راهنمای خدمات ساید بای ساید, راهنمای مشکلات و خدمات یخچال فریزر

علت خاموش نشدن یخچال

علت خاموش نشدن یخچال فریزر

میخواهید بدانید چرا یخچال خاموش نمیشود و به کار کردن خود ادامه میدهد؟ بررسی علت خاموش نشدن یخچال فریزر و ساید میتواند بخاطر المان های مختلفی باشد.  یخچال شما احتمالاً پر استفاده ترین است که در خانه دارید. بنابراین اگر به درستی کار نمی کند، این می تواند بسیار آزاردهنده و مشکل آفرین باشد.

بله، یخچال شما باید کار کند، اما کمپرسور خاموش نگردد میتواند باعث آسیب به موتور شود و قبض برق شما را نیز بالا می‌برد، آیا میدانید باید چه قسمت هایی را بررسی کنید؟

اگر از خود می‌پرسید که چرا کمپرسور یخچال خاموش نمیشود ؟ ممکن است چند دلیل وجود داشته باشد.

بیایید ببینیم که برخی از دلایل رایج چیست راه‌حل‌هایی که ممکن است بخواهید برای جلوگیری از این اتفاق امتحان کنید را مورد بررسی قرار میدهیم در این مقاله میتوانید علت خاموش نشدن یخچال الکترواستیل، دوو، اسنوا، پارس، هیمالیا،ال جی، سامسونگ و ما بقی برندها استفاده کنید.

 

چرا یخچال خاموش نمیشود ؟

چرا یخچال خاموش نمیشود ؟

 

چرا یخچال خاموش نمیشود ؟

یکی از رایج ترین مشکلاتی که مردم در مورد یخچال خود دارند این است که کمپرسور خاموش نمیشود. خوشبختانه، اغلب اوقات این مشکل ساده است که می تواند به راحتی برطرف شود.

در این مقاله توضیح خواهیم داد که در صورت مواجه شدن با خاموش نشدن یخچال چه کاری انجام دهید.

یکی از اولین مسائلی که با آن دست و پنجه نرم می کنید این است که یخچال شما از کار نمی افتد. این مشکل معمولا در ماه های گرم سال اتفاق می افتد، به ویژه در اتاق های آفتابی یا گرم که میتواند ساده ترین دلیل همین باشد. در اینصورت دلیل خاموش نشدن یخچال و ساید بخاطر این است که برای حفظ دمای داخلی مناسب باید بیشتر کار کند.

به طور متوسط یخچال و ساید باید 35 تا 85 درصد از روز کار کند. اگر دستگاه شما زمان بیشتری کار میکند، ممکن است مواردی در ایجاد مشکل نقش داشته باشند، از جمله:

1- تنظیمات دما علت خاموش نشدن یخچال

اولین قدم این است که دمای فریزر خود را بررسی کنید. اگر روی دمای اشتباه تنظیم شده باشد اگر این دما بیش از حد در قسمت یخچال و فریزر پایین باشد، می تواند علت خاموش نشدن کمپرسور یخچال باشد، زیرا باید سخت تر کار کند تا دستگاه در دمای مناسب باقی بماند.

در اینجا نحوه بررسی دما آورده شده است:

 1. دکمه یا درجه تنظیم دمای فریزر را بیابید.
 2. اطمینان حاصل کنید که دمای فریزر بین -18 و -15 درجه سانتیگراد تنظیم شده است. اگر اینطور نیست، دمای یخچال را تنظیم کنید.
 3. یخچال خود را برای چند ساعت کنترل کنید تا ببینید آیا مشکل حل شده است یا خیر. اگر علت خاموش نشدن یخچال دما نیست، به مرحله بعدی بروید.

 

تنظیم دمای مناسب

تنظیم دمای مناسب

 

2- کویل های سیم پیچ کندانسور را بررسی کنید

کویل های کندانسور به دفع گرمای مبرد کمک میکنند. اگر کثیف شوند یا با یخ پوشانده شوند، کمپرسور یخچال نمیکند تا دستگاه در دمای مناسب باقی بماند.

در اینجا نحوه بررسی کویل های کندانسور آمده است:

 1. برق یخچال را خاموش کنید.
 2. یخچال را بیرون بکشید تا بتوانید به پشت آن دسترسی داشته باشید.
 3. قاب پایینی در پشت یخچال را باز کنید.
 4. کویل های کندانسور را پیدا کنید.
 5. سیم پیچ ها را بررسی کنید تا ببینید آیا آنها در یخ پوشانده شده اند یا کثیف هستند.
 6. اگر با یخ پوشانده شده است، یخچال خود را خاموش کنید تا یخ ها آب شوند.
 7. اگر کثیف هستند، آنها را تمیز کنید. اگر مشکلی نیست باید مرحله بعدی برای یافتن علت خاموش نشدن یخچال را چک کنید.

پس از تمیز کردن یا یخ زدایی، یخچال خود را دوباره به برق بزنید و در چند ساعت آینده آن را کنترل کنید تا ببینید آیا مشکل حل شده است یا خیر. اگر جواب خیر است برای اینکه بدانید چرا یخچال خاموش نمیشود نمیشود ؟ گام بعدی را تست کنید.

 

بررسی خاموش نشدن یخچال

بررسی خاموش نشدن یخچال

 

3- فن کندانسور را بررسی کنید

فن کندانسور به گردش هوای گرم روی کویل ها کمک می کند تا خنک شوند و یخ نزنند. اگر فن معیوب شود، ممکن است یخچال خاموش نشود.

در اینجا نحوه بررسی موتور فن کندانسور آورده شده است:

 1. مطمئن شوید که برق یخچال خاموش است.
 2. فن کندانسور را پیدا کنید (اگر جای آن را پیدا نکردید دفترچه راهنمای خود را بررسی کنید).
 3. قاب اطراف فن را باز کنید.
 4. سعی کنید فن را به صورت دستی بچرخانید. اگر به هر نحوی چیزی مانع حرکت شد، جسم مانع آن را بردارید.
 5. اگر فن در اطراف حرکت می کند، از یک مولتی متر برای بررسی سالمی موتور فن استفاده کنید.
 6. اگر جریانی از دو کانکتور فن وجود نداشته باشد، علت خاموش نشدن یخچال سوختن فن است و باید تعویض شود. اگر جریان وجود داشته باشد، خوب کار م کند، میتوانید برای یافت مشکل مرحله بعدی بروید.

اگر فن را تعویض کردید، یخچال خود را دوباره روشن کنید و بررسی کنید که آیا مشکل حل شده است. اگر نه، در ادامه همراه ما باشید.

 

معیوب بودن فن کندانسور

معیوب بودن فن کندانسور

 

4- هیتر یخ زدایی را بررسی کنید اگر یخچال خاموش نمیشود

هیتر یخ زدایی به ذوب شدن یخ یا برفک از سیم پیچ های کندانسور کمک می کند. اگر خراب شود، ممکن است یخچال شما از چرخه خنک کننده خود خاموش نشود و کمپرسور آف نکند.

در اینجا نحوه بررسی هیتر یخ زدایی آورده شده است:

 1. بررسی کنید یخچال شما در برق نیست.
 2. هیتر یخ زدایی را پیدا کنید (میتوانید محل آن را در دفترچه راهنمای خود را بررسی کنید).
 3. از یک مولتی متر برای بررسی تداوم جریان در هیتر استفاده کنید. اگر جریان از هیتر تداوم نداشته باشد، باید برای رفع علت خاموش نشدن یخچال المنت باید تعویض شود. اگر جریان وجود داشته باشد، خوب کار می کند، باید به گام بعدی برای تست بروید.

چنانچه المنت را تعویض کردید، یخچال خود را دوباره روشن کنید و بررسی کنید مشکل رفع نشده با ما همراه باشید.

 

خرابی هیتر علت خاموش نشدن یخچال دونار

خرابی هیتر علت خاموش نشدن یخچال دونار

5- ترموستات یخ زدایی را بررسی کنید

مرحله بعدی برای پیدا کردن علت خاموش نشدن یخچال بررسی ترموستات یخ زدایی است. هدف این قطعه این است که به هیتر یخ زدایی بگوید در مواقع نیاز روشن شود تا بتواند به ذوب شدن یخ یا برفک در یخچال فریزر و ساید کمک کند. اگر از کار افتاد، موتور یخچال به کار خود ادامه میدهد.

در اینجا نحوه بررسی ترموستات یخ زدایی آورده شده است:

 1. سیم یخچال را از برق حارج کنید.
 2. ترموستات یخ زدایی را پیدا کنید.
 3. از یک مولتی متر برای بررسی تداوم جریان ترمینال ترموستات استفاده کنید.
 4. آزمایش باید نشان دهد که ترموستات یخ زدایی زمانی تداوم دارد که ترموستات به پایین ترین سطح در محدوده عملکرد خود برسد.
 5. اگر ترموستات در تست شکست خورد، علت خاموش نشدن یخچال فریزر این قطعه است پس باید آن را تعویض کنید. اگر خوب کار میکند، به مرحله بعدی بروید.

پس از تعویض، بررسی کنید که آیا مشکل حل شده است. اگر نمیدانید چرا یخچال خاموش نمیشود گام بعدی را در تعمیر24 بررسی میکنیم.

 

بررسی ترموستات در خرابی هیتر علت خاموش نشدن یخچال الکترواستیل

بررسی ترموستات در خرابی هیتر علت خاموش نشدن یخچال الکترواستیل

 

6- خرابی لاستیک درب علت خاموش نشدن یخچال فریزر

لاستیک درب تضمین میکند که درب یخچال شما به درستی بسته شود و هیچ هوای سردی نمی تواند از آن خارج شود. وقتی لاستیک معیوب شود هوای گرم وارد دستگاه میشود، یخچال شما باید به طور مداوم روشن بماند تا یخچال شما در دمای مناسب بماند.

در اینجا نحوه بررسی لاستیک درب آمده است:

درب یخچال را باز کنید و لاستیک را از نظر وجود ترک، آسیب، جدا شدن قسمتی از درب را بررسی کنید.
اگر مشکلی نیست، یک تکه کاغذ بین درب و لاستیک قرار دهید و درب را ببندید. بررسی کنید که آیا تکه کاغذ را می توان به راحتی بیرون کشید. اگر چنین است، این نشانه خوبی است که علت خاموش نشدن یخچال و ساید شما خرابی لاستیک است و باید تعویض شود. لاستیک مشکل ندارد به مرحله بعدی بروید.

اگر نمیدانستید چرا یخچال خاموش نمیشود و شک بر خرابی لاستیک دور درب داشتید و آنر را تعویض کردید، یخچال خود را دوباره روشن کنید و بررسی کنید که آیا مشکل حل شده است. اگر نه، نیاز به حضور تعمیرکار یخچال در محل خواهید داشت.

 

علت خاموش نشدن یخچال ال جی

علت خاموش نشدن یخچال ال جی

 

7- تایمر یخ زدایی را بررسی کنید

تایمر یخ زدایی به المنت می گوید که چه زمانی باید روشن و خاموش شود. اگر خراب شود، میتواند علت خاموش نشدن یخچال فریزر شما باشد.

در اینجا نحوه بررسی تایمر یخ زدایی آورده شده است:

تایمر یخ زدایی را پیدا کنید.

بررسی کنید وقتی تایمر برای یخ زدایی پیش به کار افتاد المنت روشن شود.

اگر اینطور نیست، به این معنی است که تایمر معیوب است و باید تعویض شود. اگر تایمر مشکلی ندارد باید موردی دیگر را بررسی کنیم.

پس از تعویض، بررسی کنید که آیا مشکل خاموش نشدن کمپرسور یخچال رفع شده است یا خیر. اگر چنین نیست باید گامی دیگر را بررسی کرد.

 

خرابی تایمر دیفراست

خرابی تایمر دیفراست

 

8- خرابی برد علت خاموش نشدن یخچال و ساید است

اگر هنوز مشکل را رفع نکرده اید، آخرین گزینه خرابی برد فرمان یخچال میتواند باشد. برد کنترل به ندرت معیوب می شود، اما ممکن است اتفاق بیفتد. مشکل این است که آزمایش آن بسیار دشوار است، بنابراین بهترین گزینه برای شما تماس با مرکز تعمیرات یخچال و ساید است. خرابی برد میتواند باعث شود سیگنال به ترموستات، تایمر، هیتر به درستی برای فعال شدن ارسال نگردد.

 

علت خاموش نشدن یخچال هیمالیا

علت خاموش نشدن یخچال هیمالیا

 

نتیجه گیری تعمیرکاران تعمیر24 در علت خاموش نشدن یخچال

معمولا بروز این اتفاق در برخی از اوقات به راحتی بدون نیاز به تکنسین تعمیرات ساید و یخچال در منزل قابل حل است. میتوان به ساده ترین موارد طبق جدول زیر اشاره کرد.

علل خاموش نشدن کمپرسور یخچال راه حل
نصب در محیط گرم و زیر نور مستقیم خورشید در جایی با دمای مناسب قرار دهید و در صورت نیاز محل قرار گیری را با پرده بپوشانید
خارج شدن هوای سرد از داخل یخچال اگر درب دستگاه به دفعات باز و بسته میشود دمای سرد سریعا از آن خارج میشود، ممکن است لاستیک درب خراب باشد.
گذاشتن غذای داغ اجازه دهید غذا با دمای محیط خنک شود و سپس داخل یخچال بگذارید
کثیفی کندانسور در این حالت کمپرسور یخچال خاموش نمیشود تا بتواند با کار بیشتر دمای مورد نیاز را فراهم کند باید کندانسور سرویس و تمیز گردد.

بررسی سئوالات پر تکرار

اگر هنوز نمیدانید چرا یخچال و ساید شما خاموش نمیشود میتوانید از تعمیرکاران مجموعه تعمیرات لوازم خانگی تعمیر24 بپرسید.

مدت زمان خاموش نشدن یخچال چقدر است؟

معمولاً پس از 6 تا 8 ساعت از کار کردن موتور، یخچال باید برای چرخه یخ زدایی به مدت 20 دقیقه متوقف شود تا تمامی یخ های رو اواپراتور آب شود.

چرا با اینکه موتور یخچال خاموش نمیشود داخل دستگاه سرد نیست؟

دریچه های هوا را در پشت محفظه یخچال و فریزر را بررسی کنید. اگر آنها توسط غذا مسدود شده باشند، این یک علت سرد نکردن یخچال است چون اجازه نمیدهند که هوای خنک جریان یابد.

وقتی یخچال برای اولین بار به برق وصل می شود چه مدتی طول میکشد موتور خاموش شود؟

این زمان میتواند در سازنده ها مختلف باشد، علاوه بر این، اندازه یخچال، اندازه فریزر و کیفیت قطعات هم بستگی دارد این مدت میتواند بین 6 تا 12 ساعت باشد.

اگر مشکل برطرف نشد برای یافتن علت خاموش نشدن یخچال سیلوان، امرسان، سونیا، ویرپول، بوش، بلومبرگ، سامسونگ و … همچنین رفع مشکل و تعمیرات یخچال با نمایندگی تعمیر24 تماس بگیرید.

منبع برخی از مطالب در مقاله یافتن علت خاموش نشدن یخچال : Refrigerator Won’t Shut Off? Here’s What to Do

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد