راهنمای خدمات ماشین لباسشویی, راهنمای خدمات و تعمیرات

آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی

جرم گیری ماشین لباسشویی

با گذشت زمان و با نادیده گرفتن آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی در استفاده های مکرر در اجزای دیگ جرم زیادی انباشته شده و راندمان شستشو را تا حد زیادی کاهش می دهد، علاوه بر تاثیر بر نحوه شستشو این امر می تواند بوی بدی از خود بخاطر کپک های ایجاد شده باقی بگذارد، پرزهای لباس و مواد شوینده در قسمت هایی از دیگ یا لاستیک دور درب جمع می شوند و این عوامل شما را وادار می کند تا لباسشویی را جرم زدایی کنید. یادگیری نحوه جرم گیری ماشین لباسشویی برای جلوگیری از رسوب، بو، کپک و آلودگی به هر نحوی چه جرم گیری با سرکه، وایتکس، جوش شیرین، قرص و یا پودر های مخصوص برای تمیز کردن دیگ لباسشویی ضروری است

باید یادآور شویم که این روش ها را لازم است تا هر شش ماه یکبار انجام دهید تا ماشین لباسشویی شما نو و تمیز باقی بماند.

روش های مختلفی برای تمیز کردن و جرم گیری وجود دارد که می توانید از آن ها برای دستگاه خود استفاده کنید. در این جا به بررسی این روش ها و مزیت های آن می پردازیم.

این یک راهکار عمومی است و شما می توانید برای جرم گیری ماشین لباسشویی ال جی، بوش، دوو، بکو، سامسونگ، اسنوا، ایندزیت، پاکشوما و … استفاده کنید.

یکی از دلایلی که باید رسوب زدایی کنید بوی بد ماشین لباسشویی است.

چرا باید رسوب زدایی و جرم گیری ماشین لباسشویی را جدی بگیریم؟

ماشین های لباسشویی با هجوم الیاف لباس، مواد غذایی، میکروب و سایر توده های چرک و کثیف روبرو می شوند.

همه این موارد می تواند در هر کجا و هر مکانی در داخل قسمت های دیگ و همچنین لاستیک دستگاه گیر کند.

گذشته از آن، رسوبات معدنی از آب شهری می تواند در هر کجای دیگ انباشته و گاها برخی از مکانیسم های ورودی یا خروجی لباسشویی را با مشکل روبرو کند.

همچنین، رطوبت اغلب باعث رشد کپک و باکتری ها و برای سلامتی خطرناک است.

این مشکلات می تواند کیفیت تمیز کردن لباس توسط ماشین لباسشویی شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، در نتیجه لباس های تیره و مملو از لکه خواهید داشت.

حتی آن بوی دلچسب تمیزی نیز بعد از شستشو برایتان از لباس ها ناپدید یا کم رنگ خواهد بود و بجای آن بوی نامطبوعی در گذر زمان جایگزین خواهد شد.

در نظر داشته باشید بی توجهی به این موضوع در طی چند سال با جمع شدن مواد معدنی آسیب های زیادی به بخش هایی نظیر بلبرینگ، کاسه نمد، شفت و سایر اجزای دیگ وارد میکند که این اتفاق با 2 نشانه شما را به سمت تعمیرات لباسشویی سوق می دهد:

  1. می تواند علت لرزش ماشین لباسشویی باشد.
  2. می تواند علت سر و صدای ماشین لباسشویی باشد.

جرم گیری کردن داخل دیگ لباسشویی را چند وقت یکبار انجام دهیم؟

توجه داشته باشید که میزان جرم گیری ماشین لباسشویی و تمیز کردن آن، به میزان استفاده از لباسشویی، کیفیت آب و نوع آن بستگی دارد.

خوب است که هر سه ماه ماشین های لباسشویی خود را تمیز کنید.

اگر در جایی با آب سخت زندگی می کنید، ماشین لباسشویی شما باید هر دو ماه یکبار جرم گیری شود تا از تجمع مواد معدنی جلوگیری گردد.

در مدل های جدیدتر، دستگاه های جداکننده برای مواد شوینده و نرم کننده پارچه وجود دارد. دیگ این دستگاه ها باید حداقل هر دو ماه یکبار تمیز شوند تا مکانیزم به درستی کار کند.

برای آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی نیاز به تهیه چه مواردی است؟

برای یاد گیری تمیز کردن دیگ دستگاه با موارد مختلف اینکار را انجام دهیم اگر با موادی که دم دست تر هستند بخواهید این آموزش جرم زدایی را جلو برویم یکی از موارد زیر مورد نیاز است:

  • سرکه
  • جوش شیرین
  • وایتکس

اما چنانچه به مواد جرم گیر مخصوص لباسشویی نظیر پودر یا قرص دسترسی دارید موارد فوق را فراموش کنید.

آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی با سرکه

برای فرا گرفتن آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی با سرکه لازم است که ابتدا سرکه سفید مقطر، بطری اسپری، پارچه (میکروفیبر یا نانو) و مسواک را در دسترس خود قرار دهید.

سرکه سفید خود را به یک بطری اسپری اضافه کنید و داخل دیگ بپاشید. اطراف آن را با پارچه پاک کنید، هیچ سطحی دست نخورده باقی نماند.

باید اشاره کنیم که سرکه سفید یکی از بهترین محصولات پاک کننده طبیعی برای جرم گیری ماشین لباسشویی است که باقیمانده، تجمع، لکه های آب سخت و حتی چربی را بدون زحمت از بین می برد.

در مرحله بعد، لاستیک اطراف درب را پاک کرده و کف، کپک و حتی مو و پرزها را از آن پاک نمایید.

اکنون، سرکه سفید را داخل مخزن مواد شوینده بریزید و ماشین لباسشویی را با آب داغ روشن کنید.

برای جرم گیری ماشین لباسشویی، دو فنجان سرکه سفید را اندازه گرفته و آن را مستقیماً در مخزن مواد شوینده ماشین لباسشویی خود بریزید.

ماشین لباسشویی را طوری تنظیم کنید که در طولانی ترین چرخه با داغ ترین آب کار کند.

سرکه را روی پارچه بپاشید و بیرون و داخل درب لباسشویی را تمیز کنید تا درخشان شود.

اینکار را در تمام قسمت جلویی دستگاه انجام دهید، مطمئن شوید که دستگیره ها و صفحه نمایش برد را کاملا تمیز کرده اید.

سپس با باز گذاشتن درب، اجازه دهید هوا در دیگ و دستگاه به جریان افتاده و از ایجاد کپک و قارچ در بخش های داخلی جلوگیری کنید یا بلافاصله با یک پارچه خشک دیگر، رطوبت باقی مانده را کاملا پاک نمایید.

آیا ریختن سرکه در ماشین لباسشویی ضرر دارد؟

ممکن است در حین مطالعه آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی با سرکه از خود پرسیده باشید که آیا اینکار به دستگاه لطمه میزند یا خیر؟

بهتر است بدانید استفاده از سرکه برای جرم گیری ماشین لباسشویی ، ضرری ندارد.

سرکه باعث می شود دیگ و اجزای مرتبط در مقابل رسوبات، مقاومت لازم را داشته باشد.

با اضافه کردن سرکه، دستگاه در طی چرخه شستشوی، می تواند تمامی رسوبات آهکی موجود را از میان ببرد.

این کار باعث می شود تا دستگاه به نرمی کار کرده و تمیز و عاری از هر گونه آلودگی باشد.

همچنین مقاومت لازم را در مقابل بارهای الکترواستاتیک که در لباس ها ایجاد می شود، فراهم کرده و بارهای اضافه را از میان می برد.

ضمن آنکه این کار باعث می شود تا لکه های ناشی از آلودگی داخلی دیگ ماشین لباسشویی نیز بر روی لباس ها ایجاد نشود و بوی نامطبوع را از دستگاه حذف خواهد نمود.

سرکه به دلیل توانایی های فوق العاده در تمیز کردن و جرم زدایی مشهور است، به طور موثر روی طیف وسیعی از لوازم کار می کند و همه چیز را از انواع آلودگی ها و لکه ها تمیز می کند.

همچنین یک محصول بی خطر است که می توان از آن برای ضدعفونی کردن و جرم گیری ماشین لباسشویی استفاده کرد.

با این وجود، اگر مراقب نباشید ، استفاده بیش از حد از سرکه می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

استفاده بیش از حد از سرکه می تواند به مهر و موم های لاستیکی آسیب برساند و علت آبریزی ماشین لباسشویی شود. همچنین می تواند شلنگ ها را ذوب کرده و باعث نشتی داخل و خارج از ماشین لباسشویی شود. به همین دلیل ، توصیه می شود برای جرم گیری ماشین لباسشویی ، در استفاده از سرکه زیاده روی نکنید.

آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی با جوش شیرین

روش دیگری که می تواند در جرم گیری و تمیز کردن دیگ دستگاه به شما کمک موثری داشته باشد، استفاده از جوش شیرین است.

در ابتدا جوش شیرین را مستقیماً به دیگ ماشین لباسشویی اضافه کنید و دستگاه را روشن نمایید.

مقدار مورد استفاده باید نصف فنجان جوش شیرین باشد درب را باز کرده و آن را درون دیگ بریزید و آن را در همان تنظیمات با بالاترین و گرم ترین درجه قرار دهید.

آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی با وایتکس

از دیگر روش های جرم گیری ماشین لباسشویی ، استفاده از وایتکس است.

این ماده برای برطرف کردن لکه های لباس ها تاثیر بسیار مناسبی دارد. اما نکته ای که باید حتما هنگام استفاده از این ماده در نظر داشته باشید این است که به دستورکار استفاده از وایتکس متناسب با جنس هر لباس دقت کرده و از نوع بدون کلر آن را استفاده نمایید.

همچنین در راستای حفظ سلامتی خود و عدم آسیب دیدن لباس ها، از وایتکس همزمان با دیگر شوینده ها استفاده نکنید.

باید اشاره کنیم که وایتکس را در دو نوع اکسیژن دار و کلردار عرضه می کنند که نوع کلردار می تواند با قدرت بیشتری لکه ها را از بین ببرد، اما در عین حال باعث خوردگی بیشتر الیاف می شود. بنابراین نوع اکسیژن دار با توجه به اثر خوردندگی پایین تر می تواند انتخاب مناسبی برای جرم گیری ماشین لباسشویی باشد.

نحوه انجام رسوب زدایی لباسشویی با وایتکس

هنگامی که تصمیم دارید از وایتکس برای جرم گیری استفاده کنید، لازم است که از درجه حرارت بالای آب استفاده کرده و آن را به صورت مستقیم در دستگاه وارد نکنید، می توانید آن را با آب مخلوط کرده و به ماشین لباسشویی اضافه نمایید.

می توانید سه چهارم پیمانه از وایتکس را هنگامی که ماشین لباسشویی را در دور ملایم تنظیم کرده اید، اضافه کرده و اجازه دهید، چرخه لباسشویی انجام شود.

سپس با اتمام چرخه، دیگ و سایر قسمت های داخلی آن را با پارچه مناسبی، خشک نمایید. توجه داشته باشید که در صورتی که مدت زیادی است که کار جرم گیری ماشین لباسشویی را انجام نداده اید، لازم است از نوع وایتکس کلردار استفاده کنید تا بتواند رسوبات قدیمی را به کلی از میان ببرد.

آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی با پودر جرم گیر

یکی از مسائلی که بسیاری از کاربران با آن مواجه هستند، انتخاب میزان مناسبی از پودر جرم گیر است که برای جرم گیری ماشین لباسشویی باید در نظر بگیرند.

به طور معمول، بسته بندی پودر جرم گیر، برای استفاده در یک مرحله کامل زدودن جرم در یک دوره یکماهه می باشد.

برای استفاده از این پودر، لازم است که ماشین لباسشویی را خالی کرده و از دمای آب بین هفتاد تا نود درجه سانتی گراد استفاده کنید.

سپس، پودر را در مخزن جاپودری در محل اصلی جرم گیر ماشین لباسشویی وارد کرده و یک چرخه ملایم را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که عملکرد مارک های مختلف پودرها برای تمامی برندها برای جرم گیری ماشین لباسشویی ال جی، بوش، دوو، بکو، سامسونگ، اسنوا، ایندزیت، پاکشوما و … دارای کاربردی یکسان بوده و تفاوتی در انتخاب برند مشخصی وجود ندارد. استفاده از این پودرها در اندازه های بسته بندی شده، می تواند به صورت دوره ای ماهانه برای دستگاه شما استفاده شده و از انباشت رسوب در دستگاه جلوگیری نماید.

آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی با قرص جرم گیر

شما به راحتی می توانید با استفاده از انواع قرص جرم گیری برای جرم گیری ماشین لباسشویی اقدام کرده و رسوبات داخلی دستگاه را از میان ببرید و بخش ها و قطعات مهم دستگاه را از ایجاد رسوبات مضر، محفوظ دارید.

این کار باعث می شود تا عملکرد دستگاه روان تر شده و کیفیت چرخه شستشو نیز بهتر شود. می توانید به سادگی یک عدد قرص را در دیگ لباسشویی قرار داده و با اجرای چرخه شستشو، فرآیند جرم گیری را انجام دهید.

ضمن آن که استفاده از این نوع از قرص ها بسیار راحت بوده و کمترین دردسر را خواهد داشت. آن ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند سختی آب را به راحتی گرفته و در حین انجام چرخه شستشو، لباس ها و محفظه داخلی دستگاه را از رسوبات آهکی محفوظ دارد. این قرص ها می توانند بوی نامطبوع و کپک و قارچ را از میان برداشته و دستگاه را از هر گونه آلودگی حفظ کند. برندهای معتبری همچون ال جی و بوش انواع قرص جرم گیری را عرضه می کنند. می توانید برای تهیه انواع قرص های جرم گیری، از تعمیر24 راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی با مایع جرم گیر

از دیگر روش هایی که می توان برای جرم گیری ماشین لباسشویی استفاده نمود، بهره گیری از مایع جرم گیری است که باعث می شود به سرعت تمامی رسوبات آهکی و جرم در داخل دستگاه را از میان ببرد. این مایع می تواند به خوبی جرم های مربوط به بخش فیلتر، لوله ها و پمپ تخلیه و جاپودری و دیگ را از میان ببرد. بدین ترتیب، هنگام استفاده از این مایع برای تمیز نگاه داشتن لباسشویی، می توانید لباس هایی تمیز و با عطری خوش داشته باشید.

برای استفاده از مایع جرم گیری لباسشویی لازم است که یکصد میل از محلول را با چهار لیتر آب مخلوط کرده و کشوی جاپودری را در داخل آن قرار داده و سپس آن را با پارچه ای تمیز، خشک کنید. برای آن که بتوانید جرم های لاستیک دور درب را نیز تمیز کنید، لازم است که قدری از جرم گیر را روی یک پارچه نرم ریخته و تمام لاستیک را تمیز نمایید.

همچنین با افزودن این مایع برای جرم گیری لباسشویی ، در کشوی جاپودری، می توانید در دمای شصت درجه، با یک برنامه ملایم، آن را تمیز نمایید. توصیه می شود که هر سه ماه یکبار برای این کار اقدام کنید تا همواره بتوانید دستگاهی تمیز و عاری از هر گونه آلودگی داشته باشید.

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد