راهنمای خدمات و ایراد های کولرگازی

علت سرد بودن لوله رفت کولر گازی

علت سرد بودن لوله رفت کولر گازی

اگر علت سرد بودن لوله رفت کولر گازی را نمی دانید یا متوجه منجمد شدن این لوله نیستید و برایتان جای سئوال دارد در مواجه با این مشکل چه باید بکنید با تعمیر 24 همراه باشید.

دمای لوله برگشت به میزان دمایی است اواپراتور است که توسط فن به محیط منتقل می شود. پس در حالت سرمایش این لوله باید سرد تر از لوله رفت اسپیلت شما باشد.

تنها در صورتی لوله برگشت اسپیلت سرد تر از لوله رفت آن است که روی حالت گرمایش باشیم که با معکوس کردن سیکل توسط شیر برقی لوله برگشت به لوله رفت تبدیل می شود.

اگر مبرد سیستمی بسیار کم باشد، خنک کنندگی دستگاه صفر خواهد بود، این امر علت سرد بودن لوله رفت کولر گازی است که باعث می شود لوله رفت سرد تر از حد معمول باشد. در عین حال، پایین بودن فشار جانبی، دمای مبرد را در قسمت ابتدایی اواپراتور سردتر از حد معمول می‌کند، که می‌تواند باعث یخ زدن آن از نزدیکی شیر برقی شود و در نهایت باعث برفک زدن کل کندانسور و لوله رفت به سمت کمپرسور باشد.

چرا با کم بودن مبرد لوله رفت کولر گازی سرد تر از لوله برگشت می شود؟

توجه داشته باشید که علت سرد بودن لوله رفت با کم بودن گاز فریون شروع می شود و ابتدا لوله برگشت از سمت پنل به سمت کمپرسور شروع به یخ بستن می کند که در این زمان هنوز لوله رفت گرک است اما اگر اسپیلت را خاموش نکنیم این یخ زدگی از لوله ساکشن از طریق کمپرسور عبور می کند و کل مسیر از طریق لوله رفت به شیر برقی معکوس می شود (شیر برقی جای که فریز در ابتدا شروع شده است) در این حالت کل سیستم منجمد می شود.

سپس چون مبردی وارد لوله برگشت نمیشود کمپرسور اساسا در حال وکیوم (ایجاد خلا) روی لوله برگشت خواهد بود که این امر باعث گرم شدن آن می شود.

به همین خاطر است وقتی گاز مبرد در کمپرسور کم باشد و دستگاه را روشن نگه داریم می تواند علت سرد شدن لوله رفت کولر گازی باشد و از آن طرف لوله برگشت پس از مدتی گرم شود.

حتما بخوانیم: علت یخ زدن کولر گازی چیست؟

دمای لوله رفت کولر گازی باید چگونه باشد؟

لوله رفت کولر گازی همیشه در دمای محیط یا بالاتر از آن است.

به طور کلی نباید هیچوقت یخ بزند یا خیلی سرد باشد مگر در شرایط خیلی خاص این اتفاق رخ دهد.

لوله برگشت هم به میزان مبرد موجود در سیکل و دمای خانه شما می تواند سردتر یا گرمتر شود.

برای پیدا کردن و رفع علت سرد بودن لوله رفت کولر گازی چه باید کرد؟

بهتر است به جای اینکه سعی کنید به خودتان نحوه عملکرد سیستم تبرید را آموزش دهید، تشخیص را به تعمیرکار و مرکز تعمیرات کولر گازی بسپارید.

شاید مشکل شما با شارژ گاز کولر گازی نیز حل نشود مبرد فقط در صورتی باید اضافه شود که پس از اندازه گیری فشار و دمای سیستم تبرید نشان داده شده باشد.

از یک تکنسین با اندازه گیری فشار استاتیک، فشار مکش و تخلیه، سوپرهیت و میزان خنک کننده گی دست به اقدام برای شارژ گاز بزند.

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.