راهنمای خدمات ماشین لباسشویی

علائم تمام شدن و نحوه تعویض زغال موتور لباسشویی

علائم تمام شدن و نحوه تعویض زغال موتور لباسشویی

در این مقاله تعمیر24 به علائم تمام شدن و نحوه تعویض زغال موتور لباسشویی می پردازیم و هر آنچه از این قطعه کوچک مورد نیاز است بدانید بیان می کنیم، مهم ترین قطعه در ایجاد نیروی چرخش موتور ماشین لباسشویی است به اسم زغال (ذغال) وجود دارد. این بخش اغلب نادیده گرفته می شود، نقشی محوری در تضمین عملکرد روان دستگاه ایفا می کند.

زغال از مواد گرافیتی و مقداری از ذرات ریز رسانا مثل مس درست شده است برای اتصال الکتریکی با قطعات کششی و محرک استفاده می شود.

نحوه کار زغال موتور لباسشویی

وقتی زغال با روتور اتصال پیدا می کند برق از منبع تغذیه به موتور انتقال می یابد، کربن های استفاده شده در لباسشویی از نوع صنعتی می باشند و در برابر ساییدگی مقاومت بالایی دارند همچنین نسبت به گرافیت های معمولی جریان پایداری دارند.

زغالی که برای موتور لباسشویی استفاده می شود از نوع صنعتی است علیرغم جنس غیرفلزی آن، به عنوان رسانای عالی جریان الکتریکی عمل می کند. ماهیت نرم و انعطاف پذیر آن تضمین می کند که به قطعات کنار موتور آسیب نمی رساند و آن را برای شارش الکتریکی بین اجزای ثابت و متحرک موتور به گزینه ای ایده آل تبدیل می کند.

محل قرار گیری زغال موتور لباسشویی

زغال روی پوسته مسی کموتاتور (کلکتور) آرمیچر موتور قرار دارد تا به راحتی بتواند جریان را به اجزای متحرک منتقل کند.

وظیفه زغال موتور ماشین لباسشویی چیست؟

زغال ماشین لباسشویی برق را به آرمیچر موتور منتقل می کنند. سپس آرمیچر می چرخد و دیگ از طریق تسمه محرک شروع به چرخش می کند.

برس های کربنی ماشین لباسشویی دارای فنر هستند تا همیشه آرمیچر موتور را لمس کنند. هنگامی که آنها تمام شوند تماس با آرمیچر امکان پذیر نخواهد بود و علت نچرخیدن دیگ لباسشویی می باشد.

زغال به عنوان یک جزء حیاتی در موتورهای ماشین لباسشویی دارای هدایت حرارتی بالایی به خارج از موتور است این امر به کارایی موتور کمک می کند. وزن سبک و ضریب اصطکاک کم آن از تولید گرمای غیر ضروری جلوگیری می کند و باعث عملکرد بهینه موتور می شود.

 

نحوه تعویض و علائم تمام شدن زغال موتور لباسشویی

نحوه تعویض و علائم تمام شدن زغال موتور لباسشویی

 

علائم تمام شدن زغال موتور لباسشویی

زغال موتور لباسشویی مصرفی بوده و در طی استفاده از دستگاه کوچک و سپس از بین می رود. برخی از نشانه های مهم در کوچک شدن یا تمام شدن ذغال شامل:

1- خشک نشدن لباس ها پس از اتمام برنامه

از مهم ترین علائم تمام شدن زغال موتور ماشین لباسشویی عدم چرخش سریع با مدت زمان زیاد بخصوص در برنامه آبکشی می باشد.

پس اگر در پایان شستشو مشاهده کردید لباس ها هنوز خیس باقی مانده اند یک علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی تمام شدن زغال موتور است.

2- صدای زیاد از موتور نشانه تمام شدن زغال لباسشویی است

صدای زیاد لباسشویی از علائم تمام شدن زغال لباسشویی است.

هنگام چرخش موتور وقتی با وجود اصطکاک با هوا و گرد و خاک ناشی حرکت موتور احتمال خرابی و شکسته شدن زغال نیز وجود دارد در این جالت وجود جریان صحیح زغال و کموتاتور دچار مشکل می شود و صدای جرقه رخ می دهد.

پس اگر علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن را نمی دانید حتما نگاهی به وضعیت ذغال بیاندازید.

3- موتور لباسشویی بوی سوختگی می دهد

از دیگر علائم تمام شدن زغال لباسشویی بوی سوختگی از موتور می باشد.

عدم توجه به جرقه موتور لباسشویی باعث تمام شدن بخش یا تمامی زغال می شود.

4- تمیز نشستن لباسشویی

یک علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی عدم قدرت داشتن موتور برای چرخش است.

با تمام شدن زغال و عدم چرخش در توان و دور تعیین شده کثیفی لباس ها بخوبی پاک نمی شوند.

5- زیاد و کم نشدن دور لباسشویی

وقتی زغال در حل تمام شدن باشد انگار لباسشویی تنها در یک دور خاص فقط کار می کند و سرعت تغییر نمی کند.

راهنمای تعمیر و تعویض زغال موتور لباسشویی

برای دسترسی پیدا کردن به زغال موتور لباسشویی مسیر پر پیچ و خمی از باز کردن پنل و قاب دستگاه تا رسیدن به موتور خواهید داشت از این رو توصیه می شود از خدمات تعمیر لباسشویی در منزل استفاده کنید. اما اگر خودتان قصد تعویض زغال موتور لباسشویی بیایید شروع کنیم:

 • ابتدا دستگاه را از برق بکشید.
 • کاور دستگاه را باز کنید تا به موتور دسترسی داشته باشید.
 • تسمه موتور را جدا کنید.
 • پیچ ها موتور را باز کرده و آن را بیرون بکشید.
 • روی آرمیچر آن ورقه ای مسی مشاهده می کنید که با زغال اتصال دارد به آن ورقه مسی کموتاتور می گویند.
 • اگر کموتاتور به خوبی با ذغال درگیر و متصل باشد احتیاجی به تعویض زغال موتور لباسشویی ندارید.
 • در برخی موارد کموتاتور بخاطر وجود گرد و خاک کثیف می شود باید آن هر گونه کثیفی را پاک کنید چون اتصال بین کموتاتور با زغال قطع خواهد شد.
 • چنانچه ورقه از محل قرار گرفته باز شده باشد و ارتباط به زغال نداشته باشد نیاز به تعویض زغال موتور لباسشویی خواهید داشت.
 • با توجه به مدل و مارک دستگاه زغال جدید را تهیه کنید آن را از روی براش کربن باز کنید و در محلی که قرار داشته دوباره نصب کنید.
 • مراحل بستن موتور را طی کنید و قاب دستگاه را ببندید.
 • پس تعویض زغال موتور لباسشویی دستگاه را بر روی برنامه آبکشی چک کنید تا ببینید قدرت موتور احیا شده است.

نکات مهم در تعویض زغال موتور لباسشویی

در بعضی از موتورها زغال به کمک پوشش خاصی به موتور متصل می شود پس باید آن پوشش را باز کرده و به زغال برسید، در برخی از موتورها نیز نحوه اتصال زغال با موتور با چند پیچ انجام گرفته شده است پیچ ها را باز کنید و تعویض زغال موتور لباسشویی را انجام دهید.

وقتی کربن را باز می کنید، زاویه برس (براش) را یادداشت کنید تا وقتی زغال جدید را نصب کردید، آنها را به درستی جایگزاری کنید. تراز کردن به این معنی که زغال در واقع با زاویه ای خاص به کموتاتور متصل می شود. پس برس های زغال دارای انتهایی زاویه دار هستند. شما باید مطمئن شوید که در تعویض زغال موتور لباسشویی آنها را در محل درستی قرار می دهید.

هر دو زغال را باعم تعویض کنید، حتی اگر یکی از آنها کامل فرسوده یا تمام نشده باشد.

چگونه بفهمم لباسشویی به چه مدلی از زغال نیاز دارد؟

متأسفانه اغلب اوقات، دانستن مدل ماشین لباسشویی برای شناسایی مدل زغالی که داخل موتور ماشین لباسشویی وجود دارد کافی نیست. تولیدکنندگان اغلب از مدل های مختلفی از موتور ها در لباسشویی سامسونگ، بوش، ال جی، پاکشوما، آبسال، اسنوا، دوو، ایندزیت و … استفاده می کنند مهم این است که موتور را باز کنید و نوع زغال استفاده شده را بیابید.

منبع مطالب نگاشته شده: Washing Machine Carbon Brushes

author-avatar

درباره

مرکز خدماتی تعمیر24 با هدف ارتقا خدمت رسانی و افزایش کیفیت آن با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه اکنون یکی از بهترین مراکز تعمیراتی در سطح تهران می باشد.

هیچ نظری وجود ندارد