راهنمای مشکلات و خدمات ماکروفر

علت سوختن فیوز مایکروفر

علت سوختن فیوز مایکروفر

علت سوختن فیوز مایکروفر و سولاردام می تواند دلایل مختلفی داشته باشد 3 نوع فیوز مختلف در مایکروفر و سولاردام ها وجود دارد که هریک وظیفه خاصی بر عهده دارند ممکن است حتی با سوختن فیوز دستگاه حتی باعث پریدن فیوز منزل یا جعبه فیوز مربوط به آن پریز باشد در این مقاله به بررسی دلایل پریدن فیوز مایکروویو های سامسونگ ، ال جی ، پاناسونیک، بوتان، فلر، دلونگی، شارپ، ناسیونال ، بوش و …  می پردازیم.

مشاهده سر فصل مطالب نمایش تیتر ها

دقت کنید ممکن است در شرایط مختلفی فیوز ماکروفر شما بسوزد یا با خاموش شدن مایکروویو فیوز قرار گرفته در جعبه فیوز منزل شما نیز بپرد.

مایکروفر و سولاردام چند نوع فیوز دارد؟

 1. فیوز برق ورودی مایکروفر (سرامیکی)
 2. فیوز رابط ترانس
 3. فیوز حرارتی

وظیفه هر یک چیست؟

 1. فیوز ورودی: محافظت از برد در صورت نوسانات شدید ولتاژ
 2. فیوز ترانس های ولتاژ: محافظت از ترانس در صورت خرابی مگنترون، دیود و خازن
 3. فیوز حرارتی: محافظت از مگنترون در صورت داغ شدن بیش از حد

سوختن هر کدام از فیوز های مایکروویو و سولاردام منجر به چه مشکلی می شود؟

 1. فیوز ورودی: دستگاه روشن نمی شود.
 2. فیوز ترانس های ولتاژ: دستگاه گرم نمی کند.
 3. فیوز حرارتی: دستگاه روشن نمی شود.

 

علت سوختن فیوز ورودی برق در مایکروفر

علت سوختن فیوز ورودی برق در مایکروفر

 

بررسی دلایل سوختن فیوز ورودی مایکروفر

با سوختن فیوز ورودی مایکروویو جریان برق به برد اصلی نخواهد رسید و در نتیجه مایکروویو روشن نمی شود.

در حالت مختلف می تواند این اتفاق رخ دهد:

1- سوختن فیوز مایکروفر و سولاردام قبل از روشن کردن

یکی از دلایل سوختن فیوز مایکروویو ها که بسیار شایع است نوسانات ناشی از ولتاژ ورودی برق است اگر خوش شانس باشید تنها فیوز ورودی برق می سوزد اما در برخی موارد این نوسان های شدید ولتاژ که حتی در کلان شهر های ایران نیز به وفور اتفاق می افتد باعث سوختن برد اصلی خواهد شد.

مراجعه به صفحه نمایندگی تعمیرات مایکروفر سامسونگ

چگونه از سوختن فیوز مایکروفر از نوسانات ولتاژ جلوگیری کنیم؟

راحت ترین کار برای جلوگیری از نوسانات ناشی ولتاژ برق استفاده از محافظ برق استاندارد خواهد بود که بدون شک شما را از مشکلات برد و تعمیرات مایکروفر مصون می دارد.

2- پریدن فیوز منزل پس از باز کردن یا بستن درب مایکروفر

وقتی اتصال کوتاه در سیم کشی یا بخشی از سنسور های درب اتفاق می افتد برای جلوگیری از آتش سوزی و حفظ ایمنی دستگاه فیوز سرامیکی ورودی ماکروفر می سوزد.

اما در برخی مایکروفر های سامسونگ ، ال جی، پاناسونیک، شارپ و … فیوز اضافه ای در جوار نقاط حساس برد تعبیه شده که با اتصال ها و نوسانات شدید بجای سوختن قسمت های اساسی آن فیوز بسوزد.

حتما بخوانیم: علت خاموش شدن مایکروفر

چگونه از پریدن فیوز مایکروفر پس از باز و بسته کردن درب جلوگیری کنیم؟

به طور معمول در بیش از 90% مواقع با تعویض سنسور های درب مشکل برطرف خواهد شد اما قبل از اقدام برای باز کردن کاور دستگاه ابتدا از سالم بودن زبانه های چفت کننده درب و سیم کشی اطمینان حاصل کنید.

3- علت پریدن فیوز مایکروفر و سولاردام پس از شروع به گرم کردن دستگاه

چنانچه پس از شروع گرم کردن یا استارت برنامه مایکروفر، همراه با خاموش شدن مایکروویو و سولاردام فیوز منزل می پرد بسته به نوع و مدل مایکروفر شما می تواند ایراد از بخش های گوناگون باشد.

مراجعه به صفحه نمایندگی تعمیرات مایکروفر ال جی

خرابی مگنترون

به طور مثال سوختن فیوز در سولاردام های فوما، یورولوکس، دلمونتی، دوو، سامسونگ، ال جی و … در بیشتر موارد می تواند از خرابی مگنترون باشد.

با خراب شدن مگنترون جریان ورودی به قطعه برای به راه افتادن آن افزایش می یابد و با افزایش این آمپر برای جلوگیری از آتش سوزی ناشی از ترانس فیوز ورودی به سرعت می سوزد.

خرابی برد اینورتر

اما در مدل های اینورتر مایکروفر های پاناسونیک ، بوش ، ناسیونال و ال جی خرابی ناشی از برد های ولتاژ اینورتر می تواند باعث پریدن فیوز منزل پس از شروع به کار ماکروفر باشد.

خرابی سنسورهای درب

اما چنانچه اگر موارد فوق را تست کردید و سالم بود احتمالا زمان آن است که خرابی سنسور های درب را بررسی کنید.

 

دلایل سوختن فیوز های ولتاژ در مایکروویو

دلایل سوختن فیوز های ولتاژ در مایکروویو

 

چرا فیوز رابط ترانس به خازن در مایکروویو می سوزد؟

از عواملی که باعث سوختن فیوز اتصال ترانس به خازن می شود می تواند نوسان های داخلی یا نیم سوز شدن مگنترون باشد. اما برخی دیگر از عوامل می تواند بخاطر:

1- سوختن دیود:

خرابی دیود به عنوان یکسو کننده جریان در زنجیره تامین ولتاژ بالا برای مگنترون می تواند علت پریدن فیوز مایکروویو باشد.

توصیه می شود برای بررسی بهتر و حفظ ایمنی خود از تعمیرکار متخصص بابت تست های دقیق و تعویض دیود و فیوز مربوطه بهره ببرید.

مراجعه به صفحه نمایندگی تعمیرات مایکروفر پاناسونیک

2- خرابی خازن:

خازن در تمامی دستگاه های الکترونیکی خازن وظیفه آزاد سازی انرژی بیشتر برای به راه افتادن موتور را دارد با خرابی خازن در مایکروویو ها مگنترون قادر به تولید امواج نخواهد بود خرابی می تواند از نظر ظاهری نیز با تغییر فرم و پس دادن روغن مشهود باشد.

با خرابی خازن در مایکروفر برای جلوگیری از آسیب به قطعات دیگر معمولا فیوز بین راه آن با ترانس می سوزد.

3- خرابی مگنترون:

به عنوان یک حالت متداول در بیشتر مایکروفر های سامسونگ، ال جی، بوتان، پاناسونیک، دوو، فلر، ناسیونال و … وقتی از فیوز محافظ بین ترانس و خازن برای تغذیه ولتاژ مگنترون استفاده می کنند با خرابی مگنترون (لامپ اشعه) فیوز رابط می سوزد تا از خسارت های بیشتر به سایر قطعات نظیر ترانس جلوگیری کند.

 

در مورد نمایندگی تعمیرات فلر بیشتر بدانید:

 

نمایندگی تعمیرات مایکروفر فلر

اگر در صورت خرابی قطعات فوق، فیوز نسوزد یا از فیوز قوی برای جلوگیری از سوختن مجدد فیوز مایکروفر استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد؟

چنانچه به هر دلیلی فیوز نسوزد با خرابی هر یک از قطعاتی که در بخش فوق نام بردیم اگر میزان جریان برق از 1 آمپر بیشتر شود و فیوز مایکروفر نپرد ترانس دستگاه شروع به دود کردن و با بی توجهی بیشتر آتش خواهد گرفت که هزینه تعمیر ماکروفر شما در این صورت در خوش بینانه ترین حالت به 2 برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

پس توصیه ما همواره بر این است که برای تعمیر مایکروفر در منزل از یک نمایندگی معتبر با تعمیرکاران مطمین استفاده کنید.

 

علت پریدن فیوز منزل با روشن کردن مایکروفر

علت پریدن فیوز منزل با روشن کردن مایکروفر

 

خدمات نمایندگی تعمیرات مایکروویو بوتان:

 

نمایندگی تعمیر ماکروفر بوتان

 

علت پریدن فیوز حرارتی مایکروویو چیست و با سوختن فیوز حرارتی، سولاردام دچار چه مشکلی می شود؟

علاوه بر دو نوع فیوزی که در قسمت های بالا شرح داده شد یک نوع فیوز حرارتی (ترموستات) در مایکروفر های وجود دارد که بر روی مگنترون و هم در کنار المنت ها تعبیه شده این قطعه وظیفه ایمنی دارد تا در صورت داغ شدن بیش از حد لامپ اشعه یا المنت ها جریان برق را قطع کند تا از آسیب هایی نظیر خرابی دستگاه یا آتش سوزی جلوگیری کند.

اگر پس از مدت زمان زیادی پس از پخت دستگاه به شکلی ناگهانی خاموش شد بهتر است قبل تماس با نمایندگی تعمیرات مایکروفر ابتدا 30 دقیقه صبر کنید و ببینید با خنک شدن دستگاه، مایکروفرتان روشن می شود یا خیر!

اگر به هر دلیل جریان از میزان آمپر تعیین شده ترموستات عبور کند این فیوز حرارتی مایکروویو می سوزد به طور معمول می توان خرابی مگنترون را بخاطر داغ شدن بیش از حد در نظر گرفت.

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

 • سلام هر چی فیوز ترانس رو عوض میکنم بازم میسوزه یه تعمیرکار میگفت سیم بنداز ایا مشکلی پیش نمیاد ممنون میشم کمکم کنید
 • با عرض سلام مایکروفر مدل مورینتس من پس از استارت فروزش میسوزه وکلا دستگاه خاموش میشه مشکل از کجاست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
 • سلام خسته نباشیدماکروویو پاناسونیک مدل NN-GT370M اینورتر هست وقتی کلید استارت زده میشه فیوز ورودی میسوزه برق منزل هم قطع میشه،به نظر شما مشکل از کجاس؟ممنون میشم پاسخ بدید
  • نویسنده
   سلام مشکل از برد اینورتر ماکروفر شما هستش معمولا وقتی دیود و آی جی بی تی های برد آسیب میبینه این اتفاق رخ می دهد