راهنمای مشکلات و خدمات ماکروفر

سولاردام چیست و چه کاربردی دارد ؟

سولاردام چیست و چه کاربردی دارد ؟

چنانچه نمیدانید سولاردام چیست و چه کاربردی دارد به طور خلاصه باید گفت سولاردام نسل جدیدی از خانواده ماکروفر ها میباشد که دارای طراحی خاص و برنامه های متنوع تری نسبت به مایکروفر ها است.

شاید بسیاری از افرادی که با دستگاه‌های پخت غذا و گرم کردن آن مانند ماکروویو و ماکروفر سر و کار دارند، آشنایی چندانی با دستگاه سولاردام نداشته باشند. هرچند که این دستگاه‌ها شباهت‌هایی از نظر عملکرد با یکدیگر دارند، اما تفاوت‌های آن‌ها نیز بسیار است. از این‌رو کارشناسان تعمیر 24 در این مقاله قصد دارند به تعریف اینکه سولاردام چیست و چه کاربردهایی دارد پرداخته و مزایای این دستگاه را مورد شرح و بررسی بیشتری قرار دهیم.

سولاردام چیست ؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در تمامی عرصه‌های زندگی شاهد ساخت دستگاه‌های مختلفی نیز برای پخت راحت و سریع غذا هستیم.

همان‌طور که می‌دانید آشپزی با اجاق گاز از جمله امور وقت‌گیر و بسیار خسته‌کننده است. از این‌رو استفاده از محصولات برقی مختلفی مانند مایکروفر، مایکروویو و سولاردام که به پخت سریع غذا کمک می‌نمایند بسیار رایج گردیده است.

در میان این محصولات می‌خواهیم به جدیدترین نوع آن‌ها یعنی سولاردام اشاره کنیم.

سولاردام دستگاهی است برای گرم کردن و طبخ غذا درب آن از بالا به پایین باز میشود، محیط و منو های پخت بیشتری نسبت به مایکروفر ها در اختیار کاربر قرار میدهند.

اما سولاردام چیست و چه کاربردی دارد ؟ سولاردام از لوازم برقی محبوب در آشپزخانه است که از تکنولوژی همانند مایکروویو استفاده می‌کند. امواج گرمایشی این دستگاه از جنس رادیو موج بوده و بیشترین تفاوت آن با مایکروفر استفاده از المنت های (نوری و ذغالی) استفاده شده در سولاردام مربوط می‌شود.

ابتدا برند ال جی طرح جدیدی از مایکروفر های خود را به اسم سولاردام روانه بازار کرد که پس از آن برند سامسونگ مدل های سامی و دیگر برند ها به اسم سولاردام شروع به تولید طرحی شبیه سولاردام ال جی کردند.

سولاردام چه کارایی دارد ؟

سولاردام چه کارایی دارد ؟

 

فرق مایکروفر و مایکروویو و سولاردام چیست ؟

مایکروویو تنها دارای اشعه است و المنتی برای گریل کردن (یا پخت ندارد) تنها با استفاده از امواج مگنترون غذا را گرم یا طبخ میکند.

مایکروفر به جز مگنترون (قطعه تولید کننده اشعه) دارای هیتر گرمایشی بابت پخت غذا نیز میباشد.

سولاردام نیز مانند مایکروفر دارای مگنترون و هیتر است در برند ال جی تعداد المنت ها به 3 عدد میرسد اما در برند های دیگر مانند سولاردام سامسونگ، فوما و … تعداد آن به 1 عدد محدود میشود.

معمولا سولاردام ها دارای برنامه پخت بیشتری میباشند.

برای بررسی بهتر تفاوت مایکروفر و سولاردام به این مقاله مراجعه کنید.

معمولا خرابی و نیاز به تعمیر ماکروفر ال جی بیشتر از سولاردام LG میباشد.

فرق سولاردام ال جی، سامسونگ، فوما و … سایر برندها

1- سولاردام ال جی:

دارای یک المنت ذغالی در کف و یک المنت زغالی در سقف به همراه هیتر نوری در سقف است دارای یک سینی فلزی گرد که حین کار میچرخد و درب آن از بالا به پایین باز میشود.

متوسط عمر این دستگاه حدود 10 سال است.

2- سولاردام سامسونگ:

که به مدل های سامی معروف است دارای یک المنت در سقف در برخی از مدل های دارای سینی شیشه ای (با سنسور ترازو) و در برخی مدل ها بدون سینی متحرک میباشد.

متوسط عمر آن حدود 10 سال است.

سولاردام های فوما، برمن، گریمن، یورولوکس، دلمونتی، مایر، اسنوا، تکنو، جنرال :

تمامی مدل های فوق از نظر شکل و شمایل همچنین کارایی به طور کامل شبیه یکدیگر هستند دارای بدنه ای نقره ای رنگ و یک سینی شیشه ای چرخان با 9 برنامه پخت است.

متوسط عمر آن حدود 6 سال است.

 

سولاردام چیست و چه کاربردی دارد ؟

سولاردام چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

سولاردام چه کاربردی دارد ؟

دستگاه سولاردام از تکنولوژی پیشرفته‌تری در مقایسه با مایکروویو برخوردار است. این دستگاه به دلیل بهره‌مندی از المنت های گوناگون (نوری و ذغالی) باعث گرم شدن غذا از بخش زیرین (زیر سینی) و فوقانی آن شده و همچنین به گریل شدن سریع آن کمک می‌کند.

همان‌طور که اشاره شد، سولاردام بر اساس تکنولوژی‌های پیشرفته‌‌ای طراحی و تولید شده است. از این‌رو برای گرم کردن مواد غذایی بهترین گزینه خواهد بود. چرا که از تبخیر سریع رطوبت موجود در غذا جلوگیری کرده و باعث سفت و یا خشک شدن مواد غذایی نمی‌گردد.

به عنوان مثال شما می‌توانید غذاهایی مانند مرغ را داخل این دستگاه قرار دهید. پخت با سولاردام شکل ظاهری مرغ و همچنین رطوبت آن را حفظ کرده و بدین‌صورت مرغ سفت و یا خشک نخواهد شد.

بر همین اساس با برخورداری از یک دستگاه سولاردام خواهید توانست همیشه غذاهای آب‌دار و خوشمزه‌ای را بپزید.

کاربرد سولاردام را میتوان به برنامه های زیر تقسیم کرد:

 1. گرم کردن سریع
 2. گریل کردن
 3. طبخ با کانوکشن
 4. پخت ترکیبی
 5. بخار پز
 6. تمیز کردن آسان

گرم کردن سریع در سولاردام چیست ؟

یک از پر استفاده ترین کاربرد سولاردام گرم کردن سریع است که با دکمه های Start/Quik Start میتوانید نوشیدنی یا غذا خود را در کمترین زمان گرم کنید.

بررسی گریل در کاربرد سولاردام

اگر نمیدانید علت وجود گریل در سولاردام چیست باید بگوییم این برنامه برای کباب کردن غذا یا برشته کردن روی غذای شما کاربرد بی نظیری دارد که باید از سه پایه توری استفاده کنید.

سولاردام و وجود کانوکشن در آن

بعد از بررسی اینکه سولاردام چیست نوبت به کارایی آن رسیده است، یکی از مهم‌ترین کارایی این دستگاه برنامه کانوکشتن به شمار می‌آید.

کانوکشن باعث سرعت پخت غذا به میزان ۴ برابر بیشتر از پخت آن بر روی اجاق گاز می‌گردد. در واقع برخورداری از کانوکشن در سولاردام برای گرم کردن سریع مواد غذایی، یخ‌زدایی آن‌ها و همچنین پخت یکسان غذا بسیار موثر خواهد بود.

پخت ترکیبی در سولاردام چیست

پخت ترکیبی نیز برای طبخ انواع غذا دارای کارایی زیادی در سولاردام میباشد.

در این نوع برنامه هم از اشعه و هم المنت ها برای پخت سریع استفاده میشود.

به طور باور نکردنی کاربرد سولاردام در پخت ترکیبی استثنایی میباشد و راحتی زیادی به کاربر میدهد.

این کارایی میتواند باعث شود شما اکثر غذا ها خود را در این دستگاه طبخ کنید.

بیشتر خرابی های ایجاد شده در تعمیرات سولاردام فوما بخاطر استفاده نادرست از برنامه های پخت میباشد.

مزایای بهره‌گیری از سولاردام

حال که دانستیم سولاردام چیست و چه کاربردی دارد به مزایای بی نظیر آن میپردازیم.

دستگاه سولاردام به دلیل طراحی منحصر به فرد و وجود برخی قابلیت‌ها در آن، دارای مزایای بسیاری است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 1. عدم تبخیر رطوبت موجود در مواد غذایی یکی از مهم‌ترین مزایای این دستگاه به شمار می‌آید.
 2. وجود قابلیت کانوکشن نیز همان‌طور که به آن اشاره شد باعث افزایش سرعت در پخت و گرم کردن غذا می‌گردد بدون اینکه باعث تغییر در مزه و یا طعم آن شود.
 3. اما مزایای دیگر سولاردام چیست؟ دستگاه‌های سولاردام در واقع با بهره‌گیری از گرم‌کننده‌های زغالی، هالوژنی و سرامیکی اقدام به تولید امواج با عمق و دمای نفوذ بسیار بالا می‌نمایند.
 4. همچنین سولاردام با دارا بودن محفظه‌ای استوانه‌ای شکل به تولید گرمای یکسان و یکنواخت در دستگاه کمک می‌نماید تا بر این اساس تمامی مواد غذایی به صورت یکنواخت پخته و یا گرم شوند.
 5. با توجه به اینکه دمای دستگاه در کمترین زمان ممکن به ۳۲۰ درجه سانتیگراد خواهد رسید امکان پخت انواع مواد غذایی در زمان بسیار کم صورت خواهد گرفت. البته بر اساس تنظیمات موجود در دستگاه می‌توانید دماهای پایین‌تری را نیز برای پخت انتخاب نمایید.

ایراد سولاردام ها

از نظر کارشناسان نمایندگی سولاردام ال جی برخی از ایراد ها شامل:

 1. جاگیر بودن دستگاه
 2. قیمت بالا
 3. آسیب به قسمت خازن در هنگام پخت
 4. سنگین بودن دستگاه
 5. بالا بودن قیمت تعمیرات
 6. مشکلات مربوط به آی سی برد

همچنین در سایر دستگاه نیز این امکان وجود دارد و لازم به ذکر است که در برند های ال جی و سامسونگ عمر قابل قبولی دارند و کمتر نیاز به تعمیر مایکروویو خود خواهید داشت.

سخن پایانی

در این مقاله به تعریف اینکه سولاردام چیست پرداختیم و همچنین درباره مزایا و ویژگی‌های مختلف این دستگاه توضیحاتی را ارائه دادیم. برخی افراد به اشتباه تصور می‌کنند که دستگاه سولاردام عملکردی کاملا مشابه با دستگاه‌هایی مانند ماکروویو و ماکروفر دارد.

اما در واقع سولاردام از تکنولوژی پیشرفته‌تری برای گرم کردن و یا پختن مواد غذایی بهره می‌گیرد یکی از تکنولوژی های برند  ال جی گرد بودن دیواره است که باعث تمرکز حرارت و اشعه بر روی غذا میباشد.. همچنین این دستگاه با برخورداری از قابلیت‌های مختلفی مانند کانوکشن موجب گرم شدن سریع غذا و یا پخت آن می‌گردد. عدم تبخیر رطوبت موجود در مواد غذایی نیز از دیگر مزیت‌های استفاده از سولاردام به شمار می‌آید. شما میتوانید به راحتی هر نوع غذایی را در کمترین زمان ممکن با استفاده از این دستگاه پخته و آماده نمایید.

منبع برخی از مطالب: What is SolarDOM

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.