راهنمای خدمات و تعمیرات

سیستم های برودتی

سیستم های برودتی

در این مقاله به بررسی انواع سیستم های برودتی مورد استفاده در مکان های گوناگون را در تعمیر24 مورد بررسی قرار می دهیم:

انواع سیستم های برودتی :

1- طبیعی (مثل برف و یخ):

آب رودخانه در صورتی که کاملا سرد باشد ممکن است برای خنک کردن سیستم های خاصی نیز استفاده شود، اما حذف گرما به اندازه مواردی که از یخ یا برف استفاده می شود سریع و رضایت بخش نخواهد بود.

2. تبرید مکانیکی:

روش های مصنوعی یا مکانیکی تولید سرما از سال 1850 استفاده شده است. روش های تبرید مکانیکی شامل استفاده از گازهای غیر قابل تراکم و گازها یا بخارات قابل تراکم است.

هنگامی که از گازهای غیر قابل تراکم استفاده می شود، در سیستم های برودتی میتوان به دو روش تبرید را انجام داد:

الف) انبساط برگشت پذیر یا همسانتروپیک گازها در برابر نیروی بازدارنده مانند مکانیزم پیستون سیلندر.

ب) انبساط آدیاباتیک برگشت ناپذیر گازها از فشار بالا به فشار کم از طریق یک روزنه بسیار کوچک یا محدودیت مشابه.

3. تبرید جت بخار:

این سیستم یکی از روش هایی است که دستگاه ها برای دستیابی به تبرید مکانیکی به کار می برند. واضح است که در اینجا از آب به عنوان مبرد استفاده می شود.

سیستم Steam-Jet عمدتاً در تأسیساتی که به آب سرد مورد نیاز است یا سیستم هایی مانند ذخیره سازی سرد که دمای مورد نیاز آن بیش از 5 درجه سانتیگراد است استفاده می شود.

زیرا آب در دمای 4 درجه سانتیگراد شروع به تغییر حجم می کند و در دمای 0 درجه سانتیگراد شروع به یخ زدن می کند. اصل خنک کننده فلاش در دستیابی به هدف به کار گرفته شده است.

محفظه فلاش وسیله ای است که مایع را از بخار جدا می کند. سپس تنها مایع به اواپراتور منتقل می شود و بخارات مستقیماً به کمپرسور منتقل می شود.

4.  سیستم های تبرید با استفاده از گازهای مایع:

می دانیم که مایع می تواند در هر دمای دلخواه با تغییر فشار آن تبخیر شود.

علاوه بر این، هنگامی که فاز مایع به فاز گازی تغییر میکند، باید گرما به مایع در حین تبخیر اضافه شود.

بر این اساس، یک مایع تبخیرکننده می‌تواند در هر دمایی خنک شود.

به عنوان مثال، در فشار حدود 1 اتمسفر، آمونیاک ممکن است در دمای -33 درجه سانتیگراد یا در فشار حدود 5 اتمسفر به جوش آید. فریون -22 در دمای 0 درجه سانتیگراد می جوشد.

5. سیستم تبرید ترمو الکتریک:

اثرات ترموالکتریک به پدیده ای اطلاق می شود که مبادله گرما و انرژی الکتریکی را شامل می شود.

یک مثال آشنا، اثر گرمایش ناشی از جریان جریان الکتریکی در یک مقاومت است. اتلاف توان الکتریکی به جریان I و پتانسیل V مطابق با معادله P = VI یا P = VI = I2R بستگی دارد.

این نوع تبدیل انرژی برگشت ناپذیر است، اگرچه برخی از اثرات ترموالکتریک برگشت پذیر هستند.

سه اثر ترموالکتریک وجود دارد.

آن ها هستند:

  1. اثر See-beck،
  2. اثر پلتیه، و
  3. اثر تامسون.

 

انواع سیستم های برودتی

انواع سیستم های برودتی

 

سیستم های برودتی تهویه مطبوع

در ادامه به 5 نوع از رایج ترین سیستم های برودتی تهویه مطبوع میپردازیم.

1- اسپیلت های کانالی

اسپیلت های کانالی اکثرا در مکان های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند که راندمان سرماسازی بسیار بالایی دارند ولی احتیاج به کانال کشی طولانی دارند. معمولا از این سیستم به دلیل داشتن فن قوی در مکان های مختلف مانند رستوران ها، مجتمع های تجاری، آمفی تئاترها، سوله ها و … به کار گرفته می شوند.

شما میتوانید از خدمات تعمیر کولر گازی تعمیر24 در تهران بهره ببرید.

2- اسپیلت های سقفی

 

اسپیلت های سقفی

 

در سال های اخیر در انواع سیستم های برودتی اسپیلت های کانالی سقفی بیشتر از سایر دستگاه ها مورد استقبال قرار گرفته اند. معمولا در سقف های کاذب نصب می گردند و روی آنها پوشیده میگردد. از نظر ابعادی در کف قرار نمیگیرد و صرفه جویی در مکان مورد استفاده می شود و به خوبی هوا را از طریق کانار تهویه می کند.

این دستگاه از نظر هزینه ها نیز به صرفه است که در انبوه سازی ها و شهرکها به بسیار به کار می روند.

3- پکیج های یکپارچه

 

پکیج یک پارچه

 

این سیستم برای مکان های بزرگ با گنجایش زیاد به کار گرفته می شوند. پکیج های یکپارچه معمولا بر روی پشت بام سازه ها به راحت و بدون نیاز به دستکاری نمای سازه قابل نصب هستند. از این رو کانال ها را می توان به صورت افقی و عمودی قرار داد. از انواع سیستم برودتی است که می توان در سازه هایی نظیر کارخانجات، آمفی تائتر ها، رستوران ها و … استفاده کرد.

بررسی خدمات تعمیرات کولر گازی سامسونگ در تهران

4-سیستم های MPS

 

ام پی اس

 

سیستم های قدرت چندگانه MPS سازگاز با هر نوع آب و هوایی می باشد. این دستگاه توان به کار گیری در پنل های مختلف با یک پنل خارجی واحد انجام می گردد. در گنجایش های متفاوت و متراژ استفاده از لوله کشی بلند از ویژگی های این دستگاه محسوب می گردد. کندانسور دارای پوششی ضد خوردگی است که عمر و راندمان کاری این دستگاه را در مناطق گرم و مرطوب بسیار بالا می برد. معمولا سیستم های قدرت چند گانه MPS دارای 4 کمپرسور هستند که بسته به نوع استفاده از پنل ها داخلی شروع یا خاموش می گردند. با روشن کردن یک پنل و خاموش کردن دیگری یک کمپرسور روشن و دیگری از مدار حذف می شود. از نظر الگوی مصرف نیز بیشتر ازسی و پنج درصد به طور معمول باعث کاهش انرژی در انواع سیستم های برودتی می گردد.

5- مولتی V

 

مولتی وی

 

نوع جدید کولر گازی ها مولتیV هستند. از فناوری اینورتر و توانایی به روز رسانی با مقدار بار سرمایش و گرمایش مورد احتیاچ در مولتی V باعث کاهش مصرف انرژی و صرفه جویی آن در مکان ها بزرگ بشود. گاز سرماساز استفاده شده در این دستگاه از نوع گاز R410A می باشد این گاز دوست طبیعت شناخته می شود. مولتی وی جزو انتخاب های عالی از حیث طراحی و تنظیم تهویه مطبوع در انواع سیستم های برودتی در سازه های عظیم بخصوص برجهایی که ارتفاع بالایی دارند.

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد