راهنمای مشکلات و خدمات یخچال فریزر

علت خاموش بودن یخچال

علت خاموش بودن یخچال

خاموش بودن یخچال می تواند ترسناک و تعجب آور باشد، نباید این نکته را نادیده بگیریم که سخت کوش ترین دستگاه داخل خانه شما یخچال فریزر یا ساید بای ساید شماست تعمیر 24 به شما کمک می کند تا علت خاموش بودن یخچال را بیابید. دستگاهی که یکسره در برق است، هر ساعت و هر روز در برق است، بدون خرابی کار می کند حال باید بدانیم چرا یخچال خاموش شده است!

احتمالا یخچال شما به تازگی خاموش شده است و به همین دلیل برای آموزش تعمیر، عیب یابی و یافتن علت خاموش شدن یخچال فریزر و ساید خود در مرکز تعمیر 24 هستید. اما من مطمئن هستم که برای مدت طولانی این دستگاه زحمتکش به شما خدمت کرده است پس اینطور نیست که بخواهید از آن دست بکشید و با توجه به هزینه ها یخچالی نو خریداری کنید. شما می توانید برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی خود راهکارهای ما را دنبال کنید یا برای تعمیرات یخچال فریزر هر چه سریع تر اقدام کنید.

 

چرا یخچال خاموش شد ؟

چرا یخچال خاموش شد ؟

 

چرا یخچال فریزر و ساید من خاموش شد ؟

اگر می خواهید علت خاموش شدن یخچال را بیابید، اولین تمرکز شما باید منبع تغذیه برق باشد. بررسی کنید که آیا دوشاخه را به درستی وارد کرده اید یا قطع کننده مدار فیوز قطع شده است؟

اگر همه چیز نظیر ولتاژ ورودی پریز درست به نظر می رسد، باید در جای دیگری به دنبال عیب یابی یخچال و ساید بای ساید باشید مواردی مثل: اتصالی در سیم کشی، خازن، ترموستات، کمبود مایع خنک کننده، کمپرسور یا موتور دستگاه می توانند دلیل خاموش بودن یخچال شما باشند.

در این مطلب، به برخی از دلایل عملکرد یخچال شما نگاه می کنیم و مراحلی را که می توانید برای تعمیر آن انجام دهید، به اشتراک می گذاریم. همچنین به سوالات بسیاری از شما در قسمت دیدگاه پاسخ خواهیم داد تا بتوانید مانند متخصص حرفه ای یخچال خود را تعمیر کنید!

عیب یابی و یافتن علت خاموش بودن یخچال

برای به دست آوردن یک راه حل کلی برای رفع مشکل دستگاه، توصیه می کنم وقت خود را صرف کنید تا مشکل دقیق یخچال خود را ابتدا بدانید. یک قانون کلی این است که اگر یخچال خاموش است، به دو چیز باید شک کنید. برق به درون دستگاه وارد نمی شود یا مشکل فنی در قطعات وجود دارد. بیایید به دلایل اصلی خاموش بودن یخچال فریزر و ساید شما نگاه کنیم.

اضافه بار در فیوز مینیاتوری دلیلی خاموشی یخچال

وقتی یخچال شما ناگهان خاموش شده است، قطع کننده مدار اصلی در جعبه فیوز می تواند مقصر باشد. شاسی فیوز را در حالت روشن قرار دهید. اگر باز هم قطع می شود، باید آن فیوز را تعویض کنید.

خرابی کمپرسور می تواند علت خاموش بودن یخچال باشد

کمپرسور در پشت دستگاه قرار دارد، کمپرسور قلب یخچال است که وظیفه چرخه تبرید مداوم را بر عهده دارد. اگر یخچال خاموش است، ممکن است کمپرسور شما معیوب باشد. وظیفه اش این است که مبرد یا خنک کننده را فشرده می کند و آن را از طریق اواپراتور و کویل کندانسور به گردش در آورد. اگر به درستی روغن کاری یا لوله ها شستشو نشده باشد، کمپرسور می تواند علت خاموش بودن یخچال باشد.

 

خرابی کمپرسور دلیل خاموشی یخچال فریزر و ساید بای ساید شماست

خرابی کمپرسور دلیل خاموشی یخچال فریزر و ساید بای ساید شماست

 

عدم دریافت ولتاژ کافی یخچال

شاید یخچال شما به سادگی جریان یا ولتاژ کافی دریافت نمی کند. برای اطمینان از ولتاژ ناکافی، از یک مولتی متر و تستر ولتاژ برای بررسی استفاده کنید. اگر ولتاژ بین 0 تا 160 ولت باشد یخچال فریزر و ساید شما خاموش می ماند. توجه داشته باشید ولتاژ پایین 200 می تواند به برد شما آسیب وارد کند پس بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق از یک محافظ استفاده کنید.

مشکل در رله استارت موتور

معیوب بودن رله استارت موتور یکی دیگر از مشکلات رایج است که باعث خرابی یا خاموشی یخچال می شود. اگر رله موتور معیوب باشد، دستگاه به هیچ وجه کار نمی کند. اگر یخچال روشن بود، بلافاصله خاموش می شود. رله های موتورهای معیوب باید فوراً تعویض شوند. برای این کار با توجه برند دستگاه خود هر برندی مثل دوو، سامسونگ، ال جی، اسنوا، الکترواستیل، جنرال الکتریک، فریجیدر و … که باشد برای تعمیرات آن با نمایندگی تماس بگیرید.

 

علت خاموش بودن یخچال ساید بای ساید

علت خاموش بودن یخچال ساید بای ساید

 

هر بار که دستگاه خود را روشن می کنید، چندین فرآیند مکانیکی و الکتریکی انجام می شود و به راه افتادن کمپرسور رله استارت شروع می شوند. هنگامی که دستگاه را روشن می کنید، ترموستات پیامی به خازن استارت می فرستد تا کمپرسور را فعال کند و سیکل تبرید را آغاز کند. هنگامی که رله از کار بیفتد، سیکل تبریدی وجود نخواهد داشت و در بیشتر موارد، یخچال فریزر و ساید شما خاموش می ماند. تکنسین می تواند به شما در تعیین اینکه آیا رله را تعمیر یا تعویض کنید کمک کند.

درخواست خود را در نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ تهران ثبت کنید.

کثیفی بیش از حد کندانسور

کویل های کندانسور نقش مهمی در کارکرد یخچال شما دارند. آنها در پشت دستگاه قرار دارند و تقریباً در معرض گرما، گرد و غبار و رطوبت هستند. کویل های کندانسور گاز مبرد در فشار بالا را به مایع پرفشار تبدیل می کنند. این فرآیند گرمای زیادی را از قسمت عقب خارج می کند. این بدان معناست که آنها مستعد آلودگی و سایر مشکلات زیست محیطی هستند. اگر در خاک و کثیفی پوشانده شود، رادیات های کندانسور ممکن است به طور موثر کار نکنند، که اغلب منجر به خرابی علت خاموش شدن ناگهانی یخچال شود.

ترموستات معیوب علت خاموش بودن یخچال است

ترموستات خراب باعث ایجاد یک سری مشکلات در کل عملکرد یخچال شما می شود.

اگر معیوب نباشد، ترموستات فقط پیامی به خازن استارت نمی فرستد، به این معنی که کمپرسور راه اندازی نمی شود.

در حالی که اینها شایع ترین دلایل خاموش بودن یخچال هستند، دلایل دیگری نیز می تواند وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که یخچال ها دارای سیستم های پیچیده ای هستند و اما این دلیل نمی شود با هزینه های بالا اقدام به خرید یک یخچال یا ساید جدید کنید. بنابراین، توصیه نمی‌کنیم همه قسمت‌های دستگاه را باز کنید، به خصوص اگر بی تجربه باشید. عاقلانه تر است که مرکز تعمیرات یخچال در شهر خود کمک بگیرید تا به شما در درک نحوه انجام کارها هنگام بررسی کمک کند.

اگر می خواهید بدانید چرا یخچال روشن نمی شود در این مقاله همراه تعمیر 24 باشید.

نحوه تعمیر و عیب یابی خاموش بودن یخچال در 6 گام

 

عیب یابی و تعمیر خاموشی یخچال

عیب یابی و تعمیر خاموشی یخچال

 

مرحله 1 آن را خاموش و سپس روشن کنید

وقتی صحبت از وسایل برقی به میان می آید، همیشه مهم است که قبل از انجام هر کار دیگری برق را بررسی کنید. برای بررسی اینکه آیا دستگاه شما مشکلی دارد یا خیر، آن را خاموش و سپس دوباره روشن کنید.

شاید یخچال شما یک سوئیچ کوچک در داخل برای کنترل این کار خواهد داشت. با این حال، برخی از مارک ها کلید را ندارند. اگر مال شما ندارد، به سادگی سیم برق را جدا کرده و دوباره وصل کنید. اگر سیم را به یک محافظ یا سه راهی وصل کرده اید، سعی کنید آن را مستقیماً به پریز وصل کنید. اگر اتفاقی نیفتاد، وقت آن است که به مرحله بعدی برای تعمیر علت خاموش بودن یخچال فریزر و ساید خود بروید.

مرحله شماره 2 مطمئن شوید که سیم برق را به طور کامل و به درستی وصل کرده اید

ممکن است زیاد به آن فکر نکنید تا زمانی که یک میگرن وحشتناک بخاطر این سئوال که چرا یخچال خاموش شد ؟ برای شما ایجاد کند. وقتی سیم برق خراب (قطع) است، دستگاه برق نمی‌گیرد، که باعث می‌شود وقتی یخچال را به برق می زنید یخچال فریزر و ساید بای ساید شما خاموش بماند.

سیم برق نیز بسته به نحوه نگهداری ممکن است دچار ساییدگی و پارگی یا آسیب هایی طبیعی شود. اگر آن را به شکل درست پشت دستگاه قرار ندهید، ممکن است سیم کشی داخل عایق به اشتباه جمع شود و انتقال برق به طور کامل قطع شود این امر علت خاموش بودن یخچال فریزر شما خواهد بود.

ممکن است تا زمانی که کابل را به دقت بررسی نکنید، این را متوجه نشوید. در صورت معیوب بودن سیم برق ممکن است بوی سوختگی متصاعد شود و در جایی که سیم ها خراب یا معیوب هستند متورم به نظر برسد.

برای بررسی خرابی کابل برق، یخچال را خاموش کرده و از برق بکشید. آن را به طور کامل برای علائم خراش بررسی کنید. در صورت وجود، ممکن است لازم باشد عایق را بریده و سیم شکسته را تعمیر کنید. پس از ثابت شدن، سیم را عایق کنید و دوباره به پریز وصل کنید. مطمئن شوید که سیم به درستی وارد شده است. اگر خیلی آسیب دید، آن را تعویض کنید.

مرحله شماره 3 کلید مدار را بررسی کنید و علت خاموش بودن یخچال را بیابید

یخچال شما یک دستگاه الکتریکی بزرگی است که می تواند کلید قطع کننده مدار مینیاتوری اختصاص داده شده به آن را خاموش کند.

بنابراین، بسیار ضروری است که قبل از شروع به باز دستگاه بار اضافی بر روی فیوز منیاتوری را کم کنید. سعی کنید به هر پریز فقط یک دستگاه برقی را وصل و روشن کنید.

اکثر خانه‌ها دارای یک کلید 20 آمپری اختصاصی برای یخچال هستند، اما خانه‌های قدیمی‌تر ممکن است آن را در مدار آشپزخانه به شکل عمومی داشته باشند.

جعبه فیوز را پیدا کنید و درپوش را باز کنید. بررسی کنید که آیا هیچ فیوزی در موقعیت OFF وجود دارد یا خیر. اگر پایین آمده باشد و به موقعیت OFF رفته باشد، ممکن است بیش از حد آمپر کشیده است. برای اطمینان ار علت خاموش بودن یخچال ساید بای ساید و فریزر خود، هر چیز دیگری که به مینیاتوری مربوط وصل شده است را قطع کنید (خاموش کنید و از برق بکشید) سپس اهرم را از OFF به ON ببرید.

اگر خاموش شود، یا یخچال باعث اضافه بار شده است یا فیوز مینیاتوری خراب است. اگر خاموش نشود، چیز دیگری باعث اضافه بار می شود. بررسی کنید چه چیز دیگری می تواند به برق وصل شود که باعث اضافه بار می شود و آن را از برق بکشید. ممکن است کمی طول بکشد، اما ارزشش را دارد. با این حال، اگر هنگام بررسی اولین بار، مینیاتوری خاموش نشده بود و هنوز در موقعیت روشن بود، زمان آن رسیده است که علت خاموش ماندن یخچال با احتمالات بعدی را بررسی کنید.

مرحله 4 برای رله اورلود را تست کنید

رله اورلود وسیله حفاظتی است که برای راه اندازی قبل از کار کمپرسور استفاده می شود. مانند بادیگارد است که هر بار که شخص محافظت  شده سفر می کند، او پیشرو است. آنها با یک خازن عرضه می شوند که ولتاژ راه اندازی بالا مورد نیاز سیم پیچ کمپرسور را ارائه می دهد.

رله اورلود را می توان در کنار کمپرسور یافت. می توانید رله اورلود را با استفاده از مولتی متر خود بررسی کنید. برای انجام این کار، مطمئن شوید که یخچال خود را از برق جدا کرده اید. قاب عقب را باز کنید و رله استارت را پیدا کنید (در کنار کمپرسور است). با تخلیه خازن شروع کنید و سپس مولتی متر خود را روی تنظیمات Rx1 قرار دهید. پروب ها را روی پایانه های رله اورلود قرار دهید.

شما اگر برند الجی در منزل دارید قبل از هر اقدامی با نمایندگی تعمیر یخچال الجی تماس بگیرید.

مرحله 5 برای یافتن علت خاموش بودن یخچال تنظیمات بررسی کنید.

اگر دستگاه روشن نشود و فن ها کار نکنند، ممکن است سیستم کنترل تنظیم سرما معیوب باشد. به یاد داشته باشید، تمام قطعات یخچال باید طبق وظیفه خود باید کار کنند تا دستگاه شروع به کار کند تا غذای شما را خنک نگه دارد. درجه کنترل به دکمه تنظیم دما متصل است. برای رفع این مشکل، درب یخچال خود را باز کرده و درجه سرما را پیدا کنید.

ترموستات را از یخچال خارج کرده و با مولتی متر تست کنید. درجه را روی گرمترین یا کمترین تنظیم کنید و پروب ها را روی ترمینال قرار دهید. باید بین دو ترمینال جریان تداوم داشته باشد. با پروب هایی که هنوز روی ترمینال ها هستند، دما را به سطوح سردتر تنظیم کنید. خواندن شما باید به صفر برسد، اما اگر حرکت نکرد علت خاموش بودن یخچال همین است، باید ترموستات را تغییر دهید.

مرحله 6 برد فرمان الکترونیکی علت خاموش بودن یخچال است

در همه یخچال های مدرن همه سیستم ها توسط یک مرجع به نام برد کنترل می شوند، برد گران ترین، پیچیده ترین قسمتی سیستمی است که می توان آن را عیب یابی کرد. بنابراین پیشنهاد می‌کنم این موضوع را به تکنسین تعمیرات ساید بسپارید.

با این حال، اگر کمی تجربه دارید، یخچال خود را باز کنید تا به برد دسترسی پیدا کنید. علائم قوس، اتصالات سوخته، سایش یا هر آسیب دیگری را بررسی کنید. در صورت وجود، باید برد کنترل الکترونیکی را در اسرع وقت تعمیر یا تعویض شود.

بررسی مقالات مرتبط با عیب یابی و تعمیرات یخچال فریزر در تعمیر24:

  1. تعمیرات یخچال فریزر الکترواستیل
  2. علائم سوختن موتور یخچال
  3. چگونه یخچال را تراز کنیم؟

منبع برخی از مطالب

Fixing A Refrigerator That Just Won’t Turn On: 6 Steps

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد