راهنمای مشکلات و خدمات ماکروفر

آیا اشعه مایکروفر ضرر دارد ؟

آیا اشعه مایکروفر ضرر دارد

یکی از نگرانی ها در استفاده از ماکروفر و سولاردام ها آسیب های ناشی تابش اشعه بر غذا و انسان است برای اینکه بدانیم آیا اشعه مایکروفر ضرر دارد ؟ میبایست بدانیم جنس اشعه ساطع شده از مایکروویو و سولاردام ها چیست تا بتوانیم در مورد ضرر اشعه مایکروفر بحث کنیم.

تشعشعات مایکروفر نوعی تابش الکترومغناطیسی است که امروزه به طور فزاینده‌ای نه تنها از طریق مایکروفرها، بلکه از سوی بسیاری از دستگاه‌ها مانند تلفن‌های همراه، WiFi و غیره نیز ساطع می‌شوند. در این مقاله، مضرات اشعه مایکروفر بر بدن انسان، از جمله تاثیر بالقوه آن بر انسان، غذا و حیوانات خانگی را بررسی خواهیم کرد و راه حل‌هایی را Tamir24 در اختیار شما قرار خواهد داد تا با توجه به آن‌ها، بتوان بدن خود را در مقابل این اشعه‌ها محافظت کرد.

آیا اشعه مایکروفر برای انسان مضر است؟

یکی از دغذغه های اصلی در مورد تشعشعات مایکروفر، توانایی آن در نفوذ به بدن انسان و جذب توسط بافت‌ها پوست است.

این موضوع به این دلیل است که تابش مایکروفر در مقایسه با سایر انواع تابش‌های الکترومغناطیسی، دارای طول موج نسبتا کوتاه تری است که باعث قوی بودن آن میگردد و به آن اجازه می‌دهد تا به عمق بدن انسان نفوذ کند.

حال اگر انسان روبروی این امواج قرار گیرد آیا اشعه مایکروفر ضرر دارد ؟ مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض سطوح بالایی از تشعشعات مایکروفر می‌تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان‌ها، مانند سرطان مغز و سرطان خون شود.

مطالعه‌ای که توسط آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC) انجام است می‌گوید: «شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد، قرار گرفتن در معرض میدان‌های الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی (که تشعشعات مایکروفر زیرمجموعه آن است) می‌تواند خطر ابتلا به گلیوما، نوعی سرطان مغز را افزایش دهد». این مطالعه همچنین «شواهد ناکافی» را برای ارتباط بین میدان‌های الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی و سایر انواع سرطان، مانند سرطان سینه را نیز نشان می‌دهد.

حتی اگر این شواهد محدود و ناکافی باشند، باز هم احتمال بروز بیماری‌هایی وجود دارد که بایستی به هنگام استفاده از مایکروفر و سولاردام آن‌ها را مد نظر خود قرار داد.

نکته: تابش اشعه توسط قطعه ای به نام مگنترون انجام میگیرد.

آیا اشعه سولاردام مضر است ؟

در واقع امواج تولید شده در سولاردام ها و مایکروفر ها یکسان هستند و هر دو از لامپ اشعه استفاده میکنند، پس اشعه سولاردام نیز میتواند به اندازه امواج مایکروفر برای انسان مضر باشد.

 

ضرر اشعه مایکروفر

ضرر اشعه مایکروفر

 

آیا تشعشعات مایکروفر خواص مواد غذایی را از بین می برد؟

بررسی این سئوال که آیا اشعه مایکروفر ضرر دارد ؟ تنها محدود به انسان نخواهد بود پس با موضوعی روبه‌رو می‌شویم که تا حد زیادی می‌تواند زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد که آن هم از بین رفتن خواص مواد غذایی پخته شده یا گرم شده توسط مایکروفر است.

مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض اشعه مایکروفر می‌تواند باعث تغییر در ساختار شیمیایی مواد غذایی، به ویژه پروتئین‌ها شود. این موضوع همچنین می‌تواند ارزش غذایی مواد را تحت تاثیر قرار داده و به طور بالقوه منجر به تشکیل ترکیبات مضر شود.

علی‌رغم این نگرانی‌ها، هنوز بین دانشمندان در مورد میزان آسیب ناشی از تشعشعات مایکروفر بر مواد غذایی، بحث‌هایی وجود دارد. برخی از مطالعات هیچ شواهدی از آسیب پیدا نکرده‌اند، در حالی که برخی دیگر نشان داده‌اند که خطرات قابل توجهی در این بین وجود دارد. توجه به این نکته مهم است که استفاده صحیح و تکنیک‌های پخت و پز می‌تواند به کاهش هرگونه آسیب احتمالی ناشی از تشعشعات مایکروفر کمک کند.

بیشتر بخوانیم: نکات ایمنی در استفاده از مایکروفر

آیا اشعه مایکروفر برای حیوانات خانگی ضرر دارد ؟

علاوه بر تاثیر بالقوه تشعشعات مایکروفر بر سلامت انسان، این نگرانی نیز وجود دارد که آن‌ها ممکن است تاثیر نامطلوبی بر حیوانات خانگی داشته باشند. مطالعات نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض سطوح بالایی از تابش اشعه‌های مایکروفر می‌تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم نامطلوب در حیوانات مانند افزایش ضربان قلب، کاهش اشتها و تغییر در رفتار شود.

یک مطالعه منتشر شده در مجله انجمن دامپزشکی آمریکا نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض تشعشعات مایکروویو با افزایش خطر ابتلا به سرطان در سگ‌ها مرتبط است. این مطالعه همچنین نشان داد که قرار گرفتن در معرض تشعشعات مایکروویو با سایر مشکلات سلامتی در سگ‌ها از جمله تغییرات رفتاری و کاهش عملکرد سیستم ایمنی نیز رابطه مستقیم دارد.

آیا اشعه مایکروفر ضرر دارد و نباید از آن استفاده کنید ؟ باید بگوییم خیر میتوانید از دستگاه خود با رعایت نکات ایمنی استفاده کنید زیر مجوز استفاده از این دستگاه در سال 1971 توسط سازمان جهانی غذا و دارو تایید شده است.

چگونه از بدن خود در برابر اشعه مایکروفر محافظت کنیم؟

بطور معمول محافظ های خاصی در درب مایکروفر و سولاردام ها به شکل صفحه ای مشکل با روزنه های گرد بسیار تعبیه شده که از عبور اشعه جلوگیری میکند با توجه با کم بودن طول موج برای افزایش قدرت با انجام چند توصیه میتوانید از ضرر اشعه مایکروفر در امان بمانید.

برای محافظت از خود در برابر آسیب احتمالی ناشی از اشعه مایکروفر مهم است که اقدامات احتیاطی خاصی را انجام دهید:

  1. استفاده از مایکروفر را محدود کنید و در زمانی که کاری با این دستگاه ندارید، آن را از برق بکشید.
  2. از برندهایی این دستگاه را خریداری کنید که تا حد ممکن، سطوح اشعه‌های مایکروفر را کاهش داده‌اند.
  3. هر زمان که به استفاده از این دستگاه می‌پردازید، فاصله ایمن خود را که حداقل یک متر دورتر از دستگاه است را حفظ کنید.

راجب طرز کار مایکروفر بیشتر بدانید.

تحقیقات تعمیر24 در مورد اینکه آیا اشعه مایکروفر ضرر دارد ؟

با بررسی رفرنس های مختلف دریافتیم بزرگترین خطر قرار گیری در برابر اشعه مایکروفر و سولاردام ها شامل:

  1. ناباروری در مردان
  2. آب مروارید چشم
  3. سوختگی بافت پوست

نگرانی فزاینده‌ای در مورد ضرر اشعه مایکروفر بر بدن انسان، از جمله تاثیر بسیار آن بر غذا و حیوانات خانگی وجود دارد. مطالعات قرار گرفتن در معرض سطوح بالای تابش را با افزایش خطر ابتلا به سرطان، زوال عقل و سایر مشکلات سلامتی مرتبط دانسته‌اند. با محدود کردن استفاده از این دستگاه و مواردی مانند حفظ فاصله ایمن از آن، می‌توانید تا حد زیادی تاثیر این اشعه بر بدن خود را کاهش دهید.

یکی از نکات برای در امان ماندن از ضرر اشعه مایکروفر سپردن دستگاه پس از خرابی به مراکز مجاز تعمیرات ماکروفر است.

تعمیر24 با بیش از 20 سال سابقه درخشان در امر تعمیرات مایکروفر و سولاردام بیش از 50 برند داخلی و خارجی را پوشش میدهد.

خدماتی چون:

  1. تعمیر مایکروفر ال جی
  2. تعمیرات سولاردام ال جی
  3. تعمیر مایکروفر پاناسونیک نمونه هایی از این خدمات میباشند.
author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.