راهنمای مشکلات و خدمات ماکروفر

نکات ایمنی ماکروفر

نکات ایمنی ماکروفر و سولاردام

آیا می دانید سازمان غذا و دارو ماکروفر ها را در قسمت کنترل کیفیت خود تایید و یا رد سلامت می کند؟ تولید کنندگان مایکروفر (مایکروویو) و سولاردام باید محصولات خود را مطابق با استانداردهای عملکرد ایمنی ساخته و طبق قوانینی که سازمان غذا و داروی امریکا برای محافظت از سلامت عمومی ارایه کرده و نکات ایمنی ماکروفر را به کار گیرند. در ادامه به بررسی عوامل و نکات مهم در هنگام استفاده از ماکروفر میپردازیم و با مطالعه مقاله به جواب این سئوال خواهیم رسید که آیا اشعه و امواج تولید شده در مایکروفر و سولاردام مضر و خطرناک است؟

 

نکات ایمنی ماکروفر یکی از موارد مهمی است که باید رعایت شود در غیر اینصورت باید آن را سرویس و یا تعمیر کرد.

چرا رعایت نکات ایمنی ماکروفر مهم است؟

دستگاه های مایکروویو و سولاردام معمولاً در صورت استفاده صحیح از آنها ایمن می باشند. اما گاها مردم دچار سوختگی و در موارد نادری، سایر صدمات ناشی از تشعشعات ماکروفر، به ویژه در مواردی که نگهداری و استفاده از دستگاه به صورت صحیح انجام نمی شود. بنابراین ، با توجه به دفترچه های راهنمایی که هر دستگاهی همراه خود دارد استفاده کنندگان می توانند بهترین بهره را ببرند.

دقت داشته باشید که درب ماکروفر به منظور جلوگیری از نشتی امواج باید به صورت کامل بسته شده باشد.

آیا امواج الکترومغناطیسی اشعه مایکروفر و سولاردام خطرناک است؟

ابتدا باید بدانید که امواج واقعی تولید شده توسط این دستگاه ها، نوعی تابش الکترومغناطیسی می باشند. این امواج باعث ساطع شده از لامپ مگنترون باعث برخورد شدید بین مولکول های مواد غذایی شده و گرم می شوند بدین صورت است که ماکروفر عمل گرمایش و پخت غذا را انجام میدهد.

این امواج توسط قطعه ای به نام مگنترون تولید می شوند و به وسیله قسمتی که کالیبر اشعه صورت میگیرد به داخل محفظه دستگاه پرتاب می شوند و پس از عبور از فیلتر(کاغذ میکا) به مواد غذایی موجود در کابین دستگاه برخورد کرده و گرمایش ایجاد می کنند.

بخوانیم: چرا ماکروفر گرم نمیکند

اشعه های ساطع شده از لامپ مگنترون نوعی پرتوهای غیر یونیزه هستند که خطرات مشابه اشعه ایکس یا انواع دیگر پرتوهای یونیزه را ندارند. (تشعشع یونیزه نوعی پرانرژی تر از پرتونگاری است که می تواند باعث تغییر و آسیب در سلول های پوستی انسانی شود.)

در صورتی که فن و سینی کف پس از باز کردن درب دستگاه باز هم کار می کردند دستگاه را خاموش کرده و برای تعمیر مایکروفر در تهران با مرکز تعمیر۲۴ تماس حاصل فرمایید.

بررسی خطرات و آسیبها ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از ماکروفر

بیشتر صدمات مربوط به ماکروفرها نتیجه سوختگی ناشی از گرم شدن ظروف غذا، گرم شدن بیش از حد غذا و یا ترکیدن مایعات در داخل ماکروفر باشد.

بیشتر صدمات عدم رعایت نکات ایمنی ماکروفر مربوط به اشعه نیست. زیرا با بررسی دقیق متوجه شده اند که آسیب رسیدن به وسیله امواج از درصد بسیار کمی برخوردار است فقط در صورتی که از دستگاه به درستی استفاده نشود و یا به دستورات داخل دفترچه راهنمای دستگاه دقت نشود.

به طور کلی، این صدمات پرتویی در اثر قرار گرفتن در معرض مقادیر زیادی از تابش اشعه ها از طریق دریچه هایی مانند شکاف در بدنه ماکروفر ایجاد می شود. با این حال ، مقررات FDA (سازمان غذا و دارو) شرکت ها را مستلزم طراحی بدون نقص در نشتی دادن در تولید ماکروویو و سولاردام ها کرده است. در واقع تمامی ماکروفر های تولیدی توسط هر کمپانی باید مهر تایید اف دی ای را دارا باشد.

اگرچه برخی افراد نگران این هستند که امواج ماکروفر برای کسانی که از باتری قلبی استفاده می کنند مضر است تا به حال هیچ موردی از تاثیر امواج بر روی این باتری ها گزارش نشده است.

 

چرا رعایت نکات ایمنی ماکروفر مهم است؟ و باید به آن توجه زیادی کرد؟

 

آموزش نکات ایمنی ماکروفر در هنگام استفاده

با توجه به نحوه عملکرد مایکروویو و کوتاه بودن طول اشعه ساطع شده از مگنترون در قسمت بالا به میزان خطراتی که شما را تهدید میکند اشاره شد امواج پرتاب شده در صورت تماس با بدن روی سلول های پوستی تاثیر میگذارند. در 5 گام مسیر رعایت نکات ایمنی در استفاده از مایکروویو و سولاردام را آموزش میدهیم.

1-مطالعه دفترچه راهنمای مایکروویو

دفترچه راهنمای دستگاه را به دقت مطالعه کنید. دستورالعمل ها در کتابچه راهنمای کاربر روش های عملیاتی توصیه شده و اقدامات احتیاطی را ارائه می دهد. به عنوان مثال ، زمانی داخل دستگاه چیزی نیست نباید دستگاه را روشن کنید. علاوه بر این، شما نباید آب یا مایعات را به مدت زمان طولانی داخل دستگاه قرار دهید زیرا با داغ شدن بیش از حد مایعات به داخل دستگاه پاشیده می شوند.

2-از ظروف ایمن و مخصوص در ماکروفر استفاده کنید

از وسایل آشپزی مخصوص که مختص به ماکروفر می باشند استفاده کنید.

به طور کلی، نباید از قابلمه های فلزی یا فویل آلومینیومی (مثل ظرف کباب) استفاده کنید، زیرا اشعه ها با برخورد به فلز منعکس می شوند و باعث می شوند که مواد غذایی به طور ناموزون پخته شوند و تمرکز اشعه بر روی لبه فلزی باعث جرقه در مایکروویو میشود و زمانی که اشعه ها با این ظروف برخورد می کنند مقداری از خود اشعه به لامپ مگنترون بر می گرددند و باعث خرابی خود لامپ اشعه می شوند.

اگر نکات ایمنی ماکروفر را رعایت نکنید با ادامه جرقه زدن احتمال آتش سوزی نیز وجود دارد.

همچنین شما نباید از برخی ظروف پلاستیکی استفاده کنید زیرا غذای گرم باعث ذوب شدن آنها می شود و حتی زمانی که از قسمت گریل دستگاه استفاده کنید ظروف پلاستیکی داخل دستگاه را ذوب می کند.

بهترین ظروف که در داخل ماکروفرها قابل استفاده هستند ظروف شیشه ای و سرامیکی می باشند که باز هم برای دقت بیشتر باید به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه شود.

بخوانیم: تعمیرات مایکروویو کنوود در تهران

3-توجه به نوع مواد غذایی که در مایکروویو قرار میدهیم

از گرم کردن آب خودداری کنید. گرم کردن آب به این معنی است که آب فراتر از دمای جوش، بدون علائم جوش گرم می شود.

گاها دیده شده که لیوان آب را به منظور داغ شدن داخل ماکروفر قرار می دهند و با تمام شدن زمان کار دستگاه هیچ نشانه ای از به جوش امدن آب دیده نمیشود و با بیرون اوردن لیوان ممکن است با یک تکان ناگهانی آب جوشیده شده به بیرون بپاشد که بسیار خطرناک است. حتی ممکن است لیوان پس از بیرون آوردن بشکند.

اضافه کردن مواد تشکیل دهنده مانند قهوه فوری یا شکر به آب قبل از گرم کردن ، خطر فوران آب گرم را به شدت کاهش می دهد. بدین صوت که اگر قبل از قرار دادن اب در دستگاه مقداری از این مواد اضافه کنیم در صد فوران اب جوش به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کند.

 

آموزش نکات ایمنی ماکروفر در هنگام استفاده را باید بدانید تا بتوانید موارد لازم را اجرا کنید.

4-بدنه دستگاه را کامل بررسی کنید که از قسمتی نشتی اشعه نداشته باشد.

نگرانی در بابت نشت بیش از حد اشعه از ماکروفر ها نباید وجود داشته باشد، مگر اینکه به لولا، قفل یا چفت (زبونه) درب آسیب رسیده باشد. دقت داشته باشید که مهم ترین ایراد در ماکروفر بسته نشدن درب دستگاه به طور کامل می باشد به طوری که اگر با این مشکل مواجه شدید به هیچ عنوان از دستگاه نباید استفاده کنید.

تعمیر درب مایکروویو

5- توجه به بسته بودن کامل درب در زمان گرم کردن

ماکروفرهایی که با باز بودن درب کماکان به کار خود ادامه می دهند مشکل بسیار جدی دارند.

با توجه به نوع عملکرد دستگاه، ارسال فرمان اشتباه از برد باید تعمیرات برد ماکروویو در دستور کار قرار گیرد.

سازمان غذا و دارو این موارد را برای موارد ایمنی در برابر اشعه نظارت می کند کار می کند و دریافت می کند.

دقت داشته باشید که در صورت مشاهده این ایراد سریعا دستگاه را از برق کشیده و با تعمیرات مایکروویو در تهران تماس بگیرید.

در اینجا به نکات ایمنی ماکروفر در زمان استفاده اشاره شد که امیدوار هستیم مورد توجه شما عزیزان واقع شده باشد.

مقالات مرتبط با مایکروویو

 

 

دیگر خدمات تعمیر24:

هزینه و قیمت تعمیرات ماکروفر سامسونگ

بررسی هزینه و قیمت تعمیر ماکروفر سامسونگ به عوامل گوناگونی بستگی دارد که نیاز به عیب یابی دقیق توسط تعمیرکار، قطعات استفاده شده، مدل های دستگاه (سولاردام، سامی و …) دارد از این رو با حضور تکنسین اعزام شده توسط نمایندگی تعمیر مایکروفر سامسونگ در محل دستگاه توسط ایشان تست میشود.

 

خدمات متمایز نمایندگی تعمیرات مایکرووفر پاناسونیک در تهران شامل:

  • تعمیر مایکروفر پاناسونیک در محل انجام می گیرد این بدان معناست که مشکلات جابجایی از منزل و اتلاف زمان برای ماندن دستگاه در نمایندگی را نخواهید داشت.
  • تعمیرات مایکرووبو Panasonic شامل 3 تا 9 ماه گارانتی کتبی می باشد.

 

خدمات نمایندگی تعمیر ماکروفر دوو:

خدمات تعمیر ماکروفر دوو به شرح زیر است:

  • انجام سرویس نصب و تعمیرات ماکروفر دوو در محل بدون جابجایی
  • استفاده از قطعات اصلی
  • 3 الی 12  ماه ضمانت تعمیرات میباشد.
author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد