راهنمای مشکلات و خدمات ماکروفر

روش های جلوگیری از خشک شدن غذا در ماکروفر

خشک شدن غذا در ماکروفر

علت خشک شدن غذا در ماکروفر بخاطر تبخیر شدن رطوبت از ماده غذایی بدلیل گرمای بالا اتفاق می افتد این اتفاق از مشکلات شایع برای اکثر افرادی است که از مایکروفر و سولاردام برای گرم کردن غذا استفاده می‌کنند.

در صورت استفاده از زمان و توان بالا در چنین حالتی غذا خشک شده و معمولاً به صورت سفت و خشک در می‌آید. تعمیر 24 در این مقاله قصد دارد درباره علت این اتفاق و همچنین روش جلوگیری از خشک شدن غذا در زمان گرم کردن آن در داخل مایکروفر توضیحاتی را ارائه نماید.

نحوه نگهداری غذا و تاثیر آن بر خشک شدن غذا در ماکروفر

یکی از مهم‌ترین علت خشک شدن غذا در ماکروفر به نحوه نگهداری غذا و نوع استفاده ارتباط پیدا می‌کند. در ابتدا شاید تصور نمایید که خشک شدن غذا در مایکروویو و یا ماکروفر به دلیل نقص فنی دستگاه باشد.

این تصور اشتباه بوده و شما نیاز به تعمیر مایکروفر نخواهید داشت تنها لازم است که در نحوه نگهداری غذا تجدید نظر نمایید.

زمانی که مقداری از غذا باقی مانده و آن را به یخچال منتقل می‌کنید حتماً از ظروف پلاستیکی درب بسته برای نگهداری آن استفاده کنید. این امر به حفظ رطوبت غذا در محیط یخچال کمک کرده و در هنگام گرم کردن دیگر شاهد خشک شدن آن در ماکروفر و سولاردام خود نخواهید بود.

همچنین اگر ظروف پلاستیکی درب دار در دسترس نیست می‌توانید از سلفون و یا پلاستیک جهت بستن ظرف غذا بهره بگیرید.

نحوه جلوگیری از خشک شدن غذا در ماکروفر

چگونگی گرم کردن غذا مهم‌ترین عاملی است که بر کیفیت آن تاثیر می‌گذارد. بر همین اساس برای جلوگیری از خشک شدن غذا در مایکروفر حتماً به نوع و ماهیت غذای مورد نظر توجه نمایید. به عنوان مثال از گرم کردن غذاهای سرخ کردنی مانند املت، سیب زمینی سرخ کرده و مواردی از این قبیل در داخل مایکروفر پرهیز نمایید.

شما می‌توانید برای گرم کردن این غذاها و جلوگیری از خشک شدن آن‌ها به سراغ فر و یا اجاق گاز بروید. همچنین برای گرم کردن مواد غذایی که احتمال خشک شدن در ماکروفر دارند به هیچ عنوان از بالاترین توان استفاده نکنید چرا که ممکن است باعث خشکی غذا و تغییر مزه آن شود.

یک علت خشک شدن غذا در ماکروفر و سولاردام استفاده از حداکثر توان میباشد این امر به شکل خاص در غذاهای کبابی و نان فریز شده قابل مشاهده است.

 

روش جلوگیری از خشک شدن غذا در ماکروفر

روش جلوگیری از خشک شدن غذا در ماکروفر

 

چگونه توان را کاهش دهیم تا غذا در ماکروفر و سولاردام خشک نشود؟

در تمامی مدل های ماکروفر (دیجیتال و تایمری) قسمتی برای تعیین قدرت دستگاه تعبیه شده است.

در مدل های تایمری به وسیله یک سلکتور شما زمان را مشخص میکنید و با کمک سلکتور دیگر توان یا برنامه مورد نظر خود را انتخاب میکنید.

حالتی که 3 موج دارد بیشترین قدرت و حالتی که تک موج دارد کمترین قدرت است.

برای جلوگیری از خشک شدن غذا در ماکروفر و سولاردام های دیجیتال شما دکمه به نام Micro، Power Level یا نمادهایی که به شکل موج هستند را باید فشار دهید شما میتوانید قدرت را از 100%، 10 و High با کم کردن به سمت 10%، 1 و Low کمترین میزان قدرت میباشد.

تنظیم توان بستگی به نوع ماده غذایی شما دارد بهتر است برای جلوگیری از خشک شدن غذا در ماکروفر مقداری آب بروی غذا اسپری کنید و توان را تا 70% درصد کاهش دهید نتیجه مطلوبی خواهید گرفت.

در تعمیر ماکروفر ال جی مشاهده شده که دکمه یا سلکتور مربوط به تعیین توان دچار اختلال است که باید توسط تعمیرکار عیب یابی و رفع شود.

از ظرف مناسب گرم کردن استفاده کنید

از دیگر مواردی که باعث خشک شدن غذا در مایکروویو می‌شود استفاده از ظروف نامناسب است. به عنوان مثال بهره‌گیری از ظروف فلزی نه تنها مناسب گرم کردن غذا در مایکروویو نیست بلکه به دلیل عدم عبور امواج مایکروویو از آن‌ها ممکن است به بروز جرقه در ماکروفر و ایجاد خطر نیز منجر شود.

نکته: البته  همیشه دلیل جرقه های مایکروفر و سولاردام بخاطر ظرف فلزی نیست بخصوص در تعمیر سولاردام ال جی ایجاد جرقه بخاطر خرابی المنت کف میباشد.

ظروف مناسب برای جلوگیری از خشک غذا در ماکروفر

ظروف سرامیکی، کاغذی و شیشه‌ای از بهترین ظروف جهت گرم کردن غذا در مایکروفر به شمار می‌آیند.

البته از برخی ظروف پلاستیکی استاندارد و مناسب مایکروویو نیز می‌توان برای گرم کردن غذا استفاده کرد.

 

علت خشک شدن غذا در ماکروفر

علت خشک شدن غذا در ماکروفر

 

غذا را در مایکروفر به صورت یکنواخت پخش نمایید

عملکرد دستگاه‌هایی مانند مایکروفر و مایکروویو برای گرم کردن و پخت غذا متفاوت از اجاق گاز و یا فر است. بدین ‌صورت که با تاباندن موج به غذا، جنب‌وجوش لازم را در مولکول‌های آن ایجاد کرده تا به گرم شدن و پختن غذا کمک نماید.

از این‌رو برای پیشگیری از خشک شدن غذا در مایکروفر لازم است تا آن را به صورت یکپارچه و یکنواخت داخل ظرف پخش نمایید. چنانچه این عمل به درستی صورت نگیرد باعث تجمع غذا در بخشی از ظرف شده که به درستی گرم نخواهد شد و بخش دیگر نیز خشک می‌گردد.

روش جلوگیری از خشک شدن غذا در ماکروفر وجود رطوبت

غذاهایی مانند برنج، ماکارونی، پاستا و غیره که به وسیله آب پخته می‌شوند برای گرم شدن در ماکروفر نیاز به مقداری رطوبت خواهند داشت.

رطوبت لازم، ضمن جلوگیری از خشک شدن غذا در مایکروویو باعث حفظ طعم و مزه غذا نیز می‌گردد. از این‌رو در زمان گرم کردن چنین غذاهایی می‌توانید از یک مقداری آب استفاده کرده و آن را در مجاورت غذا قرار دهید.

همچنین می‌توانید مقداری آب به غذا اضافه نمایید، سپس آن را در ظروف پلاستیکی درب‌دار قرار داده و به مایکروفر انتقال دهید. این امر از بخار سریع رطوبت در غذا و خشک شدن آن در مایکروفر و سولاردام جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

چنانچه از دستگاه مایکروویو و مایکروفر برای گرم کردن غذا استفاده می‌کنید حتماً با مشکلاتی مانند خشک شدن غذا مواجه شده‌اید. برای حل این مشکل ابتدا به نحوه نگهداری غذا در یخچال توجه کرده و حتماً آن را در داخل ظروف پلاستیکی درب‌دار قرار دهید.

سپس برای پیشگیری از خشک شدن غذا در مایکروفر به مواردی از جمله یک‌دست کردن غذا پیش از گرم کردن آن، استفاده از ظروف مناسب و همچنین اطمینان از وجود رطوبت کافی در غذا و استفاده از توان مناسب توجه داشته باشید.

خدمات تعمیرات مایکروفر تعمیر24

از آنجا پیشتر گفته شد خشک شدن غذا در ماکروفر و سولاردام نیاز به تعمیرات ندارد و به بحث تکنیکی در استفاده مربوط میشود، اما اگر دستگاه جرقه میزند یا کلیدهای مربوط به تعیین توان درست کار نمیکنند میتوانید برای مراجعه تعمیرکار مایکروفر به محل با تعمیر24 در تماس باشید.

تعمیر مایکروفر سامسونگ در منزل

یکی از متداول ترین اتفاق هایی که در تعمیرات مایکروفر سامسونگ مشاهده میشود بروز خرابی در سلکتور انتخاب برنامه برای کاهش قدرت میباشد.

تعمیرات ماکروفر پاناسونیک در محل

از مواردی که بیشتر در تعمیر مایکروفر پاناسونیک باعث جرقه و خشکی غذا میشود عدم توجه به سرویس سالانه و بی توجهی به تعویض فیلتر ماکروفر میباشد.

تعمیر مایکروفر بوش در تهران

عدم توجه به جرقه و تعلل در تعمیرات ماکروفر بوش میتواند تبعاتی نظیر: سوختن مگنترون و برد اینورتر دستگاه را به غیر از احتمال خشک شدن غذا در ماکروفر در پیش داشته باشد.

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد