راهنمای مشکلات و خدمات ماکروفر

چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت

چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت

شاید این سئوال در ذهن شما باشد که چه چیزهایی نباید در مایکروفر گذاشت ؟ چنانچه این سئوال چالش ذهن شماست و در استفاده از ماکروفر و سولاردام خود با ظرف غذایی که در دست دارید مردد هستید قبل از کار با دستگاه طی چند دقیقه مطالعه در این مطلب خواهید آموخت چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت شامل چه ظروف و چه غذاهایی میباشند.

مایکروویو می تواند ابزار جادویی آشپزخانه شما باشد. از پخت مرغ گرفته تا درست کردن چیپس سیب زمینی، این دستگاه عملاً می تواند هر کاری را برای پخت سریع انجام دهد. مهمتر از همه، این وسیله ضروری برای صرفه جویی وقت شما در هر آشپزخانه ای ضروری است.

اگرچه استفاده از مایکروویو و سولاردام ها ممکن است راحت باشند، اما برخی از کارها بهتر است با این دستگاه انجام نگیرد، بنابراین درک محدودیت های استفاده از آن ضروری است. استفاده از ظروف غیر مایکروفری یا گرم کردن مواد غذایی نامناسب در مایکروویو می تواند خطرناک باشد همچنین میتواند دستگاه را خراب کند. بنابراین، در تعمیر 24 به بررسی تمام چیزهایی که هرگز نباید در مایکروویو قرار دهید، میپردازیم.

مشتاق شنیدن سئوالات شما هستیم!

چنانچه هر نوع سئوال و تجربه ای خاص در برخود با مایکروفر و سولاردام خود در زمان گذاشتن ظروف یا غذاهای نامناسب در دستگاه دارید آن را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید، تجربیات شما نقشه و چراغ راه ماست! (برای انتقال به قسمت بحث و دیدگاه روی آیکون ارسال دیدگاه کلیک کنید)

در صورت عدم توجه به نکاتی که در ادامه به آن میپردازیم بدون شک پس از مدتی نیاز به تعمیرات مایکروویو و سولاردام خواهید داشت.

ابتدا به بررسی ظروفی که نباید در مایکروفر و سولاردام بگذارید میپردازیم و سپس به بررسی غذاهای ممنوعه میرسیم.

چه ظروفی را نباید در مایکروویو گذاشت ؟

چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت شامل ظروفی است که در ادامه به آن میپردازیم گذاشتن این ظروف باعث ایجاد خرابی دستگاه به دلیل جرقه مداوم یا آتش سوزی میشود.

 

چه ظروفی را نباید در مایکروویو گذاشت ؟

چه ظروفی را نباید در مایکروویو گذاشت ؟

 

1- ظروف آلومینیومی

متداول ترین ظرفی که هرگز نباید در مایکروویو و سولاردام قرار دهید فویل آلومینیومی است. این در اصل فلزی بسیار نازک است که وقتی در معرض تشعشعات مایکروویو قرار می گیرد، به جای جذب انرژی، انرژی را منعکس می کند. این به نوبه خود می تواند جرقه هایی را ایجاد کند که می تواند دستگاه را خراب کند و غذای داخل مایکروفر را گرم نکند یا در وضعیت بدتر باعث آتش سوزی شود.

2- هر چیزی فلزی (یا فولاد ضد زنگ)

صفحات با لبه های فلزی براق و لیوان های مسافرتی از جنس استیل نیز در صورت قرار دادن در داخل مایکروویو می توانند باعث آتش سوزی شوند. علاوه بر این، این ظروف از گرم شدن غذا و نوشیدنی شما جلوگیری می‌کنند، زیرا مانند فویل آلومینیومی، فلز به جای اینکه به نوشیدنی شما اجازه جذب گرما را بدهد، حرارت را از مایکروویو منعکس می‌کند. جرقه میتواند با بوی سوختگی مایکروفر همراه باشد.

3- ظروف براق و  دور طلایی

برخی از چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت شامل ظرف هایی است که دور طلایی یا نقره ای براق دارند این ظروف نیز بخاطر انعکاس انرژی میتواند باعث جرقه و خرابی دستگاه شما نیز بشود پس بهتر است از گذاشتن این ظروف خودداری کنید.

4- ظروف لب پر و تیز

پرتوی اشعه مایکروفر با انرژی بالا از طریق قطعات های ولتاژ نظیر ترانس مایکروفر و مگنترون امواجی الکترومغناطیسی با بار مثبت میتاباند از آنجا که معمولا بار منفی در نوک و قسمت های تیز اشیا وجود دارد باعث تخلیه انرژی در قسمت های تیز میشود از همین رو در گذاشتن ظروف لب پر در مایکروفر و سولاردام ها خودداری کنید.

5- کیسه و پلاستیک یکبار مصرف

کیسه های پلاستیکی و ظروفی مانند ظرف های غذا هرگز نباید در مایکروویو قرار داده شوند زیرا ممکن است حاوی بیسفنول A باشند که بیشتر به نام BPA شناخته می شود. این مواد می توانند به راحتی در داخل دستگاه ذوب شوند و BPA را در غذای شما آزاد کنند که تحقیقات با انواع مسائل بهداشتی مرتبط است.

در مورد خدمات نمایندگی تعمیر ماکروفر لتو بیشتر بدانید

6- ظروف بیرون‌بر

ظروف بیرون‌بر رستوران‌های چینی لبه‌های فلزی دارند و گاهی اوقات با مواد پلاستیکی پوشانده می‌شوند. با این حال، ظروفی که اکثر رستوران ها از آن استفاده می کنند معمولاً مایکروویو هستند. برای اطمینان، همیشه علامت استفاده در مایکروویو را که معمولاً شبیه جعبه ای با خطوط خمیده در وسط است، بررسی کنید. ظروف با برچسب شماره 5، که با استفاده از پلی پروپیلن (یا PP) ساخته شده‌اند، معمولاً در مایکروویو ایمن هستند.

 

چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت

چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت

 

7- استایروفوم

استایروفوم (معروف به فوم پلی استایرن) نه تنها برای محیط زیست مضر است، بلکه در صورت قرار گرفتن در معرض تشعشع به سرعت ذوب می شود. مانند پلاستیک، این می تواند مواد شیمیایی خطرناکی را در غذای شما آزاد کند و به طور بالقوه باعث بیماری های طولانی مدت شود. (مانند ظروف شبیه به یونولیتی غذا)

لیست بدون مایکروویو شامل تعدادی غذا نیز می شود. از انفجار تا سوختگی گرفته تا شام خراب، دلایل زیادی وجود دارد که چرا غذاهای زیر هرگز نباید در معرض تشعشعات مایکروویو قرار گیرند.

چه غذاهایی را در مایکروفر نباید قرار داد؟

به غیر از ظروف از چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت برخی از غذا ها میباشند که به بررسی آنها میپردازیم.

8- اب

ریختن آب در یک لیوان مایکروویو برای مقداری چای کاری بی ضرر و عملی به نظر می رسد، اما در واقع میتواند بسیار خطرناک باشد. آب مایکروویو می تواند آن را بدون اینکه به جوش بیاید فوق العاده گرم و در دمای نقطه جوش وحتی بالاتر بیاورد که با اولین برخورد به هر سطحی انرژی آب به شکل پاشیده شدن در می آید و می تواند باعث سوختگی شدید شود.

9- فلفل تند خام

از چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت فلفل تند خام است، فلفل های خام در مایکروویو منفجر نمی شوند. با این حال، آنها حاوی ترکیبی به نام کپسایسین هستند که در دمای بالا تبخیر می شوند. بخار در صورت قرار گرفتن در معرض چشم یا تنفس می تواند بسیار خطرناک باشد.

 

10- تخم مرغ

مایکروویو کردن یک تخم مرغ کامل در پوسته آن می تواند خطرناک و باعث کثیفی باشد. فرآیند گرم شدن سریع می‌تواند بخار زیادی در داخل تخم‌مرغ ایجاد کند که می‌تواند باعث منفجر شدن تخم‌مرغ شود. پس لطفاً، علیرغم آنچه اینترنت می گوید، سعی نکنید تخم مرغ آب پز سفت را در مایکروویو درست کنید.

بخاطر اختلاف شدید فشار محتویات داخل پوسته و فضای بیرون مایکروفر و سولاردام این انفجار صورت میگیرد و تمام سطوح دستگاه با تخم مرغ پوشیده میشود.

11- پخت گوشت منجمد

اگر به ناچار فراموش کرده ایم که گوشت را از فریزر بیرون بیاوریم، اما پختن آن در مایکروویو راه حل نیست! امواج تابیده شده به پروتئین های منجمد می تواند باعث شود که آنها به طور یکنواخت پخته شوند ولی این میتواند و باکتری های خطرناک رشد دهد و همچنین پخش کنند. در صورت لزوم، پروتئین خود را در مایکروویو یخ زدایی کنید و سپس آن را به طور کامل در فر، اجاق گاز یا گریل قبل از مصرف بپزید تا در صورت داشتن باکتری هر گونه میکروب در آن از بین برود.

12- کلم بروکلی

این ممکن است تعجب آور باشد، اما بر اساس مجله علوم غذا و کشاورزی، امواج مایکروفر بر روی بروکلی می تواند مواد مغذی آن را از بین ببرد. سعی کنید به آرامی آنها را بخارپز کنید تا هم یکپارچگی غذایی و هم مواد مغذی آن حفظ شود!

 

چه غذاهایی را در مایکروفر نباید قرار داد

چه غذاهایی را در مایکروفر نباید قرار داد

 

13- سس پاستا بدون پوشش

سس های ماکارونی مبتنی بر گوجه فرنگی بدترین چیزی هستند که میتواند اشعه مایکروفر با آنها برخورد کند. اگر بدون پوشش گرم شوند، می توانند پرتاب شوند و در سراسر دستگاه بپاشند. این به این دلیل است که قوام غلیظ سس می تواند بخار را تا زمانی که پرتاب شود به دام بیاندازد. در عوض، سس ماکارونی یا پاستا را در قابلمه یا قابلمه ای روی اجاق گاز گرم کنید.

 

چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت

چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت

 

در مورد نمایندگی تعمیرات سولاردام ال جی در تهران بیشتر بدانیم.

14- کره

کره جز چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت آب کردن کره در مایکروفر و سولاردام اشتباه است و میتواند سطح داخلی دستگاه شما را بسیار کثیف کند وقتی اشعه به سطح کره تابیده میشود هوای داغ حبس  شده در لایه ها آن باعث ترکیدن و پاشیدن آن به سطوح دستگاه شود.

15- انگور

بخاطر اختلاف فشار داخلی و خارجی احتمال ترکیدن دانه های انگور وجود دارد پس از مواد غذایی است که نباید در مایکروفر گذاشت.

16- تن ماهی

چربی اشباع تن ماهی باعث جلز و ولز و پاشیده شدن آن به دیواره ها و سقف دستگاه شود بهتر است  محتویات تن ماهی همچنین ظرف تن ماهی را در مایکروفر و سولاردام قرار ندهید. با گذاشتن برخی از این غذاهای روغنی بخاطر چربی پوشانده شده بر روی غذا مایکروفر صدای زیادی میدهد.

نتیجه گیری در چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت

هر یک از موارد بالا میتواند تاثیری در مواد غذایی یا دستگاه شما بگذارد گذاشتن هر کدام میتواند تاثیری بر روی سلامتی شما و دستگاه داشته باشد.

به صورت اجمالی به مشکلات ایجاد شده با بی توجهی و گذاشتن موارد ممنوعه در مایکروفر خواهیم پرداخت.

چیزهایی که نباید در ماکروفر بگذاریم گذاشتن آن ها باعث
ظروف فلزی و استیل جرقه، سوختن مگنترون
ظروف فویل دار کباب، براق و نایلونی زدن جرقه و آسیب به لامپ اشعه
ظروف پلاستیکی بیرون بر رستوران ها آسیب به سلامتی شما
ظرف لب پر و تیز ایجاد جرقه و خرابی دستگاه
تخم مرغ و تن ماهی پاشیدن آن در داخل مایکروفر و کثیفی
فلفل خام خطرناک از منظر سلامتی
کلم بروکلی از بین رفتن مواد مقومی

حال چنانچه سئوالی در مورد چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت دارید میتوانید در بخش دیدگاه آن را مطرح کنید.

بررسی سئوالات درباره چیزهایی که نباید در مایکروفر بگذارید

برای بررسی بهتر میتوانیم به بخشی از سئوالات شما درباره چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت پاسخ دهیم.

آیا میتوان در مایکروفر یا سولاردام خشکبار تازه را خشک کرد؟

استفاده از از مایکروفر برای خشک کردن خشکبار تازه و سبزی میتوان راه حلی سریع باشد اما میتواند در بازه زمانی بیش از 10 دقیقه آسیب به دستگاه وارد کند.

آیا میتوان در مایکروفر پیتزا و مرغ پخت؟

بله به این شرط که شما از برنامه های پیش فرض خود مایکروفر یا پخت ترکیبی استفاده کنید چنانچه فقط در حالت اشعه با بالاترین قدرت استفاده کنید دستگاه آسیب میبیند.

ظرف فلزی داخل دستگاه گذاشتم و دستگاه جرقه زد باید چکار کنم؟

در اولین قدم دستگاه را خاموش کنید ظروف فلزی جز چیزهایی که نباید در مایکروفر گذاشت ظرف را در بیاورید و با ظرف ایمن همراه با غذا دستگاه را تست کنید، خالی روشن کردن دستگاه نیز باعث جرقه ماکروفر خواهد شد. اگر مشکل حل نشد برای تعمیر مایکروفر خود اقدام کنید.

ایا ظروف سرامیکی در ماکروفر میشکند؟

در حالت اشعه (ویو) محتویات غذا گرم میشوند و ظرف سرامیکی شما در ماکروفر و سولاردام نخواهد شکست.

منبع بخشی از مطالب: Things You Should Never Put in the Microwave

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.