راهنمای خدمات ماشین لباسشویی

علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار

علت توقف ماشین لباسشویی حین کار

علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار چیست؟ آیا دلیل خاموش شدن ناگهانی لباسشویی خود را بعد از آبگیری می دانید؟ وقتی چرخه شستشو را انتخاب می کنید و دستگاه پر از آب می شود، ممکن است تا بعد از تکمیل شدن برنامه اصلا به آن کاری نداشته باشید. تا زمانی که ماشین لباسشویی شما در اواسط برنامه شستشو ببینید که استپ کرده است. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود ماشین لباسشویی شما آنطور که باید کار نکند. اگر در این موقعیت قرار گرفتید، چند نکته وجود دارد که می توانید قبل از تماس با تعمیرگاه لباسشویی بررسی کنید.

مشاهده سر فصل مطالب نمایش تیتر ها

برخی از رایج ترین ایراداتی که علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار می باشد که در تمامی برند های پاکشوما، سامسونگ، ال جی، اسنوا، بوش و … را شامل میشود، عبارتند از خرابی قطعاتی مثل: ترموستات، تمام قطعاتی که در آبگیری و آبکشی دخیلند و حتی مشکلات پمپ تخلیه در خارج کردن آب کثیف ماشین لباسشویی شما می تواند باعث گیر کردن برنامه شستشوی شما باشد.

 

علت خاموش شدن جاروبرقی حین کار

علت خاموش شدن جاروبرقی حین کار

 

بررسی دلایل از کار افتادن ناگهانی لباسشویی

خاموش شدن یا ازکارافتادن لباسشویی در زمان کار می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. حتی علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار می تواند نشان دهنده از کار افتادن قطعاتی مانند موتور دستگاه باشد در اینصورت نیاز به بررسی تخصصی و تعمیرات داشته باشید.

در ابتدا باید دقت کنید که برای عیب‌یابی باید در مورد ماشین لباسشویی خود اطلاعات به دست آورید. این بدان معنا است که بدانید دقیقاً در چه زمانی لباسشویی دیگر کار نکرده است؟ این مهم است که ماشین لباسشویی در اول یا آخر شستشو متوقف شده است؟ قبل یا بعد آبگیری یا آبکشی برنامه استپ شده است؟ زیرا دلیل این مسئله در هر حالت متفاوت خواهد بود. در ادامه، به ارائه توضیحات کاملی درباره علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار پرداخته‌ایم.

مشتاق شنیدن سئوالات شما هستیم!

چنانچه هر نوع سئوال و تجربه ای خاص در مورد یافتن علت توقف ماشین لباسشویی حین کار دارید می توانید آن را با تکنسین های تعمیر24 و سایر کاربران به اشتراک بگذارید، تجربیات شما نقشه و چراغ راه ماست و به آن مفتخریم! (برای انتقال به قسمت بحث و دیدگاه روی آیکون ارسال دیدگاه کلیک کنید)

ایستادن لباسشوی حین کار به دو حالت و با 17 دلیل مختلف ممکن است رخ دهد تعمیر 24، 3 راه حل هم بابت رفع مشکل توضیح داده است. تعمیر 24 بزرگترین مرجع عیب یابی و تعمیرات لوازم خانگی است.

 1. ماشین لباسشویی در حین شستشو دیگ از حرکت متوقف شده و حرکت نمی کند (روشن است).
 2. ماشین لباسشویی در وسط کار ناگهان خاموش شده است.

 

علت ایستادن لباسشویی

علت ایستادن لباسشویی

 

به بررسی موارد کامل هر دو مورد می پردازیم:

علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار (دستگاه روشن است)

معمولا با ارائه برنامه شتشو و استارت کار لباسشویی به سراغ کار های دیگر خود می رویم و لباسشویی را راه می اندازیم اما بعد از تایم مشخص شده می بینیم دستگاه در وسط کار ایستاده و دیگ نمی چرخد اما چراغ های دستگاه روشن و برق درون دستگاه است دلیل این اتفاق را به طور کامل شرح می دهیم.

1- ایجاد مشکل در تأمین آب ماشین برای لباسشویی

اگر منبع تأمین آب شما به‌صورت مناسب در حال فعالیت نباشد ممکن است علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار باشد و موجب توقف فرایند شستشو در اواسط چرخه آن شود.

 

خرابی شیر ورودی

خرابی شیر ورودی

 

این مسئله ممکن است از شیلنگ یا شیر ورودی مربوط به لوله‌کشی باشد. برخی مواقع نیز ممکن است جریان آبی که به‌وسیله شیلنگ به ماشین می‌رسد ضعیف باشد این مسئله می‌تواند به‌این‌علت باشد که شیر به‌اندازه کافی باز نشده باشد. در مواقع دیگر جریان خیلی ضعیف می‌تواند به علت انسداد مثل مسدود شدن فیلتر ورودی، پیچ ‌خوردگی یا سوراخ شدن شیلنگ هم به وجود بیاید.

2- علت توقف لباسشویی حین کار : خرابی سیستم تخلیه

اگر ماشین لباسشویی شما تخلیه نشود، می تواند علت ایستادن ناگهانی لباسشویی باشد.

هنگامی که این اتفاق می افتد، دیگ نمی تواند آب را به طور موثر خالی کند، تا آب تمیز را به داخل پمپاژ کند، و بنابراین حسگرها اجازه نمی دهند که به چرخه بعدی حرکت کند. وقتی هر یک از این قسمت ها خراب می شود، معمولاً می توانید صدای آن را بشنوید. این باید نشانگر خوبی باشد برای اینکه ابتدا کجا را بررسی کنید باشد.

 

ایراد در پمپ تخلیه علت توقف ماشین لباسشویی در حین کار

ایراد در پمپ تخلیه علت توقف ماشین لباسشویی در حین کار

 

می تواند موتور پمپ، پروانه، یا سوکت های متصل به آن دچار مشکل باشد. در غیر اینصورت عدم تخلیه و علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار بخاطر کیپ شدن لوله فاضلاب، فیلتر پمپ یا خروجی دیگ باشد ممکن است جوراب سنجاق و … باعث بسته شدن آن بشود.

اگر ماشین لباسشویی شما در حالی که هنوز پر از آب است ناگهان دچار خاموشی می شود، ابتدا باید بفهمید که چگونه آب لباسشویی را بدون ریختن در منزل خود خارج کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که حوله و سطل قدیمی یا هر چیزی که می توانید برای گرفتن آب استفاده کنید بردارید. پیچ پمپ را بچرخانید تا اب تخلیه شود و درب باز شود برای بررسی بهتر باید تعمیرکار در محل حضور یابد.

3- اجرای تنظیمات اشتباه روی ماشین لباسشویی

برخی اوقات ممکن است تنظیمات اشتباه برای ماشین لباسشویی خودتان انتخاب کنید که این مسئله می‌تواند منجر به توقف ماشین حین فرایند شستشو باشد؛ بعضی از دستگاه‌ها یک دکمه برای حالت قابلیت شستشو دارند. در زمانی که این دکمه را روشن یا فعال کنید ماشین به‌آسانی بر اساس دستور عمل شروع به کار می‌کند و در زمانی که دیگ دستگاه پر می‌شود یعنی پیش از پایان فرایند شستشو، متوقف می‌شود. برای اینکه بتوانید این مشکل را حل کنید باید این دکمه را خاموش یا غیرفعال نمایید، چون می‌تواند علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار باشد.

 

برنامه صحیح را برای شستشو انتخاب کنید

برنامه صحیح را برای شستشو انتخاب کنید

 

4- خرابی تایمر

در لباسشویی‌های قدیمی، ارسال فرمان انجام کار لباسشویی توسط تایمر انجام می‌شد اما امروزه این کار به‌وسیله برد الکترونیکی انجام می‌شود.

اگر تایمر خراب باشد می تواند باعث ایستادن لباسشویی شما در حین کار شود برای کار دستگاه باید تایمر بچرخد وقتی از حرکت بایستد به طبع کار دستگاه شما نیز مختل می شود.

ماشین لباسشویی شما از تایمر استفاده می کند تا به دستگاه بگوید چه زمانی به چرخه بعدی شستشو برود. با این حال، اگر آن تایمر خراب باشد، به برد اصلی نمی‌گوید چرخه‌ها را تغییر دهد. این اتفاق علت توقف ماشین لباسشویی حین کار است.

 

مشکل در تایمر علت خاموش شدن ماشین لباسشوی حین کار

مشکل در تایمر علت خاموش شدن ماشین لباسشوی حین کار

 

این مشکل هم می تواند منجر به این شود که به طور نامحدود همان چرخه را اجرا می کند زیرا تایمر هرگز به برد نمی گوید متوقف شود هم می تواند علت ایستادن لباسشویی باشد زیرا تایمر فکر می کند چرخه کامل است و باعث توقف می شود در حالی که اینطور نیست. با برداشتن قاب پشتی ماشین لباسشویی یا برد در برخی مدل ها، می توانید به تایمر دسترسی داشته باشید و فیش ها آن را بررسی کنید. این قطعه به راحتی آسیب نمی بیند، اما می تواند به سادگی با گذشت زمان خراب شود. آزمایش آن با مولتی متر تنها راه مطمئن برای یافتن عیب است.

5- مشکل در برد فرمان

خرابی برد فرمان می تواند علت توقف ماشین لباسشویی شما باشد. اگر تایمر سیگنال های صحیح را ارسال کند، برد کنترل ممکن است آنها را به درستی دریافت یا پردازش نکند. از آنجایی که برد کنترل مغز دستگاه شماست، این عیب می تواند در ده ها مشکل مختلف از جمله عدم دریافت سیگنال قفل شدن در گرفته تا حرکت کردن دیگ رخ دهد.

برد کنترل باید از نظر ظاهری مانند سوختگی، خوردگی، یا سیم کشی آسیب دیده بررسی شود.

 

برد فرمان دچار مشکل شده است

برد فرمان دچار مشکل شده است

 

با این حال، حتی اگر هیچ آسیب قابل مشاهده ای یافت نشد، برد کنترل باید با یک مولتی متر تست شود.

این امر مخصوصاً زمانی صادق است که قبل از شروع به توقف در وسط شستشو، متوجه مشکلات مختلفی شده باشید. مشکلات برد کنترل در هر دستگاهی به ندرت تنها با یک علامت همراه است. در عوض، قبل از اینکه آسیب بزرگی به سراغ دستگاه بیاید، متوجه علائم زیادی خواهید شد که احتمالا نادیده گرفته می شوند.

معمولا خرابی یا اتصالی در رله ها می تواند با علت ایستادن دیگ لباسشویی به طور ناگهانی شود این امر می تواند اطلاعات فرمان را به موقع و بخوبی به قطعات برای توقف دستگاه ندهد.

6- علت توقف ماشین لباسشویی از خرابی شیر برقی

شیر برقی به همان شیری گفته می‌شود آب را به درون ماشین لباسشویی می‌فرستد و می‌تواند دیگ ماشین را پر کند بعد از پر شدن جریان آب را قطع کند.

اگر این قطعه به‌طور درست کار نکند امکان دارد ماشین به این خاطر که جریان آب ضعیف است نتواند به‌وسیله این شیر پر شود یا شیر سریع تر از حد معمول جریان را قطع کند.

 

مسدود شدن شیر برقی

مسدود شدن شیر برقی

 

این مسئله می‌تواند علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار باشد. باید دقت داشته باشید که شیر برقی به‌وسیله ماسه یا رسوب آهکی بسته نشده باشد. برای این کار در ابتدا باید به جدا کردن شیلنگ تغذیه را از ماشین لباسشویی بپردازید.

سپس باید دستگاه را از برق بکشید و به جدا کردن آن از منبع آب بپردازید، در آخر باید درپوش بالایی دستگاه را بردارید و کابل برق را به‌طور کامل از شیر برقی جدا نمایید. باید بتوانید به‌راحتی موقعیت شیر برقی را بررسی کنید.

7- ایراد در المنت گرمایش دستگاه

یکی از علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار خرابی المنت است. از المنت گرمایش در ماشین لباسشویی اغلب برای گرمایش آب سردی که وارد شده استفاده می‌شود. اگر این قطعه ایراد داشته باشد ممکن است برنامه شستشو به‌طور ناگهانی متوقف شود چون شما دما را مثلا در 40 درجه تنظیم کردید و پس از مدتی سنسور دما تشخیص می دهد دمای آب به میزان لازم نرسیده است. در ابتدا باید ماشین را از برق بکشید و سپس کاور پشتی یا کناری را بردارید و با استفاده از مولتی متر وضعیت این قطعه را چک کنید.

 

علت ایستان لباسشویی وقتی المنت خراب است

علت ایستان لباسشویی وقتی المنت خراب است

 

8- خرابی سنسور دما

مشکل در حسگر می‌تواند علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار باشد. حسگر مخصوص دما اغلب در مجاورت المنت گرمایشی قرار گرفته است.

 

خرابی سنسور علت توقف ماشین لباسشویی حین کار است

خرابی سنسور علت توقف ماشین لباسشویی حین کار است

 

این برد، این امکان را به مدار می‌دهد تا بتواند بفهمد که چه وقتی به دمای درست تنظیم شده رسیده است. در زمانی که این قطعه دچار مشکل باشد ممکن است زمان بیشتری برای شستشوی ماشین نیاز باشد یا حتی امکان دارد علت ایستادن لباسشویی و نمایش کد خطا روی صفحه‌ دیسپلی شود.

9- مشکل در میکروسوییچ درب

یکی از مواردی که می توانید خودتان بررسی کنید سوئیچ درب است.

هنگامی که درب یا درب ماشین لباسشویی خود را می بندید، یک سنسور وجود دارد که به لباسشویی می گوید که به درستی بسته شده است یا نه.

 

میکروسوییچ درب

میکروسوییچ درب

 

اگر این کلید خراب شود یا اتصالی داشته باشد، دستگاه «فکر می‌کند» که در هنوز باز است و ممکن است راه نیوفتد یا بعد از آبگیری یا حین کار متوقف شود.

در این صورت، سوئیچ درب باید توسط تعمیرکار عوض شود.

10- خراب بودن زبانه و قفل درب ماشین لباسشویی

برای اینکه ماشین لباسشویی شروع به کار کند ابتدا دستگاه باید از بسته بودن درب مطمئن شود. به همین خاطر زبانه روی درب دارای نقش بسیار مهمی در عملکرد شستشو است.

اگر زبانه قفل دچار مشکل باشد و درب لباسشویی بسته نشود، قفل درب مانع از آغاز یا ادامه پیدا کردن فرایند شستشو خواهد شد. اگر قفل درب دارای ایراد باشد، احتمال دارد لباسشویی زمان انجام عملیات شستشو بایستد و از فعالیت بازماند.

 

افتادگی درب یا خرابی قفل

افتادگی درب یا خرابی قفل

 

همچنین خرابی قفل درب ممکن است دارای علل مکانیکی یا الکترونیکی باشد. در این مواقع برای فهمیدن علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار باید ظاهر قفل را بررسی نمایید تا اگر اشکالاتی مانند ساییدگی یا هرز شدن در آن وجود دارد آن‌ها را تعویض کنید

همچنین اگر دیدید که قفل درب خراب شده است و به درستی چفت نمی‌شود، به این معنا خواهد بود که قفل درب صدمه دیده باید با مرکز تعمیرات لباسشویی تماس بگیرید.

این مورد از مشکلات مکانیکی در حوزه قفل درب بود. برای بررسی عملکرد الکتریکی آن، باید به‌وسیله مولتی متر وجود جریان در هر کدام از سوئیچ‌های قفل را با دقت چک کنید. اگر یکی از سوئیچ‌ها جریان الکتریکی نداشت، به این معنا است که قفل درب مشکل دارد و باید به تعویض آن اقدام کنید.

11- ایجاد مشکل در محافظ برق ماشین لباسشویی

برخی افراد برای در امان ماندن وسیله برقی خود از نوسانات برق از محافظ‌ های الکتریکی برای لوازم خود استفاده می‌کنند. زمانی که از این وسیله برای لباسشویی خود استفاده می‌کنید خراب شدن آن می‌تواند علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار باشد.

 

خرابی محافظ

خرابی محافظ

 

بهتر است به شکل ظاهری محافظ برق توجه داشته باشید و بررسی کنید که هیچ نوع ذوب‌شدگی یا سوختگی‌ای در آن وجود نداشته باشد. همچنین دقت داشته باشید چراغ‌های محافظ برقی شما روشن هستند یا خیر، ممکن است علت این مشکل نوسان لحظه‌ای برق باشد؛ در این صورت کمی صبر کنید و ببینید چراغ‌های محافظ ثابت می‌شوند یا خیر و سپس سعی کنید دوباره لباسشویی را روشن کنید. همین‌طور بهتر است به بررسی و بازدید اتصالات ورودی برق و محافظ دستگاه بپردازید و از سلامت آن‌ها مطمئن شوید.

12- علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار ؛ اضافه‌بار لباس

اضافه بار می‌تواند علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار باشد. در زمان خرید ماشین لباسشویی باید دیده باشید که روی همه این دستگاه‌ها بیشترین میزان حجم قابل‌استفاده از دیگ نوشته شده است. اگر بیشتر از وزن نوشته شده روی ماشین درون آن لباس بریزید سیستم محاسبه‌گر دستگاه به‌راحتی این مسئله را تشخیص می‌دهد و به همین خاطر برای چرخش مصرف برق خود را بالا خواهد برد.

در این مواقع سنگینی وزن موجب افزایش یافتن جریان آمپر موتور و به دنبال آن گرم شدن موتور می‌شود. حسگرهای موجود در دستگاه به‌سرعت دستور قطع برق را می‌فرستند تا بتوانند از سوختن و آسیب دیدن موتور جلوگیری کنند.

 

علت توقف ماشین لباسشویی حین کار بخاطر اضافه بار لباس در دیگ است

علت توقف ماشین لباسشویی حین کار بخاطر اضافه بار لباس در دیگ است

 

اگر علت ایستادن لباسشویی حین کار اضافه بار باشد بر اساس مدل ماشین لباسشویی شما اگر اینورتر باشد توقف می‌کند و اگر از مدل‌های قدیمی باشد به‌شدت از خود سر و صدا به وجود می‌آورد.

به همین خاطر بهتر است همیشه کمتر از حجمی که ماشین لباسشویی شما توان تحمل آن را دارد لباس و ملحفه داخل دیگ قرار دهید. همچنین به این مسئله دقت داشته باشید که لباس‌ها بعدازاینکه خیس می‌شوند سنگین‌تر خواهند شد.

13- فشار زیاد آب ورودی

برخی اوقات نیز ممکن است شیرهای مخصوص کنترل آب ماشین‌های لباسشویی مشکل داشته باشند و این مسئله نیز می‌تواند علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار باشد. اگر مدت‌زمان طولانی است که فلکه‌های آب را به روی دستگاه باز گذاشته‌اید و آن‌ها را نبسته‌اید ممکن است با این مسئله روبه‌رو شوید.

 

فشار آب ورودی بالاست

فشار آب ورودی بالاست

 

بهتر است قبل از انجام هر کاری ماشین را از برق بکشید و اتصالات آن را قطع نمایید و پس‌ازآن به‌طور مجدد دستگاه را فعال کنید. همچنین اگر احساس می‌کنید حجم آب داخل دیگ ماشین بیشتر از همیشه است، این نشانه مشکل خواهد بود.

14- مسدود شدن جریان ورودی به دیگ

یکی دیگر از دلایل احتمالی علت خاموش شدن ماشین لباسشویی حین کار تجمع باقی مانده از مواد شوینده لباسشویی شما است.

 

علت خاموش شدن ماشین لباسشویی حین کار مسدود شدن انشعابات داخلی

علت خاموش شدن ماشین لباسشویی حین کار مسدود شدن انشعابات داخلی

 

هنگامی که شلنگ لاستیکی در پشت دستگاه شما مسدود می شود، نمی تواند سوئیچ فشار را فعال کند. خوشبختانه، تکنسین تعمیر شما می‌داند که چگونه این مشکل را بررسی کند و فقط باید تمیز شود و نیازی به تعویض قطعه نباشد.

15. خرابی موتور

اگر موتور نیم سوز باشد یا گیرپاژ کرده باشد در حین چرخیدن ممکن است صدای ناهنجاری هم بدهد موتور بوسیله تسمه دیگ را می چرخاند اگر موتور در حین چرخش کار نکند علت توقف ماشین لباسشویی حین کار می تواند همین باشد.

موتور گیرپاژ کرده است

موتور گیرپاژ کرده است

 

16. تسمه

تسمه در مدل های تسمه ای اگر دچار پوسیدگی باشد می تواند حین کار پاره شده و علت ایستادن لباسشویی باشد.

 

تسمه پاره شده است

تسمه پاره شده است

 

17. خرابی سبد، شفت، کاسه نمد

اگر سبد تغییر شکل داده باشد شفت کج شده باشد و کاسه نمد با جرم گرفته شده باشد می تواند علت توقف ماشین لباسشویی شما حین کار باشد که معمولا با صدای زیاد همراه است.

 

علت ایستادن لباسشویی مشکلات مربوط به کاسه نمد

علت ایستادن لباسشویی مشکلات مربوط به کاسه نمد

آماده پاسخگویی به سئوالات شما هستیم!

چنانچه پرسش، تجربه یا پیشینه ای در برخورد با علت توقف ماشین لباسشویی حین کار دارید می توانید با تکنسین های مجموعه تعمیر 24 در میان بگذارید. (برای انتقال به قسمت بحث و دیدگاه روی آیکون ارسال دیدگاه کلیک کنید)

علت خاموش شدن ناگهانی لباسشویی حین کار

زمانی که لباسشویی شما به‌راحتی روشن شده اما در اواسط سیکل شستشو به‌طور ناگهان خاموش می‌شود، باید بدانید ممکن است منشأ این مشکل الکتریکی می باشد. در بعضی مواقع بعدازاینکه ماشین خاموش می‌شود دیگر نمی‌توانید دستگاه را روشن کنید. در ادامه به مهم‌ترین علت خاموش شدن لباسشویی در حین کار پرداخته‌ایم:

18- مشکل در دوشاخه و کابل برق ماشین

ممکن است به علت اینکه جریان الکتریکی (آمپر) زیاد است، اتصالات دو شاخه برق ماشین، ذوب شود یا قطع کرده باشند.

 

قطعی در کابل علت خاموش شدن ماشین لباسشویی حین کار است

قطعی در کابل علت خاموش شدن ماشین لباسشویی حین کار است

 

همین‌طور اگر از محافظ جریان الکتریکی برای لباسشویی استفاده می‌کنید، این امکان وجود دارد که مشکل در محافظ علت خاموش شدن لباسشویی در حین کار باشد. در ابتدا برای عیب‌یابی بهتر است اتصالات ورودی برق و محافظ ماشین لباسشویی را چک کنید.

19- سوختن خازن پارازیت گیر ماشین لباسشویی

اغلب در قسمت انتهایی دو شاخه برق داخل ماشین، یک خازن پارازیت گیر برای لباسشویی قرار گرفته است، این خازن نیز امکان دارد به علت آمپر بالا، بسوزد و علت خاموش شدن ماشین لباسشویی حین کار باشد. در این صورت بهتر است تا این خازن را به‌سرعت تعویض کنید.

 

خرابی پارازیت گیر

خرابی پارازیت گیر

 

20- سوختن فیوز

اگر نوسان برق جزیی داشته باشید و فیوز بر سر راه برد اصلی و برق ورودی باشد علت خاموش شدن لباسشویی حین کار می تواند سوختن فیوز دستگاه باشد.

21- سوختن منبع تغذیه برد

اگر از محافظ استفاده نکردید و فیوزی بر سر راه برد نباشد هر گونه نوسان می تواند باعث خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی حین کار کردن باشد.

 

علت خرابی برد تغذیه باعث خاموشی ناگهانی لباسشویی است

علت خرابی برد تغذیه باعث خاموشی ناگهانی لباسشویی است

 

22- شل بودن اتصالات علت خاموش شدن لباسشویی حین کار

اگر سوکت های برد لق شده باشد و لرزش و تکان خوردن دستگاه در زمان شستشو می تواند باعث در آمدن سوکت ها و خاموش شدن ناگهانی لباسشویی شما شود.

23- خرابی ترموستات

علت خاموش شدن ماشین لباسشویی حین کار می تواند بخاطر قطع کردن برق توسط ترموستات باشد، ترموستات زمانی که دمای المنت به شدت بالاست برای محافظت از اجزای دستگاه جریان را قطع می کند و باعث خاموش می شود.

 

معیوب شدن ترموستات

معیوب شدن ترموستات

 

ایرادات و علت ایستادن لباسشویی

بر اساس آنچه در بالا به آن‌ها اشاره کردیم یک سری دیگر از مشکلات وجود دارد که ممکن است به لباسشویی آسیب برساند و کاری علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار باشد. برخی مواقع امکان دارد موتور تایمر لباسشویی خراب شده باشد. در این موقعیت بهتر است که به تعویض موتور تایمر و همین‌طور چرخ‌دنده‌های پلاستیکی بپردازید. همین‌طور اگر تایمر را در خلاف جهتی که تعیین شده است بچرخانید، توپی تایمر دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند دستورات را به‌صورت مناسب ارسال کند.

در مورد علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار می‌توان گفت بهتر است همواره با دقت و وسواس از ماشین‌های لباسشویی استفاده کنید؛ زیرا تعمیر لباسشویی هزینه بسیار بالایی را برای شما به ارمغان می‌آورد. از سوی دیگر تعمیرکاران اغلب باید مدت‌زمان زیادی را صرف رسیدگی به مسئله شما کنند. همچنین خراب شدن لباسشویی در هر منزلی به‌عنوان یک اتفاق ناگوار شناخته می‌شود. به همین خاطر همواره در زمان راه‌اندازی لباسشویی به نکاتی همچون وزن لباس، مقدار فشار آب، نوسان برق و… توجه داشته باشید. همچنین سعی کنید اجازه ندهید که کودک به لباسشویی نزدیک شود و آن را دست‌کاری کند تا از خراب شدن آن جلوگیری شود. برای تعمیر یخچال ال جی باید به تکنسین‌های متخصص مراجعه کنید.

تعمیر توقف، خاموشی و ایستادن لباسشویی به شکل ناگهانی و حین کار

ماشین‌های لباسشویی پیچیده هستند، اما وقتی ماشین لباسشویی شما در اواسط چرخه خاموش می‌شود، چند مقصر احتمالی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را بدون تخصص خاص هم برطرف کرد.

اگر نوسان برق وجود داشت، ریست دستگاه را امتحان کنید. اگر سطح آب مشکل دارد، سنسور کنترل آب را تست کنید. اگر دستگاه شما پر می شود اما نمی چرخد، باید سوئیچ درب را بررسی کنید.

راه حل 1: ریست کردن لباسشویی وقتی متوقف شده

ماشین لباسشویی را از برق بکشید. مشکلات الکتریکی ناشی از نوسان ممکن است کامپیوتر دستگاه را دچار مشکل کند. در این موارد، جدا کردن ماشین لباسشویی اولین گام برای ریست کامپیوتر و رفع مشکل است.
معمولاً این اولین چیزی است که امتحان می کنید. نسبت به سایر روش‌های تعمیر علت خاموشی ناگهانی لباسشویی راحت تر است.

یک دقیقه صبر کنید و سپس ماشین لباسشویی را دوباره به برق وصل کنید. ماشین لباسشویی را بلافاصله به پریز وصل نکنید. اجازه دهید یک دقیقه بدون برق بماند تا بار الکتریکی درون برد خالی شود.

درب را چند بار سریع باز و بسته کنید. سعی کنید در بازه زمانی 12 ثانیه 6 بار درب را باز و بسته کنید. بسیاری از ماشین‌های لباسشویی به‌گونه‌ای تنظیم شده‌اند که به آی سی سیگنال می‌دهند که ریست شود.

 

ریست کردن لباسشویی وقتی از کار افتاده

ریست کردن لباسشویی وقتی از کار افتاده

 

حالا ماشین لباسشویی را تست کنید. برای اینکه ببینید علت خاموش شدن ماشین لباسشویی را حین کار یافتید و رفع کرده اید! آن را روی کوتاه ترین چرخه شستشو قرار دهید و اجازه دهید بدون اینکه چیزی داخل آن کار کند به حرکت در بیاید. اگر چرخه کامل خود را طی کند، می توانید برای شستن لباس ها اقدام کنید.

راه حل 2: تشخیص خرابی سوئیچ درب

گام1:

ابتدا محل سوئیچ درب را پیدا کنید. سوئیچ درب سیگنالی را به ماشین ارسال می‌کند که نشان می‌دهد درب بسته است و کارکرد آن برای ماشین بی‌خطر است. محل آن در سوراخ مستطیلی شکلی است باشد که میله ی قفل درب داخل آن قرار گیرد.از آنجایی که این قسمت ساییدگی زیادی دارد، مستعد شکستگی است. بنابراین، یکی از رایج ترین علت توقف ماشین لباسشویی حین کار است.

گام2:

سوئیچ درب را بررسی کنید. اغلب می توانید از روی ظاهر حدس بزنید و لمس کنید که آیا سوئیچ درب خراب است یا خیر. سوئیچ باید قفل درب هم سطح باشد. اگر حالت افتادگی دارد، احتمالا شکسته است.
به طور مشابه، می توانید سوئیچ درب را لمس کنید تا ببینید آیا شاسی به درستی کار می کند یا خیر. اگر سوئیچ درب را فشار دهید و به جای خود باز نگردد، احتمالاً مشکلی در سوئیچ درب وجود دارد.

گام3:

اگر علت خاموش شدن لباسشویی حین کار میکرو سویییچ بود سوئیچ درب را باید باز کنید. روند باز شدن سوئیچ درب به مدل لباسشویی شما بستگی دارد. معمولا با باز کردن قاب جلویی دستگاه که درب روی آن سوار شده است می توانید به سوییچ دسترسی پیدا کنید.
قبل از بازکردن پیچ کاور، حتماً ماشین لباسشویی را از برق بکشید.

گام4:

سوئیچ درب را با مولتی متر تست کنید. مولتی متر خود را در حالت بیزر قرار دهید. کانکتور سوئیچ درب را پیدا کنید. آن را از برق بکشید و مولتی متر را در دو کانکتور بیرونی سوئیچ درب قرار دهید تا فلز داخل آن را لمس کند. سوئیچ درب را فشار دهید و تداوم را آزمایش کنید.

 

تست سوییچ درب وقتی لباسشویی ناگهانی خاموش شده

تست سوییچ درب وقتی لباسشویی ناگهانی خاموش شده

 

اگر در هر دو حالت باز و بسته شدن سوییچ بیزر صدایی ندارد علت خاموش شدن ماشین لباسشویی حین کار میکروسوییچ است و باید تعویض شود.

هنگامی که سوئیچ درب را به سمت پایین فشار می دهید، مولتی متر باید تداوم را تشخیص دهد، همانطور که در بسته شدن درب اتفاق می افتد، اما اگر دکمه فشار داده نشود، نباید صدایی را بشنوید.

گام5:

تعویض میکروسوییچ، اگر سوئیچ درب قبلی را باز کردید، بستن آن نباید خیلی پیچیده باشد. شما باید سوئیچ درب جدید را در جایی که سوئیچ قدیمی بوده است قرار دهید، آن را پیچ کنید و آن را مانند سوئیچ درب قدیمی به برد کنترل الکترونیکی وصل کنید.
پس از تعویض سوئیچ درب، باید قاب را دوباره نصب کنید و دستگاه را سر جای خودش قرار دهید.

راه حل 3: رفع جریان کم ورودی آب

گام اول:

در این حالت برد باید باز شود. برد الکترونیکی رابط با دکمه هایی است که برای کار با ماشین لباسشویی خود استفاده می کنید. برای باز کردن پیچ‌هایی که آن را در جای خود نگه می‌دارند، از پیچگوشتی استفاده کنید.
شیر کنترل سطح آب را تست کنید. باید یک لوله پلاستیکی در زیر صفحه کنترل وجود داشته باشد. باید محکم وصل شود. این شیر کنترل سطح آب را بردارید و در آن فوت کنید. هوا باید به طور طبیعی در جریان باشد. اگر نمی توانید به طور طبیعی بازدم کنید، گرفتگی وجود دارد که باید برطرف شود چون علت توقف ماشین لباسشویی حین کار از همین است.

گام دوم:

اگر لوله جدا شده باشد، اگر به درستی آن را در سنسور فشار قرار دهید، ممکن است لباسشویی دوباره شروع به کار کند.
لوله هیدروستات به نظر می رسد مسدود شده باشد، یک ظرف را با سرکه پر کنید و سرکه را به داخل لوله پمپ کنید. سرکه باقیمانده صابون را حل می کند و ماشین لباسشویی را به حالت عادی برمی گرداند.

گام سوم:

هیدروستات را با مولتی متر تست کنید.

لوله پلاستیکی باید به هیدروستات متصل شود که میزان آب موجود در ماشین لباسشویی را اندازه گیری می کند. هیدروستات معمولا قطعه ای دایره ای شکل است که کمی شبیه چرخ دنده به نظر می رسد و به یک لوله متصل است. معمولاً مستقیماً در زیر برد اصلی قرار دارد. سیم ها را جدا کنید و یک مولتی متر را به آن وصل کنید تا تداوم را با بیزر بررسی کنید.

 

تست و تعویض هیدروستات

تست و تعویض هیدروستات

سه شاخه جداگانه برای ترمینال وجود دارد که به این معنی است که سه جفت اتصال برای تست با مولتی متر وجود دارد.

هر یک از این جفت ها را جداگانه تست کنید. باید بین همه جفت ها اتصال وجود داشته باشد.
اگر ماشین لباسشویی پر نمی شود یا با آب زیادی پر می شود، این نشانه خوبی است که مشکلی در هیدروستات یا شیر کنترل سطح آب وجود دارد. در این صورت این قطعه را تعویض کنید.

نتیجه‌گیری علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار

همان‌طور که در بالا گفته شد برای اینکه بفهمید علت خاموش شدن یا متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار یا به شکل ناگهانی در زمان آبگیری و آبکشی چیست باید مجموعه‌ای عوامل را در نظر بگیرید و آن‌ها را بررسی کنید. همچنین برای اینکه ماشین لباسشویی شما خراب نشود بهتر است با دقت بیشتری از آن استفاده کنید و نکات زیر را رعایت کنید:

 1. از محافظ برق استفاده کنید.
 2. هر 20 بار که لباسشویی را استفاده می کنید یک بار جرم گیری کنید.
 3. بیش از اندازه لباس نریزید و به هیچ عنوان حوله پتو و ملافه داخل دیگ بار گیری نکنید.
 4. برای لباسشویی یک پریز مجزا در نظر بگیرید.
 5. از آبی با سختی پایین استفاده کنید.

منابع استفاده شده:

How to Fix a Washing Machine That Stops Mid‐Cycle

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.

16 نظرات

 • سلام روی بالاترین درجه برای شستشو گذاشتم احساس کردم دستگاه خیلی داغ شد و خاموش شد چیکار کنم ممنون از راهنماییتون
 • سلام ممنون از توضیحاتتون  ماشین لباسشویی رو پر کرده بودیم وسط کار یهو صدایی داد و خاموش شد و الان دیگه روشن نمیشه چیکار باید کرد 
 • لباسشویی بوش  موقع کار متوقف می شود که مجبور می شوم دکمه شروع را بزنم  یا درحالی که برنامه تمام نشده صدا می آیدکه تمام شده است و باید برنامه شستشوی سریع را بزنم دلیلش چیست
  • نویسنده
   سلام باید توسط تعمیرکار بررسی بشه عدم آبگیری بخاطر خرابی: شیر برقی برد و هیدروستات می تونه باشه البته اگر شلنگ ورودی بدون مشکل و شیر پیسوار باز باشه (البته اگر فشار آب قطع نباشه 🤦‍♂️)
 • سلام؛لباسشویی ابسال مدل -ren7012-w دارم وسط شستشو ارور E04 میده در صورتی که کد ارور e اصلا داخل دفترچه ابسال نیست و همش با f شروع میشه دیگه دیگه شستشو انجام نمیده؛بعضی مواقع هم بدونه ارور هست و انگار دکمه توقف شستشو رو زدی وای میسته و میکروسوییچ درب باز میشه و میتونی درب رو بازش کنی که در این حالت چندبار درب رو بازوبسته کنی یهو میکروسوییچ قفل میکنه و ادامه شستشو رو انجام میده؛آیا میشه میکروسوییچ رو یکسره کرد تا ببینم مشکل از اون یا نه؟اگر میشه کدوم پایه ها هست و به چه صورت؟سه پایه هست میکروسوییچ
  • نویسنده
   سلام میکروسوییچ E04 بخاطر فعال نشدن سنسور درب است این مشکل یا بخاطر جابجایی پایه نگهدارنده سوییچ یا مشکلات مربوط به زبانه چفت درب یا خرابی سوییچ درب است. با تعویض میکروسوییچ مشکل دستگاه حل میشه، سوییچ درب باید در حالت بسته قرار بگیره.
 • سلام لباسشویی ایندوزیت دارم روشن نمی شه ولی مدتی از برق که اونو جدا می کنم حدودا 7 تا 8 ساعت بعد می زنم به برق روشن می شه می شه بفرمایید دلیلش چی می تونه باشه 
  • نویسنده
   سلام اگر در حین کار خاموش میشه بخاطر گرمای زیاد هستش که چند ساعتی طول می کشه ولی دقت کنید که چند دستگاه رو به یک پریز نزده باشید چون می تونه فشار زیادی به دستگاه بیاره و در برخی موارد لباسشویی روشن نشه