راهنمای خدمات ماشین لباسشویی

همه چیز در مورد پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی یکی از قطعات مهمی که در لباسشویی شما است و وظیفه تخلیه آب از دستگاه را به عهده دارد، پمپ تخلیه ماشین لباسشویی با عملکرد خود، قادر است آب های آلوده داخل محفظه دیگ لباسشویی را مکیده و از داخل ماشین لباسشویی به خارج منتقل نماید. به طور کلی، پمپ تخلیه را می توان در دو نوع موتور رتور با آهن ربای دائم و قطب چاکدار اشاره نمود.

در ادامه بررسی انواع پمپ، عملکرد، علت صدای آن، محل قرار گیری، آموزش باز کردن، عیب یابی، تعویض، تست و شرح اجزای پمپ تخلیه می پردازیم.

شما می توانید تمامی اطلاعات لازم در مورد پمپ تخلیه ماشین لباسشویی سامسونگ، بوش، الجی، پاکشوما، آبسال، زیرووات، ایندزیت، باکنشت، کنوود، دوو و … را با خواندن این مقاله در نمایندگی تعمیر24 بیابید.

 

انواع پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

انواع پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

 

انواع پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

همانطور که پیش تر گفته شد 2 نوع پمپ تخلیه در لباسشویی داریم.

پمپ تخلیه لباسشویی قطب چاکدار :

در نوع موتور القایی قطب چاکدار، نوع ساده از موتور است که می تواند میدان مغناطیسی ثابتی را ایجاد کرده و نمی تواند باعث چرخش رتور باشد.

جهت آغاز مرحله چرخش در پمپ تخلیه قطب چاکدار، در شروع بایستی میدان مغناطیسی نامتعادلی شکل گیرد که توسط دو حلقه اتصال کوتاه از جنس مس صورت می گیرد که در درون سری های استاتور تعبیه شده است.

ضمن آن که جهت چرخش از سطح قطب به سوی حلقه اتصال کوتاه است و حرکت این نوع از پمپ، به محل این حلقه اتصال کوتاه وابسته است.

اين نوع پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ، مجهز به گشتاور شروع بالایی نبوده و استاتور آن ها به دلیل عدم تعادل میدان مغناطیسی دچار گرمای بیش از حد می شود.

البته در حالت معمول، مساله ای را ایجاد نمی کند. می توانید هنگام عملکرد پمپ و پیش از برداشتن استاتور از روی آن، به چگونگی قرارگیری حلقه های اتصال کوتاه نگاه کنید. زیرا اگر استاتور برعکس بسته شده باشد، باعث می شود تا پمپ در جهتی مخالف حرکت نماید و تخلیه آب را انجام ندهد.

بیشتر بدانید: دلیل آبریزی از لباسشویی چیست؟

پمپ تخلیه لباسشویی از نوع رتور با آهن ربای دائم :

این نوع موتور پمپ تخلیه ماشین لباسشویی دارای بوبینی با پوشش پلاستیکی است که مجهز به رتور با آهن ربای دائم است که با هم عمل می کند. این نوع از موتور برای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی های پیشرفته تر استفاده می گردد تا با کمترین میزان صدا، پروانه پمپ به حرکت درآید.

نکته ای که در خصوص این نوع از پمپ مطرح است این است که به دلیل داشتن محفظه پلاستیکی که روی پروانه واقع شده است، می تواند با گردش در هر جهتی، تخلیه آب را انجام دهد.

بنابراین در صورتی که با مانعی مواجه می شود، جهت حرکت را تغییر داده تا بتواند گرفتگی را رفع نماید.

در مورد جرم گیری لباسشویی بخوانید.

عملکرد پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ، در واقع دارای دو جهت مجزا در یک واحد است.

اینجاست که یکی از ترفندهای دقیق ماشین لباسشویی مطرح می شود. موتوری که پمپ را هدایت می کند، می تواند جهت معکوس داشته باشد.

هنگامی که ماشین لباسشویی چرخه شستشو را اجرا می کند و دیگ آب را به دور خود می چرخاند، پمپ در یک طرف می چرخد و هنگامی که لباسشویی در حال چرخش و تخلیه آب است به روش دیگری می چرخد.

هنگامی که آب وارد ورودی پمپ می شود، این پروانه ها، آب را به اطراف فشار می دهند و آن را از طریق خروجی به بیرون از پمپ خارج می کنند. پس پمپ می تواند در هر دو جهت کار کند. تشخیص پورت ورودی و خروجی، بستگی به این دارد که پمپ ماشین لباسشویی در کدام جهت می چرخد.

اگر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ، در جهت عقربه های ساعت بچرخد، بخش پایینی، آب را از ته دیگ شستشو می کشد و آن را با فشار از شلنگ تخلیه خارج می کند و بخش بالایی سعی می کند، هوا را از بالای آن کشیده و آن را با فشار، از پایین به عقب برگرداند، به طوری که هیچ گردش مجدد آبی صورت نمی گیرد.

اما در صورتی که پمپ خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخد، بخش بالایی آب را از ته دیگ ماشین لباسشویی کشیده و آن را به سمت بالا پمپ می کند و بخش پایینی سعی می کند آب را از شلنگ تخلیه به پایین دیگ پمپاژ کند. در واقع مقدار کمی آب در شلنگ تخلیه وجود دارد، اما پمپ قدرت آن را ندارد که مقدار زیادی از آن را به داخل دیگ لباسشویی بازگرداند.

 

عیب یابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

عیب یابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

 

در مورد نمایندگی تعمیر لباسشویی بهی بیشتر بدانید.

عیب یابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

اگر در طول چرخه شستشو ماشین لباسشویی شما تخلیه نمی کند، ممکن است مشکلی در پمپ تخلیه وجود داشته باشد.

در مرحله اول، برای بررسی اینکه شما در مسیر درستی هستید، علائم هشدار دهنده خراب شدن پمپ تخلیه را مشاهده کنید.

علائمی همچون، وقتی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ، به مرحله تخلیه می رسد، نمی توانید صدای پمپ را بشنوید. یا آن که هنگام چرخش می توانید صدای زمزمه کمی را بشنوید اما آب تخلیه نمی شود

در این مواقع، ماشین لباسشویی معمولاً با آب پر می شود. همچنین در برخی از مواقع در صورت تخلیه آب، چرخه همچنان به صورت عادی کار می کند. در اینجا نیاز است که برای تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی اقدام کنید. اما پیش از آن خوب است که نکاتی را بررسی نمایید.

ممکن است انسداد داخل شلنگ تخلیه و همچنین فیلتر پمپ ایجاد شود، بنابراین فقط این قسمت های دستگاه را بررسی کنید تا ببینید آیا هریک از آنها می تواند علت خرابی در تخلیه باشد. برای تعویض پمپ، قبل از شروع، مطمئن شوید که دستگاه را از برق جدا کرده اید.

اکنون باید هرگونه آب موجود در دیگ ماشین لباسشویی را تخلیه کنید. می توانید شلنگ تخلیه را به یک سینک  برسانید یا از شلنگ نزدیک فیلتر استفاده کنید، یا می توانید فیلتر را باز کنید تا آب خارج شود. توجه داشته باشید که اگر دستگاه تخلیه نشده است، برای آب زیاد آماده باشید.

حتما بخوانید: چرا لباسشویی تخلیه نمی کند؟

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی کجاست؟

شما می توانید پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را در بخش پایینی لباسشویی خود مشاهده کنید که به منظور تخلیه آب های درون دستگاه طراحی شده و از طریق شلنگ های تخلیه به مسیر لوله های فاضلاب متصل گردیده است.

در صورتی که ماشین لباسشویی شما، عملکرد تخلیه را به درستی انجام نمی دهد، می تواند نشان از ایجاد ایراد در پمپ تخلیه باشد که در این خصوص می توانید با کارشناسان تعمیر24 مشورت نمایید.

دستگاه های ماشین لباسشویی با هر برندی که بازارها هستند و با هر نوع کیفیتی که موجود می باشند باز هم احتمال دارد که که با اختلال در عملکردشان روبرو بشوند و نیازمند تعمیرات توسط متخصصین مجرب باشند.

آیا می دانید چرا لباسشویی نمی چرخه!

آموزش تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

برای دسترسی راحت تر باید قاب جلو و عقب را باز کنید و با استفاده از پیچ گوشتی قاب بالا را نیز را باز کنید. برای این کار ممکن است به کمک نیاز داشته باشید زیرا دستگاه می تواند بسیار سنگین باشد. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که دیگ در داخل ماشین لباسشویی معلق است. بنابراین هنگام پایین آوردن مراقب باشید.

در تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ابتدا پس از دسترسی به پمپ قدیمی با باز کردن سوکت سیم شروع کنید و شلنگ و گیره را از پمپ خارج کنید.

 

آموزش تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

آموزش تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

 

با استفاده از یک انبردست، گیره را از شلنگ تخلیه و از پمپ تخلیه ماشین لباسشویی دور کرده و اجازه دهید شلنگ آزاد شود.

اکنون می توانید پمپ قدیمی را با رها کردن گیره و چرخاندن آن در جهت عقربه های ساعت جدا کرده و سپس آن را کنار بگذارید.

اکنون می توانید پمپ جدید را نصب کنید. لازم است تمامی مراحل قبل را به صورت عکس انجام دهید و پمپ جدید را محکم در محل خود فشار داده و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

در حال حاضر فقط باید دو قسمت را به هم وصل کنید و این کار را در کمترین زمان انجام دهید. با استفاده از انبردست، گیره را در جای قبلی قرار دهید و سوکت سیم را نیز داخل آن وصل کنید.

می توانید انجام این کار را به نمایندگی تعمیرات لباسشویی بسپارید.

حتما بخوانید: چرا لباسشویی هنگام آبکشی صدا میدهد؟

تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

ابتدا ببینید اتصالات به پمپ تخلیه درست وصل شده باشد و فیلتر مسدود یا پروانه گیر نکرده باشد.

برای انجام تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ، لازم است که ابتدا، با استفاده از اهم متر این کار را آغاز کنید. لازم است در اولین قدم، دو شاخه برق را جدا کرده و با اتصال پروب های اهم متر و قرار دادن شاخص اندازه گیری روی صفر، کار را شروع کنید.

سپس باید سیم های کناری پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را بیابید و آن ها را از پایه های پمپ جدا نمایید.

در گام بعدی، با اتصال هر یک از پروب ها به یک انتهای پمپ، درجه اهم متر را کنترل کنید. مطابق با نوع لباسشویی شما، می تواند اعدادی بین پنج تا پانزده منظور شود. اگر این اعداد را مشاهده می کنید، پمپ تخلیه سالم بوده و نیازی به تعویض آن نیست.

 

علت صدای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

علت صدای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

 

صدای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

علت صدای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی می تواند دلایل مختلفی مانند:

فرسودگی قطعات:

هنگامی که پمپ تخلیه ماشین لباسشویی مستهلک می شود، قطعات داخلی آن صدای زیادی را ایجاد می کند که هنگام تخلیه آب شنیده شده و در اغلب اوقات باعث می شود تا عملکردی کامل و صحیح از پمپ را شاهد نباشید.

خرابی موتور:

زمانی که دستگاه تخلیه آب را انجام نمی دهد، نشان دهنده عدم کارکرد پمپ تخلیه می باشد. صدای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی می تواند ناشی از خرابی کامل موتور پمپ تخلیه باشد و یا آن که برد ماشین لباسشویی دچار خطا شده و دستور تخلیه را صادر نمی کند که به مراتب، پمپ تخلیه نیز، کارکردی را نخواهد داشت.

گیر کردن لباس، زیپ و سکه:

صدای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی می تواند از گیر کردن سکه، جوراب و قطعاتی در لای پروانه ها گیر کرده باشد.

 

اجزای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

اجزای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

 

اجزای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

همانگونه که اشاره شد، وظیفه پمپ تخلیه ماشین لباسشویی این است که آب های کثیف درون دیگ لباسشویی را با فشار و از طریق شلنگ های تخلیه ، به بیرون از دستگاه منتقل نماید. پمپ تخلیه این کار را با اجزا و قطعاتی انجام می دهد که آن را تشکیل داده اند.

شما در یک پمپ تخلیه، می توانید کاسه نمد و پروانه ها را مشاهده کنید که مسئولیت ایجاد خلاء در ماشین لباسشویی را دارند. به طور کلی، پروانه پمپ، به هسته مغناطیسی می باشد و سیم پیچ باعث ایجاد جریان و قدرت لازم در درون پمپ خواهد بود.

در صورتی که در هر یک از این قطعات، اشکال و ایرادی ایجاد شود، باعث می شود که پمپ تخلیه نیز به درستی عمل نکرده و جریان تخلیه آب از درون دستگاه، صورت نگیرد.

در این شرایط است که نیاز است اقدام به تعمیر و یا تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی شود.

نتیجه گیری

پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی یکی از قطعات مهم است که در حین کار و آبگیری نباید آب را تخلیه و در حین برنامه هایی نظیر خشک کن باید اجازه و تخلیه آب را انجام دهد نشانه های خرابی متفاوتی دارد که در جدول زیر به آن می پردازیم بهتر است برای تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی با نمایندگی تعمیرات تعمیر24 تماس بگیرید تا در کمترین زمان مشکل دستگاه شما را عیب یابی و رفع کنند.

نشانه های خرابی پمپ تخلیه راه حل
تخلیه نکردن آب اگر به دلیل سوختن موتور باشد باید تعویض شود
صدای زیاد هنگام تخلیه اگر پروانه شکسته باشد باید تعویض شود
بوی نا مطبوع اگر گرفتگی داشته باشد باید رفع شود
باز نشدن درب با چرخاندن فیلتر آب را خارج کنید تا درب باز شود
کار نکردن دور خشک کن سرعت تخلیه مناسب نیست باید عوض شود

سئوالات متداول شما

ما مشتاق شنیدن پرسش های بیشتر از شما در قسمت دیدگاه خواهیم بود.

چه چیزی باعث می شود ماشین لباسشویی تخلیه نکند؟

اگر ماشین لباسشویی تخلیه نکند، یا چیزی در شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی یا پروانه پمپ گیر کرده است یا پمپ خراب است.

علت خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی چیست؟

یک پمپ به دو صورت ممکن است خراب شود، مکانیکی و الکتریکی. خرابی مکانیکی می تواند ناشی از گیرکردن جسم خارجی در پمپ یا آسیب مستقیم به یک جزء پمپ مانند پروانه باشد. الکتریکی مثل سوختن موتور پمپ است.

پمپ های تخلیه ماشین لباسشویی چقدر کار می کنند؟

بسته به کیفیت پمپ تخلیه و میزان استفاده می توانید انتظار داشته باشید که از 5 تا 7 سال عمر مفید داشته باشد.

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.