا با بی توجهی به خرابی هایی نظیر بوی سوختگی ایجاد می شود.

روشن نشدن دستگاه: این پدیده عموما زمانی با خرابی برد افزاینده ولتاژ در مایکروویو های اینورتر اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانیم: چرا مایکروفر روشن نمیشود ؟!

توجه: جرقه زدن ماکروفر حین گرم کردن غذا از نقص در عملکرد ترانسفورماتور نمی باشد.

توجه: قبل از هرگونه تلاش برای تعمیرات ماکروویو سعی کنید آموزش تعمیر ماکروفر را مطالعه و سپس اقدام به باز کردن دستگاه کنید.

 

در صورت بروز خرابی ترانسفورماتور افزاینده دستگاه می توانید درخواست سرویس و تعمیر مایکروویو را در تعمیر24 به صورت آنلاین ثبت کنید.

بخشی خدمات تعمیر مايکروویو و سولاردام در این مرکز شامل:

نحوه تست ترانس مایکروویو 

 

تست ترانس مایکروویو

تست ترانس مایکروویو

 

افزایش اختلاف پتانسیل در دستگاه به صورت گام به گام انجام می شود. از این رو با شدت گرفتن اختلاف پتانسیل آزمایش آن بسیار پرخطر است. برای تست ترانس مایکروویو حتما دستگاه را از برق بکشید، کاور دستگاه را باز کنید و قبل از انجام هرگونه بازبینی از قطعات خازن را دی شارژ کیند. با یک مولتی متر این آزمایش را می توان برای تایید دقیق از سلامت قطعه بکار برد.

گام اول

پیش از انجام آزمایش ماکروفر را خاموش و از پریز برق جدا کنید.

گام دوم

تمام پیچ های دستگاه که کاور را به بدنه متصل می کند باز کنید.

گام سوم

در بخش پشت قسمت گوشه ی کابین خازن مایکروفر را پیدا کنید و آن را دی شارژ کنید.

گام چهارم

با مولتی متر مطمیین گردید که هیچ ولتاژی در دستگاه وجود ندارد.

گام پنجم

با کمک دمباریک سوکت های وصل شده به ترانس های ولتاژ را جدا کنید.

گام ششم

ابتدا به وسیله مولتی متر مقاومت پایه های خروجی با زمین را چک می کنیم. نمایشگر باید عددی مابین 50 تا 70 اهم را مشخص کند. تلورانس بیش از این اعداد نشان دهنده خرابی قطعه است.

گام هفتم

مقاومت پایانه های ورودی برق نسبت به هم میبایست با مولتی متر بررسی گردد این مقاومت میبایست مقداری نزدیک به صفر را داشته باشد.

مقدار زیاد مقاومت در این پایانه ها بیان کننده ایراد در آن است.

گام هشتم

با استفاده از مولتی متر مقاومت ترمینال های ورودی نسبت به زمین را چک کنید.

مقدار بی نهایت را میبایست مشخص کند و نباید از هیچ نقطه نباید باهم اتصال داشته باشند.

مشخص شدن مقاومت به صورت عددی گویای اتصال کوتاه می باشد.

گام نهم

در این مرحله مقاومت سیم های ورودی (برق شهری) به ترانس ولتاژ بالا مایکروفر نسبت به هم بررسی کنید.

میبایست عددی کمتر از 1 اهم را نمایش دهد.

مرحله دهم

اکنون مقاومت سیم های ورودی نسبت به زمین را آزمایش میکنیم. باید نشانگر عددی بی نهایت را مشخص کند. وجود هر نقطه متصل بیان کننده اتصال کوتاه می باشد.

گام آخر

چنانچه همه آزمایش های انجام شده درست بود، سوکت ها را پاک کنید و دوباره جا بزنید. بروز خرابی در جای دیگر است.

 

ترانس ماکروفر

آزمایش ترانس ماکروفر با مولتی متر

 

در مورد نحوه خرید و قیمت مگنترون بیشتر بدانید.

بررسی و تست ترانس مایکروویو به شکل ظاهری

قبل از انجام تست بهتر است از نظر ظاهری ترانس ولتاژ بالا مایکروفر را مورد بررسی قرار دهید که شامل:

 1. بررسی سیم پیج ها به صورت چشمی ( نبود قطعی و سوختگی روی آن ها)
 2. بوی سوختگی در سیم پیج ها وجود نداشته باشد.

تعمیر24 بهترین در خدمات با پوشش تعمیرات تمامی برندها از قبیل:

بررسی سئوالات متداول در مورد ترانس مایکروویو (FAQ)

چرا ترانس مایکروویو می سوزد؟

خرابی اجزایی نظیر مگنترون، خازن و دیود می تواند باعثت سوختن ترانس مایکروویو شود.

چگونه متوجه خرابی ترانس مایکروفر شویم؟

یکی از موارد تست ظاهری و دیدن سلامت سیم پیچ ها است.

وقتی ترانس های ولتاژ مایکروفر می سوزد چه اتفاقی برای مایکروفر می افتد؟

با سوختن ترانس ولتاژ بالا، مایکروویو دیگر گرم نمی کند، صدای بیش از حد می دهد، دود می کند و بوی سوختگی می دهد.

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

بازگشت به لیست

35 نظرات

 • سلام لطفا این نظر من رو منتشر کنید دی شارژ کردن خازن مایکروفر بسیار بحث مهم و با اهمیتی هستش ... یک نفر از آشنایان نزدیک بنده هفته گذشته به دلیل نا آگاهی از همین موضوع جون خودش رو از دست داد و چند خانواده رو داغدار و همسر و بچه هاش رو تنها گذاشت ... تو رو خدا اعلام کنین که باز کردن مایکروفر میتونه چه خطرات جبران ناپذیری رو به دنبال داشته باشه و تا حد مرگ میتونه خطرناک باشه سپاس از توجه شما
  • سلام تسلبت میگم بخاطر این ضایعه بله با اینکه مایکروویو در برق نباشد ولتاژ ذخیره در خازن بسیار خطرناک است و باید تخلیه بشه ممنون از اطلاع رسانیتون
  • با سلام ، وقت بخیر ، من ترانسی نیاز دارم به منظور استفاده در کار چوب ( لیختنبرگ ) با توجه به اینکه اطلاعاتی در این مورد ندارم ، اگه لطف بکنید درمورد آمپر و خروجی دستگاه به منظور بازدهی بهتر ، راهنمایی بکنید ، ممنون میشم ، قیمت هم اگه بفرمایید ، ممنون میشم . باتشکر
 • سلام ممنون اطلاعاتی که در اختیار گذاشتید بسیار جامع بود متوجه شدم ترانس های ولتاژ و خازن و دیودم خراب بود خودم تعویض کردم
  • خوشحالیم که تونستید ایراد مایکروویو رو با آموزشای ما برطرف کنید. امیدوارم در هنگام تعمیرات و تعویض قطعات بخصوص ترانس ولتاژ بالا ماکروفر بدرستی موارد ایمنی رعایت کرده باشید.
   • اندازه ی قطر اون متفاوت است در مایکروویو های صنعتی و دستگاه هایی که نیاز به تغذیه ولتاژدهی بیشتر برای مگنترون است قطر اون بیشتر هست
  • سلام خسته نباشید جناب ما یه ترانس داریم قسمت ثانویه که سوخته بود رو مجدد سیمپیچی کردم لامپ مگنترون شدت نورش بسیار بالا رفته آیا مشکل از سیمپیچی من هسش اگه همینطور کار کنه میسوزه یا مشکلی نیست؟ ممنون از همکاریتون
   • سلام سیم پیچی ترانس کار سختی هستش بهتره که در صورت مشکل تعویضش کنید در ضمن لامپ مگنترون اشعه تولید میکنه و ربطی به تولید نور نداره
 • سلام ی ترانس مثلا ۱۲ ولت ۶ آمپر مقاومت سیم پیچ اولیه ش ۱۳ اهم هست چطور شما میگید ترانس مایکروفر سیم پیچ اولیه وردی برق شهری کمتر از ا اهم است.
 • سلام وقت بخیر مایکروفر شارپ از ژاپن اوردن، RE_Em5، ترانس تبدیل ۱۱۰به ۲۲۰ولت میخوام، روش نزده وات از کجا میشه تهیه کرد؟ چند قیمت هست ممنونم
 • سلام منظور این اینکه مقاومت پایه های ورودی نسبت به زمین چک کنیم همون پراب مشکی مولتی متر منظورتونه یا خوده بدنه دستگاه اگه میشه دقیقا عکس همین ترانس ولتاژی که گذاشتید وردی و خروجیشو مشخص کنید
 • سلام و خدا قوت به سایت خوب شما بنده به یک ترانس سوخته مایکروفر نیاز دارم چون میخوام باهاش دستگاه نقطه جوش درست کنم اگر کسی از دوستان محترم داره به بنده خبر بده من ممنون میشم
 • توانشم بین 600 تا 900 وات باشه فقط قسمت اولیه سالم باشه چون به برق 220 ولتش نیاز دارم قسمت ثانویه خراب یا سوخته باشه مشکلی نیست
 • سلام ایا ترانس ماکروفر ۱۱۰ رو باتبدیل ترانس ۲۲۰ به۱۱۰ باچه ترانسی باید استفاده کرد ۲۲۰به۱۱۰ چند وات باید گرفت
 • سلام و خسته نباشید من یه ترانس مایکروویو نیاز دارم که بتونم دستگاه نقطه جوش درست کنم. فکر میکنم فقط به سیم پیچ اولیه اون نیاز داشته باشم. یعنی سیم پیچ ثانویه اون اگه خراب بود مشکلی برام نداره چون اون بخش از ترانس رو باید کامل تخلیه و بجاش چند دور کابل جایگزین کنم. خواستم بدونم قیمتش چند و چطور میتونم تهیه کنم?
 • سلام من ترانس سوخته ماکروفرمیخوام برای ساخت دستگاه جوش فقدورودی سالم بایدباشه تعدادمیخوام ممنوک میشم جواب بدین
 • سلام من همه قطعات رو طبق آموزه ها چک کردم همه سالم بودن فقط همین خروجی ترانس به جای بازه 50 تا 70 که فرمودید حدود 100 اهم است و ماکروفر گرم نمیکنه و صدای زیاد و لرزش حس میشه ایا ایراد بنظرتون از همین ترانسه ؟