راهنمای مشکلات و خدمات ماکروفر

ارور H97 مایکروفر پاناسونیک

ارور h97 مایکروفر پاناسونیک

ارور H97 مایکروفر پاناسونیک اینورتر به این معنا است که دستگاه پس از چند ثانیه خاموش می شود یا کار خود را قطع می کند، پس از قطع شدن عملکرد تنها این حروف روی صفحه نمایش ظاهر می شود، چنانچه با خطای H97 مایکروفر پاناسونیک روبه رو شدید به توصیه کارشناسان استفاده مجدد از دستگاه را متوقف کنید تا بتوانید علت وقوع این کد خطا را بیابید. البته، یک راه حل موقت، در انتهای صفحه مطرح شده است تا این کد، روی صفحه پاک شود.

اگر دستگاه معیوب، دارای گارانتی از نمایندگی تعمیر24 است، پس از تماس با کارشناس برای حل مشکل شماره گارانتی ثبت شده روی کارت ضمانت آن را بخوانید تا بصورت رایگان مشکل رفع گردد، زیرا بیشتر مواقع نیاز به تعمیر و تعویض قطعات ماکروفر وجود دارد. در ادامه به عیب یابی این کد خطا و نحوه تعمیر ارور پرداختیم.

با این حال برخورد با این کد خطا تجربه ی بدی در استفاده از ماکروفر Panasonic است یک راه رفع این کد ارور تماس با نمایندگی تعمیرات مایکروفر پاناسونیک و اعزام تعمیرکار به محل برای رفع خرابی به همراه گارانتی است.

توجه: تعمیر24 به عنوان نمایندگی رسمی مایکروفر پاناسونیک در تهران تمامی خدمات خود را در محل به همراه 3 الی 12 ماه گارانتی ارائه می دهد.

علت ارور H97 مایکروفر پاناسونیک اینورتر چیست؟

5 مورد مختلف برای بروز خرابی وجود دارد اما به طور عمده 3 عامل بیشترین تاثیر را دارد که در ویدیو زیر به آن اشاره کردیم و در ادامه متن توضیحات کاملی از آموزش عیب یابی و راه حل تعمیر برای شما عزیزان مطرح نموده ایم.

 

1. خرابی لامپ اشعه یا مگنترون

یکی از شایع ترین موارد نمایش ارور H97 در مایکروفر پاناسونیک خرابی مگنترون می باشد که این خرابی می تواند بخاطر دلایل زیر رخ داده باشد.

 

خطای h97 مایکروفر پاناسونیک

خطای H97 مایکروفر پاناسونیک

 

قیمت مگنترون چقدر است؟

 

مهم: استفاده از قطعات بی کیفیت و چینی باعث آسیب به برد اینورتر دستگاه می شود پس توجه داشته باشید در صورت مواجه شدن با ارور h97 مایکروفر پاناسونیک برای تامین قطعه به همراه 3 الی 12 ماه گارانتی با نمایندگی تعمیر24 تماس بگیرید.

ظروف نا مناسب

چنانچه با این کد خطا روبرو شدید این احتمال وجود دارد که ظرف های غیر ماکروفری را درون دستگاه قرار دادید چون با گذاشتن ظرف های فلزی ماکروفر شروع به جرقه زدن می کند بی توجهی به این موضوع باعث سوختن لامپ اشعه شما میشود به همین خاطر ارور H97 مایکروفر پاناسونیک بر روی صفحه نمایش داده می شود.

حتما بخوانید: راهنمای استفاده از ماکروفر پاناسونیک

پایان رسیدن عمر مگنترون

آیا بیش از 10 سال است که از ماکروفر استفاده می کنید؟ اگر جواب شما بله است مدت زمان عمر مگنترون مایکروویو شما به پایان رسیده است و حدود 2 تا 3 هزار ساعت عمر مفید دارد.

عدم توجه به تمیزی درون دستگاه

آیا درون ماکروفر پاناسونیک اینورتر شما تمیز است؟ در طول زمان و انجام پخت ها و گرم کردن ها متعدد باعث پاشیدن غذا به سقف و دیواره های دستگاه می شود. این کثیفی منجر به جرقه و سوختن مگنترون می شود.

حتما بخوانید: آموزش تمیز کردن ماکروفر

عدم سرویس به موقع مایکروویو پاناسونیک

آیا مایکروفر شما تا به حال توسط تعمیرکار سرویس شده است؟ اگر دقت کرده باشید در قسمت دیواره سمت راست دستگاه فیلتر میکا وجود دارد که در طی گذشت زمان با پرت شدن غذا و بخار چربی از حالت نقره ای روشن به حالت کدر و سیاه تبدیل می شود عدم توجه به تعویض آن منجر به سوختن مگنترون و نمایش خطای H97 مایکروفر پاناسونیک می شود.

با توجه به فناوری اینورتر بکار رفته برد های ولتاژ و جایگزینی آن بجای ترانس های ولتاژ مایکروفر برای کاهش چشم گیر مصرف برق هم خوانی داشتن مگنترون با برد حائز اهمیت است و باید از انواع مگنترون اینورتر بر روی دستگاه استفاده شود.

توصیه ما این است که در صورت مشاهده ارور h97 مایکروفر پاناسونیک به صورت خودسرانه اقدام به تعویض لامپ اشعه نکنید به این خاطر باید علت خرابی را تکنسین بیابد و با سرویس مناسب مناطق سوخته شده درون کابین اشعه و محفظه ماکروفر با تعویض فیلتر اشعه مشکل را حل کند.

بیشتر بخوانیم: علت گرم نکردن ماکروفر چیست؟

2. خطای H97 مایکروفر پاناسونیک با معیوب شدن برد اینورتر

این خرابی فقط منوط به لامپ اشعه شما نمی شود یک مشکل ایجاد شده دیگر که باعث ارور H97 مایکروفر پاناسونیک می شود بروز مشکل بخاطر نوسانات داخلی دستگاه و آمپر اضافی روی برد های ولتاژ شما می باشد.

عیب یابی و تعویض برد اینورتر نیز بر عهده تکنسین است، بررسی این ایراد می تواند خطر های ناشی از برق گرفتگی شدید را به دنبال داشته باشد زیرا ولتاژ خروجی از این برد تا 4000 ولت می تواند باشد.

نوسانات ایجاد شده می تواند بخاطر اتصال کوتاه ناگهانی در برد باشد که به طور کل قسمت های تغدیه، آی جی بی تی و حتی دیود ها را آسیب برساند.

در برخی مواقع تعمیر برد اینورتر های ولتاژ ماکروفر پاناسونیک برای رفع ارور H97 امکان پذیر است.

 

ارور h97 در مایکروفر پاناسونیک

ارور h97 در مایکروفر پاناسونیک

 

بیشتر بخوانیم: تعمیر برد مایکروفر

3. خرابی سنسور های درب

بنابراین ارور H97 مایکروفر پاناسونیک وقتی روی صفحه نمایش ظاهر شود استفاده از دستگاه به طور خودکار متوقف می شود.

 1. این ارور به این خاطر ظاهر می شود که مگنترون مقدار نیروی مورد نیاز را نمی کشد.
 2. همانطور که گفته شد ممکن است مگنترون و برد اینورتر معیوب باشد و یا در اوج بد شانسی شما با احتمال بسیار کم هر دوی این موارد دچار خرابی باشد.
 3. اما دلیل سوم این است که یکی از سنسور های درب شما به درستی فعال نمی شود.
 4. شما بخاطر ولتاژ بالا و ریسک زیاد نمی توانید مگنترون یا برد اینورتر را آزمایش کنید، بنابراین بهترین کار این است که سنسور های درب را بررسی کنید.

حتما بخوانید: علت خاموش شدن ماکروفر چیست؟

تست سوییچ های درب

دستگاه را از برق بکشید و تمام پیچ های اطراف کاور مایکروویو پاناسونیک را باز کنید و قاب فلزی مایکروویو مستقیماً به عقب و بالا بکشید تا خارج می شود.

این به شما امکان دسترسی به سوئیچ های درب که سمت راست برد فرمان است دسترسی داشته باشید.

باید 3 سنسور سوییچی وجود داشته باشد که می توانید آنها را جدا کنید و مطمئن شوید که سالم هستند.

شاسی های کوچک محرک را فشار دهید و ببینید آیا سوئیچ ها همچنان کلیک می کنند یا خیر.

اگر چنین است، کلیدها را مجدداً نصب کنید و درب را ببندید تا مطمئن شوید که در هنگام بسته شدن درب، همه سوئیچ ها به وسیله زبانه درب فعال می شوند.

بیشتر بخوانیم: فرق ماکروفر با سولاردام چیست؟

4. خرابی کابل ورودی برق در ارور H97 مایکروفر پاناسونیک

یکی از نکات نادر در بروز ارور h97 مایکروفر پاناسونیک که در حتی در دفترچه راهنمای دستگاه شما نیز به آن اشاره شده است خرابی و اتصالی در کابل برقی است که شما به پریز می زنید این اتصالی یا کاهش ولتاژ سر ورودی برق برد اینورتر باعث ارور h97 در مایکروفر پاناسونیک شما خواهد شد.

بهتر است تداوم جریان برق را در سیم برق اصلی دستگاه تست کنید ولتاژ ورودی برق اگر کمتر از 200 ولت باشد می تواند ایراد از سیم کشی منزل شما هم باشد بهتر است مایکروویو Panasonic خود را با پریز های دیگر خانه تست کنید.

5. معیوب بودن برد اصلی

یکی از مواردی که باعث عدم تامین ولتاژ مناسب برای برد اینورتر است خرابی برد اصلی است حال اگر می خواهید متوجه این امر شویم باید سیم های ورودی به برد اینورتر را جدا و میزان ولتاژ دریافتی را با ولت متر اندازه گیری کنیم.

البته این میزان ولتاژ می تواند تاثیر گرفته از سنسور های درب و کابل اصلی نیز باشد.

راه حل موقت برای رفع ارور H97 مایکروفر Panasonic

نمایش این ارور نشان از مشکلی در ساختار و اجزایی است که در بخش ها فوق گفته اما در برخی مواقع خرابی با ایجاد فرکانس لحظه ای بالا در مگنترون و نشت اشعه بر روی برد اتفاق می افتد پس:

 1. یکبار شانس خود را با ریست کردن دستگاه امتحان کنید.
 2. ممکن است پس از ریست کردن دستگاه کد برای چند وقتی دیگر روی صفحه نشان داده نشود.
 3. راه حل بعد کاهش قدرت اشعه دستگاه است.
 4. اگر با نشت اشعه برروی برد باعث نمایش این ارور میشود.
 5. نزول قدرت اشعه تا حد کم میتواند باعث حل موقت مشکل شود.
 6. اگر مشکل با انجام این کار نیز رفع نشد باید برای تعمیر ماکروفر Panasonic اقدام کنید.

برای تعمیر خطای H97 مایکروفر پاناسونیک چه باید کرد؟

اگر تمامی سنسور های درب درست کار میکنند چنین است، وقت آن است که حدس بزنید که ارور h97 مایکروفر پاناسونیک از کدام قسمت را ناشی می شود (مگنترون یا برد اینورتر). سازنده به شما می گوید که ابتدا برد اینورتر را تعویض کنید، اما این واقعاً یک اشتباه است چون بیشترین مشکل در بروز H97 خرابی مگنترون است و باید برای تعمیرات مایکروویو اقدام کنید.

نتیجه گیری

به طور عمده این کد خطا می تواند بر حسب تداخل فرکانس های اشعه با برد اینورتر اتفاق بیافتد اما این پایان ماجرا نیست، زیرا وقوع بخشی از این خرابی بابت استفاده نامناسب شما و سوختن مگنترون می باشد.

بخشی از راه حل های مهم برای رفع این مشکل را دوره می کنیم.

علت ارور H97 مایکروفر پاناسونیک راه حل
خرابی برد اینورتر بسته به نوع برد امکان تعمیر برد اینورتر وجود دارد در غیر اینصورت باید تعویض شود.
خرابی مگنترون تست دستگاه با قدرت پایین تر اگر هنوز هم ارور را مشاهده میکنید باید مگنترون عوض شود.
خرابی سوییچ های درب ولتاژ ورودی به برد صفر است و سریعا قطع می شود تداوم جریان در سوییچ را هنگام باز و بسته شدن چک کنید.
خرابی کابل ورودی باید ولتاژ 220 ولت به خروجی کابل برسی در غیر اینصورت باید تعویض شود.
بررسی برد اصلی ولتاژ ورودی چنانچه به 220 ولت بر سر برد اینورتر نرسد و سوییچ ها درب سالم باشد خرابی از برد اصلی می باشد.

بررسی سئوالات متداول در مورد ارور H97 مایکروفر پاناسونیک

برخی از مشتریان در مواجه با کد خطای اچ نود و هفت مایکروویو های پاناسونیک دچار تردید می شوند که بررسی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

چنانچه سئوالاتی در مورد این کد خطا دارید از کارشناسان نمایندگی تعمیر مایکروفر پاناسونیک در قسمت دیدگاه در انتهای مقاله بپرسید.

مهم ترین دلیل ارور H97 مایکروفر پاناسونیک چیست؟

بیشترین احتمال خرابی از مگنترون شما است، تعمیر24 به عنوان نمایندگی رسمی مایکروفر پاناسونیک در تهران دارای قطعات اصلی می باشد که شامل 3 تا 12 ماه گارانتی می باشد.

چطور ماکروفر را ریست کنم و آیا با ریست کردن مشکل رفع میشود؟

راحت ترین راه برای ریست کردن ماکروفر پاناسونیک کیشدن آن از برق به مدت یک دقیقه است چون آی سی قادر به حفظ اطلاعات نخواهد بود پس از به برق زدن مایکروفر، دستگاه مجددا تنظیم میشود شاید در برخورد اول دیگر این کد را روی صفحه نبینید اما با شروع برنامه جدید ممکن است این ارور روی صفحه نمایش دوباره ظاهر شود چون مشکلی سخت افزاری میباشد.

چگونه کد خطای H97 مایکروفر پاناسونیک را پاک کنم؟

ابتدا دستگاه را از برق بکشید و پس از یک دقیقه مجدد به برق متصل کنید با این کار دستگاه Restart می شود.

اگر هنوز در صفحه نمایش کد ارور ظاهر می شود قدرت اشعه را کاهش دهید.

در برخی موارد بخاطر فرکانس بالای مگنترون اینورتر بر روی برد اینورتر این مشکل بوجود می آید، با زدن دکمه Micro Power برای چندین مرتبه قدرت امواج را روی حالت Medium قرار دهید، ممکن است مشکل به صورت مقطعی رفع شود اما اگر برطرف نشد با نمایندگی تعمیر24 برای حل تخصصی مشکل تماس بگیرید.

برای تعمیر ارور H97 در مایکروفر پاناسونیک نیاز به جابجای دستگاه است؟

خیر تمامی خدمات مرکز پس فروش مایکروویو پاناسونیک در محل و بدون نیاز به جابجایی انجام می گیرد.

برخی از مطالب نوشته شده از رفرنس ERROR CODE H97 ON PANASONIC MICROWAVE NNCD997S (Dimension 4 The Genius) می باشد.

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تسهیل انجام خدمات با بیش از دو دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح شهر تهران می باشد.

10 نظرات

 • سلام نحوه پاک کردن اروور H97بعد از رفع عیب چگونه هست. چون پنل جلو را روی دستگاه سالم جابجا کردم ولی اروور برطرف نشد با جابجا کردن cpu ارور هم از پنل معیوب به پنل سالم جابجا میشود. چگونه میتوان از حافطه cpu پاکش کرد. آیا کلیدی هست که همزمانبگیریم پاک شود تشکر.
  • سلام ارور h97 ربطی به برد اصلی ندارد پس شما با جابجایی cpu (که منظورتان IC هست) مشکل رفع نمی شود. اگر می خواهید مشکل اچ 97 مایکروویو پاناسونیک شما دیگر نمایش داده نشود باید تعمیرکار در محل حضور پیدا کند و از قطعات اصلی بابت تعمیرات استفاده کند. به احتمال زیاد خرابی از مگنترون می باشد.
 • سلام وقت بخیر.ماکروویو من مدل NN-CD997S هست.الان چند روزه که روشن نمیشه و وقتی دکمه استارت رو میزنم عمل نمیکنه و روی صفحه نمایش کلمه HIGH نشون داده میشه. مشکلش چی میتونه باشه؟ ممنونم
  • سلام در مدل NN-CD997S نمایش کلمه HIGH روی صفحه نمایش زمانی است که شما دکمه Micro Power را فشار دهید، همچنین این کلمه نشان دهنده بالاترین سطح قدرت اشعه در دستگاه میباشد. پس اگر کلمه HIGH روی صفحه نمایش ظاهر شده است و مایکروفر شما کار دیگری انجام نمیدهد بخاطر گیر کردن (فرو رفتن) دکمه Micro Power هستش که اتصال کوتاه برقرار کرده به همین خاطر اجازه کار کردن به سایر دکمه ها داده نمیشود بهتر است سعی کنید گیر این دکمه را برطرف کنید و سپس یکبار دستگاه را از برق خارج و دوباره به برق وصل کنید اگر مشکل رفع نشد باید سوییچ این دکمه از روی برد اصلی تعویض شود در اینصورت باید به نمایندگی تعمیرات مایکروفر پاناسونیک تماس بگیرید.
  • سلام بله راهی وجود داره اما نه به شکل 100 درصد برای تمامی دستگاه ها جواب بده شما میتونید با استفاده از دکمه Micro Power قدرت رو روی حالت های ضعیف انتخاب و دستگاه رو روشن کنید در برخی موارد میتونه برای مدتی مشکل دستگاه شما رو رفع کنه ولی در نهایت نیاز به تماس با نمایندگی ماکروفر پاناسونیک پیدا خواهید کرد.