راهنمای خدمات ماشین لباسشویی

علت باز نشدن درب لباسشویی

علت باز نشدن درب لباسشویی

اگر درب ماشین لباسشویی باز نمی شود نگران نباشید. تعمیر24، منبع مورد اعتمادی برای پیدا کردن علت باز نشدن درب لباسشویی است با پیروی از راهنمایی متخصصان حرفه ای، راه‌حل‌هایی ارائه می کنیم که نه تنها مشکل را فوری برطرف می‌کند، بلکه به شما این توانایی را می‌دهد تا از این مشکل در آینده جلوگیری کنید.

مشاهده سر فصل مطالب نمایش تیتر ها

لباسشویی ها دارای مکانیزم پیچیده ای در قفل درب خود هستند این نوع طراحی برای افزایش ایمنی کاربر و جلوگیری از حوادث در طول چرخه شستشو طراحی شده است. زمانی که دستگاه در حال کار است، قفل درگیر می‌شود و گاهی اوقات حتی پس از اتمام چرخه نیز باقی می‌ماند. درک این مکانیسم برای باز کردن موفقیت آمیز قفل ماشین لباسشویی بسیار مهم است.

 

چرا درب لباسشویی باز نمیشود

چرا درب لباسشویی باز نمیشود

 

چرا درب لباسشویی باز نمیشود ؟

قبل از بررسی راه حل ها، بیایید رمز و راز این رفتار ماشین لباسشویی را کشف کنیم. عوامل متعددی برای بررسی وقتی درب ماشین لباسشویی باز نمیشود وجود دارد مثل:

 • تخلیه ناموفق آب در لباسشویی
 • گرمای زیاد موتور ماشین لباسشویی
 • خرابی قفل و لولا
 • خرابی دستگیره درب ماشین لباسشویی
 • مشکل در برد الکترونیکی
 • نمایش کد خطا بر روی صفحه LCD
 • گیر کردن بخشی از لباس بین درب
 • خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی
 • خرابی سنسور هیدروستات لباسشویی
 • روشن بودن قفل کودک
 • استفاده از شوینده زیاد یا بی کیفیت

وقتی در قفل شده و باز نمیشه هر کدام از عوامل فوق تاثیر گذار است در مواردی می تواند منجر به نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی باشد نوع برخورد شما با هر یک می تواند راهکار جداگانه ای بطلبد:

1- مشکل در پمپ تخلیه و فیلتر آن علت باز نشدن درب لباسشویی

مظنون اصلی وقتی آبی در دیگ باقی مانده است، در اغلب موارد خرابی پمپ تخلیه لباسشویی است.

البته فیلتر پمپ ممکنه با زباله مسدود شده باشد.

پمپ و فیلتر آن به صورت سری با هم قرار می گیرند تا فرآیند تخلیه صحیح را تضمین کنند و هر مانعی می تواند منجر به علت تخلیه نشدن آب لباسشویی باشد.

اگر متوجه شدید درب لباسشویی باز نمیشود، به خصوص زمانی که آب در داخل دیگ باقی مانده است، مطمئن باشید که توضیح منطقی برای این مشکل وجود دارد.

این کار برای جلوگیری از تخلیه ناگهانی آب از درب است، لباسشویی های مدرن به مکانیسم‌ ایمنی درب مجهز هستند وقتی آب در داخل باقی می‌ماند علت باز نشدن درب لباسشویی است.

 

درب لباسشویی باز نمیشود

با خرابی پمپ درب لباسشویی باز نمیشود

 

2- چرا در لباسشویی باز نمیشه ؟ شستشو با دمای بالا!

برای کسانی که چرخه شستشو با آب داغ را انتخاب می کنند، رویارویی با قفل شدن درب لباسشویی طبیعی است. این ویژگی ایمنی با بسته نگه داشتن درب پس از شستشو با دمای بالا از سوختگی تصادفی شما جلوگیری می کند.

گرمای بیش از حد می تواند باعث اختلال در عملکرد مدارهای اینترلاک شود و در نتیجه درب لباسشویی باز نمیشود. اگر دستگاه بیش از حد داغ است، قبل از اینکه دوباره در را باز کنید، اجازه دهید تا خنک شود. برای جلوگیری از آسیب دیدگی مدار، از گرمای بیش از حد معمول خودداری کنید.

3- خرابی مکانیسم چفت درب و لولا

در قلب این مسئله اغلب مکانیسم چفت درب نهفته است. این جزء حیاتی وظیفه ایمن نگه داشتن درب لباسشویی را در تمام چرخه شستشو بر عهده دارد. اگر مکانیزم قفل خراب یا گیر کرده باشد، علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی است.

همچنین لولاهای پشت درب را بررسی کنید. در صورت امکان مشاهده کنید که آیا پین های لولا فرسوده یا آسیب دیده هستند یا خیر؟ اگر لولا آسیب دیده است، برای گزینه‌های تعمیر یا تعویض، نیاز به حضور تعمیرکار حرفه‌ای خواهید داشت.

 

در لباسشویی باز نمیشه

در لباسشویی باز نمیشه

 

4- وجود ایراد در دستگیره

اگر نمی دانید چرا درب ماشین لباسشویی باز نمیشود بهتره نگاهی به دستگیره بیاندازید، یکی دیگر از اجزای جدایی ناپذیر، نقطه ای است که با کشیدن دستگیره قفل درب باز می شود.

هنگامی که دستگیره درب با چفت هم تراز نیست درب لباسشویی باز نمیشود. این ناهماهنگی ظریف به نظر می رسد، اما تأثیر قابل توجهی بر عملکرد سیستم درب دارد.

5- خرابی برد اصلی کنترل

 • در برخی موارد، خرابی برد اصلی می تواند ایرادی را در باز کردن لباسشویی ایجاد کند.
 • این اتفاق معمولا به دلیل یک نقص فنی اجزای الکترونیکی یا باگ های برنامه‌نویسی است.
 • خرابی برد الکتریکی می‌تواند علت باز نشدن درب لباسشویی باشد.
 • در صورت خرابی برد باید برای تعمیر لباسشویی اقدام کنید.

6- نمایش کدهای خطا در علت باز نشدن درب لباسشویی

امروزه لباسشویی ها مجهز به سیستم عیب یابی خودکار هستند در صورت بروز مشکل کدهای خطا را روی صفحه، نمایش می دهند. برای تفسیر این کدها و شناسایی مشکل وقتی در ماشین لباسشویی باز نمیشه، به کتابچه راهنما مراجعه کنید. پس از شناسایی، مراحل توصیه شده برای رفع آن را دنبال کنید.

از رایج ترین این ارور ها می توان به:

هر دو ارور بخاطر بالا رفتن زمان تخلیه نمایش داده می شود.

7- گیر کردن اشیا لای درب

وجود هر گونه جسم خارجی در اطرف لاستیک درب و نواحی نزدیک به آن مکانیسم باز شدن قفل را مختل کند، بررسی کنید. اقلامی مانند لباس، اسباب بازی های کوچک یا کثیفی ها در عملکرد صحیح قفل زمانی که در ماشین لباسشویی باز نمیشه اختلال ایجاد کنند. هر گونه مانع در آن اطراف پیدا کنید و بردارید.

8- ایراد میکروسوئیچ علت باز نشدن درب لباسشویی

 • اگر درب ماشین لباسشویی باز نمیشه و داخل دیگ آبی مشاهده نمی کنید باید به خرابی سوییچ درب شک کنید.
 • سوییچ درب قطعه ای کوچک قرار گرفته در داخل بدنه است که توسط زبانه درب حین بسته شدن کامل فعال می شود.
 • فعال شدن سوییچ درب این امکان را به دستگاه می دهد که دستگاه شروع به کار کند.
 • اگر سوییچ خراب است علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی را در این قسمت بیابید.

درب ماشین لباسشویی به دلیل آسیب دیدگی میکروسوییچ ممکن است باز نشود. هنگام تلاش برای دستکاری درب گیر کرده یا خراب احتیاط کنید تا از خسارت بیشتر جلوگیری کنید. قبل از هر تلاشی برای دستکاری قفل درب برای اطمینان از ایمنی، دستگاه را از برق بکشید.

 

علت باز نشدن درب لباسشویی

علت باز نشدن درب لباسشویی

 

9- چرا درب لباسشویی باز نمیشود ؟ هیدروستات خرابه!

برخی از مدل های ماشین لباسشویی ممکن است درب را بعد از چرخه قفل نگه دارند، زیرا سنسور تشخیص سطح آب (هیدروستات) حالت خالی دیگ را تشخیص نمی دهد.

دو شاخه را از برق بکشید و اجازه دهید دستگاه به مدت 5 تا 10 دقیقه خنک شود تا قفل دوباره تنظیم شود.

اگر مشکل رفع نشد از خدمات تعمیرات لباسشویی در تعمیر24 استفاده کنید.

تاکتیک های عیب یابی وقتی درب ماشین لباسشویی باز نمیشود

اکنون که مقصر مشکل را شناسایی کردیم، زمان آن رسیده است که به تاکتیک‌های عیب‌یابی مجهز شویم تا بدانیم چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

گرفتگی شلنگ های تخلیه را باز کنید

شلنگ های تخلیه را از هر گونه پیچ خوردگی یا خمیدگی که ممکن است مانع از جریان شود، بررسی کنید. صاف کردن این شیلنگ ها مسیر بدون مانعی را برای خروج آب از دستگاه تضمین می کند.

اگر پس از انجام این مرحله درب لباسشویی باز نمیشود مرحله بعدی را تست کنید.

 

در لباسشویی قفل شده باز نمیشه

در لباسشویی قفل شده باز نمیشه

 

فیلتر پمپ تخلیه را تمیز کنید!

فیلتر زباله را به دقت پیدا کرده و تمیز کنید. این جزء کوچک و در عین حال قدرتمند اغلب قهرمان گمنامی است که از خروج اجسام خارجی از ماشین لباسشویی جلوگیری می کند. اگر نمی دانید چرا در لباسشویی باز نمیشه و دنبال راه حل گیر کردن آب در دستگاه هستید باید بگوییم سرویس منظم فیلتر شما را از سردردهای غیر ضروری نجات می دهد.

 

چرا در لباسشویی باز نمیشه

چرا در لباسشویی باز نمیشه

 

اگر درب لباسشویی باز نمیشود تخلیه اضطراری را امتحان کنید

در مواردی که با پمپ تخلیه خراب سروکار دارید، به گزینه تخلیه اضطراری متوسل شوید و باید بدانید چگونه آب لباسشویی تخلیه کنیم این به شما کمک می کند بتوانید درب را باز کنید و لباس های خود را نجات دهید تا پس از آن علت باز نشدن درب لباسشویی و ایراد پمپ تخلیه را بررسی کنید.

زبانه درب را بررسی کنید

فرآیند عیب یابی را با بازرسی مکانیزم چفت آغاز کنید. اگر به وضوح خراب است یا گیر کرده است، راه حل ساده است: نیاز به تعویض دارد. اگر در لباسشویی باز نشد برای بازیابی قابلیت قفل دستگاه، به دنبال جایگزینی مناسب برای زبانه باشید.

تنظیم دستگیره درب وقتی درب ماشین لباسشویی باز نمیشود

اگر دستگیره خارج از تراز درب باشد، یک تنظیم ساده می‌تواند تفاوت را در باز شدن درب ایجاد کند. یک پیچ گوشتی، آن را به دقت تراز کنید تا از اتصال یکپارچه با قفل در اطمینان حاصل کنید. این ترفند کوچک می تواند مشکل قفل را به طور موثر حل کند.

خاموش و روشن کردن دستگاه

اولین و ساده ترین مرحله این است. این عمل سیستم داخلی برد اصلی را بازنشانی می کند و اغلب مشکل قفل را حل می کند. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، به مرحله بعدی بروید.

ریست کردن دستگاه برای رفع علت باز نشدن درب لباسشویی

اگر مراحل بالا مشکل را حل نکرد، ماشین لباسشویی را هارد ریست کنید.

برای دستورالعمل های خاص در مورد نحوه ریست با توجه برند های اسنوا، دوو، ال جی، کندی، آبسال، سامسونگ، پاکشوما، بوش و … متفاوت است، پس برای انجام این کار ابتدا دفترچه راهنما را مطالعه کنید. این عمل اغلب هر گونه مشکل باقی مانده در سیستم دستگاه را برطرف می کند.

تماس با نمایندگی تعمیر لباسشویی در تعمیر24

اگر پس از انجام مراحل بالا، درب لباسشویی باز نمیشود وقت آن است که به دنبال پشتیبانی حرفه ای خدمات باشید. برای کمک کارشناسان با خدمات مشتریان تعمیر24 تماس بگیرید. تکنسین های آموزش دیده در تعمیر لباسشویی می توانند مشکلات پیچیده را تشخیص داده و به آنها رسیدگی کنند همچنین اطمینان حاصل کنند که ماشین لباسشویی شما به سرعت به حالت استفاده مجدد باز گردد.

نتیجه گیری

در گام اول وقتی در ماشین لباسشویی باز نمیشه ممکن است این اتفاق دلهره آور به نظر برسد، اما با دانش و مراحل صحیح، می توانید به سرعت عملکرد دستگاه خود را بازیابی کنید. در تعمیر24، ما متعهد هستیم که بهترین راهنمایی و پشتیبانی را برای عیب یابی ماشین لباسشویی ارائه دهیم. این راهنمای جامع را دنبال کنید تا در کمترین زمان به روزهای بدون دغدغه در استفاده از لباس‌شویی بازگردید.

اگربا خرابی درب ماشین لباسشویی دست و پنجه نرم می کنید، مراحل ذکر شده در بالا را برای عیب یابی و رفع مشکل دنبال کنید. به یاد داشته باشید، کمی توجه به سرویس و نگهداری، کمک زیادی درست ماندن کارایی روتین لباسشویی کند.

My Washing Machine Door Does Not Open, Drain, or Spin. What can I Do

My Washing Machine Door Won’t Open

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد